19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VĚDA: Pijme pivo s Bastou – nebo s Roundupem?

Můj děda František byl vyučený švec. Pravda, spravovat, natož nově šít boty jsem ho nikdy neviděl, ale aspoň jsem po něm zdědil truhličku s patřičně zašlým a ohmataným nářadím. Různé ty nože, rašple, hladítka, kladívka a cvikací kleště...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 14.6.2016 18:25

TTIP mne opravdu zajímá.

Už aby byla!

P. Boublíková 14.6.2016 16:46

Re: Chrpy už zase jsou.

Ano. Jsou i na JM.

Tak krasne modrou barvu snad nema zadna dalsi kytka, alespon ne v nasich koncinach rostouci.

P. Boublíková 14.6.2016 16:45

Dekuji za vyvazeny clanek

Skutecne, herbicidy se pouzivaji i tam, kde by se pouzivat nemusely (cili se zneuzivaji), a pak na to doplati umirneni uzivatele herbicidu.

A. Alda 14.6.2016 14:43

To asi není možné.

Snědli by víc, než o kolik víc by jejich manuální prací bylo možno vyprodukovat.

A. Alda 14.6.2016 14:40

DDT je skvělý přípravek

a kvůli jedné hloupé Američance, co napsala pseudo "sci" - fi román, bylo DDT zakázáno. Kvůli tomu zemřely miliony lidí.

A. Alda 14.6.2016 14:39

Chrpy už zase jsou.

Alespoň tedy u nás, v západních Čechách. Jsou, je jich hodně a je to krásné.

A co se týká ekotoreristů - ty je nutno NEPOSLOUCHAT. Ať si pindají. Ale rozumných lidí se jejich pindání netýká a nemají se tím vůbec zabývat.

J. Chaloupka 14.6.2016 13:33

Nevím, kdy jste byl ve věku dětství, ale já jsem na světě

přes 60 let a pamatuji DDT - "naprosto" neškodné, které pěkně naše dětství pocukrovalo právě v těch 60. letech.

Jinak Roundap znám pouze jako užití mezi zahradníky. Dcera, která má zahradnickou firmu mi vysvětlila, že zejména USA používají Roundap k urychlení zrání některých plodin, např. kukuřice a tím se dostává do potravního řetězce. Asi by nás měla spíš zajímat připravovaná smlouva TTIP, která má pustit na náš trh americké potraviny.

R. Gramblička 14.6.2016 12:47

Re: Jo, to bych věřil

hmm,že by Monsanto bylo napadáno s cílem jej oslabit, aby jej Bayer mohl převzít snáze a levněji a tím se zbavit jednoho ze svých konkurentů?

J. Lepka 14.6.2016 10:52

Víra.

Víra přece nepřipouští jakékoliv vědecké argumenty.

F. Houžňák 14.6.2016 10:35

To je všechno samozřejmě pravda, ještě bych

k článku dodal, že nepřítomnost enzymu, proti kterému působí glyfosát, v savčím organismu až zas tak moc nevypovídá o kancerogenitě glyfosátu. Vlastní rešerši jsem si nedělal, ale z různých metastudií vyplývá, že kancerogenita glyfosátu resp. přípravků s glyfosátem je tak nepatrná, že se nedá rozumně prokázat. Je prý někde na úrovni vepřového masa a zaměstnání holiče (říká ta studie o jeho strašlivé kancerogenitě od OSN nebo od koho, kterou se všichni zelení tak ohánějí), a uzené a buřty jsou o kategorii horší. Spíš jde o ty přísady, jak správně podotýkáte, protože přípravky s glyfosátem dneska dělá kdekdo. Monsanto patří k těm malým výrobcům. Ono je holt všecko za něco a když nebudu stříkat, musím plevele hubit jinak za podstatně vyšších nákladů nebo se smířit s tím, že sklidím málo.

P. Lenc 14.6.2016 10:15

Re: ..

Vy vtipálku.Imigrant a práce?Dokonce na poli?

K. Wágner 14.6.2016 9:57

Roundup

Obecně platí, že z řady povolených přípravků na ochranu rostlin se jejich rezidua mohou dostat do potravin, proto je také například maximální obsah reziduí glyfosátu regulován evropským nařízením. Rozhodně tak není pravda, že by se tato rezidua vůbec v lidském organismu nevyskytovala. Avšak pokud není zákonem stanovený maximální obsah překročen, je jejich výskyt podle evropských předpisů zdravotně neškodný a podle legislativy také legální. Podle údajů německého Svazu pro životní prostředí a ochranu přírody (BUND) byly svého času na přítomnost glyfosátu vyšetřovány vzorky moči 182 osob z 18 evropských zemí. A jak konstatoval Spolkový ústav pro hodnocení rizik, který prováděl zdravotní hodnocení obsahu glyfosátu měřeného ve vzorcích, pokud byly změřené koncentrace způsobeny konzumací Roundupem kontaminovaných potravin, „pohyboval se příjem glyfosátu prostřednictvím těchto potravin pod koncentrací, která je zdraví nebezpečná“. Jenže v případě Roundupu nejde jen o samotný glyfosát, ale i o další složky tohoto přípravku s jejich fyzikálními a chemickými vlastnostmi i případnou toxicitou, které jako rezidua vstupují do našich organismů. Tedy lidově řečeno, v hrubém příměru jde o něco podobného tomu, jako když u PCB již zmiňovaných toxických kongenerů jejich toxicita spočívala ve stupni chlorace a umístění atomu chlóru na aromatických jádrech.

K. Wágner 14.6.2016 9:54

Roundup Ready

Vzhledem k tomu, že nadnárodní společnost Monsanto za posledních cca třicet let ovládla trh s geneticky modifikovanými plodinami, patří její „Roundup Ready plodiny“ mezi nejvíce pěstované. Proto se také nejvíce používaným herbicidem na světě stal Roundup. Je pravda, že firma Monsanto v minulosti již přišla s celou řadou revolučních a pro zemědělce výhodných insekticidů a herbicidů. Zrovna tak ale jako vůbec první uvedla na trh roku 1929 i revoluční polychlorované bifenyly (PCB) pod obchodní značkou Aloclor. PCB v komerčních směsích zahrnují zhruba 130 sloučenin zvaných kongenery, lišící se fyzikálními a chemickými vlastnostmi i toxicitou (rozdíl spočívá ve stupni chlorace a umístění atomu chlóru na aromatických jádrech). Hlavní průmyslové využití PCB nacházely například v transformátorech, jako protipožární retardanty hoření, protipožární stabilizátory nátěrových hmot, přísady do barev, svého času dokonce i jako přísada do rtěnek. Jenže už v 60. létech se ukázalo, že karcinogenní PCB představují globální kontaminanty ekosystému. Byly stále častěji objevovány ve tkáních organismů, včetně tkání člověka, ale třeba i v mléce krav a koz. V roce 1973 proto byla při Světové zdravotnické organizaci (WHO) ustavena skupina expertů, zabývající se výhradně problematikou PCB. Přesto však továrna firmy Monsanto vyráběla další tuny již prokazatelně škodlivého Alocloru. V roce 1976 pak Kongres v USA zakázal výrobu, distribuci, ale i používání a zpracování PCB. Tím byla firma Monsanto nucena výrobu Alocloru ukončit.

P. Bures 14.6.2016 9:30

..

Zemědělství by mohlo přijmout a živit statisíce nekvalifikovaných imigrantů. Můžou okopávat řepu - při jejich zaměstnatelnosti..

K. Janyška 14.6.2016 9:01

S

Jágrem... Dzp.

M. Prokop 14.6.2016 8:39

Jo, to bych věřil

že za zeleným šílením bude Bayer a Basta.