Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

VĚDA: Odkud a jak se bere „atomová“ energie

Neviditelný pes není platformou jen pro politickou a společenskou diskuzi, objevují se na něm i příspěvky s literární, technickou a vědeckou tematikou. V poslední době jsme přímo zavalení zejména příspěvky s emigrantskou tematikou, kritikou vlády, opozice a Bruselu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ŠH

19. 2. 2016 21:22
Čtivé.

Opakovati nutno.

Nevím jen, jak by tento článek komentovala Katkabiomasa. Ale jest to jedno.

0 0
možnosti
VV

19. 2. 2016 13:18
Clanek se dozajista mine ucelu

protoze je moc vedecky pro nezaujatou verejnost, o te zaujate, iracionalni, zelene, ani nemluve.

Prijde me jako vhodny pro vyber zaku creme de la creme stredniho skolstvi, kteri si preji pricuchnout k tomu, co je treba ceka, jestlize dale pujdou studovat fyziku.

"Aby došlo ke vzniku vetšího jádra, musí jaderné síly vykonat urcitou práci, ke které se spotrebuje urcitá cást celkové energie."

'musí jaderné síly vykonat urcitou práci' - Aby se nepretrhly, neudelaly si kylu. Vite autore, nez budete psat pro verejnost, mel byste pojmy jako 'prace' chapat a pouzivat jako bezni lide, anebo je nejdrive poucit, jak tento a podobne terminy pouzivaji vedci. Pro nevedeckou verejnost krome toho pojem 'spotrebovat' znamena, ze to neco je 'fuc'. Takze minimalne u toho mista v clanku se vam ztrati i ten posledni, ktery vydrzel az sem, a tech bude jako safranu. Na medajli populizatora vedy nemate ani nahodou.

0 0
možnosti
PV

19. 2. 2016 19:42
Za mých časů se pojmy jako "práce" ve fyzikálním

smyslu, stejně jako kinetická a potenciální energie učily v osmé třídě základní školy. Od těch dob ovšem pod péčí "humanoidů" naše školství rozkvetlo... Takže autor navazuje na látku, kterou pamatuje jako učivo ze základní školy.

0 0
možnosti
KJ

19. 2. 2016 10:58
Bere se z atomových

elektráren a pum. Tečka... Dzp.

0 0
možnosti
MP

19. 2. 2016 10:25
Z techniky do politiky

Článek jsem jen očima proběhl, ale důkladně nečetl. Nečinilo by mi sice problémy si tu fyzikální tématiku zopakovat (jsem původem technik), ale to je dnes už konec-konců na specialistech.

Mne dnes zajímají možnosti budoucího brzkého využití jaderné energie - především fúzí atomových jader. Společný projekt několika států na jihu Francie (v Cadarache) představuje velký Tokamak jehož praktické využití bylo plánováno až po 50 letech, dnes asi po 35 letech.

Zatímco na MIT v USA chtějí problém jaderné fúze vyřešit již do 20 let. A jak své pozitivní očekávání zdůvodňují? Velikostí experimentálního modelu. Protože okolní technologie již značně pokročily (zejména IT), bude na MIT možné postavit malý reaktor (nikoliv čtyřmetrový Tokamak jako v Cadarache), na němž bude možno provádět časté experimenty a rychle se z nich poučit pro stavbu dalších prototypů funkčního jaderného reaktoru. Proto by na MIT měli být hotovi s dodávkou neomezené energie do 20 let.

Zdá se, že tento kritický fakt (kromě solární energie) konečně pochopil i náš ministr, ekonom Mládek. Mládek přestal prosazovat dostavbu Temelína (štěpné reaktory) a sám se dnes pokouší dostat do úložiště nepotřebných českých politiků - tj. do Senátu. Hle, jak jsme se z ryze technického problému dostali zpět do české politky. Amen.

0 0
možnosti
RL

19. 2. 2016 10:37
Re: Z techniky do politiky

Hm, každý přece ví, že tokamak bude zkonstruovaný nejpozději do 50 let. Zcela přesně se to ví už nejméně posledních 50 let. ;-)

0 0
možnosti
JK

J. Kavalír

19. 2. 2016 8:49
Připomínka

"Předpokládá se, že asi polovina tepla, které Země vyzařuje do okolního vesmíru, pochází z uvedených radioaktivních prvků v jejím nitru."

Drtivá většina tepla, kterou Země vyzařuje pochází z přijatého záření od Slunce. Jinak perfektní čnánek.

0 0
možnosti
RL

19. 2. 2016 10:38
Re: Připomínka

No, ovšem někde jsem četl, že sluneční záření samo o sobě by prostě nestačilo.

0 0
možnosti
KK

19. 2. 2016 0:52
Naše tělo je popel mrtvé hvězdy. To zní poeticky, že ?

" že veškerá hmota Země (včetně všech živých tvorů) a celé naší Sluneční

soustavy minimálně jednou prošla ve svém vývoji stadiem hvězdných

termonukleárních fúzí s následnou explozí jako supernova."

No, asi jen jednou. Vzhledem ke věku vesmíru, k věku Slunce, k tomu doba života té mrtvé hvězdy, čas než se z plynového a prachového oblaku vytvořilo Slunce a planety,.... .... vychází to tak na jeden cyklus.

0 0
možnosti
PP

P. Princ

19. 2. 2016 8:23
Re: Naše tělo je popel mrtvé hvězdy. To zní poeticky, že ?

Podle některých modelů byly hvězdy první generace po VT velmi hmotné a proto kolabovaly již po několika milionech či desítkách milionů (našich pozemských) let. Takže větší počet cyklů je možný.

0 0
možnosti
KK

19. 2. 2016 0:45
Tak tohle je článek

podle mého gusta. Vrátil mě do doby před 45 lety, ve Frankfurtu, do posluchárny v Robert Mayer Strasse, a já opět poslouchal úžasné přednášky profesora Greinera.

Díky !!!! Moc hezky jste to napsal. Jen by to chtělo něco udělat s těmi mocninami. Obávám se, že velká část čtenářů bude mít s tím problémy. Dobrou noc !

0 0
možnosti
ZL

Z. Lapil

19. 2. 2016 11:57
Re: Tak tohle je článek

Také mě zaujalo až patnáctimetrové jádro atomu nebo co to bylo. Ale řekl bych, že člověk ovládající mocniny rychle pochopí, a kdo mocniny neovládá, tak mu čísla nic neřeknou ani v plné velikosti, ani jako horní index.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz