19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zdeněk Ersepke 7.5.2008 16:38

Virgula a Rám jsou teoreticky dokonale objasněny

Virguli a rám jsem objasnil už dávno , že jde u virgule o nepodařenou rámovou anténu mně bylo jasné před půl stoletím a od r 1969 používám namísto dřeva anténu ze supravodivé syntetické hmoty , kterou hodlám patentovat, Neměl jsem internet a donedávna jsem netušil ,že by na tak triviální věc neměl nikdo jiný přijít. Když jsem to nedávno zjistil tak pod tlakem okolí to hodlám zákonem chránit i když peníze na to jsou problém. Jsem vědecký výzkumný pracovník a vystudoval jsem jak VŠCHT v Praze tak i elektroniku . Přednášel jsem i v Cambridge.

Nejbližší přednášky budu mít v týdnu od 6. června t.r. na Žermanické přehradě v penzionu Mostař. Pořadatelem je firma 2 Theta a školení  v různých oborech spektrální analýzy je určeno vysokoškolákům z ČR + SR, přednáší  vědci a univerzitní profesoři z ČR , SR a Polska.

Zdeněk Ersepke

Servisman 8.4.2008 17:39

Proutkařství se o cosi opírá. Neví o co.

Přestože jsem zastáncem racionality a pragmatického myšlení, nechci být (a nejsem ) dogmatikem. Proutkařství se o cosi opírá. Jen neví o co. Měli bychom mu pomoci zjistit, co je tím jeho tajným trumfem. Tímto trumfem není rozhodně to, co halasně vytrubuje. Nejde rozhodně o "negativní energii"; takový pojem lobuje za antivědu. Jakožto absolvent elektrotechniky mám tendenci vyloučit také geopatogenní zóny, stejnosměrné magnetické pole obecně, ale (už méně jistě) ohyb elektromagnetických vln. I tak by leccos zůstalo.

Američané měli ve Vietnamu roty proutkařů, které úspěšně vyhledávali tajné chodby vietkongu.

Tuto informaci považuji za hodnotnou, a podnětnou. Takové chodby musí vyzařovat infrazvuk, a také mohou ovlivnit teplotní proudění. Mohou i vyvolat změny chemického složení v nadzemním prostoru.

Lze připustit, že proutkař využívá několika z těchto fenoménů. Einstein zavedl jako vědecký postoj, že věda může sledovat jen fenomény osvětlené předem teorií. Mohu protestovat, že v některých případech je takové tvrzení blábolem (třeba takové červí díry, to je síla!). V případě proutkařů ale buďme opatrní.

Pan Grygar namaloval na zem tlustou čáru. Nalevo je věda, napravo mimo-věda. Ta čára je evidentně směšná. Obory, které jsou zařazeny do státních norem, zjednodušuje na pavědu; jiné obory, které se opírají o století známé podvody, zas bere jako krásné. Ty podvody se podle něj nesmí publikovat. Chtělo by to korektnější přístup.

Stoura 10.4.2008 12:49

Re: Proutkařství se o cosi opírá. Neví o co.

Těch věcí, které ovlivňují dutiny je víc. Kromě magnetického pole (i když i u toho jsem skeptik) je to také pole elektrické, gravitační (v 70. letech se u nás dělaly poměrně zajímavé pokusy srovnávající úspěšnost proutkaře a gravimetru), či koncentrace iontů.

Medvědovič 6.4.2008 21:43

Něco funguje

Ačkoli jsem skeptik nechal jsem si od kolegy proveřit stavební parcelu, vyznačil mi "žílu" která byla bohužel ve středu budoucího domu a při výkopových pracech se objevil balvan 4x2x2 metry puklý přesně v místě označeném proutkařem. Pak že nic nenajdou! 8-o

Peter 30.3.2008 21:04

Jsem fyzik a proutkar, nemam s tim problem, vy ano?

Zdravim vas, jak jsem uz uvedl, umim vyuzivat proutek a jsem dost "senzitivni", naucil jsem to mnoho lidi, asi tak 50% ale na to citlivi nejsou (civilizacni mor nebo skratka jim to nejde...). Najdu potrubi, elektriku, geo-zlomy,... vim ze to existuje a vim ze fyzika nema tak citlive "detektory" jako je nas mozek a telo (protoze proutek nebo neco co mame v ruce a drzime to spravne jen vizualizuje svalovy tonus nekterych casti ruky a ten je odezva na mozek a nervy...) Omlouvam se ze to neni k teme hl clanku. Prijemny vecer, Peter

Servisman 8.4.2008 17:44

Re: Jsem fyzik a proutkar, nemam s tim problem, vy ano?

Jsem sice zastánce racionálního přístupu, ale v dnešní členění na mimo-vědu a oficiální vědu nevěřím. Rád bych našel racionální základ proutkařství. Beze vší srandy, a beze vší magie. Nebylo by to zábavné? Pomohl byste mi s tím?

Možná bych vám nejprv vyrobil specielní měřič rotace  magnetického pole. Ale jsem nakloněn tomu, abychom směr určovali střídavě oba.  

Bude to brát jako zábavné, když to bude "Beze vší srandy, a beze vší magie"?

Karel 4 25.3.2008 14:29

Jsem skeptik.

Roku 1970, na vojně, po absolvování VŠCHT, jsem získal dost zkušeností s proutkařením. Času bylo dost a podmínky k tomu jsem měl skvělé. Předtím jsem o tomto fenoménu dost přečetl a tak jsem k tomu přistupoval se zvědavostí, s nadšením, ale se značnou skepsí graduovaného technika.

Po vojně, doma i v zaměstnání jsem svou proutkařskou praxi mnohokrát s úspěchem využil. Při stanovení vedení odpadního potrubí v rodinném domě, při odhalování míst lomu vodovodního potrubí a tak podobně. I jeden lidský život se mi podařilo zachránit, díky znalostem a praxi s proutkařením.

Nevím, na čem, na jakých fyzikálních silách, jevech, je proutkaření založeno. Jisté však je, že existuje a funguje (lidstvo ho běžně užívá k hledání vody a ložisek kovů už nejméně 8000 let) a že nezávisí vůbec na použitých instrumentech. Ty proutky, dráty, spirály, pendly (kyvadla) jsou jenom a pouze indikátory, které převádějí nepatrné vzruchy, které při působení NĚČEHO na člověka v těle vznikají (např. svalová tenze), do viditelna. Jsou to jen obdoby ručiček v analogových měřicích přístrojích. Tyto vzruchy se dá naučit vnímat i bez jakékoli mechanické pomůcky. Já jsem to cítil (v oblasti solar plexus) jako jakousi houstnoucí mlhu, do níž vstupuji a vystupuji.

Nakonec - zvířata tento jev zcela přirozeně využívají a my se jen divíme: Jak jenom můžou tu vodu  najít?

Ladislav N. 30.3.2008 16:59

Re: Jsem skeptik.

Je to nesmysl. Už jsem vám to tuším psal jinde, ale zřejmě svůj text kopírujete stále dokola....

P.S.: Na území ČR je jenom velmi málo míst (ploch), kde vodu najít nelze... ;-P

ZEPHIR 25.3.2008 1:56

Geopatogenní zóny

Úplná blbost to asi nebude. Třeba proutkaři čirou náhodou dělali nějaké pokusy pod dráty elektrického vedení a objevili interferenční obrazce, čili vlnový jevy. Problém je, že současná věda je fakt vypatlaná, ta popře i studenou fůzi jen proto, že to nezreprodukujou všechny laboratoře. To jí ovšem nebrání z veřejnosti  tahat penízena vývoj všelijakejch obskurních teorií.

Stoura 25.3.2008 9:23

Re: Geopatogenní zóny

Kteří proutkaři a jaké obrazce? Vlnová délka proudu v běžné elektrické soustavě je  6000 km. interferenční obrazce, vzniklé skládáním vln, mají velikost detailů srovnatelnou zhruba s  půlvlnou. To skutečně ti proutkaři našlapali  3000 km, aby fragment  obrazce objevili? Můžete dát odkaz na to měření?

Ale s tím, že věda odmítne měření, která všechny laboratoře vyvrátí, máte pravdu. A myslím, že je to tak správně. (studenou fůzi se nepodařilo zopakovat žádné laboratoři a to ani té, která obljev původně zveřejnila)

ZEPHIR 27.3.2008 20:12

Re: studenou fůzi se nepodařilo zopakovat žádné laboratoři

No to právě neni pravda. Ty interferenční obrazce měly rozestup asi  8 metrů, předpokládá se, že  souvisejí s gravitomagnetismem.

Stoura 28.3.2008 5:36

Re: Re: studenou fůzi se nepodařilo zopakovat žádné laboratoři

Co není pravda? Interference je poměrně dobře prozkoumaný jev a souvislost mezi frekvencí (která je u elektrických vedení 50 Hz) a velikostí vzniklých obrazců je  známa. Měl byste také asi popsat kdo vyslovil daný předpoklad (zvratná věta je dost neurčitá), co je to ten gravimagnetismus a jaká je forma té souvislosti (lineární, kvadratická, jiná?). Mimochodem: lidské tělo je dost citlivé na koncentrace iontů a intenzitu elektrické pole, což bych viděl jako mnohem reálnější vlivy kolem silových vedení.

S 28.3.2008 9:37

Doplňující dotaz

Ještě drobnost: jestliže se jedná o interferenci: co a s čím tam podle Vás interferuje (česky: co s čím se skládá)? Možná se bavíme o různých věcech ...

Ladislav N. :-))) 30.3.2008 17:05

Re: ZEPHIR a "vlnění"...

S magorem pod nickem ZEPHIR je o fyzikálních jevech diskutovat zcela zbytečné. On si jenom odposlechl někde terminologii určitého oboru, což mu na blábolení po diskusních fórech stačí, ale problematice (třeba magnetismu a vlnění) vůbec nerozumí... ;-P

Zdeněk Ersepke 7.5.2008 16:50

Re: Re: ZEPHIR a "vlnění"...

Pan Grygar asi se na bratislavském gymnáziu mnoho z elektroniky nenaučil. Proto založil klub lidí naznalých elektroniky a příhodně si za patrona zvolil bájného antického idiota Syzifose. Před několika měsíci jsem poslal dlouhý podrobný výklad proutkařských nástrojů (virgule i rámu) do časopisu Vesmír. Přesto že se šéfredaktorovi p, Bohačíkovi můj příspěvek velmi zamlouval a mohl si jej i osobně sám prakticky vyzkoušet (totiž moji supravodivou anténu, která funguje na tomtéž principu ale řádově citlivěji), přesto to nedokázal v redakční radě prosadit. Pracuje tam totiž ve funkci žáby na prameni  i J Grygar a má asi dost znýmých přátel.i

Ladislav N. :-))) 25.3.2008 9:43

Re: ZEPHIR IP: 85.160.10.xxx , zelený magor...

... tenhle exot uvěří i na to, že si může zvýšit potenci práškem ze sušeného buvolího pyje... ;-P

Už si konečně prostuduj středoškolskou fyziku... ;-)

ZEPHIR 27.3.2008 19:54

Re: že si může zvýšit potenci...

...noneke... To jako fakt?

Pozitron 27.3.2008 22:29

Re: Geopatogenní zóny

Kdyby věda uznávala i jednou náhodně "podařený" pokus, který se už nikdy nikde nepovedlo zopakovat, nebyla by to věda, ale pavěda a šarlatánství. Aby její objevy k nečemu byly, musí vše dokázat zopakovat a přesně popsat, aby se toho mohli ujmout projektanti, technici a uvést to do praxe, což v případě té studené fůze jaksi nejde. Jak bys pak chtěl vyrobit elektráru se studenou fůzí?

Albert 24.3.2008 16:47

Chtělo by to otestovat.

Pozvat si měřiče (kteří samozřejmě GZ najdou) a jejich "přístroj" koupit a nechat nainstalovat. O měsíc později je pozvat znovu - na bytě vyměnit jmenovky a dělat nově nastěhovaného nájemníka. Ono by se vidělo...

zdenek 21.3.2008 21:09

negativní energie s geopatogenní zony.

Kanuk 20.3.2008 22:59

Kyvadýlka

Jsouce fyzik, trochu jsem se kyvadýlky zabýval experimentálně. Zjistil jsem:

1) V krátkodobém intervalu je způsob kývání reprodukovatelný. V dlouhodobém intervalu se na jednom a témže místě mění. Poloha Měsíce vůči Zemi (pozorovateli) nemá vliv.

2) Vypadá to na to, že kývání kyvadýlek je působeno vzdušnými proudy (průvanem), které se mohou měnit vlivem počasí, nebo denní dobou (směr větru). Jednomu známému "kyvadýlkář" našel nejsilnější "vliv" ve dveřích - tam se průvan nejvíc projevuje.

3) Je-li kyvadélko drženo v ruce tak, že loket je přitisknut k tělu, kyvadélko se rozkýve v kruhových kmitech, vybuzených pohybem, který vzniká při dýchání.

Stoura 21.3.2008 11:15

Re: Kyvadýlka

U kyvadýlek se traduje historka o přijímání parapsychologa Kahudy na matfyz. Ukázal komisi kyvadýlka a vysvětlil a předvedl, že usilovným myšlením se dá ovlivnit směr pohybu a donutik kyvadélko k pohybu do kruhu, elipsy či čáry. Pak pokračoval dále ve výkladu o mentionech. Jen ho znervóznilo, že jeden z profesorů kyvadýlkem stále kýval. Když se ho septal, proč, ten odpověděl, že usilovně myslí na čtvereček a kyvadélko stále dělá jen kroužky.

Jan Novotný 4.4.2008 9:25

Re: Re: Kyvadýlka

To je nějaká hodně popletená legenda. František Kahuda byl přijat ke studiu matematiky a fyziky na Přírodovědecké fakultě UK roku 1929. Také ji zdárně dostudoval. Tenkrát se ještě proutkařením ani ničím podobným nezabýval. Napsal přinejmenším jeden solidní článek z oblasti optiky - sám jsem ho kdysi četl. Později se dal na politiku - byl ministrem školství - a z toho se snad pomátl.

    

Stoura 4.4.2008 9:43

Re: Re: Re: Kyvadýlka

Legenda vypráví o jeho snaze o získání zaměstnání poté, co skončil na ministerstvu školství. Nikoliv o přijímání ke studiu. Vyprávěl ji myslím profesor Kvasnica.

Kanuk 20.3.2008 22:44

OT?

Jeden lékař my vysvětlil, že když jím karbohydráty (uhlovodany, že ano) současně s bílkovinou, hladina cukru v krvi potom stoupne míň, než kdybych je jedl bez té bílkoviny: V Jiráskových románech (jmenovitě U nás) je psáno, jak tak někdy koncem 18 stol. jedli na Náchodsku chleba s máslem A TVAROHEM. Jak na to přišli, když o bílkovinách asi sotva měli ponětí?

Vlaod 20.3.2008 23:10

Re: OT?

Asi jim to tak chutnalo. Anebo nic jiného k jídlu neměli.

Kanuk 20.3.2008 23:23

Re: Re: OT?

Kontext vylučuje vaši druhou možnost. To první je možné, ale PROČ jim to chutnalo? Podobně, zvířata vědí, které rostliny žrát při určitých potížích, hlavně zažívacích, ale i poraněný medvěd lezl do bahnité lázně. Proč necivilizovaní domorodci vždy vědí, který směr je severní?

Stoura 21.3.2008 11:07

Re: Re: Re: OT?

Severní směr se dá určit snadno. Podle Slunce, hvězd měsíce, sněhu na horách, stromů na planině, nebo jen podle toho, že dané místo znám a vím, kde jsou orientační body. Dobrý znak v civilizované krajině jsou satelitní antény :-P. Moje manželka se také ptá jak pořád vím, kde je která světová strana. A možná mě proto občas považuje za necivilizovaného.

Stoura 21.3.2008 11:26

Re: Re: Re: OT?

U zvířat je odpověď na otázku, proč jim chutnají věci, které jim prospívají, jednoduchá: pokud by jim chutnaly věci, které se kolem nich běžně vyskytují a zároveň jim škodí, vyhynula by. Přežijí jen ty druhy, které si neškodí.

Jura Jurax 26.3.2008 15:19

Re: OT?

Pojídám chléb s máslem a tvarohem i v současnosti, a to nejsem z Náchodska. Krmi si ovšem posolím - dělali to taky na tom Náchodsku?:-D