VĚDA: Konec puberty v Bruselu
Ta čerstvá evropská celebrita se jmenuje přímo květinově - Amflora. Narodila se před bezmála desítkou let v Bavorsku, ve firmě BASF. Sudičky jí však do života nevložily jen mimořádné vlohy, ale taky pěkné trable . Je totiž typickým dítětem „ze zkumavky“ a navíc „ geneticky modifikovaným“. V konzervativní a nadto zelenou propagandou trvale válcované Evropě to tudíž od počátku nemohla mít nijak snadné …
Ti z čtenářů, kteří informace čerpají nejen z blogů, ale také z tisku či TV už asi tuší, kdo ta slečna je. Inu – brambora. Vytvořená nikoliv pro přípravu hranolků, bramborové kaše, sejkor či kaplické cmundy – ale použitelná ve výrobě papíru, úpravě látek, různých „lepidel“ pro stavební průmysl. Vědci jí pro tyto účely pozměnili metabolismus škrobu: tvoří málo (skoro nic) té jeho „křehké složky“, zvané amylóza, zato téměř samou tu „lepivou“ – tedy amylopektin. Kaši z ní byste těžko odlepovali od lžíce, ale jinak vašemu zdraví neublíží. Škrobárenský průmysl se však na ni jen třese. Ale vedle pěstitelů se těší i chovatelé – zbytky po extrakci škrobu mohou být bez problémů zkrmovány hospodářskými zvířaty.
Ne tak vstřícná ovšem byla vůči bramboře Amfloře dosavadní bruselská administrativa, zejména její příslušná komise pro životní prostředí, vedená řeckým právníkem, panem Stavrosem Dimasem. Zejména díky jeho vetům (a halasným „ekokampaním“) tak tahle slečna a její ještě starší sestry švédského původu už bezmála třináct let čekaly na svoje povolení k pěstování. Tedy na konec obecného moratoria schvalování nových GM plodin.
Naštěstí – téměř každá puberta někdy končí (vyjma oné JároCimrmanovské, jenž, jak známo, kvůli genderovým zmatkům ji vlastně minul). Dvanáct let však tentokrát stačilo v Bruselu. Ne, Stavros názor jistě nezměnil, ale se změnou struktury i obsazení Evropské komise přešly „biotechnologie“ pod jurisdikci komise pro "zdraví a ochranu spotřebitele". A dne 2.března 2010 Evropská komise vyslyšela návrh nového komisaře, pana J. Dalliho, revidovat postoj k několika vybraným GM subjektům. Významný maltský politik a ekonom, ač nebiolog, pochopil „zdravým selským rozumem“ neopodstatněnost dosavadních moratorních argumentů. A vedle bramborové krásky tak dostaly oprávnění (zatím jen k dovozu, nikoliv k pěstování) i tři další GM odrůdy kukuřice firem Monsanto a Pioneer.
Již prvé ohlasy byly samozřejmě očekávaně protichůdné. Vědci, zástupci zmíněných firem, ale také budoucí odběratelé se usmívají. Zhrzení oponenti „bijí na poplach“ , chystají protestní kampaně. Těšme se tedy, v lepším případě, na krojované zelené králíčky v bramborových polích. Devastovat bramborové lány bude , pravda, větší šichta, než vytrhávat či sekat transgenní kukuřici. A není to tak fotogenické, s mačetou vypadá jeden přece jen lépe než s motyčkou. Nevím, kolik současných aktivistů má praktickou zkušenost s vykopáváním brambor, spíše je znají jen ze supermarketu či z bioprodejen . No, ještě by šlo třebas vylézt na střechy příslušných bramboráren či spolupracujících škrobáren. Ale pozor, jak už jsem zmínil – tenhle škrob velmi lepí!!
„Tohle je špatný den pro evropské občany a životní prostředí“ nechalo se slyšet sdružení Friends of the Earth. „Byla ignorována závažná zdravotní a environmentální rizika. U brambory Amflora jsou totiž využity selekční markery které mohou vést k rezistenci na antibiotika neomycin a kanamycin“, resonují mluvčí Greenpeace.
Jak to tedy vlastně je ?
Jsou ctitelé slečny Amflory tak hloupí,slepí, hluší,nezodpovědní, zkorumpovaní ? Neberou vážně obavu z bakteriálních genů ? Zkusím mluvit na základě svých vlastních zkušeností.
Onu nekonečnou magnetofonovou smyčku s výše uvedenou mantrou „ byla ignorována závažná zdravotní a environmentální rizika. U dané transgenní plodiny jsou totiž využity selekční markery, které mohou vést k rezistenci na antibiotika neomycin a kanamycin“ už poslouchám od anti-GM mluvčích celá léta. A odpovídám – já i moji kolegové – také pořád stejně. Argumentem, pochopitelným i člověku se zcela základními znalostmi současné biologie, na úrovni studenta gymnazia.
Ekologisté straší únikem těchto genů z GM rostliny do půdních či střevních bakterií. A pak do lidí či živočichů . S následnou nemožností být léčeni s pomoci antibiotik. Jsou naprosto hluší proti faktu, že takových "resistentních genů" sní člověk s běžnou non-GM potravou mraky. Prostě proto, že i ta má relevantních bakterií deset milionů na gram, spontánní mutageneze je deset na pátou ….Takže pokud každé sousto svého ekojídla neproženete předem třebas gamazářičem, polykáte současně a průběžně desítky zmíněných resistentních genů v pěkně živých, nadupaných, přírodních ekobakteriích. Tedy Amflora neamflora, MONA nemona.
Na rozsáhlejší – a opět mnohokrát opakovanou – diskusi o celém problému žel ( či naštěstí) blog nedává dost prostoru.
Ale pro zvědavce i pro oponenty je tu jiná nádherná šance, jak si vypilovat relevantní názory. Zajeďte si začátkem dubna do Brna: Má se tam konat po mém soudu přímo celoevropsky, ne-li celosvětově originální akce. Nikoliv svým profilem – ale původem . Nejspíš je to odraz „genia loci“, ať již brněnského nebo prostě moravského. Opat Gregor Johann Mendel jí určitě drží palce a spokojeně se usmívá.
Tamní vysokoškolská mládež si totiž před časem založila svoje, zprvu asi mírně recesistické sdružení s názvem „Biomania“. Leč nezůstalo jen u kulturně-sportovních aktivit. V loňském podzimu si vůdčí biomaniaci /biomaniačky vymysleli akci, věnovanou problematice GMO. V základním výzkumu i praxi, na vysokých školách i v informování veřejnosti. Získali podporu svých profesorů, sedli a sepsali grant – a uspěli. Zkontaktovali řadu odborníků nejen z Brna, ale také z Prahy, ba Slovenska. A hlavně svých studentských kolegů z celé ČR.
A tak se ve dnech 8.- 9. dubna 2010 bude v Brně konat konference o GMO. Vždy dopoledne s náplní vědeckou (studentské referáty o práci s GM bakteriemi, rostlinami, kvasinkami, buněčnými kulturami či organizmy živočišnými). Vždy odpoledne nabízejí soubor popularizačních přednášek pro veřejnost. Přijít mohou – a budou vítáni - i dosud nepoučení odborníci ze sdružení Greenpeace, DUHY,Dětí země,STUŽ atd . Třeba je to mladé nadšení, jeho morální kredit i ohledy nespoutaná inteligence aspoň trochu nalomí. A mají naopak šanci je v diskusi přesvědčit o „svých pravdách“
Přednášky však nemají být ani militantní ani jednobarevné. Mezi pozvanými řečníky jsou i někteří „nesympatizanti“, na přetřes přijdou i etika, víra…
No, nekupte to. Takže – určitě jeďte do Brna. Ale nejdříve si přečtěte podrobnosti na www.biomania.cz/konference2010.
Soudím, že je to dobrá zpráva pro všechny rozumné lidi.
Převzato z blogu Opatrny.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora