29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VĚDA: Peripetie hodnocení vědy a vědeckých výsledků

Za bolševického panování se peníze na vědu rozdělovaly úměrně všem institucím, a to většinou podle dosahu politické působnosti klíčových pracovníků jednotlivých ústavů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 1.6.2013 11:53

Re: Co to je "schopní, které není třeba podporovat?"

Souhlasím s Vámi.

P. Vaňura 30.5.2013 21:50

Co to je "schopní, které není třeba podporovat?"

Ti Vaši schopní a) buďto získají peníze z ciziny, nebo b) do té ciziny odejdou nebo c) nebudou dělat vědu, ale průmyslový vývoj pro přímou aplikaci ve výrobě na základě dávno ZNÁMÝCH objevů.

Majitelé v Česku umístěných montoven českou vědu nepotřebují a nebudou mít zájem jakýkoliv výzkum financovat.

Jak uvádí Institut Václava Klause, v Česku chybí PODNIKATEL, který chce prorazit s něčím novým a představuje článek mezi výzkumem a praxí.

T. Pansky 30.5.2013 0:45

Autor popsal situaci, kdy A rozdeloval penize ...

... mezi B, C, D, F, G, O, P, atd.  A se prejmenoval na XXX a rozdeluje penize mezi CCP (kdysi B), PPH (kdysi C), DDDX (kdysk D), atd.  Co se tedy zmenilo?  Nic.  Jen je to drazsi, divadlo preci neco stoji.   Otazka zni:  kolik procent ziskavaji vysoke skoly vyzkumem a kolik jde ze statniho?  Jak se to zmenilo za poslednich 20 let?  Uz jsou v Cesku spickova pracoviste spolupracujici s firmami, ktere si plati potrebny vyzkum.  Ale zaroven je zde velka cast stareho systemu, ktery nevi, jak se hnout z mista a hnout se nechce.   Reseni: zavedeni skolneho je prvnim krokem.  Snizovani dotaci statu na vyzkum je dalsim krokem.  Prezijou schopni, ktere neni treba podporovat.