28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: Případ kropenatých banánů

Je to jeden z paradoxů moderního světa: třebaže na planetě pořád hladovějí desítky milionů lidí a stovky milionů jsou jich podvyživených, vyhazujeme denně tuny nezávadných potravin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 31.10.2015 10:25

Kdyby bylo mene regulaci, nejlepe zadne,

ktere se michaji do lidem do toho, co smi a muzou delat, pak by takoveto aktivity recyklace byly nejspis uplne bezne uz drive. Lide jsou velice vynalezavi, ale jsou nasimi regulovciky umlceni v zarodku. A ti regulovcici jsme my sami, presneji pitomeckove a blbi a zli lide mezi nami. 

To same s ekologii vseobecne. Tu si strkame do krku nasilim, ale kdyby bylo vse dobrovolne, nekteri by sli prikladem a ostatni by se casem pripojili, pokud by to bylo rozumne a lide by to tak rozpoznali. Soukromy kapitalismus je nejekologictejsi, nejsetrivejsi system, ktery lidi vede, jejich sebezajmem, jejich penezenkou, k co nejlepsimu vyuzivani zdroju. Ale to by blbeckove nikdy nepochopime, mame hlavy na ramenech nasroubovane presne naopak, kolektivisticky, jako spravni primitivove, prave vyskocivsi z dzungle.

J. Vintr 30.10.2015 22:36

Moje babička říkala,

že plýtvání potravinami je hřích. A měla pravdu. Lidé žijí v představě, že dostatek potravin je něco samozřejmého. Přitom zemědělská produkce je závislá na mnoha faktorech a nepříznivá shoda několika z nich může klidně způsobit, že nebudeme mít co jíst. Lidé by se neměli rouhat tím, že si neváží "Božího daru" ...

K. Janyška 30.10.2015 18:04

To jejich věc.

Mají pracovat a najíst se... Dzp.

J. Kavalír 30.10.2015 11:01

Jednu věc autor nezdůraznil

A to, že ty zničené potraviny stejně zaplatíme v ceně těch spotřebovaných. Obchod si ty ztráty do ceny prostě zakalkuluje. A 30%, to už je docela dost.

J. Kadeřábek 30.10.2015 16:04

Musíte si vybrat mezi komunistickým nákupem,

kdy Vám prodavačka do sáčku s jablky nebo rajčaty strčila jedno, dvě shnilé nebo současným způsobem, kdy si sám vezmete co chcete v dobré kvalitě a zbytek je obchodníkem vyhozen.

O. Uživatel 30.10.2015 10:49

Uživatel požádal o vymazání
J. Jurax 30.10.2015 21:05

Re: Kdybych měl veliký hever ....

No, ta voda musí být zpravidla pitná, a ta není zadarmo - kolik platíte za kubík?

Když shnije tuna banánů, přijde vniveč lidská práce, přepravní náklady a čertvíco ještě - prostě jako hnojivo je to drahé.

O. Uživatel 31.10.2015 9:53

Uživatel požádal o vymazání
J. Jurax 2.11.2015 19:12

Re: Kdybych měl veliký hever ....

"A to je právě ten způsob pohledu a myšlení. A hlavně pocit, že vím nejlíp co je komu dobré." No, jistě, ale stejně mohu opáčit i já Vám.

Ono Vaše činnost zakončená rozštípáním díla stejně jako moje případné chození po výletech vskutku nikomu neuškodí, ovšem ani neprospěje - leda snad naší psychické rovnováze, neboť dotyčnou činností zřejmě relaxujeme - aspoň já určitě.

Ovšem Vaší činností přece jen vznikla jakási škoda - byť předpokládám, že jak dřevo, tak nástroje a energie a další náklady potřebné k výrobě Vašeho stolu jste zaplatil řádně zdaněnými penězi, stejně jako já svůj výlet. Jenže i tak byly vynaloženy náklady na vytěžení dřeva etc., které byly Vaším činem promarněny, byť Vámi zaplaceny. Prostě je škoda udělat stůl, který může někomu posloužit, a pak jej zničit - to už jste jej mohl raději věnovat na charitu.

Vy patrně nebudete na výrobě onoho stolu existenčně závislý, není-liž pravda? Protože kdybyste byl, nahlížel byste věc patrně jinak. Já se ostatně výlety taky neživím ... :-)

A když se vrátíme k té tuně banánů - shnije-li přímo pěstiteli, protože ji nedokáže prodat, tratí svou práci i prostředky k vypěstování potřebné. Ledaže by pěstoval banány jen tak z plezíru a živil se něčím jiným nebo - v našem absurdním světě - žil z dotací, případně pobral dotaci za to, aby produkt nechal shnít, aby vyhověl nějakým ouředním kvótám nebo aby cena produktu nepoklesla. Shnije-li přímo spotřebiteli, vyhodil své peníze oknem. Možná si to může dovolit, ale i tak je to diplomaticky řečeno pošetilec, ne-li vůl. Shnije-li dále někde v řetězci zprostředkovatelů mezi výrobcem a spotřebitelem, dotyčný buď tratí nebo - je-li to možné - rozloží ztrátu do výsledné ceny, za niž prodá dál. A pořád zůstává, že ta tuna banánů mohla někoho nasytit - hladových je na Zemi až moc.

P. Sulc 30.10.2015 2:53

V dobach kolonialismu Afrika

potraviny vyvazela. Ted hladovy. Dejte jim ty miliony tun, a oni se budou rozmnozovat jako krysy v kanale. Planeta je prelidnena, ale my vymyslime, jak zachranit menecenne lidi, jak je nakrmit, jsak je zbavit AIDS a mslarie. A nakonec se oni zbavi nas, ostatne to uz delaji. Nechte je byt, at se roxmnozuji jak chteji, ale at se o sebe take postaraji.

T. Pansky 30.10.2015 1:10

2 dulezite body: 1) Diky socialismu potraviny palime. ???

Socialisticke prerozdelovani vede k tomu, ze se potraviny pali k vyrobe energie.  Stat to dotuje.  Tohle je nejvetsi plundrovani pudy, ale o tom socialiste nechteji slyset, chteji splnit sve normy na vyrobu energie z obnovitelnych zdroju.  2)  Uvedeny priklad na znovupouziti napriklad bananu s dobihajici skladovaci lhutou - velmi hezke.  ALE ... nechme investory, aby se s tim poprali.  Pokud zjisti, ze je to ekonomicky zivotne, urcite na to nekdo skoci.  Krasnych socialistickych nezivotnych napadu tu jsou tisice - ale jsou zivotne jenom tehdy na to doplacime.  Timto smerem bychom asi jit nechteli ...  3) Zvlaste socialiste vynikaji se svymi regulacemi, ktere zduvodnuji peci o sve obcany.  Prave diky temto casto nesmyslnym normam se velmi plytva.

L. Novák 30.10.2015 1:02

Ani zrno nazmar!

Nazdar! ... :-P

J. Lepka 30.10.2015 0:48

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

Teď ještě tu řízenou ekonomiku, abysme jako neplýtvali přírodními zdroji. Vy už jste zapomněl ???

J. Jurax 30.10.2015 21:07

Re: Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

No, kdyby byly potraviny drahé, trh by plýtvání vyřešil ... :-)