29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VĚDA: Máme příliš mnoho vědy?

Situace ve vědě připomíná kreslený vtip Vladimíra Renčína, ve kterém na dotaz: „To jste všechno přečetl?“ muž stojící před knihovnou plnou knih odpovídá: „Kde bych na to vzal čas? To jsem napsal!“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 14.4.2015 20:53

Máme vědy příliš mnoho?

A to se autor dotkl pouze oblasti tzv: "tvrdé" vědy, tedy přírodních věd, kde lze oddělit zrno od plev falzifikací teorie, v humanitních "vědách" něco takového lze jen velmi obtížně. Velmi často o "pravdivosti" "výzkumu" rozhoduje více popularita a medializace než pravdivost a falzifikace.

L. Křivan 14.4.2015 15:56

Není věda vše,

co se za vědu vydává. To platí i pro vědce.  Ale kvalitní informace nezapadnou.

K. Janyška 14.4.2015 10:29

Vědy příliš mnoho, relevantní vědy příliš málo.

Vědní obory, zejména vědy společenské, které nestojí na poznání, že lidský svět je neodvolatelně spontánním  řádem lidské interakce, stojí na základech mylných. Výsledky bádání vědců v nich, potom také tomu odpovídají. Důsledky jsou takové, že ze  škol lezou pomýlené a dokonce zločinoidní masy socialistických predátorů, které nesmyslně ničí lidský svět a zavádějí ho nepřímou cestou k tomu, co známe v hrubé podobě ze Sovětského svazu a světové socialistické soustavy. EU je jen západoevropským "SSSR".  S výrokem, že jen věda nám může říci, co si máme myslet je nutno se jednou provždy smířit. Ovšem jen a jen věda relevantní... Dzp.

V. Vaclavik 14.4.2015 9:27

Zastava autor clanku nazor

ze pravdy se dosahne vetsinovym hlasovanim? Ze vetsina postavena ze neco, sice ne uplne uplne presne, ale dobre od spatneho vetsinou spolehlive odlisi? Ze vetsina se zpravidla nemyli?

"Pocet citací dnes slouží jako uznávaný metr pro merení kvality vedecké práce. Není vždycky úplne presný, ale dobrého vedce od špatného vetšinou spolehlive odliší."

Vite, pane autore, ja zase beru uznavani tohoto 'metru' jako znamku moderniho 'vedce'. Uvedomujete si napriklad, kolikrat bylo citovano z dila Karla Marxe? Nebo kolikrat na neho bylo odvolavano, kolikrat byl zmineny, bez uvedeni presne, vedecke publikcace hodne, citace? Kam se vy vsichni vedci na neho hrabete - na kvalitu jeho vedecke prace nemate ani nahodou! Nechce se vam autore zalezt nekam do kouta a skoncit to? Ale ne, to se nestane, na to jste zrejme az moc dobry vedec toho  moderniho kolektivistickeho strihu.

J. Jurax 14.4.2015 23:24

Re: Zastava autor clanku nazor

Jojo, a což teprve Lenin - dodnes je citován, pravda v záporných konotacích ...

Možná Vám ale uniklo, že v článku zmiňované studii hodnotili studie v chemii, biologii, medicíně a fyzice. Marx byl - podle Wiki - filosof, politický publicista, kritik klasické ekonomie, teoretik dělnického hnutí, socialismu a komunismu. Soudíte, že tyto vesměs kecavé obory mají něco společného se skutečnou vědou?

S. Ševeček 14.4.2015 8:38

Navrhuji

pro moderní vědce supported by dotáce novou kategorii exaktního badatele - vědmec, vědmakyně.

Pro ty, kteří navíc badají hlavně methodou paste&copy

intervědmec

a

intervědmakyně.

A. Alda 14.4.2015 8:19

Bude zajímavé sledovat,

zda i v této věci dojde k fázovému posunu či ke změně kvantity v kvalitu.

D. Stys 14.4.2015 6:49

Malování na růžovo...

Vážený pane profesore, vážím si vaší práce při popularizaci vědy, ale teď už se musím ozvat. Upozorňuji Vás i P.T. čtenářstvo na (recenzovaný!) článek prof. Ioannidise v PLOS medicine http://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1001747 kde se píše: "... many published research findings are false or exaggerated, and an estimated 85% of research resources are wasted..." Nebo třeba též odkaz na osel.cz Irisin a s ním 170 vědeckých článků zpochybněno http://osel.cz/index.php?clanek=8107 . Ano, vzniká spousta vědeckých článků, ale v některých disciplínách 85% z nich je podvodných nebo obsahujících přehnaná tvrzení. Stanfordská univerzita kvůli tomu zřídila speciální centrum http://metrics.stanford.edu/ .

V. Plocek 14.4.2015 0:43

DIPLOMACIE: Zeman cestu za Putinem prokaučoval

Otázkou není, zda máme mnoho vědy, ale zda tato "věda" má výstupy použitelné na různých úrovních v běžném životě. Česky řečeno, kolik procent vědeckých bádání následně přejde do praktické aplikace. Říká se, že v USA každý vložený dolar do výzkumu přinese minimálně 3 dolary v praktickém životě. A o to jde. A je jedno, jestli ty 3 penízky jsou k mání okamžitě, nebo po více letech v následných aplikacích. A bylo by zajímavé zjistit, jak na tom česká vědecká pracoviště jsou. Doufejme, že ne stejně jako vysoké školství, které produkuje dle vyjádření praktiků z velké části nepoužitelné absolventy.

P. Dvořák 14.4.2015 2:46

Re: DIPLOMACIE: Zeman cestu za Putinem prokaučoval

Na to jste přišel při vědeckém bádání, zda Zeman cestu za Putinem neprokaučoval? A co výsledek, také vám to bádání přineslo k mání trojnásobek vloženého?