23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

VĚDA: Podzimní detektivka s jódem

Jód je prvek poměrně významný při provozu jaderných reaktorů – vzniká v relativně velkém množství v několika isotopech po štěpení uranu i plutónia a koncentrace jednoho isotopu jódu stěžejně ovlivňuje chování reaktoru. Pokud jód unikne mimo reaktor, je nebezpečný hlavně dětem, protože se může přes potravní řetězec nahromadit ve štítné žláze a způsobit její rakovinu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Zima 7.12.2011 9:07

Kdy hlásilo Česko

něco do Vídně nevím, ale o tom jodu to bylo v Německu ve zprávách o den před Českem.

BTW 1 : Celý článek je nelogická hloupost. I kdyby Češi měřili citlivěji, o čemž pochybuji, při pořádné nehodě jde o hodnoty, u kterých na citlivosti příliš nezáleží. 

BTW 2 : V Japonsku našli právě Cs v mléce pro děti, zcela očividně lžou o vypouštění silně radioaktivní vody do moře a Vy tu oblbujete s přitroublými grafy, místo, abyste se k tomu vyjádřil, když ze sebe děláte téměř Drápovsky kompetentního experta. 

B. Rybák 7.12.2011 11:39

Re: Kdy hlásilo Česko

Autor netvrdí, že naše měření je citlivější. Tvrdí, že náš ochranný systém včasného varování je efektivnější. I malé zvýšení naměřené radioaktivity může znamenat, že lokálně došlo k jejímu velmi nebezpečnému zvýšení.

J. Skála 7.12.2011 14:41

Co Vám pane Zimo

vadí na seriosním článku o měření na úrovních, které neohrožují obyvatelstvo? Vy raději čtete o radioaktivním mléce pro japoské děti? Tam ale podle dostupných informací šlo také o hodnoty, děti neohrožující. Takže chcete číst hlavně jobovky, že ano?