29.3.2024 | Svátek má Taťána


VĚDA: Lupénka aneb Léčba rybou

3.5.2010

Když jsem tu informaci slyšel před rokem poprvé – že se lupénka experimentálně léčí pomocí malých rybek – příliš důvěry to ve mně nevzbudilo. Protože se ale tato kožní choroba v mém blízkém okolí vyskytuje, zajímal jsem se, zda na tom šprochu je i něco pravdy. Po roce o tom můžu podat zprávu – včera a předevčírem jsem byl takové léčbě osobně přítomen a její výsledný efekt mi vzal dech.

Lupénka, jako onemocnění poruchy imunitního systému, je stejně nepříjemná, jako nebezpečná. Jejím spouštěčem je často stres, kolaps nervových buněk. V jeho důsledku pak kůže postiženého produkuje abnormální množství kožních buněk, takže se vám z těla časem může stát jeden velký strup.

Lupénka dokáže zkrátit život člověku i o desítky let, může se mu „vrazit“ do kloubů, může ho prostě celého strávit. Pro pacienty bývá nejvíce frustrující právě ten výskyt strupů a boláků. Bojují s nimi za pomocí extrémně jedovatých mastí a vodiček, patlají se dehtovými preparáty, kortikoidy, ale při nejlepším se projevy nemoci jen zpomalí či zmírní – lék to není. Ani přírodní medicína nenabízí uspokojivou alternativu, i když je spousta lidí, kterým pomáhá např. bambucké máslo či konopná mast.

Snad nejúčinnější je pokusit se ozdravit „zevnitř“. Životospráva především. Žádné cigarety, žádný alkohol, minimum soli, koření, dostatek spánku, pitný režim atd., atd.

Když vyzkoušíte už úplně všechno, začnete se chytat stébel (často jsou to vábničky šarlatánů, kteří na vás chtějí vydělat). Přesně tak na mě působily i ty rybky. O co jde?

V Turecku mají termální prameny o stálé teplotě 36 stupňů. V nich žije endemický druh nevelké kaprovité rybky. Nikdo jim nevěnoval větší pozornost, dokud si před několika lety lidé nevšimli zvláštního úkazu: turecké ženy termální prameny stále používají k praní prádla. Jsou na rybky zvyklé, vědí, že si nedostatek potravy v termální vodě rádi nahradí konzumací odumřelé lidské kůže. Pak si někdo všiml, že ponoří-li se do vody s rybkami člověk postižený lupénkou, způsobí to rybkám nefalšované veselí: je to, jako byste jim prostřeli stůl a nabídli neodolatelnou hostinu.

Rybky Garra Rufa se tak staly předmětem zájmu vědců, ale ještě rychleji pacientů. Začali se objevovat první podnikavci, kteří si rybky z Turecka dováželi (jedna rybka za cca 1000,-Kč) a začali je chovat doma. Objevily se i první oficiální léčebny, ale byla jich jen hrstka, roztroušená po celém světě; nic, co by bylo dostupné našincům. Na internetu se objevily první zprávy o zázračné rybě, která údajně důsledky lupénky dokáže zcela odstranit, a to na poměrně dlouhou dobu (i pět let). Prostě vše nejdřív vypadalo jako nafouknutá bublina, která co nevidět splaskne.

Jenomže se ukázalo, že rybky garra rufa nejen, že pomáhají, ale že pomáhají téměř zázračně. Jakmile měli turečtí lékaři hotové první testy, přistoupilo Turecko k okamžitému zákazu obchodování s těmito rybami. Pochopili, že se jim v jejich potocích a jezírkách prohání hejna s potenciálem zlatých valounů a na termálních pramenech s nejhojnějším výskytem této rybky vybudovali rozsáhlý komplex moderních lázní.

Výzkum navíc prokázal, že termální voda je bohatá na nejrůznější minerály, především na selen, které mají rovněž léčivé účinky proti lupénce. Pacienti, kteří do Turecka kvůli svému kožnímu onemocnění přijíždějí z celého světa, absolvují třítýdenní intenzivní kůru (cca 80.000,- Kč). Pijí termální vodu a tráví čtyři hodiny denně ponořeni do jezírek, kde se jim věnují hejna malých rybek

(max. 12 cm). Po takové lázeňské proceduře není výjimkou, že projevy lupénky zcela vymizí na několik let.

Jednou z prvních evropských zemí, kde léčbu rybou zavedli, bylo Slovensko. Stalo se jen otázkou času, kdy i u nás nějaký podnikavec začne rybky chovat.

Pacient, se kterým jsem tento týden dvakrát navštívil jednu paní na Moravě, která s rybkami v Čechách začala jako první, už vyzkoušel úplně všechno, ale nic s uspokojivými výsledky. Pořád nejlíp zabírá sluníčko a moře, ale nemoc se rychle přizpůsobuje a účinnost slunečních paprsků a slané vody postupem času slábne. Navíc – ideální je pouze „chladné“ slunce, tedy to severské, nikoli např. Středomořské. Lupénka se u něj projevuje středně velkými stroupky, které má rozesety po celém těle. Strupy nebolí, nehnisají, nekrvácí, ale vystupují nad okolní zdravou kůži třeba až o půl centimetru.

Ponořil se do termální vany. Nejdřív na dvě hodiny. Rybky se na něj okamžitě vrhly. Zajímalo mě, jaký je to pocit, a tak jsem do vany ponořil svou dlaň. Rázem byla poseta hemžícími se rybičkami, až celá brněla. Možná to chvílemi lechtá, ale rozhodně to ani trochu nebolí.

Po dvou hodinách ryby musí odpočívat a znovu se mezi ně ponoříte odpoledne. Výsledek dvoudenní kůry (cena 2000,-Kč) je NEUVĚŘITELNÝ. Všechny stroupky do jednoho ztratily svou „trojrozměrnost“, zarudlost poškozené kůže vlivem léčivého sekretu, který ryby vylučují z tlamiček, se výrazně snížila. To, co před tím dokázalo jen měsíční horské sluníčko a slaná voda, měly rybky hotové za pár hodin.

Jistě – lupénku nevyléčí, to vyžaduje skutečně intenzivní očistnou kůru, a ani tak ji z těla nedostanete – můžete však zcela potlačit její projevy, takže jste bez strupů, beze skvrn, bez problémů s klouby, s játry… ale rybky garra rufa pacientům nesmírně uleví psychicky – prostě projevy nemoci sní a následně ještě i zamezí jejich rychlému návratu.

Kdybych to neviděl na vlastní oči, jen těžko bych věřil. Nyní ale můžu s klidným svědomím doporučit každému, koho lupénka trápí, aby se o tento způsob léčby začal zajímat. Metoda, která je zatím v plenkách, ale která nemá pochopitelně žádné vedlejší účinky, je bezbolestná a funguje u každého. V ČR už je dokonce i možné si ryby i s potřebnou aparaturou a termovanou půjčit třeba na měsíc domů, ale je to stále velmi drahé, či spíše předražené (20 – 30 tisíc). Důležité ale je, že to není podvod.

A má to ještě jednu výhodu: kdo přijde do styku s těmito rybkami, může jednou pro vždy dát sbohem zrohovatělé kůži na nohách, záděrám či mozolům – když vylezete z lázně, máte tělo hladké, jako alabastr; žádný peeling kůži tak dokonale nevyčistí, dámy.

Převzato z Petrkrejci.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.