25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Zima 13.8.2009 8:27

Nový Goedel?

možné je principielně všechno, ale i toho Goedela našli Einstein s nějakým parťákem ve sklepě za kotlem, kde se ukrýval před vypočítanými démony. Ono to asi jinak nejde (a to ještě v českém prostředí), kdyby tam nebyl ten zoufalý tah po Nobelovi, to "prožití uměleckého díla systémem", ... až po líheň MBA, dělalo by to poněkud "fuzzy dojem", takhle to budí silnou skepsi

Miroslav Pivoda 13.8.2009 13:29

Vědec Václav Polák

Pane Zimo:

Polák byl bezdětný, ale jinak šťastně ženatý (i přes jeho handicap s potencí). Věda byla pro něj a jeho manželku Naďeždu jejich náhradní dítě. Do vědy investovali všechno. To že měli ambice na Nobelovu cenu, to je u vědce snad předností, nebo ne? Já jsem pracoval na ekonomickém výzkumném ústavu, kde jedinou ambicí mých kolegů bylo projít oponenturou a nechat si vyplatit odměny.  

Prožívání uměleckého díla počítačem mi Polák vysvětloval tak, že se v počítači k sobě volně spojují různé představy (z jeho báze znalostí). Asi tak jako když se zálibou hledíte na pěknou sochu či jiné umělecké dílo a do mozku vám naskakují různé asociace. Máte z toho pěkné prožitky - a to je vše. To ale nemělo využití v ekonomických vědách, tak jsem se o tuto aktivitu Polákova OLS experta nezajímal.  

Jakub S. 13.8.2009 13:45

Re: Vědec Václav Polák

Naprostá pravda, pane autore. Dík a uznání a úctu - vám i jemu!! Jeden, co nesměl dělal svoje od srpna 69 (a jak chtěl...)

hynajs 18.8.2009 8:35

Re: Nový Goedel?

Važený pane Zimo, Vaše zmínka o Goedelovi je v příkrém rozporu se všemi publikacemi, ať už životopisnými nebo odbornými, které jsem četl. Chcete-li, seznam knih Vám pošlu, ozvěte se mi na mail yellow.poetry@zlutapoezie.cz . Nevěříte-li mi, podívejte se aspoň třeba sem :

http://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_G%C3%B6del

anebo si zadejte Kurt Godel do Googlu. S pozdravem Jaroslav Frýdek

jízlivec 13.8.2009 6:37

Pár poznámek:

Lidi, já tomu nerozumím a tudíž detaily neposoudím... Ale obecně 

1. sám si žádnou "3D" matematiku nepředstavím, ale asi bude možná...

2. Jestliže mozek něco nezvládne hrubou silou, musí to dělat jinak - to "jinak" může být specializovaným centrem (a na rozpoznávání xichtů tam opravdu je) nebo "ještě jinak"...

3. Pakliže je možné "něco" dost složité na myšlení (a to mozek je), tak je možné i "něco jiného" co to zvládne taky - tedy nějaký "počítač", byť na jiném principu než jsme zvyklí...

4. Ještě k včerejší diskusi: pořád nikdo neřekl, jak rozhodneme, zda "to" už myslí - třeba ten Turingův test o sebeuvědomování nic neřekne...

oak 13.8.2009 2:32

nevim

nejak mi ten clanek pripada jako kdyz pejsek a kococka varili dort.

pokud panu autorovi jde tak moc o Polaka, tak bych predpokladal ze onu unikatni knihu, kterou Polak napsal a poslal do US necha oskenovat a vystavi na webu.

No a jeste k vykriku - kdyz to dokaze lidsky mozerk, dokaze to i pocitac: Jestli nahodou neni pravda spise na strane AI skeptika Rogera Penrose, ktery dosti robustne dokazuje, ze mysleni neni algoritimizovatelna cinnost, a tedy nemuze byt provozovana Turingovym strojem.

jízlivec 13.8.2009 6:37

dokončení

5. Já nevím, jestli byl doc. Polák génius nebo "šílený vynálezce". Vím ale, že práce obsahující "blábol" existují a že je právě velice obtížné proti nim krok za krokem argumentovat. Zeptejte se na patentovém úřadě...

jízlivec 13.8.2009 6:39

Re: dokončení

omlovám se za přilepení jinam...

. 13.8.2009 1:35

zlatuška

bude asi divnej

hulvath 13.8.2009 1:41

Re: zlatuška

no dyt byl impotent, to ja jsem moralne silny, se studentkama spim zasadne az po zkousce ;-D

hulvath 13.8.2009 0:41

Sarlatanstvi uz na pohled

     Jak rozpozna lidsky mozek v obrovskem davu na prvni pohled znamou tvar ? Jak dokaze jit "napric pravidly" a tim vytvorit nove tvurci skutecnosti ? Atd. V prvnim pripade by jsme potrebovali vysvetleni spocivajici v obrovskem hrubem vypocetnim vykonu, co samozrejme u mozku neni. Ve druhem se pokus deterministicke vysvetleni cinnosti mozku vymyka samotne definici pocitace - matematickeho stroje,  jako formalne logickeho systemu teze - antiteze. O podobne "vytazeni se za ouska vlastnich holinek z mocalu" se pokusili A.N. Whitehead a B. Russell v monumetalnim dile "Principia Mathematica" ve 20. letech min. stoleti. Dali si za cil bezrozporne odvodit principy matematiky. Az musel prijit mlady americky matematik Kurt Godel, ktery svou genialni teoremou (mladi nevedi, ze ji lze v matematice prirovnat k Einsteinove rovnici ve fyzice) dokazal, ze Principia je plna rozporu a zadny formalne - logicky system nemuze odvodit svou stavbu bezrozporne za pouziti vlastnich prostredku... Takze neglorifikujme nase myslitele at nejsme nakonec smesni jako Rusove, kde se deti ucili jen ze zarovku vynalezl Jablockov, letadlo Mozajskij a "fsecko" Lomonosov... :-)

mol 13.8.2009 1:22

Re: Sarlatanstvi uz na pohled

Kurt Gödel byl z Brna, studoval a do války pracoval ve Vídni. Takže rakouský, nikoli americký matematik.

Jinak mozek může mít specializovaná, jednoúčelová, centra, pak žádný obrovský výkon nepotřebujete.

hulvath 13.8.2009 1:39

Re: Sarlatanstvi uz na pohled

     To by jste pak musel i Einsteina nazyvat nemeckym fyzikem :-) A s temi jednoucelovymi centry to snad nemyslite vazne... Neslysel jste o pripadech rozsahlych ztrat mozgove tkane, kdy zustali schopnosti cloveka nenaruseny ?  Jde o to, ze alespon jakz takz se zda byt nejblizsim modelem realite holograficky pohled na cinnost mozgu. Ale to pak take je absolutnim poprenim moznosti deterministicky simulovat matematickym modelem jeho cinnost...Nebo si umite predstavit nejakou  "3D" matematiku ?  Tento docent zkratka prokopaval slepou ulicku, nemohl by ani po x letech vytvorit nic vice, nez deterministicky system s konecne velkym stavovym prostorem. Mozna lepe fungujici nez nynejsi relacni databazove - expertni systemy, ale porad z principu jen Von Neumannovsky program. O to tady jde, tento pan docent byl takovy pripad, jako ve fyzice hlasatele eteru, kteri kdyz narazi na fakta, tak jednoduse pridaji do svych tez dalsi vymyslenost.

mol 13.8.2009 2:28

Re: Sarlatanstvi uz na pohled

A Einstein nebyl německý fyzik? 8-o Tady se člověk dozví věcí,

Ad mozková tkáň) no to pak záleží na tom, jaká tkáň zmizí. Jindy stačí málo a poznamená vás to na celý život. Viz to, co provozoval Walter Freeman.

hulvath 13.8.2009 3:10

Re: Sarlatanstvi uz na pohled

No mam dojem, ze dopis o nutnosti atomovky nepsal Adolfu Schickelgruberovi, ale nakemu Rooseveltovi :-) Ale nechme slovickareni, fakt je ten, ze tento podivny clanek o podivnem docentu by patril spise do nejake rubriky kuriozit ci "zahadologicky" server...

Glosatior 13.8.2009 20:20

Einstein, původně německý, později švýcarský a

nakonec americký občan, o kterém se ovšem uvažovalo i jako o možném presidentu státu Izrael ten dopis nenapsal, pouze jej podepsal. Autorem tohoto dopisu byl Leo Szilard, o kterém jeho známí říkali, že předpokládal Hitlerův nástup k moci a WW2 dlouho před rokem 1933. A také říkal (protože byl Žid) "až se Hitler stane kancléřem balím kufry a okamžitě mizím," což také udělal. Einsteina si ještě s dalším fyzikem vybrali proto, že byl dostatečně známý a oni ne. Einstein tehdy už prozíravě odešel do USA ač, jak se ukázalo, ve Švýcarsku by také bez problémů přežil.

JaRo 14.8.2009 16:21

Re: Sarlatanstvi uz na pohled

Kde je okamžik, kdy se vědecká teze stává absolutní pravdou? Každá teze platí jen do doby než se narazí na fakta, která ji nevyhovují a násldně se teze buď vyvrátí, nebo upraví. Mě to připadá jako běžný a legitimní vědecký postup.

J.G. Pašek 13.8.2009 20:52

Re: Sarlatanstvi uz na pohled

Mno, docent Kurt Godel 1906 - 1978  byl Němec který se narodil v německém Brně . . vystudoval, německé gymnázium a univerzitu . . . .v  roce 1938 ve věku 32 odcestoval do USA, kde přednášel a půsbil na USA univerzitách, ale hlavně na Princeton U., kde strávil svůj život a kde také ve věku 72 zemřel a je pochován . .  . . . .  Nevím co je na tom pravdy, někde jsem četl, že Godel se svěřil, že přicházel na nejlepší nápady v hlučné tramvaji . . .

Delam Sikozy 13.8.2009 22:07

Re: Sarlatanstvi uz na pohled

Němec? A nebyl to Rakušák?

vita 14.8.2009 12:13

Re: Sarlatanstvi uz na pohled

Němec národností, Rakušák státní příslušností.

Miroslav Pivoda 13.8.2009 14:50

Jeden o voze, druhý o koze

Vazeny pane Hulvath:

Ja jsem nepsal, že Polák jako první na světě objevil nutnost pouziti systému připouštějící rozpory, a že za to chtěl Nobelovu cenu (tu by chtěl asi za tzv. algoritmickou osobnost vytvořenou pomocí jeho operacni logiky). Polak byl zesměšňován Zlatuškou za "bombastická tvrzení", že Polákova operační logika do sebe může zahrnout jakokoliv jinou logiku. Proto jsem pro čtenáře Neviditelného psa (kteří se zabývají především o politiku a nikoliv matematiku či logiku) chtěl trochu situaci přiblížit. Já sám nejsem matematik či logik, takže už více v tomto směru nepovím. Pro mne byly nejdůležitější praktické aplikace Polákova systému.

Nejdůležitejší pro mne byl zápis znalostí v tzv. sémantickém jazyce v rámci Polákova systému OLS. To mně přímo nadchlo. V době, kdy se v ekonomických výzkumných zprávách neříkalo nic nového, jen se citovalo Rudé Právo. A představte si, na tuto okolnost mohl upozornit nestranný počítač, který nebylo možno zavřít do vězení jako nějakého disidenta z masa a kostí.  Plagiátorství by tak mohlo být snadno odhaleno.

Rozesmálo mne, když po téměř dvaceti letech Masarykova Univerzita oznámila, že má nedokonalý počítačový systém proti plagiátorství jako první v Česku.  Představte si, že Česko mohlo mít dokonalý systém proti plagiátorství a jako první na světě! Pokud by ošem Jeho Magnificence Zlatuška nezabil Polákův systém.

peak 13.8.2009 23:03

Re: Sarlatanstvi uz na pohled

Ten, v jehož díle byly nalezeny rozpory, nebyli Whitehead a Russell ale Gottlob Frege, nebyla to Principia Mathematica ale Grundsetze der Arithmetik a ty rozpory neobjevil Gödel ale Russell. Mezi jinými to byl známý paradox naivní teorie množin známý dnes jako Russellův paradox.

To, co dokázal Gödel, nebylo to, že Principia jsou plná rozporů, ale to, že cíl, který si vytýčil Frege a ve kterém chtěli pokračovat Whitehead a Russell, totiž formulovat základy veškeré matematiky tak, aby byly současně bezesporné i úplné (tj. bylo možno o každém výroku formálně rozhodnout, zda je pravdivý či nikoli), je nedosažitelný. (To ovšem neznamená, že takové teorie nemohou existovat, ale musí splňovat určité podmínky.)

(A samozřejmě, jak už bylo zmíněno, Gödel nikdy nebyl současně mladý a americký.)

hulvath 14.8.2009 0:05

Re: Sarlatanstvi uz na pohled

To je typicky zpusob boje proti vecnym argumentum. Najit formalni chyby v tvrzenich protivnika a ucinit z nich bojove pole, bez ohledu na podstatu veci. Tady jde o to, ze jeden evidentni sarlatan a zrejme (nic ve zlym) psychicky vysinuty clovek zkonstroval  nesmyslnou teoremu, asi jako kdyz se Babbage snazil zkonstrouovat pocitac na pohon parou...A nekdo ho ted bolestinsky glorifikuje. Bohuzel, veda neni o tom ze lze se tesit z udaju, ktere jsou s nejakou teorii v souladu, ale o tom, ktere jsou s ni v rozporu. A takove vytahovani se za vlastni ouska holinek z mocalu ve stylu Barona Prasila (t.j. vybirani si z formalni logiky jen toho, co se mi hodi) vedou rozhodne neni.

Miroslav Pivoda 14.8.2009 10:38

Hulvátství uz na pohled

Hulvath je zrejme clovek, ktery nikdy nic praktickeho nedelal a proto nechce vidět užitečnost praktických aplikace Polakova systému. Já jsem za 5 let spoluprace s Polakem nepotreboval diskutovat o Goedelovi a Russelovi (či Zinovjevově logice), ale viděl jsem fantastické aplikační možnosti oproti aplikačním možnostem tehdejších počítačů a expertních systémů. Bylo jasné, že Polákův systém lze na počítači naprogramovat (v databázi IDMS), bude funkční, a proto mne nějaká těžká filosofie v pozadí nezajímala. Polák byl však poctivý člověk, a proto věřím, že by se úspěšně obhájil i této diskuzi. Jednou jsem byl osobně u toho, když se úspěšně přesvědčil logika Hájka.

Označit Poláka za šarlatána (už na první pohled!) je sprosté a hulvátské. Nakonec proč to říkám, když to pan Hulváth o sobě říká už svým jménem?

vita 14.8.2009 12:11

Re: Sarlatanstvi uz na pohled

Babbage se pokoušel sestrojit mechanický počítač a skončil jedině na nedostatečné úrovni výroby. Když jeho nápady zrealizovali na moderních strojích, které dokáží vyrábět ozubená kola s dostatečnou přesností, funguje to.

Prozatím jste nepředvedl jediný argument a jenom bolestínsky reagujete, když vás někdo upozorní na to, že cokoli jste napsal, blbost jest. Což jest...

JaRo 14.8.2009 16:35

Re: Sarlatanstvi uz na pohled

Pane,

nevím jistě jak to bylo s panem Polakem. To co o něm tvrdíte se mi jeví minumálně velmi unáhlené.

A Váš příklad a srovnání s Babbagem bych si dovolil použít v opačném gardu.  Já dnes naopak tvrdím, že Babbage byl právě ten člověk člověk který předběhl svou dobu. Jen u něj narozdíl od pana Poláka víme, že jeho idea byla správná a velmi inovativní. 

Jestliže je tedy pan Polákem Babbagem naší doby, potom klobouk dolů před ním. I když myslím, že diskuse je o tom, jestli byl pionýrem slepých uliček, nebo je jeho směr správný.

Delam Sikozy 13.8.2009 0:32

Jsou matematizace politických věd a politizace matematických věd dva příbuzné obory?

Či snad dokonce zrcadlově komplementární? 8-o8-o

To by možná stálo za hlubší výzkum.

Heller 13.8.2009 3:11

Nikoliv zcela

Když došlo k politizaci matematických věd, začala se matematika bránit matematizací věd politických, tedy pokusem axiomatizovat je na soubor formálních pravidel. Tím by bylo možné na každý pokus politizace matematiky reagovat vystavením tohoto vstupu několikanásobné derivaci, nejlépe až na úrověn soustavy lineárních polynialních tvarů, které by bylo možné jednoduše vyčíslit vzájemnou substitucí. Bohužel se nám do toho vkrádá jistá nedeterminovanost a stále není jisté, zda to způsobuje selský rozum či lidská hloupost.

hulvath 13.8.2009 4:12

Re: Nikoliv zcela

Uplne s vami souhlasim pane kolego, a jeste bych autorovi (ale mozna i vam) doporucil pedipularni lokomoci do nejblizsiho institutu s ruzovym neonovym srdickem a tam po nevelke uhrade absolvovat anatomickou juxtapozici dvou orbicularis oris muscules ve stadiu kontrakce. Obecnemu uzitku to prospeje nejlepe ;-D

Heller 13.8.2009 5:02

Re: Nikoliv zcela

Vůbec vám nerozumín, ale máte pravdu.