23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

VĚDA: Odvrácená strana plastického mozku

Díky fantastické schopnosti mozku vytvářet nové spoje mezi neurony si jako děti osvojíme jazyk a v dospělosti pak zvládneme třeba řízení auta. Může nám to však přinášet i potíže. Své o nich vědí zejména profesionální hudebníci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 12.12.2018 17:39

A jéje

to tady zase máme dva zkušené teoretiky... :-D

M. Pivoda 12.12.2018 11:58

Největší tajemství dosud nebylo odhaleno

Petr: "Díky fantastické schopnosti mozku vytvářet nové spoje mezi neurony si jako děti osvojíme jazyk ..."

Toto sdělení je dosud jen hypotéza. Největší tajemství ohledně lidského jazyka doposud nebylo odhaleno.

Lingvista (nyní spíše známý politický aktivista) Noam Chomský, který už v mládí zvládl mnoho jazyků tohoto světa a všiml si jejich podobného základu, usoudil, že člověk se s jakousi strukturou v mozku již rodí. Naproti tomu psycholog Jean Piaget (když se potkali někdy ve 30. letech) se domníval, že člověk se rodí jako nepopsaná tabule. Tzn. že teprve od narození probíhá u člověka extrémně intenzivní proces učení.

Vyjasněním základního předpokladu o vzniku přirozeného jazyka má klíčový dopad i na vývoj tzv. umělé inteligence. Lze intenzivním stojovým učením (deep learning) vytvořit i jazykové struktury umělé inteligence?

Doc. Polák, se kterým jsem před 30 lety spolupracoval, vsadil na tzv. sémantický jazyk (aby obešel komunikační složitost přirozeného jazyka). Doc. Polák při koncipování sémantického jazyka vycházel z primitivního jazyka dávných Sumerů.

J. Lepka 12.12.2018 12:37

Re: Největší tajemství dosud nebylo odhaleno

Domnívám se, že se vám zdařilo eliminovat podstatný vliv na osvojení mateřského jazyka, prenatální vývoj, což okrajově zmiňuje Chomský. To je ale parketa specialistů na vývoj mozku v prenatálním stádiu.

M. Pivoda 12.12.2018 13:16

Sdělení pro J. Lepku

Jsem původem technik, nikoliv lékař. Zajímají mne praktické aplikace tzv. umělé inteligence, nikoliv výzkum lidského mozku jako takového.

Nedaří se napodobit vyšší činnosti neuronové sítě lidského mozku, protože dosud nevíme, jak fakticky neurony lidského mozku fungují. To je pro mne to podstatné.

Tak, jak fungují dnešní primitivní napodobeniny lidské percepce (pomocí deep learning), tak lidský mozek nefunguje. Pro spolehlivé rozpoznání psa od kočky potřebuje simulovaná neuronová síť se učit ze statisíce obrázků. Dvouleté dítě psa a kočku bezpečně rozpozná, ačkoliv ve svém životě nemohlo tak velký počet obrázků uvidět.

Intelektuální činnost člověka je ale bohatší než percepce. Pro mne to nejdůležitější je, jak člověk vytváří kauzální souvislosti. To je pro praktickou činnost manažera a podnikatele to nejdůležitější.

Jak se vytvářejí jazykové schopnosti člověka zatím nevíme - jinak by totiž už běhaly na počítačích programy umělé inteligence, které by například prováděly spolehlivý překlad z jazyka do jazyka.

J. Lepka 12.12.2018 20:18

Re: Sdělení pro J. Lepku

Díky. Sice jsou mi tyto aspekty také známy, ale rád oceňuji vaši snahu o objasnění dost mlhavé tématiky místo běžné dehonestace a urážek, tak běžných v internetových diskuzích. Hezký večer.

K. Janyška 12.12.2018 8:58

CO JE TO LIDSKÁ MYSL ? JEN TAKOVÉ MYSLÍTKO ? NE !

Pro platnou odpověď na tuhle kardinální, ale také možná nejsložitější, otázku lidstva vůbec, musíme do kompozitivní teorie. Tedy ke vždy nejvyššímu, vědou, a jen vědou, permanentně aktualizovanému a stále prokazovanému, vědění o lidském světě, a to jen a jen bez pověr a mýtů. Je to tedy suma vědeckých, a jen přísně vědeckých, informací, vzájemně provázaných a neodporujících si, získaná kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od A.F.Hayeka.

Co tedy přináší toto přísně vědecké pojednání z hlediska nalézání odpovědi na předmětné téma ? Samozřejmě, že vše podstatné, co s lidskou myslí souvisí, tedy jejím vznikem, funkcí a důsledky z její existence. Popisuje, jak vznikla a vyvíjela se a co pro život člověka znamená dnes a bude znamenat navždy. Vždyť její existence je neodělitelná od existence biologického lidského těla a je jedinou možností pro jeho adaptaci na svět, tedy na situaci, prostředí a budoucí neznámé tak, aby přežil.

Náš prapředek, mějme na mysli toho, který žil v tlupách a genetickou stavbou byl už podoben nám, byl řízen instinkty stejně, jako jiné druhy zvířat. Ostatně v jejich říši tak tomu je dodnes. Jen člověku se podařilo z důvodů, které nejsou předmětem této úvahy, dostat se ve vývoji dál a souběžně s ním se také zvyšovala jeho schopnost se přizpůsobovat všemu, co ho obklopovalo. A nezůstalo to bez následků. Jako odezva na tento neosobní spontánní vývoj se mu v mozku, tedy organizačním zařízení těla, vyvinutém genetickou evolucí, vyvíjela evolucí kulturní i schopnost reagovat více a více na události v jeho okolí a přenosem minulých zkušeností v čase a jejich nápodobou i schopnost je používat. Vyvinula se nejsložitější entita vesmíru, lidská mysl. Pozvolna a v dloudé době tak narůstala schopnost našeho prapředka myslet.

K. Janyška 12.12.2018 8:58

Re: CO JE TO LIDSKÁ MYSL ? JEN TAKOVÉ MYSLÍTKO ? NE !

Co to však myšlení je ? Je to schopnost lidské mysli, která sídlí v mozku, produkovat závěry, které jsou platné a na základě kterých se člověk dokáže efektivně adaptovat na spontánní řád světa a na spontánní řád lidského světa, které jsou zdrojem úplně všeho vzniklého na Zemi, tedy i samotné lidské mysli. Takže i ona vznikla jako reakce na ně, přesněji řečeno, jako vnitřní adaptační uzel spontánního řádu lidského světa. Jak to však dělá, že myslí ?

Prostřednictvím abstrakce, coby spontánně vyvinutým nástrojem lidské mysli k uchopení nekonečného množství konkrétního, tedy její nejsložitější a nejdůležitější součástí, ze které vybíráme informace pro další adaptační potřeby, aniž bychom to samozřejmě věděli. Je to výběr iniciovaný vnějšími impulsy přiváděnými smysly nebo také vnitřním uvažovacím mechanismem. Kdykoliv myslíme, abstrakce, tedy tato obří a složitá databanka, ale také vnitřní supersložitý spontánní řád informací, je přítomna. Rozum je pak pouhou kázní, se kterou k tomuto stroji ve stroji přistupujeme a jakobychom ho žádali o řešení pro naše uvažovací potřeby.

Lidská mysl není tedy primárně sídlem emocí a nálad a lásky a nenávisti atd, ale má úkol primárně "přežívací", který ji zadává vnější prostředí a ona ho umí zpracovat a vygenerovat řešení k přežití člověka. Je vnitřní součástí a uzlem spontánního řádu lidského světa, ba co víc, jeho základem. Souběžný vývoj člověka a jeho světa s lidskou myslí všechno spojil vjedno. Z toho vyplývá zásadní poznání. Nedá ses tím hnout. Nahradit tzv. pravidla správného chování, která jsou obsahem lidských myslí je nemožné. Jen evolučním vývojem a jen v vnitřními impulsy, které reagují na sebezáchovné, seberegulační a sebepořádací účinky spontánního řádů lidského světa, který je lidské mysli ředitelem... Dzp.

B. Hamal 12.12.2018 13:04

Re: CO JE TO LIDSKÁ MYSL ? JEN TAKOVÉ MYSLÍTKO ? NE !

Tuhle jsem se marně pokoušel najít spoje mezi svými dvěma neurony. Teprve díky Janýškovu spontánnímu jízdnímu řádu lidského světa jsem zjistil, že musím přesedat v Třebíči. K čertu s tou zatracenou fekální dystonií.

K. Janyška 12.12.2018 19:12

Re: CO JE TO LIDSKÁ MYSL ? JEN TAKOVÉ MYSLÍTKO ? NE !

Tak se už netrapte, to nedáte, to je na vás moc... Dzp.

F. Houžňák 12.12.2018 20:13

Přesedat v Třebíči, no to je teda,

jak praví jedna píseň, v ... teda těžký.

R. Langer 12.12.2018 7:15

Zajímavý článek,

tohle jsem netušil, že je možné. Být tak dokonalý, až mě to doslova fyzicky zničí...