30.5.2020 | Svátek má Ferdinand


VĚDA: Pošleme letadlo do atmosféry Venuše?

25.5.2015

Kolem planet jsme prolétli, byli jsme na jejich oběžné dráze, přistáli jsme na nich a projeli jsme se po nich. Co tak ale poslat na jednu z planet letadlo? NASA to plánuje u Venuše.

VAMP

Možná podoba VAMP pro výzkum atmosféry Venuše. Zdroj: Northrop Grumman

Poslat letadlo můžete na dvě planety Sluneční soustavy – na Mars a na Venuši. O obou případech se už dlouho debatuje a bylo i několik návrhů. Zatímco k Venuši se už tak moc nelétá, na Mars se sice létá hodně, ale je to pořád totéž. Letadlo nikde.

V posledních letech se díky novým technologiím, dronům a lehčím materiálům podmínky pro vývoj podobného letadla pro výzkum Marsu či Venuše dost zlepšily.

Northrop Grumman pracuje na konceptu letadla pro výzkum Venuše. Se svým návrhem VAMP (Venus Atmospheric Maneuverable Platform) se chce přihlásit do další bitvy v rámci NASA, kdy se v rámci programu Nové hranice vybírají sondy, které se v budoucnu realizuji. Program už porodil takové projekty jako sondu New Horizons nebo Juno.

Nové kolo soutěže by mělo začít v americkém fiskálním roce 2016. Vítězný projekt se pak vydá do vesmíru kolem roku 2021.

Venuše je nehostinné místo. Peklo je proti tomu dovolenou v Chorvatsku. Všechny sovětské sondy, které na povrchu přistály, pracovaly jen po velmi krátkou dobu. Není to jen o vysoké teplotě, ale především o velkém tlaku. VAMP by ale pracoval v atmosféře, a to ve výšce kolem 50 až 70 km, kde je tlak téměř podobný tomu pozemskému.

VAMP má být velmi lehké, nafukovací letadlo, které pohání vrtule. Zdrojem energie jsou samozřejmě solární panely.

Před designery VAMP je řada technických překážek a výzev, které budou muset vyřešit. V neposlední řadě bude nutné přesvědčit NASA, že podobný projekt má vědecký přínos a můžeme díky letadlu v atmosféře Venuše získat nové poznatky nejen o naší planetární sestře. Upřímně řečeno bych možná raději viděl něco podobného poletovat v atmosféře Marsu. Ale třeba se také někdy dočkáme…

Zdroj: irconnect.com

www.exoplanety.czOtestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.