8.12.2021 | Svátek má Květoslava


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 25.1.2010 23:33

typické

Je to zajímavé. Já mohu svědomitě říct, že za mou duchovní zvědavostí v současnosti stojí (nebo stejný kořen má) moje záliba ve sci-fi v dětství a v dospívání. Ve sci-fi se kouzelně propojuje víra s vědou.

Stejně nadšeně a okouzlen čtu si knížky duchovních mistrů a mnohých věřících, stejně jako třeba populární knihy o fyzice a vesmíru. V obou případech je tam veliká zvědavost a uchvácení tím, jak je to stvoření veliké a krásné. A tak třeba vím, co je to dopplerův efekt a stejně tak mi jsou srozumitelné mnohé články víry. Na vědeckém lidstvu mě kdysi zklamalo akorát zjištění, že v atomových elektrárnách používáme sílu jádra "jen" k vaření vody. Ovšem používat ji lépe můžeme jedině s pokračujícím výzkumem. Pravda, patřím však mezi ty, kteří považují uvádění některých objevů do praxe za příliš rychlé a neotestované.

Ovšem má-li zvítězit pravda a láska nad lží a nenávistí, musí to učinit společně. Jedno bez druhého není ničím. A to ani ve vědě, ani v přístupu k Bohu.

Kloky 25.1.2010 18:28

Jezismarja co je Thaletova veta?

Nejspis neco ze stredni skoly co uz jsem zapomnel na vysoky...

K. Frič 25.1.2010 21:29

Re: Jezismarja co je Thaletova veta?

S Thaletovou větou jsem na tom stejně,i zapomínáním.Ale i autor nějak zapoměl,

o čem je Den trifidů.Uvítal bych možnost  seznámit se s problematikou nanotechnologií

v obecné rovině,ale nevím kde.Sci-fi o nich píše asi 30let.

Jenik 25.1.2010 23:07

Re: Jezismarja co je Thaletova veta?

Obávám se , že to bylo už na základní (od které taky už mám pár desetiletí -smajlík). Nevím, jak zní definice, ale princip je ten, že každý trojúhelník, jehož jedna strana je na průměru kružnice a třetí vrchol na obvodu této kružnice je pravoúhlý. Nevím jestli jsem to řekl srozumitelně, stačí si to nakresli

Ludva 26.1.2010 8:51

Re: Jezismarja co je Thaletova veta?

Je to jako téměř se všemi objevy: "Thalés z Milétu nebyl první, kdo tuto větu vyslovil. Byla známá již Egypťanům a Babylóňanům,"

kerim 26.1.2010 17:51

Re: Jezismarja co je Thaletova veta?

Thaletova věta je když všechny uhly nad prumerem jsou prave....

Luukee 25.1.2010 15:29

Ekologie

Poslední dobou mě začínají znervózňovat články na téma ekologie. Všechny jsou totiž stejné a jejich společným činitelem je absence přírody.

Jen se hádají ekoaktivisti s ekoskeptiky, mluví se o biopotravinách, řeší se emisní povolenky, jestli je ta či ona kráva geneticky upravená a jestli její vemeno je dostatečně bio, když ho máchá na slámě a ne v potoce.

Jen tak pro zajímavost jsem chvilku hledal články na téma ekologie z roku 1995, tedy 15 let staré. Zajímavé bylo mé prozření. Žádné dráždivé předpony bio- ani eko- ani jiné u každého druhého slova. Jen ochrana přírody, omezení kácení lesů, diversifikace přírodních zdrojů, péče o ráz krajiny, řešení ekologických havárií a hledání cest, jak jim předejít... Hledejte a najdete.

Může mi někdo říci, proč si současní ekologové ještě říkají ekologové, když jejich ohnisko zájmu je dnes uplně jinde? Mám pocit, že bychom je měli přejmenovat, abychom nekazili jméno lidem, kterým označení ekolog patří právem.

PetrH 25.1.2010 18:07

Re: Ekologie

Rozlišujte mezi ekology a ekologisty. V druhém případě se skutečně o vědu nejedná.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologie

Luukee 26.1.2010 0:58

Re: Ekologie

Děkuji za upozornění a chápu rozdíl, ale vzhledem k tomu, že se zpravidla píše o ekologických aktivistech a ne o ekologistických aktivistech, trvám na svém předchozím příspěvku.

Mimochodem, v druhém případě bych místo ekologista spíše navrhoval pojem "ekolobista".

Bedřich 27.1.2010 20:49

Re: Ekologie

Ono je to těžké - špatné užívání nevhodného termínu, které začalo být moderní až s nádechem něčeho tajemného, to vede ještě k vyššímu užívání, až všichni otupí vůči výzvě "ekologický"....

Na jednu stranu se to hodí - pak když přijde nějaký lobbista, že chce něco prosadit, je jednodušší mávnout rukou že nějakým "ekologům" se to nelíbí(ačkoliv to jsou renomované osoby).

Velký podíl na tom dle mého mají novináři viz. ekolog/ekologista, nebo environmentali-smus/-stika. (ne samozřejmě všichni, ale pisálci, kteří nejsou schopni etymologické samokorekce...)A děje se to dnes a dle mého to bude čím dál horší...Zajímalo by mě, kolik lidí si kdy našlo rozdíl mezi významy "ekologie" a "ochrana životního prostředí" - myslím, že by se jich mnoho divilo, jak se jedno z nejužívanějších slov používá ve špatném významu(ikdyž dnes už - právě díky špatnému nadužívání - tento význam přeneseně získává)..

:) 25.1.2010 13:55

tak nanotechnologie

je budoucnost. moc preju CR, aby si vydobyla predni misto ve vyvoji a aplikaci nanotechnologii

Zelenaci mi zacinaji pripominat starou cirkev s jejimy dogmaty

ok 25.1.2010 14:40

Re: tak nanotechnologie

Až dostanete po procházce kolem smeťáku v roce 2020 astma (v lepším případě), vzpomeňte na nanotechnologie.

I když Václav Klaus říkal, že nemáme myslet ani na budoucnost ani na potomky...

ps 25.1.2010 14:56

Re: tak nanotechnologie

Nemusíš procházet kolem smeťáku v roce 2020. Stačí když si dnes stoupenš na rušnou křižovatku a budeš chvíli inhalovat. Tam je tolik nanočástic, že to nevyprodukují všechny laboratoře světa.

Yowda 25.1.2010 16:53

Re: tak nanotechnologie

nebo si stoupnout k polis kvetoucí řepkou pěstovanou na biopaliva...

J. Bakulová 25.1.2010 13:51

to je moc záslužný článek,

řekla bych, že tito aktivisti jsou ti, kterým, doma říkáme ekoteroristé. A mělo by se proti nim bojovat, stejnně jako proti teroristům

Mablung 25.1.2010 12:21

pokrytectví

Nemám nic proti nanotechnoligiím a rozumnému využité genové manipulace (řádně kontrolované). To co mi vadí je pokrytectví.

Geny v rýži změníme proto abychom ochránili děti před oslepnutím. Neřeknou, chceme kontrolovat trh a takhle potlačíme konkurenci. Ty děti tu nikoho moc nezajímají, ani ochránce, ani tu firmu.

Změníme rostliny tak aby byli immuní vůči roundupu, podpoříme tím zemědělce a zlevníme produkci. A už neřeknou B, že zároveň díky evoluci se objevil resistentní plevel, takže už je potřeba skoro roundupová zálivka, že se tím vytváří monokultury které mají devastující účinky na půdu a že nejde o dobročinnost, ale znovu o kontrolu trhu.

V tomto boji nefandím ani jedné straně, ani genovým společnostem, ani odpůrcům. Chování obou stran je na blití ...

ps 25.1.2010 13:31

Re: pokrytectví

Takže je vám také na blití, z firem jako Intel, AMD, IBM, Nokia, Apple atd. které investují milardy do výzkumu nikoli za účelem dobročinnosti ale vydělaly a přesto má z jejich činnosti společnost velký prospěch? Jejich motivace a chování se totiž ve své podstatě se nijak neliší od motivace a chování firem Monsanto nebo BASF. Je vám na blití z Ingo Potrykuse autora zlaté rýže, který dal svůj patent k dispozici zdarma komukoli kdo ho bude chtít nějak využít a za to ho zuřivé zelené bojůvky dohnaly takřka na pokraj zhroucení?

Mablung 25.1.2010 16:00

Re: pokrytectví

Co se Golden rice týče, možná se mýlím, možná ne. Nemám dostatek informací kolik rýže jde skutečně nekomerčně, kolik přes Zenecu. Neměl byste zapomínat že je patent volný POUZE pro nekomerční použití. Tudíž tady se hádat nebudu (nicméně bych ASTRA Zeneca nepodceňoval že by si nechali výdělek ujít)

Nicméně, psal jsem obecně. Normální společnost vydělá peníze, část peněz dá na dobročinné účely. Normálka, tak je to správné. Dell nepíše že vyrábí počítače aby zachránil chudé. Jasně říká že to dělá pro zisk. To je ta důležitá věc.

ps 25.1.2010 16:14

Re: pokrytectví

Když něco takového tvrdíte, tak doložte kde a kdy Monsanto či BASF tvrdili, že investují do GMO čistě pro to aby zachránili chudé? Mimochodem nevidím jediný důvod proč by ten patent na zlatou rýži měl být využíván nekomerčně. Když nějaký zemědělec vypěstuje x tisíc tun zlaté rýže, má ji snad rozdávat zadarmo? Má snad  například ZENTIVA rozdávat léky, které vyrobí zadarmo, jen proto, že vyrabí generika tudíž za patenty, které využívá nic nezaplatila?

Mablung 25.1.2010 23:23

Re: pokrytectví

Nemám chuť to dohledávat, ale tyhle firmy se vždy zaklínali prospěšností pro třetí svět a ekologií. Co se zisku týče, všem bylo jasné že chtějí vydělat (což je samozřejmě správné).

Tady máte kapku bordel v pojmech. Jak jsem pochopil, pro svou potřebu si může zemědělec Golden Rice množit sám (i když moc nevím nakolik se její vlastnosti uchovávají), pokud jí prodává, musí nakupovat licencovanou.

SW 28.1.2010 21:34

Re: pokrytectví

Zbitej_EMP

milan007 25.1.2010 14:25

Re: pokrytectví

Mě je nablití z lidí jako Vy. Přečtěte si K.Čapka Proč nejsem komunistou.

Luukee 25.1.2010 15:16

Re: pokrytectví

Vaše chování je na blití. Radši už nečtěte a běžte na vzduch...

Jo.Ma. 25.1.2010 18:14

Re: pokrytectví

Mablungu, nedosšlo vám, že z vašich pomatených mázorů zase může být na blití čtenářům vašeho komentáře?Vy si asi společně s Paroubkem myslíte, že lidé mají pracovat zadarmo a že zisk je sprosté slovo. A čím se živíte vy? Že byste nedělal za peníze? Ono je v tom vašem stanovisku silně cítit pokryteství, které vám, jak tvrdíte, tolik vadí.

Mablung 25.1.2010 23:13

Re: pokrytectví

Kolik lidí tu neumí číst text?

Já neříkám nic o tom že zisk je sprosté slovo. V tom příspěvku o tom nic není. Cílem firmy je maximální dlouhodobý zisk, ne vytváření veřejných statků či veřejného blaha. Je mi blbě když se jakákoliv firma schovává za veřejné blaho, když jí jde o zisk. Když se půjdu vykálet do pole, bude to proto že mám plná střeva, ne proto že ho chci hnojit.

To co používají je citové vydírání a to já prostě rád nemám. "Postavme Kaplického knihovnu, hrdině pro ní zemřel, je to ostuda země že jsme to nechali dojít až sem. Postavme rychlodráhu pro Sáblíkovou, je to ostuda země že taková sportovní naděje nemá kde trénovat. Kupte dítěti Kinder Bueno, je plné mléka, prospěje to jeho zdraví." Pokrytecké citové vydírání. Jak už jsem uváděl výše, férový bussines je třebu u Dellu, který napíše "prodám Vám PC, vy dostanete výrobek, já peníze". Nezaklíná se veřejným blahem, nelže o zdravotní prospěšnosti notebooků.

pvz 28.1.2010 2:53

Re: pokrytectví

A v čem je rozdíl? Já vám prodám osivo zlaté rýže, vy budete mít výrobek, já peníze. V zemědělství je asi obtížnější inovovat než v IT, zrovna tohle mi přijde jako inovace vyššího řádu, oproti obvyklým cílům šlechtitelů a genových manipulátorů (vyšší výnosy, odolnost proti škůdcům, často na úkor senzorických kvalit). Dětem, které díky tomu neoslepnou bude, doufám, ukradené, že obchodníkovi s osivem šlo o zisk. Já bych na to nekoukal jako na schovávání se za veřejné blaho, maximálně tak součást marketingu. Přes veřejné blaho jsou na světě jiní, kteří zpravidla nejsou s to nabídnout produkt, za který by lidi (dobrovolně) zaplatili.

Dolly 25.1.2010 12:06

Ekologičtí aktivisté

pěkný to název pro docela hloupoučkou nátlakovou skupinu jakýchsi nevzdělaných jedinců, kteří v podstatě pouze komentují a řetězi prosazují jakési vymyšlené údaje. Výsledky jejich "ekologických aktivit" vykazují docela vysokou ekologickou škodlivost - nehledě na ekonomickou nereálnost.

JaS 25.1.2010 10:18

"nano" se stalo oblíbenou příponou.

Většině lidí to nic neříká - asi půjde o nějakou nánu...(smajlík)

Rolo 25.1.2010 12:20

Re: "nano" se stalo oblíbenou příponou.

nano je jednak 10(exp-9)a pak spise predpona nez JaS-pripona

Jahus 25.1.2010 7:53

Jak symptomatické

Od 15. února zde bude už jen nanodiskuse! V zeleném stylu.

Neviditelnéno psa čtu od jeho počátků a myslím, že mám ještě vypáleny zálohy emailů z doby, kdy Aston odpovídal sám osobně na příspěvky v diskusi. Diskuse zde jsou a byly alespoň na trochu dobré úrovni. Škoda...

Bylo by lepší, kdyby jste od toho dal Astone ruce pryč.