27.1.2020 | Svátek má Ingrid


VĚDA: Oživení mamuta

15.5.2015

Živého mamuta bude možné vidět v ZOO San Diegu snad v roce 2025

Přečtení kompletní genetické informace z DNA mamuta bylo oznámeno v dubnu. To otevírá cestu k oživení vymřelého druhu.

Nejde přitom o nějaké science-fiction, ale o zcela reálnou možnost, na které pracují významné světové laboratoře. Například na Harvardově univerzitě.

Technika klonování živočichů včetně savců již byla nalezena, ale dosud byly klonovány pouze žijící druhy živočichů. Žáby se podařilo naklonovat již v padesátých letech minulého století. Nejslavnějším klonovaným živočichem byla ovce Dolly narozená v roce 1996, která se dožila věku 6 let.

Mamut má oproti jiným vymřelým druhům velkou výhodu v tom, že bylo možné izolovat jeho genetickou informaci z buněk zvířete, které bylo zmrzlé přes 4 000 let.

Lidé vyhubili v několika posledních stoletích mnoho druhů zvířat a rostlin. V Čechách byl vyhuben zubr, medvěd, vlk a bobr a na hranici vyhubení se dostala vydra, sysel, rys, tchoř, tetřev, všechny druhy sov a mnoho dalších.

Pokud došlo k vyhubení jen na některých územích a populace se alespoň někde na světě zachovala, je možné zpětné vysazení zvířat do míst, kde historicky žili. V současnosti probíhá projekt na vysazení zubra evropského do české krajiny připravovaný neziskovou společností Česká krajina. Celý projekt sponzoruje Ekospol.

Pokud ale byl druh již vyhuben všude na světě, je klonování jedinou možnou cestou. Podmínkou ale je nalezení buněk se zachovalou DNA. DNA je možné zachovat tisíce let v podmínkách hlubokého zmrazení.

Mamut je tak jeden z mála vymřelých živočichů, který může být znovu oživen. Vzhledem k tomu, že projekt oživení mamuta je realizován na Harvardově univerzitě, budou asi Spojené státy první zemí na světě, která oživí vymřelý druh. Vzhledem ke komplikovanosti celého postupu nelze předpokládat, že se to podaří dříve než za 10 let. A vzhledem k prestiži zoologické zahrady v San Diegu očekávám, že první oživlý mamut bude umístěn právě tam.

Autor se stal letos ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se věnuje záchraně ohrožených druhů zvířat.

*******************************************************
Autor článku, RNDr. Evžen Korec, CSc., je generálním ředitelem společnosti Ekospol a.s., lídra bytové výstavby v ČR. V knize Koupě bytu pod lupou shrnuje své více než dvacetileté know-how a zkušenosti z developmentu a investování do nemovitostí a zároveň poskytuje množství užitečných rad, jak byt nejen vybírat, ale na co si při tom dát pozor. Kniha navazuje na úspěšnou publikaci Co je v domě, není pro mě!, která se krátce po svém vydání stala bestsellerem. O autorovi i knihách najdete více informací zde.

11 koupě bytu sm
22 co je v domě sm

 TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.