19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VĚDA: Nejen úsměv

Usmívej se, vyletí ptáček! To bývala kdysi žádost, kterou směroval malému dítěti fotograf skrytý za bednou svého aparátu pokrytý spolu s ní černou plachtou. Je to dávno; dnes jsme zvyklí být obklopeni kamerami.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 29.3.2022 13:04

"Jak smích tak pláč zahraješ nejlépe škubáním ramen zády k publiku" (DJC)

AI možná neumí rozeznávat emoce tak dobře, jako člověk. Přeci jen, člověk má v genech tisíce let zkušeností, umí si dávat věci do velmi složitých a proměnlivých kontextů, je schopen některé věci filtrovat, chápat nadsázku, přetvářku, atd., atd. Člověk chápe, co je úsměv, protože ho viděl milionkrát u různých jedinců a v různých situacích.

Takových nuancí AI přeci nikdy nedosáhne, chtělo by se říci. Jenomže co když to (jak to počítače umí) přebije hrubá síla? V tomto případě množství dat a schopnost je zpracovat ve velmi krátkém čase. Co když AI nastuduje miliardy úsměvů (nebo jiných emocí) v miliardách kontextů? A co když v těchto miliardách najde vzorce a indukuje si z nich pravidla? Nebude se to náhodou rovnat POCHOPENÍ EMOCÍ? A bude-li těch příkladů o řády více, než kolik dokáže pojmout jakýkoli člověk za celý život (a jejich analýza bezeztrátová, tj. nic nebude opo/zapomenuto), nebude náhodou AI vlastně rozumět lidským emocím lépe, než jakýkoli člověk?

Budoucnost je dost ponurá. Snažím se být online (a poskytovat tak o sobě údaje) pouze z vlastního rozhodnutí, nikoli bezděčně nebo nějakým automatismem. Ale myslím, že mi to nebude nic platné.