19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

VĚDA: Máme u nás lék na covid-19?

Existují léčivé přípravky, které už za sebou mají z dřívějška klinické zkoušky a jsou účinné v koncentracích, které se dají u pacientů s covid-19 bezpečně použít.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 5.8.2020 20:03

Takový článek potěší, když jej porovnám s žvaněním tzv. odborníků v TV je to jako Trabant versus Audi. Konečně, kdo si jenom nemyslí, nedomnívá se, ale i něco opravdu ví.

J. Fridrich 5.8.2020 15:06

Rusko je čarovná země - tam rozdojili i kozla, Stalinův likvidátor ruské vědy Lysenkov vypěstoval pšenici " stalinskaju větvistaju ", která měla na jednom stéble několik klasů, vynalezli žárovku, radar, laser a mnoho dalších ÚŽASNOSTÍ.... A jak píše jeden rusofil pode mnou, NEKECALI a hlavně NETESTOVALI a šup s tím na vojáky a občany své země....

P. Moravčík 5.8.2020 15:40

Neviem či Lysenko, ale skutočne v Mironovke "vyšľachtili" desaťklasovú pšenicu. Agronóm v dedinke Liptovský Trnovec (kde som prežil časť detstva) získal pár zrniek, zasial, skosil, vymlátil, dal na test do poľnohospodárskej skúšobne, a tam zistili, že zrná desaťklasovej neobsahujú prakticky žiadny lepok... Takže aj vymysleli, aj na "fart" to bolo;-D.

V. Novák 5.8.2020 10:12

V Rusku nekecali a zahájili výrobu Avifaviru -léku založeného na Favipiraviru - v červnu.

K. Wágner 5.8.2020 13:40

Důležitější je ruská vakcína Gam-COVID-Vac. Tato vakcína byla vyvinuta vládními laboratořemi, tedy i Ústředním výzkumným ústavem jednotek radiační, chemické a biologické obrany, podílejícím se dříve na vývoji vakcíny proti Ebole a MERS. Gam-COVID-Vac je vektorová vakcína založená na adenoviru a používá oslabený virus k dodání malých částí patogenu a stimulaci imunitní odpovědi. Na základě studie o bezpečnosti, snášenlivosti a imunogenitě léčivého roztoku Gam-COVID-Vac pro intramuskulární podání z července letošního roku se rozhodlo ruské ministerstvo zdravotnictví v rámci hromadné vakcinační kampaně proti novému coronaviru zahájit distribuci vakcíny Gam-COVID-Vac v říjnu 2020. Na podobném principu je koncipována i britská vakcína proti novému koronaviru AZD1222, dříve známá jako ChAdOx1 nCoV-19, vyráběná z oslabené verze adenoviru, který způsobuje infekce šimpanzů. Na evropské úrovni je již podepsána dohoda, podle které bude centrální nákup vakcíny AZD1222 zajišťovat Evropská unie, stejně jako distribuci mezi jednotlivé státy. K nám se však letos určitě nedostane.EU

M. Valenta 5.8.2020 15:08

Ruská "vakcína" už funguje. Stačí se podívat na graf. Soudruzi v Kremlu se již před několika týdny rozhodli malými krůčky nenápadně zmizet z covidové scény.

V. Novák 5.8.2020 15:31

Lepší plivanec neumíte, Valento?

Kdybyste mlčel,... - ale to neumíte, že?

O. Mayer 5.8.2020 17:47

Avifavir je generikum favipiraviru, tj situace když máte známou molekulu léku, kterou vyvinul a odzkoušel někdo jiný a vyrobíte si z ní svou vlastní tabletu (či jinou lékovou formu). Rozhodně se tedy nejedná o žádný vědecký úspěch, jen o zvládnutí technologie, kterou si pravděpodobně koupili od těch Japonců, co jim ten lék patří (a kterou na světě zvládá opravdu hodně firem a zemí, a to již několik desítek let). Čili nic, z čeho by si měl kdokoliv překvapením sednout na zadek (tedy jak vidno, s vaší ctěnou vyjímkou).

K. Wágner 5.8.2020 21:09

Avifavir je licenční Favipiravir. Zapomíná se však na to, že v roce 2016 byl patent Favipiraviru společností Japanese Toyama Chemical Co Ltd. výhradně udělen čínské společnosti Hisun. Farmaceutický podnik Hisun se spojil s čínskou Akademií vojenských lékařských věd, čímž mohla být výroba Favipiraviru zahájena. Čínský státní úřad pro kontrolu léčiv pak povolil farmaceutickým závodům Zhejiang Hisun Pharmaceutical Co. Ltd. připravit výrobu ve velkém pro zajištění stabilní dodávky. Lék Favipiravir Tablets 0.2 g byl nakonec oficiálně schválen pro uvedení na trh v únoru letošního roku a jeho výroba byla čínskou vládou označena za důležitou pro „boj s epidemií“. Čínský farmaceutický podnik Hisun se může pochlubit jak vysokou výrobní kapacitou, tak i kvalitou produkce. Favipiravir navíc přichází ve formě tablet, což usnadňuje jeho aplikaci. A protože dosavadní studie společně naznačily klinickou účinnost a bezpečnost Favipiraviru, několik zemí prostřednictvím svých ambasád o Favipiravir společnost Hisun již projevilo zájem. Načež čínská Zhejiang Hisun Pharmaceutical Co. Ltd. vyjádřila ochotu plně podporovat „celosvětový boj proti COVID-19“.

Jen ta naše země holt zájem neprojevila....

S. Pavuk 5.8.2020 9:30

Iste je lepšie skúšať či niečo nezaberie z existujúcich prípravkov ako sa spoliehať na očkovanie, ktoré ani nemusí zabrať. V informačnom šume však zaniká dôležitosť podpory imunity. Osvedčeným prostriedkom je vitamín C.

M. Valenta 5.8.2020 9:24

A také není špatné si pro vzoru Trumpa stříkat dezinfekci přímo do žil.

V. Církva 5.8.2020 10:01

Zdá se že Trumpovi tato nadsázka vyšla. Progresivisté jsou pokrytci a berou se příliš vážně tak mu na to hopsnuli.

M. Valenta 5.8.2020 11:06

Omlouvat pitomost, kterou ve slabší chvíli vypustil třeba Váš milovaný potomek, tak to by se pane Církvo dalo pochopit. Ale tady jde o prezidenta a navíc USA.

J. Fridrich 5.8.2020 9:15

Dle našich rusomilek má lék na COVID 19 Rusko-SSSR.. A dle nich to my a Západ bojkotuje...

V. Církva 5.8.2020 9:59

Tak Rusko má ten lék už dávno. Jmenuje se Gulag a tam Vás vyléčí jako v Piešťanech ;-€.

Abych nehanil, Rusové mají dobré vědce, ale to vybavení čínských, japonských nebo amerických laboratoří je nesrovnatelné.

M. Malovec 5.8.2020 8:48

A jak je donutit k aplikaci? Nebo není zájem se s virem před volbami vypořádat, aby se bojovalo?

V. Dolník 5.8.2020 1:33

Od března se ptám, proč se nepoužívá k léčbě interferon. Byla důvodem cena nebo něco jiného?

O. Mayer 5.8.2020 14:15

.. on interferon není věc, kterou byste měl zrovna jen tak ležet v lékárně na každém oddělení. Je to centrová léčba, která se dává ve zcela vyjmenovaných případech (a i u těch podléhá před tím schválení pojištovákem, tj rozhodně ne každý potřebný na tuto léčbu dosáhne). A pak hlavně ono podávat někomu s chorobou o které prakticky nic nevím off-label léčbu, jenom na základě toho, že v novinách psali, že by eventuálně mohla zabrat není zase tak jednoduché rozhodnutí, jak to z vonkajšku vypadá (a u podobně systemově působících léků tím dotyčného můžete poměrně snadno naopak dorazit).

V. Dolník 5.8.2020 15:42

On někdo psal o interferonu v novinách? Já se mu před lety věnoval tři roky (diplomka a pak i rigorosní práce), takže o něm cosi vím, i když moje vědomosti jsou jistě dnes hodně zastaralé. Jenže když máme virové onemocnění a nevíme o něm lautr nic, což byla situace v březnu, tak si myslím, že je namístě použít nespecifický preparát, který je nota bene schválený FDA. Chápu, že cena silně omezuje použití interferonu. Ale když se v březnu zkoušelo kde co, tak proč ne i interferon?

O. Mayer 5.8.2020 17:30

... protože ono to obecně není tak jednoduché a přece jenom musíte mít alespoň základní představu, čeho tím vlastně chcete dosáhnout. Není možné tváří v tvář kriticky nemocnému člověku jen tak něco zkoušet, jestli něco náhodou nezabere, protože to může zabrat tak, že to dotyčného naopak zahubí (např. jedna z nejčastější indikací INFalfa byla léčba chronické hepatidy, kde principem bylo vlastně docílit naopak rychlého vzplanutí jinak chronické infekce)

Ale jinak máte vlastně pravdu, jedna klinická studie kde se kombinuje INF s dvěma antiviremiky je v běhu a pak další 2 už v minulosti naznačili určitý potenciál v léčbě příbuzné choroby MERS

V. Dolník 5.8.2020 18:50

Kriticky nemocným lidem se v posledních měsících dalo kde co, přesně jak píšete. Myslím, že každá etická komise by v březnu použití interferonu schválila.

Díky za info o chronické hepatitidě, tyhle věci jsou mimo můj současný obzor.