Neviditelný pes

VĚDA: O neposlušných ledovcích

25.11.2009

Glaciologové dělí ledovce na kontinentální a horské. Mezivládní panel pro klimatické změny při OSN (IPCC) je zřejmě bude dělit na poslušné a neposlušné. K těm, kterým hrozí od IPCC trojka z chování, patří ledovce Himálaje a Karakoramu. Jejich hlavním prohřeškem proti dobrým mravům je fakt, že se neřídí příslušnými dokumenty Panelu a odmítají tát.

„V Himálaji ustupují ledovce rychleji než v jakékoli jiné části světa a pokud stávající tempo ústupu nezpomalí, existuje vysoká pravděpodobnost, že při stávající rychlosti oteplování Země tyto ledovce zmizí do roku 2035 nebo dokonce ještě dříve.“

To tvrdí poslední zpráva IPCC z roku 2007. Indická delegace při OSN se proti tomuto textu ohradila, ale plénum IPCC bylo přesvědčeno, že zná situaci v Indii lépe než „domácí“, a alarmující text o stavu himálajských ledovců schválilo.

Někteří indičtí glaciologové se nevzdali a nejnovější studie Vijaye Kumara Rainy, který po dlouhá léta pracoval v Geologické službě Indie, dokazuje, že tak jednoznačné a jednoduché to s himálajskými ledovci není. Studie zaujala redaktory prestižního vědeckého časopisu Science. Není divu. Obvyklý scénář vývoje himálajských ledovců je následující. Během „Malé doby ledové“ na počátku 19. století se ledovce rozrostly. O sto let později nastal jejich ústup. Od roku 1960 zmizela plná pětina hmoty himálajských ledovců. Raina ale ve své studii „Himalayan Glaciers: A State-of-Art Review of Glacial Studies, Glacial Retreat and Climate Change“ tvrdí, že v poslední době se tempo ústupu mnoha ledovců zpomalilo, jiné jsou stabilní a další se dokonce rozrůstají.

Například 30 kilometrů dlouhý ledovec Gangotri se ročně zkrátil v průměru o 22 metrů a od roku 1934 do roku 2003 ztratil 5% své délky. V letech 2004 a 2005 z něj však ubylo jen 12 metrů a od roku 2007 je stabilní. O ledovci Siachin se obvykle píše, že se už smrskl na půlku své původní délky. Rainova studie ale dokládá, že se čelo ledovce za posledních 50 let prakticky nehnulo z místa.

Pokud by byl Raina se svým tvrzením zcela osamocen, pak by byla jeho situace asi jen těžko udržitelná. Hned několik západních glaciologů však potvrdilo Rainova data, i když se tak dostali do opozice proti IPCC. Týdeník Science cituje například amerického glaciologa Jeffreyho Kargela z University of Arizona, který o Rainově studii prohlásil: „Je provokativní, ale odpovídá tomu, co jsem já sám nezávisle zjistil. Mnoho ledovců v Karakoramu je stabilních nebo agresivně roste.“

Kanadského glaciologa Kennetha Hewitta se redaktoři Science zeptali na karakoramské ledovce bezprostředně po jeho návratu od druhé nejvyšší hory světa K2. Hewitt tam studoval šest ledovců. Jeden se choval způsobně a pozvolna ustupoval. Pět zbývajících však rostlo.

„Mám důkazy, které zpochybňují názor, podle kterého ledovce na horním toku Indu rychle ustupují a zmizí do třiceti let. Pro takový pohled na věc neexistují důkazy. Za posledních třicet let ustoupily ledovce o méně než za šedesát let před tím,“ řekl Hewitt pro Science.

Podle mnoha expertů se IPCC mýlí i v závěrech o dopadu tání himálajských ledovců na zásoby vody v Indii. Podle zprávy Panelu hrozí Indii kvůli ústupu ledovců v Himálaji sucha. V této souvislosti je často zmiňován ledovec Gangotri jako zdroj vody pro Gangu.

Americký hydrolog Donald Alford pro Science řekl: „Naše data dokazují, že voda Gangy je z monzunových dešťů a dokud monzuny zcela neselžou, zůstane Ganga taková, jaká je dnes. Voda z tajících ledovců přispívá k ročnímu průtoku vody Gangou ze 3 až 4%.“

Kde se stala chyba? Proč se himálajské ledovce nechovají stejně způsobně jako ledovce Kilimandžára nebo Alp, které poslušně ustupují? Podle glaciologů, kteří si s IPCC rozumějí, je na vině velká nadmořská výška himálajských a karakoramských ledovců. Ta obrňuje ledovce proti stoupajícím globálním teplotám a činí je mnohem více závislými na sněhových srážkách. Tito experti navíc podezírají himálajské ledovce, že jejich neposlušnost je jen momentální rozmar, z kterého se ledy Himálaje brzy vzpamatují. Očekávají, že se 10 000 himálajských a karakoramských ledovců zabírajících plochu 40 000 km2 začne se chovat zase slušně a budou opět tát a mizet. .

Vědci vědí, že pro jejich hypotézy jsou velmi důležitá data, která hypotézu potvrzují, ale ještě důležitější jsou ta data, která hypotéze odporují. V situaci, kdy data neodpovídají teoriím, bývají ve světě vědy obvykle zpochybněna data nebo teorie. Obávám se, že v případě nesouladu mezi teoriemi, jež formuloval IPCC, a daty, jež nashromáždil Raina a další glaciologové, budou zpochybňováni a zavrhováni především ti, kteří tato nepohodlná data představují světu. Tak trochu v osvědčeném stylu stínání hlav poslům přinášejícím nepříznivé zprávy.

Převzato z blogu JaroslavPetr.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora



zpět na článek