20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

VĚDA: Manifest pomalé vědy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Kříž 15.8.2011 16:28

zajimave...

ja bych se na celou vec spise dival z pozice toho, kdo to ci onu "vedu" plati. pokud bude mit pocit, ze pres "zpomaleni" dostava za sve penize co chce, pak nevidm problem.

prusvih je v okamziku, kdy "vedu" plati stat (plody ale uzivaji soukrome subjekty, jak jinak). to je pak situace zcela jina - vedec ma najednou pravo si urcovat pravidla....

J. Pašek 15.8.2011 19:41

Re: zajimave...

Stát je platí? A kde bere ten stát peníze? 

Kdyby vláda a poslanci si platili královské platy a prebendy ze své kapsy, mohli by si dělat a rozhodovat co a jak chtějí? Oni mají královské platy a prebendy dělají si co a jak chtějí za tvoje peníze (daně)  . . .

T. Řehořek 15.8.2011 22:41

Re: zajimave...

Dobrý den.

Jsem rovněž jeden z takových "vědců", kteří spolupracují se soukromými subjekty. Jistou dobu jsem byl zaměřen na čistě základní výzkum, ale jakmile jsem spatřil, jaké netušené možnosti má aplikace výsledků ze základního výzkumu, trochu měním názor. Nebojím se toho, že bych v soukromé firmě "zblnul", naopak vidím spoustu zajímavých problémů, které by se daly řešit základním výzkumem a ukazují nové možnosti pro směřování tohoto výzkumu. Zpětná vazba je potřeba. Mimochodem, finanční podpora od státu je směšná.

Problém nastává zde: humanitní vs. technické vědy. Jedná se o dva rozdílné proudy přístupu ke vědě. Problém je, že stát a společnost obecně podporuje technické vědce a ty humanitní nechává na pospas jejich osudu.

Od věd technických se očekává, přiznejme si to, že budou sloužit člověku k jeho naprosté pohodlnosti, tedy aby mohl co nejčastěji aplikovat lenost. A po tom je poptávka: mobilní automobily, telefony, televizory, počítače... To jsou všechno extrémně sofistikované vynálezy, které lidem podlézají. Málokdo si při telefonování během jízdy po dálnici pomocí hands free ještě uvědomuje, jakou vší technikou se nechal obklopit. No řekněte, přemýšleli jste někdy o tom, jak složitá je procedura roamingu, když se váš hovor "nenápadně" přepojuje mezi vysílači zatímco vy jste v pohybu? A zneužitelnost takových technologií vždy nese značná rizika.

Humanitní vědy by naopak měly sloužit k obohacení lidstva na duchu. A jak víme, o to dnes se většinové společnosti zájem není. Mravy upadají, o poučeních z minulosti lidé nechtějí slyšet ani slovo, společnost je v rozkladu a bez cíle. Myslím, že klika vládnoucí v této zemi má zájem humanitní vědce spíše eliminovat. Přitom právě krize na duchovní úrovni je dnes největším problémem. Z veřejného povědomí jsou zcela eliminovány výsledky sociologické, které by myslím naopak měly být podkladem pro veřejnou diskuzi. Humanitním vědám přeji překonání krize a doufám, že kultura ducha bude jednoho dne opět dominantní.

V. Dolnik 15.8.2011 4:48

Za tech par supu si nebudu honit triko

Anebo  by se to dalo volne prelozit: "Za tech par supu si nebudu honit triko". TI mene uspesni vedci pochopitelne budou uprednostnovat volnejsi tempo, protoze rozdil mezi nimi a temi zdatnejsimi pak bude mensi. Ale ono to plati ve vede jako i jinde: Clovek rozkvete jen parkrat za zivot, Pri volnejsim tempu to muze znamenat, ze nevykvete vubec,

D. Stys 15.8.2011 7:48

Re: Za tech par supu si nebudu honit triko

Evidentně nevíte jak dnes věda funguje.

1) Pod Science se dnes rozumí všechny tvůrčí aktivity, včetně těch, které se dříve nazývaly engineering. V Engineeringu byste jistě napožadoval, aby se při vývoji automobilu vynechaly některé crash-testy aby auto by,o ryhcleji na trhu.

2) Původní věda -  základní výzkum, science - se dnes ztotožňuje se vším, co se publikuje. Pomohu si citací jednoho kolegy, který má několik světově úspěšných patentů a také je profesor na vysoké škole: "Řídil jsme se zásadou, o nevyjde, to alespoň opublikuji". Dříve bychom takovouto aktivitu nazývali maximálně aplikovaný výzkum, pokud by nezůstala v inženýrství.

3) Co se bude financovat ze 100% se dnes řídí praticky pouze měřítkem počtu publikací a citací. V nejvulgárnější formě se jedná o impakt faktor časopisu (vůbec ne vztažený na autora), který ukazuje popularitu článků v daném časopise za poslední tři roky. Dokonce bez ohledu na to, jestli jde o citace někým jiným nebo autocitace. Ani individualizovaný Hirshův index cizí citace a autocitace nerozlišuje. V tzv. teoretické chemii, což je vesměs rutinní používání známých softwarů, mohu doložit případ, kdy jeden kolega opublikoval 52 článků v jedenom roce. 

Závěr si jistě laskavý čtenář udělá sám.

J. Pašek 15.8.2011 17:46

Re: Za tech par supu si nebudu honit triko

Většina nerozkvete nikdy . . .  Mrkni se v jakém věku Newton a třeba Einstain přišli s originálním "nápadem" a zbytek života žili na výsluní z té slávy . . .  Všed ostatní jsou trpělivé piplání aplikací a kombinací starého . . . . Je hodně lidí, kteří umí koncerně hrát na klavír, ale kdyby studovali na konžervatoři do alelujá nestanou se druhým Mozartem . . .