19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

VĚDA: Lidská a „nelidská“ umělá inteligence (2)

Může tzv. lidský přístup k AI pomoci člověkovi v jeho rozhodování? Člověk se lidsky rozhoduje podle toho, na kterou stranu převáží jím zvažované argumenty. Zda převáží „pro“ či „proti“, tzn., zda jsou plus či minus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 27.2.2020 23:46

Zajímavý článek!!!

M. Pivoda 27.2.2020 20:26

Více informací o umélé inteligenci firmy IBM může poskytnout jen firma IBM. Nikoliv já.

Š. Hašek 27.2.2020 18:55

Ehm ........ no ........

firma/sešlost moudrých něco naprogramuje, ten program "se bude sám dále učit", firma/sešlost tam bude zadávat verze1.2, 1.3 ......

A to bude velet?! Velet všemu?

Pletete si "jednocení řípy, které řídí čip" .......... a Zemi. Sluneční soustavu.

Nebudu Vám brát optimismus ........ ne, že by to nehrozilo! Hitler to zvládl s vojáky a úředníky .......

P. Grigar 27.2.2020 17:21

..pane Pivodo, mě by zajímal princip posouzení objektivity napovídaných informací/argumentů.

M. Pivoda 27.2.2020 11:22

V závěru článku jsem umístil působivý obrázek "We can do it!" (Dokážeme to!). Ten obrázek naleznete zde ve Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/We_Can_Do_It!

J. Jurax 27.2.2020 19:20

Jo.

Wir schaffen das!

https://1url.cz/ezJ4R

V. Novák 27.2.2020 11:11

No dobrá - tak tedy z mnoha dokumentů získáme spoustu vět. Některé budou pro nějaké rozhodnutí, jiné proti. Něco jako v příslovích - "Mluviti stříbro, mlčeti zlato" a "Líná huba - holý neštěstí".

Člověk si z toho (možná)vybere.

A co to má společného s umělou inteligencí?

M. Pivoda 27.2.2020 11:17

Lidská umělá inteligence modeluje rozhodování člověka.

"Nelidská" umělá inteligence je v podstatě výpočetní statistikou - což ale člověk při svém praktickém rozhodování důsledně neprovádí.

V. Novák 27.2.2020 18:04

Ale co je na tom uměle inteligentní, když sebere spoustu lidmi vytvořených tvrzení, mnohdy protimluvů a předloží je k rozhodnutí?

J. Jurax 27.2.2020 19:36

No, to, že si ta lidmi vytvořená tvrzení nějak přežvejká, což člověk činí též. Jestli že stroje výstup bude inteligentní nebo blbý určuje, zda by vytvořen UI nebo UB.

Stejně jako u člověka kvalita výstupu určuje, zda dotyčný je inteligentní nebo blbec.

M. Pivoda 27.2.2020 19:55

Obraťte se na firmu IBM. Tam to vyvíjejí a provozují.

R. Langer 27.2.2020 11:50

Nic. Žádná umělá inteligence neexistuje.

Š. Hašek 27.2.2020 20:40

Přesné.

J. Jurax 27.2.2020 19:30

S umělou inteligenci to má to, že když se zeptáte, máte-li mlčet nebo ne, a zevrubně popíšete případ, jehož se to týká, po projití sofistikovanými algoritmy Vám počítač poradí jednu z Vámi uvedených možností. Bez záruky, ale to víte, UI je UI!

Nicméně v uvedeném případě téhož výsledku dosáhnete třeba vrhem mincí. Nebo návštěvou věštkyně, ale to je nevědecké.

P. Hatina 27.2.2020 3:46

No a v tom je ten rozdíl. Protože, ono se na začátku píše o rozhodování - tedy že díky AI dostaneme takovou jasnou odpověď, dle které se lze rozhodnout. Takovým případem jsou dnes autonomní auta, která se díky AI sama řídí..

Kdežto dále se píše o "dolování dat", což se dosti blíží staršímu termínu "vytěžování informací", nechvalně známému ještě z dob studené války. Tedy že díky zpracování ohromného počtu informací dostaneme dosti hrubý obraz obecných trendů, který lze využít leda tak mediálně, ideologicky a propagandisticky.

Markantně je to vidět třeba na zmíněné citaci pana rektora Zímy ohledně jeho "podivení" nad diskuzí o státní maturitě z matematiky.

Jenomže, za prvé že ta diskuze dala odpověď - napřed tu matematiku na SŠ kvalitně učit - což kupodivu právě mnozí z politiků ani akademiků slyšet nechtěli. Ovšem ale za druhé, že zrovna VŠ to trápit nemusí, protože ty si mohou ověřit potřebný stupeň znalostí zájemců přijímací zkouškou z matematiky. Což ale kupodivu většina z nich stejně nedělá...

M. Pivoda 27.2.2020 11:14

Pro P. Hatinu

1. Já jsem se nikdy nikde nevyjádřil, že by se neměla vyučovat matematika. Pouze zde sděluji, že by bylo vhodné tuto výuku (o rozhodování se v uzavřeném systému) doplnit i o dovednost dolování argumentů (využitelné při rozhodování se v otevřených systémech). Někdejší velmistr světa v šachu, Garry Kasparov, právě tak odpověděl, zda mu jeho znalost rozhodování se v šachu, pomáhá i v reálném světě. A Garry odpověděl, že ne.

2. Samořídící automobily, tj. bez člověka řidiče, se pohybují v uzavřeném systému silnic (jsou všechny na mapě), ale současně i v otevřeném systému, kterým je například počasí. Další nejistotou v současné dopravě, za přítomnosti člověka řidiče, dochází na českých silnicích k cca 600 úmrtím na silnicích. Žádný psychiatr nevezme 100% garanci za chování člověka, kterého prověřoval. Zatím věda nemá zmapován lidský mozek a jeho funkce na 100%. Musíte se tedy naučit žít v nejistotě (po vašem odstavení se od prsu).

P. Hatina 27.2.2020 12:25

Děkuji za odpověď za reakci.

K 1) Samozřejmě, máte pravdu, reagoval jsem, jako příklad, na citaci z odkazu článku rektora Zímy, nikoliv tedy na Váš další argument o potřebě dovednosti dolování argumentů. Tam by to bylo na širší diskuzi.Ono těch dovedností které by dnes lidé potřebovali znát je strašně mnoho, a nelze pro každou z nich přidávat samostatný předmět. Ale dokonce na nich nelze žádat aby si to sami řešili s pomocí matematiky v hlavě. Jen třeba takový drobný příklad ohledně půjček - už složený úrok se počítá z hlavy dost těžko, jenže takový RPSN se už nedá rychle a z hlavy spočítat vůbec...

2) Jistě, s těmi argumenty ohledně samořídících automobilů lze souhlasit. Ovšem existují, fungují a samorozhodují se - podotýkám v mžiku vteřiny v reálně situaci na silnici. (Btw, existuje nějaké statistické srovnání pro srovnatelné jízdy jen s řídiči?"

Ovšem, pokud to porovnáme s rozhodovacími procesy ve společnosti, dejme tomu, ve vládě a parlamentu legislativě, na úřadech, na soudech, mezinárodních dohodách, ale i třeba ve vztazích,., vidíme že tam ty procesy probíhají nejen že mnohem mnohem pomaleji - v řádu spíše měsíců až let - a taky rovněž často zatížené mnoha chybami. Přičemž - a to je ten problém, tady by ta možnost "dohledat (vydolovat) si ty informace byla, jenže o to obvykle není zájem..

J. Novak 27.2.2020 3:04

Pane Pivodo, berte ty prášky tak jak máte předepsáno. Jinak Vás unesou ufouni :-)

L. Novák 27.2.2020 16:58

:-D