Pondělí 20. ledna 2025, svátek má Ilona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Na zemi sankce, ve vesmíru mír?

Dnešní svět je čím dál tím nepřehlednější. Svědčí o tom i zpráva, že Rusko a Spojené státy americké uzavřely smlouvu o dopravě celkem šesti amerických astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici v letech 2018 až 2019.

Cena činí údajně skoro šest miliard rublů neboli přes dvě miliardy korun. Američané tak platí za výlety do vesmíru zemi, s níž jsou v řadě závažných problémů mezinárodních vztahů v ostrém sporu a na kterou uvrhli hospodářské sankce – konkrétně kvůli ruské agresi vůči Ukrajině.

Jistě, celá věc má svůj původ též ve skutečnosti, že se Američané podílejí na provozu Mezinárodní vesmírné stanice, jež na oběžné dráze krouží od roku 1998 a nedávno zaznamenala rekordní sto tisící oblet Země.

Ovšem poté, co v roce 2011 skončil program amerických raketoplánů, nemají Spojené státy, stále světová mocnost číslo jedna, vlastní technické prostředky, jak dostat člověka do vesmíru – ztratily tedy schopnost, kterou disponovaly zhruba od roku 1961 po 50 let.

V dohledné době se to má změnit, jak díky projektům pod hlavičkou amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku, známého pod zkratkou NASA, tak například díky úsilí soukromé kalifornské společnosti SpaceX. Avšak aktuální dohoda s Rusy napovídá, že sami Američané si nyní kladou reálný termín bezpečného neboli dostatečně otestovaného vysílání vlastních lidí do vesmíru vlastními prostředky někdy k roku 2020.

Do té doby ale musejí spoléhat na pokračování stávající spolupráce s Ruskem a na jeho lodě jménem Sojuz, což znamená svaz. A nikoliv náhodou, vždyť vesmírná plavidla této konstrukce jsou ve službě od konce 60. let minulého století – lze je považovat za hlavní oporu sovětské a později ruské kosmonautiky.

Současné Sojuzy jsou sice modernizované, nicméně jistá zastaralost ruské kosmické techniky svědčí i o tom, že na cesty do vesmíru je zapotřebí hodně peněz.

Vesmír tvořil jednu z hlavních arén soupeření Spojených států a Sovětského svazu a obě supervelmoci pumpovaly do kosmických programů obrovské částky. Především z vojensko-strategických důvodů, ale i kvůli pouhé prestiži. Je lepší socialismus, poněvadž dal světu Gagarina, nebo kapitalismus, jelikož dokázal vyslat člověka na Měsíc? I takto zněly zásadní otázky druhé poloviny 20. století.

Pád komunismu znamenal pro kosmonautiku ekonomické vystřízlivění. Rusko proto stále provozuje sovětské Sojuzy a Američané začali tvrdě šetřit. A třeba projekt raketoplánu Hermes, jenž měl dokázat, že i Evropská unie je suverénní mocností, byl kvůli financím zrušen počátkem 90. let. V poslední době se tak do vesmíru aktivně derou hlavně Číňané, ovšem i jejich lodě konstrukčně vycházejí ze sovětských Sojuzů.

Jedna ze stěžejních otázek dnešní doby proto zní, zda se pozemské mocenské soupeření opět přenese i do vesmíru, anebo zda nákladnost kosmických projektů naopak přispěje k mezinárodní spolupráci.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
20. 1. 2025

Týden po Fialovi vystoupil v Partii Terezie Tománkové Babiš.

Marian Kechlibar
20. 1. 2025

Celý proces „přesunu IT napravo“ je drama o dvou dějstvích.

Pavel Soltys
20. 1. 2025

Jak téměř trumpovský moment obrátil svět vzhůru nohama

Jon Babicka
20. 1. 2025

Možná že by vás zajímaly pocity toho, kdo byl požárem přímo ohrožen.

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

Chechtavej tygr
18. 1. 2025

Sedí bruneta a blondýna v kavárně.

Ladislav Jakl
17. 1. 2025

Skalinami se nese skřípot, praskání a další děsivé zvuky.

ČTK, Lidovky.cz
19. 1. 2025

Izraelská armáda převezla tři ženské rukojmí, které v Pásmu Gazy propustilo teroristické hnutí...

Martin Korbáš
19. 1. 2025

V úvodním nedělním zápase hokejové NHL Ottawa uspěla 2:1 na ledě New Jersey, které tak prodloužilo...

ČTK, Lidovky.cz
19. 1. 2025

Čeští házenkáři v závěrečném utkání základní skupiny na mistrovství světa prohráli s favorizovaným...

Lidovky.cz, ČTK
19. 1. 2025

Ani po 38. kole hokejové extraligy se pořadí na čele nemění. Sparta zvládla napínavý zápas s...

19. 1. 2025

Fronta před washingtonskou Capital One arénou se v neděli od 10:00 amerického času (16:00 SEČ)...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz