7.12.2021 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

VĚDA: Ledovcový souvek s živočišnými stopami ze spodního kambria

V dobách ledových v pleistocénu zasáhl kontinentální ledovec několikrát území dnešní České republiky. Naposled to bylo před cca 230 000 – 290 000 lety. V Čechách ledovec pronikl pouze na malé území Šluknovského a Frýdlantského výběžku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Zemek 25.5.2021 11:27

Pozůstatky prvohorní fauny ve formě otisků (pozitivů i negativů) je možné vidět na kvarcitových plotnách v tzv. „kamenných mořích“, tvořených erodovanými bloky kvarcitu kolem vrcholu Suchého vrchu u Vrbna p. Pradědem (Jeseníky, Medvědská hornatina).

Š. Hašek 25.5.2021 9:35

Ledovec, ležící na sever od nás, ustoupil před cca 10 000 lety, sahal až po Krkonoše. Dnes jsou nepatrné zbytky např. v Norsku.

Rovněž z Alp ustoupil přibližně v této době. Dnes tam jsou zas jen jeho zbytky.

Možno nalézti v učebnicích a na turistických tabulích po celém Švýcarsku (např.). Možno sledovat vývoj přírody a osídlení třeba nad Tiranem, pod Berninou (a i ty jezera níže). Namátkou, co si pamatuji. Všude v těch údolích.

Děly se tedy věci, že by Gretu kleplo. Když jsem já chodil na základku, tak se to vyučovalo a nikoho nekleplo. Maximálně dostal sardel, protože si to nenacpal do makovice.

Zdravím vyděšené klimatisty! Jmenovitě Hřiba, pražsko kancelářského doktora!

Článek zajímavý!

L. Písařík 26.5.2021 6:47

Jo, klimatisté;-(. Je konec května a zima jak v psírně. Rosničkáři říkají, že by tak mohl vypadat celý rok. Už se těším na klimatisty, jak budou obbovat, že právě to počasí je znakem oteplování Země.;-)EU

P. Princ 25.5.2021 8:34

Skvělé, děkuji.