12.8.2022 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

VĚDA: Potlačování politicky nekorektních objevů

Na vědu většinou nahlížíme jako na obor lidské činnosti, který má za cíl (nebo by tedy snad měl mít za cíl) objevování pravdy a nestranné posuzování faktů. Jak ale víme, novým myšlenkám se většinou příliš nedaří.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Stuchlik 12.9.2014 0:38

Re: 100% souhlas s autorem, není

světu vládnou užvanění pitomci

P. Boublíková 11.9.2014 21:07

Zajímavý článek

jsem ráda, že jsem stihla se k němu prokousat :-)

Pokud je pravda, že mírná nadváha je zdraví prospěšná, tak to ale znamená, že máme špatně stanovenou normu. Norma by měla být to, čemu říkáme mírná obezita.

Ale řekla bych, že pro každého je vhodné něco jiného. Člověk se subtilní kostrou cítí neblaze každé kilo navíc (ať již vlastní, nebo třeba nákupu) na kloubech. Taková je i moje zkušenost.

K. Janyška 11.9.2014 21:01

Musejí být v první řadě vzdělaní a nejsou.

Stejně jako vy a vlastně všichni, kdo neví co to je spontánní řád a že jím je i lidský svět... Dzp.

Š. Hašek 11.9.2014 16:28

Je to asi marné.

Ale byly doby, kdy fousatým i mladým profesorům, naslouchali dvorní radové/ministři/jiní profesoři a studenti.

Ti radové pomalu konali dle možností státní pokladny.

Ti studenti se to učili taky s nějakým zpožděním (až se to vověřilo a vyšlo knihtiskem).

Nebyl Moravec, nebyla NOVA, nebyla uječená hysterka, nebyli občanští aktivisté a pojem "občanská společnostů bez dvorních radů a parlamentů" si odvážil tak nějak říci jen nějaký dementní anarchista, který to řešil "podřezáním někoho vokolo".

Co s tím. Nejsem schopen říci. Ale rozhodně současná polodemence tloustnoucích sledovačů slibovatelů všeho dlouho nevydrží. Neznám řešení.

Š. Hašek 11.9.2014 16:20

Re: Bohužel,

Asi tak.

J. Plzák 11.9.2014 15:11

Moc to nesouvisí, ale přesto.

Míval jsem tři kamarády, kuřáky, kteří postupně umřeli na rakovinu. Všichni, dlouho před vypuknutím jejich smrtelné nemoci, onemocněli něčím jiným, zdánlivě bez příčiny.

V těchto dnech mi umírá další kamarád, mírný kuřák a také byl dlouho před svou konečnou nemocí léčen na věc, viděno laicky, zdánlivě nesouvisející, na úporné krvácení z nosu. Deset dní s tím ležel v nemocnici. Pak dlouho, dlouha nic a teď bude brzo pod drnem.

Zpětně viděno, lze ta prvotní onemocnění vidět jako jakési varovné signály, které ale těžko kdo může zaznamenat a nějak pozitivně využít.

Napřed by se ovšem muselo ověřit, zda takové souvislosti existují.

P. Lenc 11.9.2014 14:07

Re: Kdyby potlačovali jenom vědecké....

Tuto blbost někdo rozšiřoval již pár dní po teroristickém útoku. Nic nového, nakonec, čím by se někteří magoři bavili.Vždyť konspirační teorie, obvzlášť o "vražedné a prolhané" CIA se tak dobře čtou.Nyní je v "módě" konspirovat o zlých USA, chtějících rozpoutat válku proti hodnému "mírotvůrci" Putivovi.Věřte dál, ještě toho budete mít hodně k "uvěření".

O. Horák 11.9.2014 14:06

OZE jsou asi nejlepším důkazem

jak banda demagogů dokáže prosadit absolutní hovadinu.

Drobný problém je, že za nimi častokrát stojí banda vyčuránků, co čeká, že si na prosazení hovadiny namastí kapsu, viz naši solární baroni a větrná knížata.

Aneb když už se nemohu dostat do tabákové, betonové, jaderné či jiné skupiny abych se nakapsoval, tak jim podtrhnu židli, prosadím si jejich omezení a zřídím na to úřad a podnikatelské odvětví.

R. Langer 11.9.2014 13:49

K tomu stačí dodat

staré známe lidové rčení: "Až tlustý budou hubení, tak hubení budou studení.". Mimochodem, ono to skutečně není až tak legrační rčení, jak se o tom přesvědčili někteří dlouhoběji vážně nemocní pacienti... ;-)

E. Sonnek 11.9.2014 12:23

Mírná nadváha a pravděpodobná doba dožití

Nemyslím si, že tvrzení, že lidé s mírnou nadváhou se dožívají vyššího věku, je mylné, právě naopak, statistická data to podle mého názoru potvrzují. Důvody, proč tomu tak je, jsem stručně popsal v článku http://sonnek.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=424944.

Ś. Svobodová 11.9.2014 10:02

Kdyby potlačovali jenom vědecké....

Dnes, Studio 6, ČT1- rozhovor s Janem Eichlerem:  tajné služby USA měly přesné informace o chystaných teroristických útocích k 11.9. 2001. Po předání Buschově administrativě jim však bylo řečeno, že JEDINÉ co CHCE prezident slyšet je to, že Irák má k dispozici chemické zbraně a Husain se je chystá použít.

P. Vaňura 11.9.2014 9:23

100% souhlas s autorem, není

nic horšího, než smečka "aktivistů," kteří se živí žvaněním a papouškováním nějakých nesmyslů.

ALE úroveň našeho základního školství je taková, že mnoho lidí ten nesmysl tak snadno nepozná! Dokonce ani některým odborníkům to netrkne, pokud jim to kolega "nepřeloží" do srozumitelných pojmů. Člově s technickým nebo lékařským vzděláním to pak chápe bleskem, "humanoid" většinou nikdy.

J. Aspirin 11.9.2014 8:43

A to si představte...

... že tyhle věci nejsou ani zdaleka produktem dneška. A dějí se i v tak exaktních oborech jako je fyzika, matematika technika. Ale takoví jsou lidé na celém světě (nejen v ČR jak se nám snaží namluvit ta podivná část publicistů a osob žijících v zahraničí).

Naprosto přesně to vystihl L. Pasteur už v 19 století - "Vědecké pravdy nevítězí silou svých myšlenek ale tím, že jejich odpůrci vymírají" (omlouvám se za parafrázi ale nechtělo se mi to hledat :-))

B. Volarik 11.9.2014 8:39

Stačí se podívat na lidi, žijící daleko od civilisace.

Například příslušníci indiánských kmenů v džunglích Jižní Ameriky (Matto Grosso a pod.) jsou většinou přitloustlí. Asi to má svůj význam. Takový baculatý Arawak je nejspíš nohem zdravější než anorexická hysterka. Nemám teď na mysli půltunové příšery....spíše mánesovské typy a různé postavy na starších obrazech. Mírná korpulence je nejspíš normálním stavem lidského těla pro většinu ras.

P. Lenc 11.9.2014 8:22

Bohužel,

V dnešní době má partička uřvaných"aktivistů" díky všemocným médiím takový vliv, že dokáží takřka bez problémů převálcovat zdravý rozum.Viz ekologická hnutí u nás.

J. Kunes 11.9.2014 7:38

Jak by dopadl v Cesku

V USA ma Prof. Enstrom dobrou sanci soudne zvratit svoje vyhozeni (mimochodem UCLA se ho podle clanku v odkazu snazi zbavil uz 5 let). Jak by asi dopadl v Cesku, kde kvuli akademicke svobode nedavno behali studenti po ulicich? Tady by mu proste nechali dobehnout smlouvu a uz ji neprodlouzili. (Na rozdil od USA by si ovsem mohl doma na zed povesit diplom od prezidenta)