21.1.2022 | Svátek má Běla


Diskuse k článku

VĚDA: Nečistým vstup zakázán...

Nelegální experiment čínských výzkumníků otevřel lidstvu cestu k vylepšování dědičné informace. Jaké to může přinést následky? Fanoušci slavné sci-fi Gattaca, v níž parta „invalidů“ – geneticky nevylepšených lidí – bojuje o prosté právo žít, o tom vědí své.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavel 4.1.2019 17:49

Nesmysl,

jestli je někdo přešlechtěný jako pes a závislý na udržení současné civilizace, tak je to právě současný nemodifikovaný člověk moderní doby, který je natolik promořen genetickými vadami (od vrozených vad srdce, přes cukrovku až po kronovu chorobu), že se vůbec neobejde bez zdravotnického systému a sociálního zabezpečení. Jestli by někdo přežil úpadek civilizace, tak právě ti modifikování, kteří by si v prvé řadě nechali odstranit vrozené genetické vady.

P. Pavel 4.1.2019 17:44

Nebo-li zase žvaníš z cesty

a zaměňuješ svoje dojmy s realitou.

P. Pavel 4.1.2019 17:43

Ta B L B O S T je leda ve tvý hlavě,

což jsi dokázala tím, že jsi nebyla sto předložit jediný protiargument, kaňoková.

J. Malinovský 4.1.2019 8:39

To bude v praxi spíše rétoricky obráceno

Zajímavé, ale obecně mám dojem, že to ve veřejné debatě bude spíše rétoricky obráceno ve stylu:

"Jste proti genetickým modifikacím lidí? Tak to strašně moc urážíte ty, kteří byli takto počati a vlastně je zvete monstry, což je nepřijatelné. Měli byste mlčet, osvobodit se od svých netolerantních postojů a za své zpátečnické tmářské řeči se takto počatým i jejich rodičům se můžete akorát tak omlouvat."

L. Písařík 4.1.2019 5:59

Re: ONO SE VĚTŠINOU UKÁŽE AŽ ČASEM, ......

Souhlasím s vámi. Logika praví, že by vytříděný hrách nevyhazoval když ho mohl použít, ledaže by s ním vykrmoval holuby, ti jsou taky jedlí, dokonce jsou postním jídlem. Možná že právě od těch dob je holubů na Mendláku plno.

L. Písařík 4.1.2019 5:56

Re: Pane profesore,

Souhlasím s vámi. Kdysi říkal profesor Parkinson - znáte? Cokoliv je možné.

J. Kanioková 3.1.2019 23:51

B L B O S T .... !

J. Kanioková 3.1.2019 23:49

Mi není líto, mě to DĚSÍ !

J. Kanioková 3.1.2019 23:44

Přesně !

Nesnáším takové debilní experimenty ! Jaké by asi mělo takové dítě dětství ??? Možná by nemělo ani jediného kamaráda. Všichni kolem by se zalykali závistí a v podstatě nenávistí. Jakého by si sehnalo životního partnera ?

Atd, atd, atd..

To mi připadá jak nacistické pokusy ! Kristovanoho !!!!!!

Š. Hašek 3.1.2019 21:40

Re: No, dobře,

Není podstatné vědět, kdo to je.

Člověk to nebude. Na to vemte jed.

Š. Hašek 3.1.2019 20:35

Re: Jen aby ti

Přesné!

Krom toho je třeba se smířit s tím, že velmoc Čína se nebude nikoho ptát, co je a co není legální. Tedy pro Čínu.

J. Brunner 3.1.2019 20:30

Re: Jistě, když jste se učil chodit a posléze jezdit na kole,

I lidské experimentování podléhá "přírodnímu" výběru.

V. Kolman 3.1.2019 20:17

Re: ONO SE VĚTŠINOU UKÁŽE AŽ ČASEM, ......

Vidíte pane Písaříku, zmínku o mletí nevhodných hrachů do kaše jsem nevěděl - člověk se stále dozvídá něco nového. Zvláště pak ve vyšším věku :-)

J. Schwarz 3.1.2019 19:26

Re: Pane profesore,

Jenže nejspíš kdybyste společnost rozdělil na "inteligenty" a "pitomce", pak by se v následných generacích v obou společnostech obnovil původní stav - někteří potomci "profesorů" vy byli exemplární pitomci, zatímco ve společnosti "zedníků" by se našli géniové...

J. Schwarz 3.1.2019 19:22

Jen aby ti

"geneticky vylepšení" nakonec nedopadli jako čistokrevní psi. V některých směrech sice "lepší", ale jinak víc problémů než výhod. Navíc velmi závislí na udržení civilizace, bez civilizačních vymožeností nemožní. Lidi toho o skutečném působení a interakcích genů vědí tak málo, že mohou nadělat mnohem víc škody než užitku.

J. Lepka 3.1.2019 18:46

Re: K rozdělení společnosti

Zvláštní, já si pamatuji, že rozhodující kriteria byl dělnický původ, pak společenská angažovanost rodičů a talent, resp inteligence plakaly na posledním místě.

J. Lepka 3.1.2019 18:41

Re: Bezgeneticke zasahy

Na to stačí pevná víra v jednoho boha a jeho proroka.

J. Lepka 3.1.2019 18:38

Re: No, dobře,

Vy snad víte, kdo to je?

P. Pavel 3.1.2019 18:25

Realita je taková, že pokud budeme genetické

manipulace regulovat a zakazovat, tak výsledek bude právě ten, že k nim budou mít přístup jen ti bohatí a mocní, kteří budou mít prostředky k tomu regulace a zákazy obejít.

Vzhledem k tomu, že genetické vylepšování lidské DNA tady už je (a možná že už řadu let) a nikdo už jej nezruší je jedinou možností jak zabránit rozdělení společnosti na bohaté, mocné a geneticky vylepšené a ty ostatní, genové vylepšování maximální liberalizovat. Jedině to povede ke snížení ceny a maximálnímu zpřístupnění.

Z. Lapil 3.1.2019 18:08

Re: O těch genech.

Já mám u té historky G. B. Shawa, ale to je asi dost jedno.

Podobná, ale víc se mi líbí ta od J. Suchého:

Už jsem si začal na zahrádce pěstovat svatební kytici. Taky smůla. Zkřížil jsem koniklec a pampelišku, říkám si - budu mít zvláštnost, konilišku. Vyšel mi pampeklec.

Z. Lapil 3.1.2019 17:58

Re: Nic proti genetickému vylepšování.

Což se vzájemně nevylučuje. Počítám, že už se to dávno děje, přinejmenším v případě ledvin, dětí a manželek. Slyšel jsem dokonce o vývozu mozků, ale v tom bude asi něco jiného :-).

R. Langer 3.1.2019 17:35

Re: No, dobře,

Ano, Matka Příroda, o tom naprosto nepochybuji. :-D

R. Langer 3.1.2019 17:33

Re: Nic proti genetickému vylepšování.

Hm, a nebo naopak budou umět ty orgány vypěstovat zvlášť, a k nám se budou z Číny nelegálně pašovat za obrovské peníze. ;-)

R. Langer 3.1.2019 17:31

Re: Bezgeneticke zasahy

Přesně tak, na to není genetika potřeba... :-D

V. Němec 3.1.2019 17:24

No, dobře,

stejně ale poslední slovo bude mít autor tohoto světa.

P. Zinga 3.1.2019 16:47

O těch genech.

Lord Russel (vědec) se na banketu bavil s Meysfieldovou (americká sexbomba, tuším s obvodem 112) i pravila ta paní: Lorde, my bychom měli mít spolu děti: hlavu po Vás, tělo po mě! I pravil lord: A co kdyby to dopadlo obráceně?

Ten rozhovor prý skutečně proběhl. Jestli to probli, nevím.

L. Písařík 3.1.2019 16:08

Re: ONO SE VĚTŠINOU UKÁŽE AŽ ČASEM, ......

Příteli Kolmane, ale on pan Mendel ten hrách, co pěstoval, třídil také podle vlastností a ty nevhodné hrachy mlel na hrachovou kaši, což bývalo postním jídlem mnichů. Těžko by bylo možno podobně zacházet i s lidskýni bytostmi.

L. Písařík 3.1.2019 16:01

Pane profesore,

již dnes jsou lidé chytřejší a vykonávají práci profesora a méně chytřejší a vykonávají práci zedníka. Předpokládám, že i v budoucnu bude takových lidí třeba. Je zde ještě druhá možnost - rozvoj umělé inteligence může způsobit, že přibude zájemců o povolání zedníka-. Nevěřte, že se tak nemůže stát, vítězství počítačů nad lidskými protivníky v logických hrách jsou zatím první vlasťovky, ale sám musíte vědět, že jich bude stále víc.

J. Sinnreich 3.1.2019 15:58

Bezgeneticke zasahy

Mozny by byl take scenar "vyroby" lidi se SNIZENOU inteligenci. Tem by nevadilo pracovat, zit skromne s udrzitelnou konzumaci, a byli by dobrym materialem k ovladani privilegovanou vladnouci vrstvou. Toho jlze ale dosahnout i bez zasahu do genetickeho fondu.

F. Houžňák 3.1.2019 15:47

Ale jo, nic ve zlém, samozřejmě jsou genetické

manipulace záludné a rizikové, to máte pravdu, nicméně v rozmnožovacích resp. replikačních mechanismech je tolik pojistek, že by bylo obtížné vložit nějakou tu chybu - ať už neúmyslně nebo úmyslně - co by se nepozorovaně propagovala po několik generací a až poté by se projevila. Ale to nevíte nikdy ani u "přirozeného" množení, jaká ta mutace se vám tam vloudí, která se pak při změně životních podmínek projeví pozitivně nebo negativně. Velká opatrnost je samozřejmě zcela na místě, v tom máte pravdu.