5.4.2020 | Svátek má Miroslava


VĚDA: Motory budoucnosti

1.12.2014

Z paluby Mezinárodní kosmické stanice vypustili v pátek nový satelit. Nebylo to poprvé, ale tentokrát se jednalo o hodně zajímavý kousek.

spinsat1

Družice Special Purpose Inexpensive Satellite (SpinSat) „odstartovala“ z plošiny, která je součástí japonské laboratoře Kibo.

SpinSat vyvinula Námořní výzkumná laboratoř. Jedná se o kouli o průměru 56 cm a hmotnosti asi 57 kg. Kromě komunikačních a podpůrných přístrojů je na palubě experiment ESP. Pod touto zkratkou se ukrývá Elektricky řízený tuhý pohon.

O co jde? Můžete si to představit (nebo se podívat na obrázek níže) jako váleček o velikosti přibližně tužkové baterie. Tento váleček, vlastně taková vesmírná petarda, je naplněn tuhými pohonnými hmotami. Ty nejsou zapáleny pomoci složitých motorů, jak to známe běžně z kosmonautiky, ale elektrickým proudem. Na rozdíl od svých hodně vzdálených a mnohem větších příbuzných – přídavných motorů na tuhé pohonné hmoty (SRB) amerického raketoplánu (bude je používat i raketa SLS) nemusí jen jednorázově vyhořet, ale mohou být zapnuty a vypnuty. A to ve velmi přesných intervalech.

SpinSat má celkem dvanáct těchto malých motorků, které budou nyní v průběhu tří až šesti měsíců testovány.

spinsat2

SpinSat se připravuje na vypuštění.

spinsat3

SpinSat na oběžné dráze krátce po vypuštění z ISS.

spinsat4

Motor ESP

Zdroj a credit: NASA

www.exoplanety.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.