27.3.2023 | Svátek má Dita


Diskuse k článku

VĚDA: Poručíme větru, dešti

Klimatické inženýrství či takzvané geoinženýrství, které záměrně manipuluje s klimatem na Zemi, se takovým nástrojem k ovládání lidí a států jednou může stát. Šlo by o logický vývoj globálního systému, který je ve své podstatě závislý na levných vstupech a zdrojích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 28.7.2020 14:42

tak tak.

Ten Werich a spol. má zase pravdu: Nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní, protože nikdo neví, co se může státi.

Z. Lapil 28.7.2020 14:36

Tak.

Vysloveně jsem o to zakopl, hledaje, není-li to TA Anička, co se o ni ve třiceti nechtěl starat Klokánek nebo jak to bylo, ale podle Deníku N je ten jejich text PODVRH: https://denikn.cz/393060/touzime-aby-se-prarodice-stali-obetmi-spravedlive-epidemie-siri-se-podvrzeny-vzkaz-studentu-stavkujicich-za-klima/

Z. Lapil 28.7.2020 14:32

Podle Deníku N je to podvrh: https://denikn.cz/393060/touzime-aby-se-prarodice-stali-obetmi-spravedlive-epidemie-siri-se-podvrzeny-vzkaz-studentu-stavkujicich-za-klima/

Z. Lapil 28.7.2020 14:23

Ale ne, přečtěte si to ještě jednou. Ten článek je evidentní snůška citátů z obskurních webů, jen chemtrails tam chyběj.

Čímž netvrdím, že jednotlivě to není pravda, ale dohromady to nedává ani náznak informace, co tím chtěl autor říct.

Technická: diamanty lze průmyslově vyrábět. Nevím, jak dnes, ale umívali (od slova uměti) to v Šumperku. Pramet neboli Prášková metalurgie se ten podnik jmenoval. Ale ty tuším zdaleka nevypadají tak diamantově, jako diamanty drcené.

A nějaký "přírodní" prach se jistě sežene u brusičů diamantů.

Z. Lapil 28.7.2020 14:14

Čemuž ovšem aktuální stav zrovna neodpovídá: https://www.ventusky.com/?p=43.1;59.9;3&l=co.

Jen si dovolím, pokolikáté už, připomenout" kumulované emise jsou pro určení potřeby jejich aktuálního snižování zbytečný údaj: je úplně jedno, kdo prostor kdysi začoudil. Když dnes celá EU vypouští čoudu míň, než kterýkoliv jediný z několika nejhorších států, pak ani naprosté vypnutí emisí nic podstatného nezmění.

Ono vůbec - tahat morálku do techniky v nejširším pojetí je jaksi nesmysl. Ono je tomu poli úplně jedno, kdo ho vlastní a kapky čího potu ho zkrápí. Pole urodí podle toho, co zasejete a jak se o to staráte.

A. Forman 28.7.2020 14:12

Tak to mezitím umřou hlady, nebude je mít totiž kdo živit, sami to neumí.... a navíc, což velice alarmující, přejí si smrt i svých vlastních rodičů....

Apropos, žít se Zemí v souladu už moho okamžitě - opustit vše, co jen zdánlivě ničí přírodu a vrhnout se do její mateřské náruče.... to budou rány do čumáku...

Z. Lapil 28.7.2020 14:00

Tomu špatně rozumíte, do práce se dají oni, jen co staří vymřou.

Pod dojmem podobných pamfletů by jeden řekl, že rušit dětskou práci nebyl úplně perfektní nápad.

Z. Lapil 28.7.2020 13:58

Jste si jist, že píšete něco podstatně jiného, než autoři pamfletu citovaného ve 13:10 panem Brichem?

Z. Lapil 28.7.2020 13:56

Píšete jediné: snižování vypouštění "umělého" CO2 je neefektivní až neúčinná metoda.

On ale i ten článek je dost snůška: plynule zaměňuje klima a počasí a že by ke zmiňovaným pokusům přidal aspoň náznaky výsledků...

J. Ptáček 28.7.2020 13:48

"Rozsvítíme slunce štěstí, pro každého bude hřát,

poručíme větru, dešti, kdy má pršet a kdy vát." Zpívali jsme jsme do zblbnutí pod taktovkou jediné strany a její vlády.

Mezitím jsme pod stejnou taktovkou rozorávali meze, melioracemi likvidovali přirozené mokřiny a rybníčky. Ničili koroptvím, křepelkám, vzácným motýlům, vodním živočichům a dalším jejich životní prostředí. Dnes nás jejich pohrobci, premiérem počínaje a ministrem zemědělství konče, zasvěceně poučují, jak úspěšně dál.

Nebylo by logičtější, kdyby zmizeli a předali vládu těm, kdo se na likvidaci životního prostředí dosud nepodíleli?

J. Berka 28.7.2020 13:47

Tak to vím naprosto přesně:

Ad 1) Diamantů budem mít přebytek hned, jak dojde ke globálnímu znárodnění těchto šperků a co se odeberou bohatým, kteří je nepotřebují.

Ad 2) Podle dlouhodobých cílů FFF a všech ostatních, co to s naší planetou myslí dobře, se létat nebude, takže letadla i s jejich motory budou stát na odstavných plochách, dokud nepůjdou do šrotu nebo do muzejí.

A. Forman 28.7.2020 13:47

No pane jo, nic výmluvnějšího, než tato nadutost nezodpovědných, nevzdělaných a nezkušených, nemůže být, nebo vlastně ano, ještě horší.... Tak volání k práci.... hm, volání k něčemu, co sami neznají.... je to zoufalost zelenoideologických dílen planetárního "moudra".......

J. Minarčík 28.7.2020 13:26

FFF-ty cvoky co sepsali tento panflet je třeba rychle přimknout do Bohnic,čistý fašistický vyplod-svedený na bránící se zeměkouli a přírodu,pojimám podezření ,že se podíleli i na vypuštění covidu,mazejte sadit stromy-to pomůže víc než tyto pamflety z počítače,kdejaká neziskovka už by chtěla řídit svět-a stačilo by zastavit tok peněz z daní do peněženek těchto šílenců,jsme nepoučitelní!

Š. Hašek 28.7.2020 13:14

Smekám!!!!!!!!

Kdo zná optimum klimatu planety Země, by měl být ihned štrasbruselí jmenován ředitelem Galaxie.

Opakovaně se divím, pane Rado, proč tady nějak ztrácíte čas. Běžte sofort přivřít kohoutek s CO2. A nekupujte sodovku. Taky bacha na Indii, tam na Leyen z německého kanclu docela kálejí.

Adekvátními údaji "jsou údaje zkušeností lidského života, knih, kronik, učiva slušné základky, .... ". Vy považujete za adekvátní údaje směrnice štrasRVHP, odhklasovaná prohlášení bez důkazů a večerní debaty studentek na DAMu.

Zkráceno, zjednodušeno.

P. Brich 28.7.2020 13:10

Fridays For Future včera 14:25 opis:

"Dlouhé měsíce se my, mladí, snažíme vyburcovat veřejnost a zastavit pomalé vraždění naší planety. Teď se planeta sama ozvala a my vidíme, že jsme měli pravdu. Zastavit výrobu, omezit spotřebu, plýtvání, omezit pohyb lidí, to všechno jde a vidíme, jak úžasně prospěšné pro planetu to je. V Číně se poprvé za mnoho let dá dýchat, vzduch se vyčistil. Koronavirus je přirozeným obranným mechanizmem Země a musíme jen pokorně přijmout to, co přináší. Je morálním mementem, že zabíjí zejména staré lidi, tedy příslušníky generace, která Zemi zasadila ty nejvážnější, skoro smrtelné rány. A je to pro tuto generaci možnost se vykoupit. A v souladu s přírodou odejít, nechat koronavirus vykonat nad sebou spravedlivý trest. My mladí milujeme svoje babičky a svoje dědy, jsme však připraveni snést tuto oběť ve jménu naší společné matky, tedy planety Země, toužíme po tom, aby se naši prarodiče (a bude-li to nutné i naši rodiče) stali oběťmi spravedlivé pandemie. Naše generace pak začne žít se Zemí v souladu. Napravíme všechno zlo, které odcházející a po právu umírající generace napáchala. Jsme na to připraveni a všechny vás voláme k práci. Protože jakmile koronavirus tuhle planetu vyčistí, pro nás končí doba stávek a demonstrací a začíná doba práce.

Za všechny mladé !!

Anička Mezgerová a Petr Doubravský"

J. Ganaur 28.7.2020 12:48

A co víc, Země byla "vodní" planeta, žádná pevnina nebyla!

J. Ganaur 28.7.2020 12:46

R^

J. Ganaur 28.7.2020 12:45

Není diamant uhlík?

P. Rada 28.7.2020 12:31

Jsem pro a tak se na to věcně podívejtme:

Průměrná sopečná činnost se udává cca 0.1GtC ročně. Průměrná antropogenní ale 10Gt/ročně. Průměrný čech uvolní zhruba 12tCročně, průměrný čínan 6tC ročně, průměrný evropan cca 10tC ...

https://www.klimatickazmena.cz/download/6cb3587ac9eaf77b4b8e83b50a138739/4.%20kapitola_uhl%C3%ADkov%C3%BD%20cyklus.pdf

P. Rada 28.7.2020 12:26

Přírodě "vlastní" CO2 sestávalo posledních 10tis let s charakteristické kombinace radionuklidů C12/C13 a na jeho koncentraci bylo vše adaptováno. Dnes je tento poměr pozměněn o to vše co v jiném poměru miliny let leželo mimo základní uhlíkový cyklus např. jako už vytěžená uhelná... ložiska.

Pokud by někdo dokázal vyrábět dostatečně efektivně diamantový prach o rozměru zrnek větších jak cca desítky mikrometrů... a navíc v množství větším jak 10GtC ročně - mohlo by jít o efektivní případ geoengeneringu.

Takový prach by se totiž už volně nevznášel a zbytek by rychle vymývala srážková činnost. Běžná prašnost - i pokud by byla supererupcí vyvržena do stratosféry - tak tam vydrží max desetiletí. CO2 ale celá desetitisíciletí!!! Pomalu ho dokáže tempem asi 0.1Gt/ročně odbourávat jen vazby na vápenaté sloučeniny a jejich hlubokomořská sedimentace.

Diamantovou geo. technologii ale nikdo nemá a tak nejpragmatičtějším počinem dnes je alespon uhlí NETĚŽIT!

J. Plzák 28.7.2020 12:22

Nikam nezalezl. Teď se s pomocí Pirátů zase škrábe nahoru na politické výsluní a chce nám zakazovat jezdit auty do Prahy. Je to zločinec. Pozor na něj!

J. Plzák 28.7.2020 12:18

...děti které neumí porovnávat, číst...

Pan Rada čte již několik let!

J. Plzák 28.7.2020 12:12

Možné nedozírné následky klimatického inženýrství! Nic takového se nekoná a konat nebude!

Lidstvo se bezmezně přeceňuje. Stačí se jen podívat, kolik CO2 vysoptí za rok sopky, kolik materiálu za rok přemístí jen Missisipi-Missoury, nebo kolik ledu vznikne v Antarktidě za rok, aby člověk viděl, jak mizerně maličký se svými aktivitami je.

P. Rada 28.7.2020 12:04

Ano klima bylo a bude....

Je ale životně zásadní otázkou poloha jeho optima vůči stavu biosféry, případně míry a gradenty změn.

Pro pana Haška či Langera jsou tomu adekvátní údaje zřejmě vítaným tabu.

J. Vintr 28.7.2020 11:54

Hladina oceánů nebyla o 200 metrů výše, jen byla jiná konfigurace pevninských desek s mořského dna.

M. Šejna 28.7.2020 11:44

Je pravda, že v minulosti byla globální teplota dokonce až o 12°C vyšší, než dnes (PETM). Tehdy nebyl led ani v Antarktidě. A život běžel dál. Dokonce to byla doba prudkého rozvoje savců a krytosemenných rostlin.

Jen je potřeba mít na paměti, že hladina oceánu byla tehdy asi o 200 metrů výše a moře zasahovalo až do české kotliny.

M. Koutný 28.7.2020 10:01

Mně podstatně více vadí sociální inženýrství.

R. Dubravský 28.7.2020 9:48

Takže přírodě vlastní CO2 vadí, ale rozprašovat do vzduchu tuny podezřelých chemikálií je jako OK?

Jisté je, že jakýkoliv účinný zásah do počasí/klimatu by měl důsledky, jejichž konců nedokážeme dohlédnout.

A vůbec nejlepší je rozprašovat do vzduchu diamantový prach. 1/ To máme tolik tun diamantů nazbyt? 2/ Už vidím letecký motor po průletu takovým diamantovým mrakem.

V. Novák 28.7.2020 9:25

V 80. letech se zase bojovalo proti globálnímu ochlazování. Byly návrhy sypat na arktické a antarktické ledy saze, aby se snížilo albedo a Země absorbovala více slunečního tepla...

J. Minarčík 28.7.2020 9:23

Byly etapy země,kdy sev.+již.pol byly jen sezonně s ledem,život na zemi neměl problém-v době ledové taky ne,život se přízpůsobí,ikdyž přestaneme CO2 vypouštět,svět se pro nás nezmění-tzn.že se musíme přispůsobit,na CO2 je jediná zbraň-stromy a rostliny-ne v milionech, ale v desítkách miliard-neb je lidstvo vykácelo a pokračuje,daleko horší to bude s CH4,v mořích a termafrostu je ho tolik,že po uvolnění po oteplení bude zle,pokusy s počasím a klimatem povedou jen k většímu průšvihu-to tvrdím jako absolutní amater,co na to normální vědci-ne aktivisti!