25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: Nový coronavirus začal mutovat

Na mezinárodní úrovni jsou průběžně prováděna zkoumání viru SARS-CoV-2 a popisovány další zkušenosti s onemocněním COVID-19, které dnes zaměstnává sdělovací prostředky po celém světě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 9.3.2020 7:22

Ano, u starších pacientů nad 65 let, infikovaných novým coronavirem, bývají zasaženy plíce.

I. Koreň 8.3.2020 19:13

Zaujal mě dopis tří profesorů z university v Miláně https://www.esicm.org/covid-19-update-from-our-colleagues-in-northern-italy/.

Doporučují se připravit na velký nápor na JIPky a zmobilizovat všechny plicní ventilátory, co jsou k dispozici.

J. Vintr 8.3.2020 14:14

To, co dělají politici, jsou pouze formální gesta, která nemají žádný praktický význam. Napadne třeba někoho, s kolika lidmi se může ještě potkat člověk, vracející se z Itálie, než dorazí domů do té karantény? S co jiní lidé, kteří mu budou muset nakupovat a třeba venčit psa? Kdyby měli být důslední, tak by museli mít karanténu všichni občané bez vyjímky.

K. Wágner 8.3.2020 10:08

Z uniklých dokumentů Asociace amerických nemocnic vyplývá, že virus Sars-CoV-2 podle jejich studie může usmrtit až 480 tisíc Američanů. Z téměř 96 milionů nakažených by v nemocnici mohlo skončit 5 milionů pacientů. List Daily Mail, jenž o dokumentech informuje, uvádí, že v případě naplnění prognóz by nový koronavirus byl pak zhruba desetkrát nebezpečnější než virus chřipky. Profesor Harvardské univerzity Marc Lipsitch v této souvislosti přišel s analýzou, podle které se do roka nakazí novým koronavirem 70 procent veškeré populace.

O. Roldán 8.3.2020 1:13

Zajímavé také je, proč se španělská chřipka jmenuje španělská, ač postihla všechny a všude. Všude v Evropě (krom Španělska) se ale bojovalo, takže tam vládla tuhá cenzura. A tak jediné zdroje, kde se psalo o zhoubné chřipce byly ze Španělska... Poučení? Taktika zapírat, zapírat, zapírat má něco do sebe. Jak vám potvrdí každý totalitní režim.

J. Basler 7.3.2020 14:02

Moc díky, chtělo by to rešerši, alespoň v českém tisku. Díky za odkaz, je alespoň

něco ke čtení...

K. Garfield 7.3.2020 13:52

Moc zajímavé čtení, včetně článků z té doby

https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/140057056

Kolem poloviny června je čtenářům vídeňských Arbeiter-Zeitung sděleno, že epidemie chřipky hlášená z Madridu sice výrazně ustoupila a také král Alfonso XIII. je už zase úplně zdráv, že však nemoc je přece jenom komplikovanější, než se myslelo, a že míra úmrtnosti se od vypuknutí epidemie zvýšila. S odvoláním na noviny New York World referuje začátkem června několik rakouských listů o četných případech úmrtí v americké armádě, jak na západní frontě, tak také v Americe samotné. Na souvislost s případy neškodné chřipky ve Španělsku nikdo nepomyslí. Pod titulkem Strategická a politická vítězství se v Neues Wiener Tagblatt praví: „Americkou mládež zchvacuje influenza s následným smrtelným zápalem plic, válečníci z druhé strany oceánu očividně snáší zátěž života v poli v evropském klimatu špatně.“

J. Basler 7.3.2020 13:35

Nevím, tvrdilo se, že vojáci v nějaké táboře v Kansasu. Viděl jsem to někde vpravo dole a možná se mýlím ;-)

K. Garfield 7.3.2020 13:30

Španělskou chřipku dotáhli vojáci z Asie. Nejdřív byli nemocní jenom vojáci. Vojsko to dlouho tutlalo a pak už bylo pozdě...

Bude opravdu zajímavé srovnat tehdejší články a dnešní...

J. Ptáček 7.3.2020 10:56

Ochrana proti šíření nemoci má dvě tváře. Obyčejný lyžař, který si nevědomky zaplatil dovolenou v italských Alpách a užil si ji, má 14 dní utrum. Budeš doma, ani rohlík si nekoupíš! Jinak zaplatíš pokutu, nejraději rovnou 3 miliony. Vždyť to je pakatel, myslí si možná premiér. Třeba mu křivdím. Na druhé straně hradní kašpaři (bez prověrky, jeden dokonce přes fotbalovou Slávii) letí za naše prachy do centra koronaviru. Ze 100 tisíc případů je jich 80 tisíc právě tam. A minimálně jeden z nich arogantně cárá po Praze. A všechno v nejlepším pořádku. Jako naprostá nula čerpám informace pouze z běžných médií, žádné jiné zdroje nemám. Spíš mám dojem, že mutuje hlavně spravedlnost!

L. Písařík 7.3.2020 10:19

Pamatuji chřipku v r. 1968, to kašlalo, kejchalo celé Brno. Vzpomínám na hospodu v půli Pekařské, kde výčepní smrkal, prskal a kašlal a stále točil pivo. Taky jsem tu chřipku dostal, leč tehdy mnohem mladší, jsem ji bez následků překonal. Vůbec jsme nevěděli o milionu obětí, to se tehdy nepublikovalo, protože zajímavější bylo Pražské jaro.

K. Salajka 7.3.2020 7:16

Profesor Švejcar ve svých pamětech vzpomínal, že jako začínající lékař v Českém Brodě celé dny pitval. Vyšlo totiž nařízení, že se má provést pitva u každého případu úmrtí na španělskou chřipku.

J. Basler 7.3.2020 6:24

Jak jsem psal i jinde, dost by mě zajímaly reakce tehdejších "sdělovací prostředků" na španělskou chřipku. Televizi tehdy neměli (to ale musel být život, nebyl-li člověk zrovna nakažen ;-). Domnívám se, že počty zasažených a usmrcených dávali hodně dlouho dohromady. Až opadne COVID, půjdu se kouknout do Universitní knihovny na staré noviny...