29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L 3.12.2009 8:41

Jak to vypada na konferencich

Ja se obcas dostanu na nejakou tu konferenci. Byvaji tam i lide z Akademie. Jsou duleziti a davaji svou dulezitost znat. Kdyz se jich clovek zepta, zda na konferenci privezli neco noveho, neprivezli. Cili porazit vedce z Akademie je jednoduche. Staci jedina nova myslenka a je vitezstvi 1:0.  Muze prijet nekdo z nejake vesnice na Sumave a prinest jediny novy napad a porazi tim spolecny tym Akademie ved 1:0.

Naopak, kdyby se srovnavalo, kdo kolik toho nazvani, Akademie vyhrava. Zvaneni je totiz zivi.

xyz 30.11.2009 14:18

Vláda pravice za20 let v čechách je dluh 2 bilióny korun. Pro vládu pravice v Praze

je díra 1 miliarda korun za opencard. Dost typické pro vládu pravice, tedy odborníků, kteří po dvaceti létech dokázali to co se nikdy hloupým a nevzdělaným komančům nepovedlo. Inu modrá mafie dokazuje, že je pro slušné lidi nevolitelná a jejich "vůdci" Mamulánek, Bééém, Langer, Nečas, Janoušek jsou chápáni jako gauneři.(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)(Y)

L 30.11.2009 10:28

Na chalupe a podpora

Kdyz se jim tak dobre bada na chalupe a na pracoviste na Akademii si zajedou tak jednou za 14 dni, tak si misto pro penize na Akademii budou jezdit pro penize na pracak a pozdeji na socialku a mohou si klidne na chalupe badat dal. V cem je podstatny rozdil? Tak sakra v cem je rozdil, kdyz jen badaji a nic nevybadaji a kdyby neco snad vybadali, tak o to nikdo nestoji.

Zephir 30.11.2009 10:36

Re: Na chalupe a podpora

Je to ještě horší, řada vědců do Akademie chodí jen proto, aby tam dělal aplikovaný výzkum pro různé firmy jako melouch s prostředky ústavu. Důvod je prozaický - tyto kontrakty jim umožňují přilepšít si k platu, nejenom k vybavení laboratoře. Vedení Akademie nad tím samozřejmě zavírají oči, protože jsou často na tyto smlouvy připsáni a většina zisku jde do Akademie. Ovšem úroveň základního výzkumu financovaného státem tímto způsobem dostává na frak.

L 30.11.2009 9:11

Na chalupe

Oni rikaji, ze nemuseji dochazet na Akademii, ze se jim lepe bada na chalupe. Na Akademii si zajdou tak jednou za mesic pro plat. Jenze, kdyz se jim tak dobre bada na chalupe, tak proc potrebuji Akademii? Proc si tam na te chalupe nebadaji za sve?

L 30.11.2009 8:42

Einsteinovy teorie

Zase tady nekdo pise o Einsteinovi. Proc nepisete o vysledcich Akademie a pisetete o nekom jinem? Odpoved je ta, ze proste tam na Akademii nemate argument o sve uzitecnosti, tak si hledate oduvodneni u Edisona a Galvaniho a ja nevim, kde jeste. Sami nic. Nic nedelani, flakani, chalupareni, kecani, zvaneni. Takova je skutecnost.

Karel 29.11.2009 7:47

odvrácená strana mince

Akademie má i svou akademickou Čunkiádu:

http://www.facebook.com/home.php?#/topic.php?uid=118216956536&topic=10260

primy link na akademickou Cunkia 2.12.2009 4:10

Re: odvrácená strana mince

Primy link na tu akademickou Cunkiadu:

http://www.facebook.com/topic.php?uid=118216956536&topic=10260

Marxista-Leninista 28.11.2009 20:42

Vědce zakázat a nahnat na pole!

Vědce zakázat a nahnat na pole! Oni si někde cvrnkají s nějakýma atomama, a my zatim nesplňujem plán, to by tak hrálo!

para 28.11.2009 21:08

Re: Vědce zakázat a nahnat na pole!

Jo a navíc ty svý supersimetrie, superstruny či kvarky..... malujou i podivně barevně a plejtvaj na jejich půvab dokonce vonavkama!8-o To je Skandál!! ;-D

IronNick 28.11.2009 21:47

Re: Vědce zakázat a nahnat na pole!

Tak! A nebo ta škvark-gluonová plazma. Furt se rozplývaj o tom, jak prej to drží fest pohromadě, ale žádný nový vteřinový lepidlo z toho pořád nejni a nejni...! Vždyť takovýhle nanicovatý bádání by zatrh' i cézar Rudolf a to byl pane řádnej šíbr! :-D

lubošek 28.11.2009 22:29

Re: Vědce zakázat a nahnat na pole!

A jak divně mluvjejí.;-)

Zephir 28.11.2009 16:57

Einsteinova obecná teorie relativity našla "praktické" uplatnění až mnoho desítek let po objevu

No a to je právě ten problém. čtyři pětiny světa žijou z ruky do huby a je jasné, že výsledky teorie relativity nikdy neuvidí v praktické rovině. Předpokládám, že vědci nejsou tak blbí a je jim jasné, že Higgsův bozon bude možné využít až za sto let (pokud vůbec).

Pokud je tomu tak, proč prostě nenapřít síly v oblastech, kde je globální využitelnost v mnohem bližší časové rovině a pro mnohem větší počet lidí - studená fůze, pokojová supravodivost, antigravitace? A lze k nim navíc dospět mnohem levněji a distribuovaněji, než stavba superurychlovačů. Ty si můžeme postavit kdykoliv později, až nám to technologická úroveň umožní třeba ve vesmíru, kde je osobně budu vnímat mnohem bezpečněji, než na zemi. Zkrátka bádat na věcech, jejichž praktické využití je reálně dosažitelné a takových oborů je velmi mnoho.

Odpověď proč se místo toho preferuje současný megalomanský výzkum je paradoxně v tom, že stejně jako stavební lobby i vědci nemají rádi konkurenci a raději se angažují v menším počtu projektů - ale za to velmi exkluzívních a drahých - které přitahují i privátní sektor. Ty stavební firmy taky raději investují do stavby dálnic, protože je to dotované státem - záplatovat okresky je nebaví.

Zephir 28.11.2009 17:32

Re: čtyři pětiny světa žijou z ruky do huby

Na druhé straně není možné neustále myslet na masy: pokud jim výsledky vědy zvýší životní úroveň, jen se víc rozmnoží jako kobylky a větší efekt pro vědu a kulturu stejně nepřinesou. Problém je, že právě toto chování vede k globálním válkám, které čas od času kobylky zredukují. Kdyby lidstvo myslelo víc strategicky, nemuselo by dostávat čas od času přes držku jak od přírody, tak samo od sebe.

para 28.11.2009 19:59

Re: Obecná teorie relativity našla "praktické" uplatnění už po 30letech.

Bylo to s výbuchy prvních atomových bomb. Naopak za posledních 30let se ve fyzice prakticky nic podstatného nestalo - nepodařilo se udržet kýžený pokrok -  to je právě základ dnešních celosvětových potíží.

IronNick 28.11.2009 20:32

Re: Einsteinova obecná teorie relativity našla "praktické" uplatnění až mnoho desítek let po objevu

Zephire, abych to tedy shrnul: Vy byste prostě zrušil resp. výrazně omezil základní výzkum (hlavně teoretickou fyziku) tak jak se sám spontánně vyvíjí a organizuje, a nahradil ho něčím jako je "státní výzkumný plán", ve kterém byste nalajnoval, co je třeba objevit a nejlépe i v jakém pořadí: antigravitaci, pokojovou supravodivost, atd. Tohle byste vyhlásil jako národní cíl a na jiný "zbytečný" výzkum byste prostě peníze nadal. Doufám, že jsem to moc nezjednodušil...

Víte, co by se patrně stalo? K Vašemu rozčarovaní, ony by ty naplánované objevy pořád nepřicházely a nepřicházely, přestože by se bádalo čím dál usilovněji a přestože by se ten plán plnil i na stodvacet procent... :) Dělám si trochu legraci, ale ne příliš! Hlavním rysem základního výzkumu je totiž právě to, že se nedá moc plánovat. A přesto (ve skutečnosti PRÁVĚ PROTO), že se centrálně neplánuje, a že je jakoby "náhodný" a spontánní, k významným objevům skutečně dochází... A jen tak "mimochodem" a "neplánovaně" přichází později i ty aplikace. To je paradox, že?

Říká Vám něco Monte Carlo algoritmy? (Viz třeba numerické počítání termodynamických vlastností komplexních systémů.) Ty algoritmy vždy obsahují prvek náhodnosti a právě díky jemu jsou zpravidla mnohem efektivnější a rychlejší než deterministické metody. Určitě chápete, kam tím mířím...

Ona ta Vámi nenáviděná "oficiální" teoretická fyzika už dnes ví docela hodně o gravitaci a dovedla by předpovědět celkem přesně, proč by Váš SPVA ("Státní plánovaný výzkum antigravitace") velmi pravděpodobně nikam nevedl. Právě proto, že ten problém už byl osahán nepřímo a z nejrůznějších úhlů právě těmi vědci, na jejichž "neužitečný výzkum" a'la Monte Carlo byste peníze raději nedával...

Zephir 29.11.2009 5:46

Re: ony by ty naplánované objevy pořád nepřicházely a nepřicházely

No, to mi připomíná teorii superstrun, která se tak nějak dokazuje už od konce šedesátých let - čili víc než půl století. A navíc, my zde neextrapolujeme z nuly. To, že výzkum částic naprosté většině lidí na zemi dosud k ničemu nebyl mě opravňuje k přesvědčení, že ani následujících čtyřicet let nebude. To máte jako s Linuxem: zatímco o Google Chrome OS pořád můžete doufat, že to bude na trhu bomba, Linux tak nějak stagnuje ve stínu Windows už skoro dvacet let. Takže pravděpodobnost, že při současném trendu během příštích deseti let Windows totálně převálcuje je dost malá. To by se muselo něco neočekávaného stát, ale ne s Linuxem, ale s Windows.

Jenže, co by sem muselo stát s lidstvem, aby najednou začalo používat urychlovače jako je LHC v běžném životě? Lidstvo se měnit nemůže.

para 29.11.2009 10:37

Re: ony by ty naplánované objevy pořád nepřicházely a nepřicházely

"Lidstvo se měnit nemůže" - .Jo to je možná osa problému.  Máli ale lidstvo přežít a nemáli se mu jeho kolébka stát i hrobem - bude se změnit muset!

Machi 29.11.2009 14:45

Re: ony by ty naplánované objevy pořád nepřicházely a nepřicházely

Píšete blbosti. LHC je vědecký experiment, který se v dané podobě nikdy do běžného života nedostane. Opět použiju přirovnání k počítačům. Taky v běžném životě nepoužíváte počítače typu Collossus, ENIAC či Blue Gene. Používáte pouze výsledky dlouhé cesty vývoje počítačů a jen ty které se hodí pro domácí užití. A co se týče využití výzkumů ve fyzice, tak náš problém je nyní spíše ekonomický a technický. Na většinu projektů, které by přinesly užitek prostě nejsou peníze (a teď skutečně nemám na mysli vaše absurdní projekty typu studená fůze apod.).

IronNick 28.11.2009 20:32

Re: Einsteinova obecná teorie relativity našla "praktické" uplatnění až mnoho desítek let po objevu

Dokončení:

Velké projekty typu LHC, termojaderná fúze, ISS, atd. už dávno nedělají jednotlivé státy samy, stejně jako neřeší globální problémy bypu poklesu biologické diverzity nebo změn klimatu. I základní výzkum je jednoznačně globální záležitost a ČR by měla zachovávat mezinárodní standardy, aspoň pokud chce být považována za standardní zemi!

Zephir 28.11.2009 16:20

Myslím, že si vedci neuvědomují prostou věc

V předminulém století vědci jako Faraday mohli pěstovat špičkovou vědu s kouskem drátu a magnetu, co našli na půdě. A výsledky této vědy byly skutečně využitelné i mezi těmi, co nic jiného, než drát a magnet na půdě neměli.

Dnes je situace zcela jiná a vědecké experimenty jsou dávno nad rámcem možností jednotlivce. To samé však platí i o jejich využití - a lidí, kterých by se o ně mohlo podělit neustále ubývá. Nůžky mezi potenciálem výzkumu a možností jeho uplatnění v GLOBÁLNÍ praxi neustále rozevírají, protože počet možných kombinací využití nových objevů roste geometrickou řadou - ale schopnost zbytku lidstva je absorbovat roste mnohem pomaleji. Například praktický uplatnění výzkumu elementárních částic mimo teoretickou vědu je dnes omezeno jen na několik ozařovacích center protonové terapie s kapacitou pár lidí za rok. A to se prosím bavíme o vědním oboru, který už celé půlstoletí zaměstnává tisíce lidí a polyká miliardy na projekty, jako je urychlovač LHC. Dnes je takový výzkum ve stavu, kdy může lidstvo vymazat ze sluneční soustavy, ale možnosti jeho praktického uplatnění jsou stále v nedohlednu - právě proto, že vyžadujou takovej šílenej stroj.

No a když si nějaká skupina lidí neuvědomuje změnu situace a nepřizpůsobí se jí - tak prostě musí zaniknout - to je prosté. To ale neznamená, že bychom místo bádání peníze prožrat, nebo nacpat do chřtánu papalášům - jen je třeba si  uvědomit, že vědecký výsledek v jednom oboru základního výzkumi vyžaduje spoustu mravenčí práce v aplikovaném výzkumu  mnoha dalších oborů  - a to taky vyžaduje prostředky.

A hlavně mě neobiňujte z ignorance vědy a pokroku - myslím že pro jeho prezentaci věnuju mnohem víc, než leckterej vědátor. Možná právě proto vidím souvislosti z širší perspektivy, než jakou se zde snaží prezentovat tento článek.

http://193.85.232.91/.chatroom/69667

Zephir 28.11.2009 16:45

Re: Strategie řešení

Pokud bychom měli vzít celou situaci čistě evolučně, tak by Akademie ČR měla už dávno zaniknout, protože počet špičkovejch článků na jednoho vědce je u ní dlouhodobě pod světovým průměrem. Akademici se vymlouvaj na nedostatek prostředků, což je taky pravda - s rostoucími výdaji roste kvalita exponenciálně.

Možné řešení vidím ve specializaci pracovišť Akademie na několik málo oborů, které budou pobírat ty samé prostředky co celá Akademie - které ale budou produkovat špičkový výzkum a přitahovat odborníky ze zahraničí a ne obráceně, jak je tomu dnes. Která pracoviště by to měla být je v kompetenci Akademie a může se rozhodovat podle impakt faktoru nebo podle strategických kritérií (obrana státu, řešení palivoenergetické krize, apod.). Doporučil bych se orientovat na obory, které nevyžadují velké dlouhodobé investice, jako megaurychlovače a gigalasery, ale spíš vysoce kvalifikovaný výzkum "švýcarského typu."

Na druhé straně bych zvážil, zda náklady jedné miliardy na kilometr dálnice není adekvátní cena za zachování kontinuity současné vědy - nebylo by jednodušší si prostě v zájmu úspor došlápnout na šéfy stavební a kamenouhelné lobby, kde se každoročně prošustrujou miliardy - místo co připravit o práci tisícovku chudáků vědců, i když to co dělaj mnohdy využití nemá a nikdy mít nebude? Ano, zavání to porušením principu zásad volného trhu a práv soukromých společností - ale jak vědci tak manažeři se budou vždycky snažit ze společného krajíce ukrojit co nejvíc a je nutný v jejich snaze omezit jak jedny, tak druhý, než zbytku společnosti přerostou přes hlavu. BTW Je zajímavý, že miliardový odměny manažerům ČEZu odklepla právě vláda ČSSD.

para 28.11.2009 20:03

Re: Strategie řešení

Zephire zjevně podcenuješ moc peněz viz ..... " nebylo by jednodušší si prostě v zájmu úspor došlápnout na

šéfy stavební a kamenouhelné lobby, kde se každoročně prošustrujou

miliardy -" .... V pohádkách to možné je - v realitě sotva.:-(

Zephir 29.11.2009 5:53

Re: Strategie řešení

V situaci, kdy naprostá většina příjmů a zakázek stavební firmy jde na státem financované projekty, nezdráhal bych se ji vyvlastnit, protože tak či onak jde o firmu financovanou státem a manažera zavřít do šatlavy. Stát tu je přece ten, kdo má peníze  a platí. Jo, kdyby se o silnice staraly soukromé firmy, které by si navzájem konkurovaly - to by byla jiná.

para 29.11.2009 10:09

Re: Strategie řešení

To hovoříš dosti socialisticky - stát v reálné podobě ale vede ten kdo je u kormidla momentálních 5 let a všichni ti co mu to de facto tolerují - třeba jen proto že v místě bydliště je nikdo jiný tak nezaměstná..... Pak v reálu postačí zamotivovat ty klíčové osobnosti aby se alespon tam kde to trochu lze přiklonily na stranu investorů, developerů.... udělalo se rozhodnutí, které je pak už prakticky nezvratné - a jsme tam kde jsme s cenami dálnic "nadsvětové " úrovně... s místním znečištěním na něž si obyvatelstvo adekvátně nestěžuje...

para 29.11.2009 10:24

Re: Strategie řešení

To hovoříš dosti idealisticky  - stát v reálné podobě ale vede ten kdo je u kormidla momentálních 5 let a všichni ti co mu to de facto tolerují - třeba jen proto že v místě bydliště je nikdo jiný tak nezaměstná..... Pak v reálu postačí zamotivovat ty klíčové osobnosti aby se alespon tam kde to trochu lze přiklonily na stranu investorů, developerů a udělalo se rozhodnutí, které je pak už prakticky nezvratné. Vem si jen problémy DP Praha a okolnost, že dosud miliardové zakázky na vozový park probíhaly neprůhledně a ač se zaplatilo "porsche" už je v place nová zakázka nebot porshe nevyhovuje, hobluje totiž koleje a né všude projede..... A jsme tam kde jsme s napjatostí rozpočtů s cenami dálnic "nadsvětové " úrovně... s místním znečištěním a machynacema na něž místně zainteresovaní adekvátně nereagují a s globálním znečištěním na něž se nereaguje z důvodů, že nejspíš postihne až další generace a my žijeme rychlostí a schonem jen "ze dne na den".... Manažeři co mají na advokáty se umějí na hraně zákona pohybovat ... a když už to někde přestřelí - začnou se natrvalo pohybovat daleko za vodou...

Petr 30.11.2009 23:22

Re: Strategie řešení

> které nevyžadují velké dlouhodobé investice, jako megaurychlovače a

gigalasery, ale spíš > vysoce kvalifikovaný výzkum "švýcarského typu."

Švýcarsko má synchrotron, neutronový reaktor pro fyzikální aplikace, CERN, budou budovat FEL ... mno, Česko mělo teď šanci postavit synchrotron (z peněz OP VaVpI), ale lobby a krácení dotací AVČR tenhle projekt zarazilo. Skvělá vizitka!

Machi 28.11.2009 16:47

Re: Myslím, že si vedci neuvědomují prostou věc

Využití výzkumu elementárních částic je mnohem širší! A LHC je zrovna poslední v řadě výzkumů v této oblasti. Aplikace vzešlé z podobných výzkumů se pak běžně vyskytují až za 20 až 40 let. Ale máte pravdu v tom, že věda je dnes už tak daleko, že je problém ji dělat doma na půdě. Ale najdou se i takoví.

Zephir 28.11.2009 17:26

Re: Využití výzkumu elementárních částic je mnohem širší!

Jaké, třeba? Nezapomeňte, že pokud výzkum elementárních částic dnes vyžaduje špičkové zařízení, pak i jejich využití takové zařízení bude vyžadovat také. K čemu je potom výzkum na jednom LHC, když si lidstvo nebude moci dovolit další? To je prostá logika.

Na druhé straně, studovat částice lze i méně megalomanskými projekty - např. stavbou stále menších a citlivějších detektorů neutrin a mezonů. A takový výzkum má i adekvátně širší oblast použití  - neutrina a mezony lze např. použít k předávání zpráv napříč zeměkoulí nebo k jejímu rentgenování a předvídat tak zemětřesení a možná i ložiska surovin. I LHC by mohl mít svoje využití - pokud umožňuje vyrobit černé díry nebo strangelety, které mohou zničit planetu - pak by mohl sloužit i jako prostředek pro ničení asteroidů na dálku - jenže to bychom jej museli být schopni postavit ve vesmíru. Což je nikoliv náhodou současně jediný známý bezpečný způsob k jeho provozování.

Zkrátka a dobře, i vědci by měli více myslet strategicky a ne se jen honit za svými pubikacemi, diplomy a tituly. Jinak se stanou i oni tupou masou, ovládanou svými krátkodobými potřebami.

Machi 28.11.2009 17:34

Re: Využití výzkumu elementárních částic je mnohem širší!

Dle vašich nápadů (zde i výše) a vašich znalostí využití elementárních částic (LHC, a snad ještě něco:-)) tipuju, že čekáte od vědy, že bude plnit vaše neskromná přání (pravděpodobně dražší než vámi nenáviděné LHC). Od toho tu věda skutečně není a to ani teoretická a dokonce ani aplikovaná. A úvod vašeho komentáře je jako perla ze 40-tých let! Tehdy se taky objevily podobné kritiky na počítače. Dnes přes něj posíláte své příspěvky a vůbec si neuvědomujete kolik úsilí muselo být vyvinuto ve výzkumu (opět teoretickém i aplikovaném) abychom si dnes mohli dopřávat tohoto luxusu dálkové komunikace.