21.9.2021 | Svátek má Matouš


Diskuse k článku

VĚDA: O tom velkém testování

Rozsáhlé testování potřebujeme také proto, abychom dokázali posoudit, v jaké fázi epidemie se nyní nacházíme. Neboť Česká republika na to nemá, na rozdíl od jiných zemí, úplně jasná čísla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 10.4.2020 9:38

Právo na to jistě máte. Já využiju stejného práva a sdělím vám, že jistého Ivo Victora mám za lepšího brankáře, než jste vy pisatel příspěvků.

H. Paculová 10.4.2020 10:11

Pane Kulheime, zde píšete "netroufám si posuzovat věcnou pravdivost zde pojednávaného článku, protože předmětné problematice nerozumím".

Tak proč jste se vyjádřil, že "Výše zmíněný Karel Wágner, oproti svému zdejšímu jmenovci, totiž něco opravdu umí" ? To nemá hlavu ani patu.

Navíc hudebník, o kterém tu mluvíte (kontrabasista), se jmenuje Vágner, kdežto autor článku je Wágner a tedy s úspěšným kapelníkem, který spolupracoval s Hanou Zagorovou a s dvojicí Petr Kotvald a Stanislav Hložek, nemá lautr nic společného.

H. Paculová 10.4.2020 10:17

Pardon, velice se omlouvám pane Kulheime!

To byla odpověď pro pana P. Victorina, co ani neví, jak se ten kontrabasista jmenuje.

L. Novák 10.4.2020 22:52

Zbytečně krmíte trolla...

L. Machala 10.4.2020 12:55

Tak to prostě nečtěte, když se Vám to nelíbí, navíc myslím, že pan Wágner vědu popularizuje docela dobře.

A ten Váš oblíbený muzikant se jmenuje Vágner.

J. Novak 10.4.2020 23:53

Pane Victorine, já tady s velkým zájmem čtu diskusi lidí, kteří o problému zjevně vědí o něco vice než Vy. I Vám doporučuji více číst a méně narušovat diskusi Vašimi zcela nekonstruktivními příspěvky.

Z. Lapil 10.4.2020 9:33

Dobrá připomínka, ten Uničov. Tam byl slušný vzorek lidí v(e skoro) uzavřeném prostředí.

Už mě napadlo párkrát, že kus "vládní nekoncepčnosti" je způsoben tím, že je VELKÝ nedostatek jakž takž slušných testů. A pořád mě na vládu mrzí, že tohle neřekne, respektive, že se jí - bohužel jako málem každé vládě - nedá věřit.

Možná jste četl Feynmanovu knížku To snad nemyslíte vážně. Narážím na jeho vyprávění, jak během druhé světové války měl nějak školit zaměstnance ve "fabrice na vývoj atomové bomby". Dal si podmínku, že těm lidem řekne, co tak tajného tam dělají, a ke všeobecnému překvapení se zásadně zlepšila pracovní morálka, protože se "z nějaké blbosti pro vládu" stala věc, která opravdu pomůže sejmout toho hajzla v Evropě" (moje formulace).

H. Paculová 10.4.2020 8:56

Jste z oboru? Že by autor ťal do živého...?

P. Boublíková 10.4.2020 6:46

Pokud vím, rychlotesty na stanovení protilátek využívají kapku kapilární krve z prstu po píchnutí lancetou či odběrovým perem, k tomu není zapotřebí transfúzní stanice :-)

Nebudou se ve zkoumaných vzorcích populace dělat paralelně s rychlotesty i výtěry z krku a PCR testy na přímou detekci viru?

A proč Praha, Olomoucko a jižní Morava? V prvně dvou jmenovaných místech je epidemie nejpokročilejší, a jižní Morava jakýsi průměr, tak asi proto.

K. Wágner 10.4.2020 8:50

Na to chystané velké testování promořenosti nelze teď využít transfúzní stanice (TS), protože se budou testovat vzorky obyvatelstva (především v nejvíce zamořených oblastech), kdy se bude vybírat z širokého spektra obyvatel a ne jen ti, co se sami přihlásí. Na tohle testování se budují odběrová místa a bude potřeba odjinud stáhnout zdravotnický personál a povolat mediky. Ovšem v článku se hovoří o něčem jiném – o kvantifikaci „šedé zóny“ jak říká prof. Dušek, kdy můžeme využít stávající TS, jako stálá odběrová místa, v krajských i okresních městech. Zde už je zdravotnický personál, žádná odběrová místa se budovat nemusí, není třeba k tomu ani povolávat mediky. Na těchto stávajících pracovištích není problém při odběru získat zároveň i tu kapku krve pro rychlotesty. V případě pozitivního testu pak má TS po-vinnost tuto skutečnost nahlásit hygienikům a u koronavirem nakaženého člověka automaticky dochází i k PCR, jako u všech obyvatel. Tedy zde dojde k záchytu infikovaných osob bez příznaků. A je snad každému jasné, že testování dárců na TS by tak přineslo obrovské množství tolik potřebných dat prakticky ze všech krajských a okresních měst. Nebo snad nemáme u nás taková data zapotřebí?

L. Machala 10.4.2020 12:59

Testování na transfúzkách je logisticky velmi jednoduché a navíc tam chodí k odběrům jen zdraví lidé a o to jde - zjistit, jaká je seroprevalence ve zdravé populaci - tzn. kolik lidí se mohlo nakazit úplně bezpříznakově.

P. Hatina 10.4.2020 3:51

Odpověd proč raději ne, je ta, že už v tom začíná být slušně řečeno bordel, a pomalu každej úřad si rozjíždí svoje testování. Přičemž (jak už se psalo dle prvních zkušeností se smart karanténou), je v tom bordel na druhou, testy nejsou, logistika je špatná, přesné pokyny neexistují, postupy se nedodržují, data se stejně nevyužívají. Celé se to zvrhává v typickou jako-zdravotnickou byrokracii, která je ovšem pro vybrané občany dosti drastická, "podezřelé kontakty" končí automaticky v karanténě, a

dejme tomu, jak už zmíněno, třeba v případě "chytré karantény" si pro "podezřelé jedince" má jezdit vojenské komando,..přičemž se navíc slibovalo, že napřed se udělá pilotní projekt na Moravě a až podle něj.. Jenže, jak jsem zachytil zprávy, tak agilní hejtmani už to rozjíždějí i v dalších krajích , včetně té vojenské asistence

P. Válek 10.4.2020 5:44

Bych si typl,že jedním z těch agilních bude hejtman zlínského kraje Jiří Čunek.