1.4.2020 | Svátek má Hugo


Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 19, poslední: 27.2. 2020 23:46, přehled diskusí

V. Kolman 27.2.2020 23:46

Zajímavý článek!!!

M. Pivoda 27.2.2020 20:26

Více informací o umélé inteligenci firmy IBM může poskytnout jen firma IBM. Nikoliv já.

Š. Hašek 27.2.2020 18:55

Ehm ........ no ........

firma/sešlost moudrých něco naprogramuje, ten program "se bude sám dále učit", firma/sešlost tam bude zadávat verze1.2, 1.3 ......

A to bude velet?! Velet všemu?

Pletete si "jednocení řípy, které řídí čip" .......... a Zemi. Sluneční soustavu.

Nebudu Vám brát optimismus ........ ne, že by to nehrozilo! Hitler to zvládl s vojáky a úředníky .......

P. Grigar 27.2.2020 17:21

..pane Pivodo, mě by zajímal princip posouzení objektivity napovídaných informací/argumentů.

M. Pivoda 27.2.2020 11:22

V závěru článku jsem umístil působivý obrázek "We can do it!" (Dokážeme to!). Ten obrázek naleznete zde ve Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/We_Can_Do_It!

J. Jurax 27.2.2020 19:20

Jo.

Wir schaffen das!

https://1url.cz/ezJ4R

V. Novák 27.2.2020 11:11

No dobrá - tak tedy z mnoha dokumentů získáme spoustu vět. Některé budou pro nějaké rozhodnutí, jiné proti. Něco jako v příslovích - "Mluviti stříbro, mlčeti zlato" a "Líná huba - holý neštěstí".

Člověk si z toho (možná)vybere.

A co to má společného s umělou inteligencí?

M. Pivoda 27.2.2020 11:17

Lidská umělá inteligence modeluje rozhodování člověka.

"Nelidská" umělá inteligence je v podstatě výpočetní statistikou - což ale člověk při svém praktickém rozhodování důsledně neprovádí.

V. Novák 27.2.2020 18:04

Ale co je na tom uměle inteligentní, když sebere spoustu lidmi vytvořených tvrzení, mnohdy protimluvů a předloží je k rozhodnutí?

J. Jurax 27.2.2020 19:36

No, to, že si ta lidmi vytvořená tvrzení nějak přežvejká, což člověk činí též. Jestli že stroje výstup bude inteligentní nebo blbý určuje, zda by vytvořen UI nebo UB.

Stejně jako u člověka kvalita výstupu určuje, zda dotyčný je inteligentní nebo blbec.

M. Pivoda 27.2.2020 19:55

Obraťte se na firmu IBM. Tam to vyvíjejí a provozují.

R. Langer 27.2.2020 11:50

Nic. Žádná umělá inteligence neexistuje.

Š. Hašek 27.2.2020 20:40

Přesné.

J. Jurax 27.2.2020 19:30

S umělou inteligenci to má to, že když se zeptáte, máte-li mlčet nebo ne, a zevrubně popíšete případ, jehož se to týká, po projití sofistikovanými algoritmy Vám počítač poradí jednu z Vámi uvedených možností. Bez záruky, ale to víte, UI je UI!

Nicméně v uvedeném případě téhož výsledku dosáhnete třeba vrhem mincí. Nebo návštěvou věštkyně, ale to je nevědecké.

P. Hatina 27.2.2020 3:46

No a v tom je ten rozdíl. Protože, ono se na začátku píše o rozhodování - tedy že díky AI dostaneme takovou jasnou odpověď, dle které se lze rozhodnout. Takovým případem jsou dnes autonomní auta, která se díky AI sama řídí..

Kdežto dále se píše o "dolování dat", což se dosti blíží staršímu termínu "vytěžování informací", nechvalně známému ještě z dob studené války. Tedy že díky zpracování ohromného počtu informací dostaneme dosti hrubý obraz obecných trendů, který lze využít leda tak mediálně, ideologicky a propagandisticky.

Markantně je to vidět třeba na zmíněné citaci pana rektora Zímy ohledně jeho "podivení" nad diskuzí o státní maturitě z matematiky.

Jenomže, za prvé že ta diskuze dala odpověď - napřed tu matematiku na SŠ kvalitně učit - což kupodivu právě mnozí z politiků ani akademiků slyšet nechtěli. Ovšem ale za druhé, že zrovna VŠ to trápit nemusí, protože ty si mohou ověřit potřebný stupeň znalostí zájemců přijímací zkouškou z matematiky. Což ale kupodivu většina z nich stejně nedělá...

M. Pivoda 27.2.2020 11:14

Pro P. Hatinu

1. Já jsem se nikdy nikde nevyjádřil, že by se neměla vyučovat matematika. Pouze zde sděluji, že by bylo vhodné tuto výuku (o rozhodování se v uzavřeném systému) doplnit i o dovednost dolování argumentů (využitelné při rozhodování se v otevřených systémech). Někdejší velmistr světa v šachu, Garry Kasparov, právě tak odpověděl, zda mu jeho znalost rozhodování se v šachu, pomáhá i v reálném světě. A Garry odpověděl, že ne.

2. Samořídící automobily, tj. bez člověka řidiče, se pohybují v uzavřeném systému silnic (jsou všechny na mapě), ale současně i v otevřeném systému, kterým je například počasí. Další nejistotou v současné dopravě, za přítomnosti člověka řidiče, dochází na českých silnicích k cca 600 úmrtím na silnicích. Žádný psychiatr nevezme 100% garanci za chování člověka, kterého prověřoval. Zatím věda nemá zmapován lidský mozek a jeho funkce na 100%. Musíte se tedy naučit žít v nejistotě (po vašem odstavení se od prsu).

P. Hatina 27.2.2020 12:25

Děkuji za odpověď za reakci.

K 1) Samozřejmě, máte pravdu, reagoval jsem, jako příklad, na citaci z odkazu článku rektora Zímy, nikoliv tedy na Váš další argument o potřebě dovednosti dolování argumentů. Tam by to bylo na širší diskuzi.Ono těch dovedností které by dnes lidé potřebovali znát je strašně mnoho, a nelze pro každou z nich přidávat samostatný předmět. Ale dokonce na nich nelze žádat aby si to sami řešili s pomocí matematiky v hlavě. Jen třeba takový drobný příklad ohledně půjček - už složený úrok se počítá z hlavy dost těžko, jenže takový RPSN se už nedá rychle a z hlavy spočítat vůbec...

2) Jistě, s těmi argumenty ohledně samořídících automobilů lze souhlasit. Ovšem existují, fungují a samorozhodují se - podotýkám v mžiku vteřiny v reálně situaci na silnici. (Btw, existuje nějaké statistické srovnání pro srovnatelné jízdy jen s řídiči?"

Ovšem, pokud to porovnáme s rozhodovacími procesy ve společnosti, dejme tomu, ve vládě a parlamentu legislativě, na úřadech, na soudech, mezinárodních dohodách, ale i třeba ve vztazích,., vidíme že tam ty procesy probíhají nejen že mnohem mnohem pomaleji - v řádu spíše měsíců až let - a taky rovněž často zatížené mnoha chybami. Přičemž - a to je ten problém, tady by ta možnost "dohledat (vydolovat) si ty informace byla, jenže o to obvykle není zájem..

J. Novak 27.2.2020 3:04

Pane Pivodo, berte ty prášky tak jak máte předepsáno. Jinak Vás unesou ufouni :-)

L. Novák 27.2.2020 16:58

:-D