26.10.2020 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

VĚDA: Kolikrát použili zájmeno „já“?

Dosažení funkce vedlo u velké části dosavadních českých premiérů k nafouknutí jejich ega – používání zájmena „já“ u nich výrazně vzrostlo. Je prokázáno (viz kniha německého psychiatra Wernera Hutha Glaube, Ideologie und Wahn), že osoby s narcistickými sklony mají větší tendenci k ideologickému myšlení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 28.10.2015 11:58

Typicke pomylene pravicacke mysleni

ktere vidi veskerou ideologii jako takovou jako spatnou, tedy jakekoli uceleny myslenkovy souhrn apriory jako neco spatneho, zleho. Primitivismus na kvadrat.

Kdyz nerozumime veci, chytame se jako voditka vseho mozneho kolem, asi tak by se dal autor charakterizovat.

J. Farda 28.10.2015 14:07

Re: Typicke pomylene pravicacke mysleni

To jsou moudra, do kamene tesat!

J. Krásenský 28.10.2015 10:57

Trochu zjednodušené až to zavání ideologií

Navážu na pana Janyšku,. Přínosné by bylo vědět, v jakých souvislostech bylo zájmeno "já", například je rozdíl, pokud se osoba hájí například : "Já jsem to neudělal", nebo vyjadřuje osobní stanovisko: "Já si myslím.", osobní svědectví: "Já jsem to viděl"...  což může znamenat zdůraznění smyslu výroku, proti vyzdvihování vlastních zásluh "Já jsem to zařídil", "Také já jsem se toho zúčastnil", "Souhlasím s tím také já". Bez takového rozboru je celá předložená "statistika Já" počítání hrušek s jablky. Opravdoví vzdělaní narcisté také poučku o "Já" znají a proto se tomuto zájmenu úspěšně vyhýbají a nejen zájmenem "My".

B. Rudolf 28.10.2015 10:45

Text s mimořádně vysokým indexem iracionality

Předložené úvahy mi připadají scestné ze své samé podstaty. Připomíná mi to vtip o výzkumu sluchu blech. Bleše se "amputují" všechny nohy a pak se zavelí: "Skoč." Z výsledku experimentu usuzujeme, že blecha ohluchla.

K. Janyška 28.10.2015 10:18

Používat slovo já, když se jedná o mě

je absolutně v pořádku. Aspoň se ví, kdo nese zodpovědnost... Dzp.

P. Dvořák 28.10.2015 3:00

Jen pro zajímavost.

Sleduji seriál Impérium - Mafie v Atlantic City. Tam jeden z šéfů gangsterů zásadně nepoužívá zájmeno "já" v jakémkoliv pádu, ale vždy místo něho vysloví svoje jméno.

Příklad: nevysloví "Já čtu." ale místo toho řekne "Dvořák čte." Nebo nevysloví "Mně je to jedno." ale místo toho řekne "Dvořákovi je to jedno."

U něho by se statistika dělala velice, ale opravdu velice špatně :-))

J. Vozábalová 28.10.2015 2:31

Václav Klaus

Opravdu nejsem jazykovědec a článek je pro mne zajímavý a přínosný. Co se však Václava Klause týká, domnívám se, že tak velmi a často používal (a dosud používá) plural maiestaticus, že by statistika použití zájmena "já" nebyla nijak hodnověrně vypovídajícím údajem o míře jeho narcismu. Autor tedy opravdu nemusí litovat, že potřebné údaje nabyly k dispozici.

Ze zcela laického pohledu a bez podpory jakýchkoli relevantních dat jsem hluboce přesvědčená o tom, že narcismus VK nikdo z dosavadních politiků překonat nemohl. Jeho vnímání světa už roky charakterizuji zcela nevědecky - já, pak zase já, pak příslušníci nejbližší rodiny (tedy pokud dostatečně vyjadřují obdiv), pak dlouho, dlóóóuho nic, pak tři kupky hnoje a pak všichni ostatní.

P. Vaníček 28.10.2015 11:56

Re: Václav Klaus

Opravdu nejsi nic,než ta kupka hnoje..............Kdybys raději spala a nevymýšlela kraviny. Nebo jsi sama a zapšklá?

J. Farda 28.10.2015 14:09

Re: Václav Klaus

Jste evidentně Vaníček Klausomil, tudíž Vám náleží jeho slavná otázka - A Vy ste kdóóó?

E. Erat 28.10.2015 17:26

Re: Václav Klaus

A vy jste kdo ?

J. Farda 28.10.2015 21:26

Re: Václav Klaus

Občan a důchodce nula, pane Eugene Sevráte, co nekámošil se Smetkou, natož aby se tím chlubil. A proto ani nemám potřebu měnit zde své jméno za akronym. Už vědí, kdo jsem?

J. Farda 29.10.2015 22:56

Re: Václav Klaus

Ctěný pane Eugene S/evráte, eh klatě, Erate, kde jste, Vy grafoman z Útulny, kde, kde?! Nebo jste od tejčkon alias opět Richtr? A to svý OSVČ máte na kerý meno? Čekám, já nula důchodec, čekám ....

J. Kyselková 28.10.2015 17:32

Re: Václav Klaus

Já myslím, paní Vozábalová, že posuzovat VK jen jako narcistu je hodně povrchní. Je nutno vzít v úvahu, jakou měl zodpovědnost, které si byl vědom a jak obrovským tlakům vždy čelil. Kolik mudrlantů ho stále tepalo, uráželo a snažilo se ho srazit !

Co se týče článku domnívám se, že je lépe sdělovat osobní JÁ názor než se skrývat za MY.

J. Václavíková 28.10.2015 17:52

Re: Václav Klaus

Asi tak :-)