Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PS

P. Skřivan

5. 4. 2011 18:08
Moc hezký článek,

nicméně stejně nezmění nic na tom, že to tam buchlo jen proto, že vypli proud. ... a uteklo to a tvrdilo se, že to utéct NIKDY nemůže. Jak je vidět, tak může a na všem byl štempl MAAE. Mimochodem taková ryba, co náhodou proplula kolem Fukušima, tak ta bude mňam, však je tam "jenom" zamořené moře. Kolem vrtu BP bylo také "jenom" zamořené moře. Výhodou tamtoho zamoření je, že alespoň smrdí. Tohle není ani vidět a normální jedinec si ho nemá šanci ověřit.

Chápu, že výše uvedené experti na jádro těžce nesou, ale je to prostě tak a budou muset se s tím buď naučit žít, a/nebo vymyslet jaderná zařízení, která budou opravdu bezpečná.

0 0
možnosti
BU

B. Uhlich

5. 4. 2011 21:45
Re: Moc hezký článek,

Myslím, že je to celé naopak...experti vědí a nemají zapotřebí se děsit....  Myslím, že tím, kdo se s tím bude muset naučit žít - budete spíš Vy jaderní fobici a protijaderní aktivisté. Chápu, že se teď cítíte být na "koni"...ale to brzy přejde. Jaderná energetika není nějaký technický výstřelek, ale logické pokračování a prozatimní řešení energetické poptávky tohoto světa. Jedinou útěchou pro Vás může být, že na Vaše názory jednoho dojde a opravdu bude lidstvo závislé jen a jen na alternativních zdrojích....jak tady pak bude život opravdu vypadat...to nevím...a vzhledem k mému věku asi ani nikdy vědět nebudu. Což jsem mimochodem velmi rád......

0 0
možnosti
AH

A. Holík

5. 4. 2011 15:00
Jeste neco

Jeste bych dodal ze kolem 100Bq/kg je i prirozena radiace lidskeho tela (zejmena diky K40 a C14).

Na druhou stranu je treba rozlisovat .. zareni zvenku nebo zevnitr, a spoustu dalsich faktoru. Napriklad ten jod je nebezpecny prave proto, ze se umi v tele koncentrovat a to na miste obzvlast citlivem na radiaci.

V kazdem pripade limity na pitnou vodu jsou delany na trvale piti, takze jeden dva dny tesne nad limitem nejsou problem.

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

5. 4. 2011 11:32
Informace od zdroje

Každou chvíli uveřejňuje informace o stavu a plánech irma TEPCO na svém WEB portálu:

http://www.tepco.co.jp/en/press/corp-com/release/11040503-e.html" target="_blank" rel="nofollow">http://www.tepco.co.jp/en/press/corp-com/release/11040503-e.html

Nezbývá než přát jim hodně dobrých nápadů k vyřešení situace.

0 0
možnosti
KK

K. Kužel

5. 4. 2011 10:45
V dětství jsem slýchával,

že chudší Němci měli v oblibě blízké lázně Teplice, protože tam byla RADIOAKTIVNÍ léčivá voda. Ti bohatší se jezdili ozařovat do Jáchymova.

Ale úplně jim závidět nemusíme, celá naše zemička má slušně radioaktivní podloží, leckde vyvěrá radon ze země do obytných domů. A uhelné elektrárny? Když se ženou ohništěm vlaky uhlí, které samozřejmě taky obsahuje radioaktivní prvky, produkuje pak taková elektrárna tolik radioaktivity, jako její jaderná sestřička při menší havárii.

Navrhuji citlivým povahám, aby se odstěhovaly na nějakou vysloužilou jadernou střelnici, kde je už po té době radiace menší než u nás.

0 0
možnosti

J. Šimek

5. 4. 2011 11:13
Re: V dětství jsem slýchával,

Ve Fukušimě určitě významě zlevní pozemky i s nemovitostmi. Jdete do toho ?

0 0
možnosti
MR

M. Rastislav

5. 4. 2011 9:53
diskuze odborníků

Mezi dvaceti články v NP jsem se začetl do článku p. Škody a již první řádky o tom, že vše co jíme je radioaktivní mně zaujalo tak, že jsem přečetl se zájmem celý článek Dr. Wágnera i diskuzní příspěvky P.Rady a B.Michala. Považuji Vás za odborníky v tomto odboru a jediné co mně vadí, je to, že někdy příspěvky sklouzávají z podstaty problému do osobního napadání, což je škoda. Kdosi napsal, že z politiky se vytratila moudrost, prosím, vraťte ji do diskuzí odborníků.

0 0
možnosti
TK

T. Kočí

5. 4. 2011 9:28
Paraořechy a banány z Fukušimy

Článek potřebný a dobře napsaný.Jsem však velmi skeptický.Novináři i veřejnost tápou v rozlišení výkonu (W,kW,MW) a práce (kWh,MWh) dnes a denně.Toto je podobné,ale ještě složitější.

0 0
možnosti

J. Šimek

5. 4. 2011 9:11
Zjednodušeně řečeno,

stačí okolo Fukušimské elektrárny natáhnout žlutou pásku, aby tam někdo něco neukradnul a je po problémech.

0 0
možnosti
PR

P. Rada

5. 4. 2011 2:08
Polykání blamů.

Je příznačné jak si pan Škoda rád hraje s čísly a rád pak šprýmuje na konto těch co o problematice málo vědí - že by si tak léčil nějaký neduh?

K podstatě věci samé. V hromádce těch čísel a údajů kde odvádí pozornost na babány, paraořechy, čísla, jednotky... totiž zcela chybí vyhodnocení toho, který radionuklid co způsobuje a jakou cestou. Konkrétně u toho jodu nejde pravidelně ani tak o momentální ozáření ale o to, že se snadno dostává do potravních řetězců. Ve Fukušimě ho unikla asi dvacetina oproti Černobylu. Pokud ho má tělo ve štítné žláze málo, kumuluje si ho tam jak jen se k němo dostane. A teprve pak může hrozit místní vnitřní ozáření s důsledky kvůli kterým je v rizikových oblastech po haváriích raději lidem preventivně dodáváno nadbytečně mnoho běžného jodu třeba v tabletách - jen aby tělo nekumulovalo jeho radionuklid.

Podobně je tomu i u některých dalších radionuklidů a výsledek kumulování v potravních řetězcích pak může být až zarážející a dodnes je proto předmětem výzkumu.

Například na ostrovech atolu Bikiny, které sloužily jako pokusná jaderná střelnice v tichomoří se kupodivu běžnou dozimetrií nenaměří vůbec nic oproti přírodnímu pozadí. Potápění i krátké pobyty jsou tam bez rizikové ale návrat a opětovný trvalý pobyt původních obyvatel s jejich původními potravinovými zvyky tam dodnes není možný. Americké úřady by tam trvalý pobyt nedovolili asi ani panu Škodovi - byt má pobyt v USA zřejmě povolen. Tak si říkám jestli by podobný článek nechtěl raděj napsat těm původním obyvatelům a zasadit se tak  za navrácení jejich domoviny spíš, než psát na NP - nebot nám po této stránce opravdu prakticky nic bezprostředně nehrozí - leda tak polykání tendenčního blamování ze všech stran - pokud na to máme ovšem žaludek.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz