6.6.2020 | Svátek má NorbertDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Názory tvořené manipulacíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 28, poslední: 8.12.2018 10:26, přehled diskusí

To je naprosto:
Autor: J. Schwarz Datum: 7.12.2018 17:56

idiotský "výzkum" i "vysvětlení". Vždyť se jedná o podvod, tak co na tom zakládat na závěry? Ukážou vám dvě fotky / asi se nemohou moc lišit, jinak by vás neoblbli / a pak vám strčí tu, co jste si nevybrali. To ale nevíte!!! Takže se domníváte, že jde o tu pravou. Když máte vysvětlit, proč jste si ji vybral, tak se o to snažíte - je možné, že prve jsem se dobře nepodíval, něco se mi na ní asi líbit muselo když jsem ji vybral - a tak se snažíte vypátrat co to asi mohlo být, najít na té fotce něco čím byste svou volbu odůvodnil. Pokud by vám bylo jasné že jde o jinou fotku, asi byste "experimemtátora" poslal do háje co to na vás hraje. Zrovna tak pokud budete individualista a pravičák, kterému předvedou názory echt komunisty který by každého nejraděj nahnal do komuny a všechno znárodnil, spíš vás to nase/re než sblíží. Ale k tomu, aby jste si nevšiml záměny "politického názoru" to byste musel být exemplární blb navíc minimálně intoxikovaný LSD...

Re: To je naprosto:
Autor: K. Nový Datum: 7.12.2018 23:00

Ano, je to podvod.

Na druhou stranu, je dobré to vědět - až mě bude někdo tímto způsobem chtít podvést, přijdu na to.

Názor.:
Autor: Š. Hašek Datum: 7.12.2018 14:11

Odlišovat o slova factum.

Domnívám se, že názor/názory se tvoří hodně věkem. Pod slovem věk myslím ten čas "mixování názorů", kterým čerství Bc. nedisponují, ačkoliv bývají názorů tak pevných, že jim do okurek nevydrží.

Zkráceno.

Houby flexibilita:
Autor: Ś. Svobodová Datum: 7.12.2018 13:50

Celý trik je v tom, že naopak na člověka tlačí, aby cosi obháji. A jeho mysl to nakonec vezme za své.

Stejným principem je s námi manipulováno léta. Např: podstrčí se veřejnosti myšlenka, že za komunistů bylo všechno hrozné. Jakmile se chytíte a začnete obhajovat, že všechno hrozné nebylo, mozek informaci uloží a vy získáte k onomu období smířivější postoj než dříve.

Podstrčí se veřejnosti myšlenka, že Babiš je zloduch a procenta mu jen rostou atd.

Výchova k odolnosti.:
Autor: V. Student Datum: 7.12.2018 12:26

Tu ve školních osnovách tradičně postrádám. Probíhá výchova jiná - žákům je "lektory primární prevence" sdělováno co je dobré, co špatné. Špatné je ovšem zejména tohle, tedy názorová nekritická indoktrinace těch "správných" názorů.

Re: Výchova k odolnosti.:
Autor: V. Braun Datum: 7.12.2018 12:51

Přesně. Kritické myšlení kulhá někde daleko vzadu, bohužel. Pak se rojí ty správné názory, například že EU vůbec nepotřebujeme, bez jakéhokoli kritického zhodnocení.

Re: Výchova k odolnosti.:
Autor: Š. Hašek Datum: 7.12.2018 14:06

Myšlení je "podpíráno" věkem, rodiči, školou, zkušenostmi, četbou, diskusí, manželstvím, ......... každým zážitkem. Hodně pomůže říznutí, popálení, opomenutí, ...... a noc za deště na horách.

To přídavné jméno kritické bych přenechal marxistům. Ti mají přívlastky i k přívlastkům.

Re: Výchova k odolnosti.:
Autor: V. Braun Datum: 7.12.2018 21:00

Věřte že myslet se dá i velmi komformě neboli stádně. A jak jste přišel na to, že používat přívlastky je znakem marxismu? Už vím, že když nechci být označen za levičáka tak nesmím jezdit na snowboardu, což u mě tedy nehrozí, ale to se teď bez nálepkování marxistou neobejde ani použití přídavných jmen?

Re: Výchova k odolnosti.:
Autor: R. Chodovsky Datum: 7.12.2018 22:03

To víte že jo, pane Braune.

Jen bych ještě přibral myšlení konstruktivní, alebrž přes samou kritiku zapomínáme myslet konstruktivně.... a pozitivně, pozitivně kriticky.

Hned první věta mi nedává smysl::
Autor: M. Mikulec Datum: 7.12.2018 10:32

"Lidé jsou ve svých politických názorech překvapivě flexibilní, pokud nejsou tlačeni do situace, kdy cítí nutnost své postoje obhajovat. Pak názor změní velmi snadno." Přeložím si ji do češtiny takto: "Lidé jsou ve svých politických názorech překvapivě pružní, pokud nejsou tlačeni do situace, kdy cítí nutnost své postoje obhajovat. Potom jsou pružní a názor změní." Dobrý, ne? Pružný a ještě pružnější.

Sociologie prostě není exaktní věda.:-)

Re: Hned první věta mi nedává smysl::
Autor: Ś. Svobodová Datum: 7.12.2018 13:37

Tvrzení mi připadá mylné. Z pokusu nevyplynulo, že pokud na člověka není tlačeno snadno změní názor. V pokusu dokázali, že pokud někoho donutíte cosi obhajovat, pak to jeho mozek přijme za své.

Re: Hned první věta mi nedává smysl::
Autor: J. Schwarz Datum: 7.12.2018 18:00

Tím chcete říct, že když liberálovi nadhodíte dva názory, jeden liberální a druhý echt maoistický, on si vybere liberální a vy mu poté přečtete ten maoistický jako "že si ho vybral", pak se začne cítit povinován ten maoistický názor obhajivat a stane se komunistou?

Re: Hned první věta mi nedává smysl::
Autor: Ś. Svobodová Datum: 8.12.2018 10:26

Tak se ty manipulace neprovádí. Nepostaví se k výběru jasné protipóly např: černoch - běloch. Otázky jsou formulovány tak, že mohou být na první pohled zaměnitelné. Tím že v podstatě obhájil komunistickou myšlenku (diktaturu proletariátu schovanou za přímou demokracii) se sice nestane komunistou, ale bude k oné komunistické myšlence přístupnější.

Vybírali jen lidi s podpůrměrným IQ??:
Autor: S. Šporková Datum: 7.12.2018 9:44

Domnívám se, že "výzkum" musel být dělán na osobách s IQ kolem 70-80, normální člověk si totiž všimne, že má obhajovat opačný názor, než který řekl před 5 minutami. U toho původního výzkumu, s fotkou, by se tomu dalo ještě věřit, zvlášť pokuf byly osoby podobné - ovšem právě proto, že zrakový vjem a vytvořený názor jsou dvě zcela odlišné věci, nedají se tyto dva výzkumy srovnávat.

Re: Vybírali jen lidi s podpůrměrným IQ??:
Autor: J. Ticháček Datum: 7.12.2018 10:26

Naopak. Inteligentnější člověk sei na obhajobu svého názorového kotrmelce dovede najít spoustu kvalitních argumentů. A ještě dovede sám sebe přesvědčit o své názorové stálostí.

Re: Vybírali jen lidi s podpůrměrným IQ??:
Autor: S. Šporková Datum: 7.12.2018 10:41

asi jste nepochopil závěry onoho výzkumu. podle něhož si dotyční NEVŠIMLI, že mají obhajovat opačný názor - a věřte, že to se člověku s IQ alespoň íé- 100 opravdu nestane. Nebo se snad domníváte, že nejdřív si ze dvou možností -např. přijíma migranty - nepřijímat migranty vyberete tu druhou, kouzelnickým trikem (jak píší v článku) vám podstrčí tu první - a vy ji začnete obhajovat, protože to je váš názor, který jste si před pár minutami vybral??

Re: Vybírali jen lidi s podpůrměrným IQ??:
Autor: V. Braun Datum: 7.12.2018 12:55

Průzkumu se účastnilo 232 účastníků, a pode textu se zdá, že se věrohodností výzkum vzhledem k vybranému vzorku docela zabývali, takžebych spíše sázel na nějaké průměrné rozložení IQ. Odkaz na popis experiemntu je níže.

http://www.lucs.lu.se/wp-content/uploads/2018/08/Strandberg-Siv%C3%A9n-Hall-Johansson-P%C3%A4rnamets-False-Beliefs-and-Confabulation-Can-Lead-to-Lasting-Changes-in-Political-Attitudes-2018.pdf

Ten Jay Van Bavel musí být pěkné pako,:
Autor: F. Houžňák Datum: 7.12.2018 9:06

když mu nedošlo, že dotyčný si vezme jiné kalhoty prostě proto, aby se nemusel hádat s manželkou, protože je mu v zásadě lhostejné, co na sobě bude mít. Samozřejmě si každý všimne, že to jsou jiné kalhoty, akorát možná to pako Van Bavel ne. Holt psícholog.

Re: Ten Jay Van Bavel musí být pěkné pako,:
Autor: I. Schlägel Datum: 7.12.2018 9:11

Právě jste si ho namazal na chleba. Gratuluji a dobrou chuť.

Asi budete:
Autor: F. Houžňák Datum: 7.12.2018 9:13

nemlich takový. Vrána je holt vrána.

Re: Ten Jay Van Bavel musí být pěkné pako,:
Autor: R. Langer Datum: 7.12.2018 9:52

Já si myslím, že je to naprostá pravda. Mimochodem, jste ženatý?

Re: Ten Jay Van Bavel musí být pěkné pako,:
Autor: Š. Hašek Datum: 7.12.2018 14:18

Tedy chlapci, já nevím ......

Občas se o kalhotách poradím s manželkou .......... . Ale já jí do kalhotek taky nekecám.

Až se příště narodím, založím názorový Bavelinstitut, vydělám miliony. A na výměně kalhot budu demonstrovat "plastičnost" mozku.

Faktem je, že z mužů dělá trosky alkohol, motorky, ale hlavně ženy. Mnohdy manželky.

Zkráceno.

Politické názory nevzdělanců jsou jen politickými :
Autor: K. Janyška Datum: 7.12.2018 9:00

názory nevzdělanců. Kompozitivní teorii nikdo nezná a proto je na Zemi tooik svárů a zbtečně prolité lidské krve... Dzp.

Re: Politické názory nevzdělanců jsou jen politickými :
Autor: J. Schwarz Datum: 7.12.2018 18:04

Janyška for president! A kompozitivní teorie se začne vyučovat už v kojeneckých ústavech...

Taky:
Autor: M. Marek Datum: 7.12.2018 8:41

to může být jak u nás za komančů. Člověk vysloví jiný názor než má ve skutečnosti v hlavě. Jestli ten test nenaznačuje, že takové chování je v lidské přirozenosti.

Není tohle ta Janyškova kompozitní teorie?:
Autor: S. Moc Datum: 7.12.2018 7:03

Tohle znám ze života, jak lidé i docela chytří, mohou změnit názor na něco, co vůbec nezastávali. Stalo se to v mém mládí. Paní Bartošová měla dceru, která se zamilovala do Jarouška. Bohužel, Jaroušek její zájem vůbec neopětoval a asi ji ani moc nechtěl dokud.. dokud mu paní Bartošová nedomluvila. To se stalo když už měl trochu vypito. Jaroušku, řekla mu ta moudrá žena, ty a naše Helenka k sobě patříte! Ty máš rád velké kozy a ty naše Helenka má!...

A vidíte...podstrčením teorie, kterou v té době ten prostý chlapec vůbec nezastával, roztočila paní Bartošová v jeho mysli kola, která nakonec vedla k Helenčinu přání.

A tak já bych ty psychology celkem bral, že vědí o čem mluví.

Zapomněl jste dodat, že jak Jaroušek měl vypito,:
Autor: F. Houžňák Datum: 7.12.2018 9:03

mladou Bartošovou zatepla ošukal, a to, nikoliv ty kozy, byl ten rozhodující impetus. Zjistil totiž náhle, že šukat s mladou Bartošovou je příjemnější než šukat s jejími kozami.

K takovýmhle primitivním "experimentům", které:
Autor: F. Houžňák Datum: 7.12.2018 7:00

mi mají dokázat, jak se ve skutečném životě chovám, jsem velmi skeptický, prostě řečeno jim nevěřím ani zbla.