29.9.2023 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

VĚDA: Klíčová dírka

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mlich 13.4.2011 9:33

Pozadí u nás

Pro srovnání: v místech, kde u nás uniká radon, je roční dávka běžně 10 miliSievert. Jen se o tom tolik nepíše.

T. Kočí 13.4.2011 10:05

Re: Pozadí u nás

HLAVNĚ JE TŘEBA SMÍŘIT SE S TÍM,ŽE ŽÍT JE NEZDRAVÉ.

P. Rada 13.4.2011 20:16

Re: Pozadí u nás

Třeba je ale pravda o ŽIVOTĚ naopak taková, že to NEZDRAVÉ... se opakovaně posílá do mlýnice života aby se v konfliktech a řadě životních proher, voleb, bolestí.... zbavilo plev a vzešlo s toho posléze sémně pro kvalitnější setbu. Aleson tak to někteří vidí a já se k nim občas hlásím či dumám do jaké míry to tak opravdu může být?

P. Rada 13.4.2011 20:02

Re: Pozadí u nás

Dobré by ale bylo pane Mnich také srovnat v kolika asi sloučeninách se asi tak radon jako inertní plyn může vyskytovat? Tedy oproti ostatním radionuklidům či alespon k tomu jodu, který sám se navíc vyskytuje v celé řadě nuklidů. Třeba by jste tak přišel na stopu podstatného rozdílu mezi plošným vnějším a koncentrovaným vnitřním ozařováním organismu s jejich důsledky. Právě ale o tom se v Škodově úvaze nikde nepíše.

A jak to asi tak vidíte Vy?

J. Šimek 13.4.2011 7:46

Stupeň 7. A Radek Škoda dál tvrdí, že jde o prd.

Začíná být zřejmé, že to co předvádí ve svých článcích jsou pouhé kejkle s čísly.

B. Uhlich 13.4.2011 8:51

Re: Stupeň 7. A Radek Škoda dál tvrdí, že jde o prd.

To jste na to káp, člověče....být vámi, tak už sháním olověného kulicha a olověné trenýrky.....

P. Rada 13.4.2011 2:06

Moudrost ženy pana Škody.

Je zajímavé pozorovat, jak někteří odborníci trpí jakousi profesionální slepotou. Stroncium je totiž beta zářič jež se v kostech ukládá na místo vápníku. Právě kostní dřen je ale místem krvetvorby a proto , že se zde intenzivně produkují nové bunky stává se citlivou vzhledem k riziku rakoviny a to vzláště v období vývoje člověka. Bylo by proto od paní Škodové velice rozumné i s dětmi opustit oblast zasaženou jaderným spadem co nejdříve. Nejde totiž ani tak o přímou dávku záření - v důsledku které nikdo ve Fukušimě zatím ani neonemocněl - jako spíš o důsledky faktu, že při metabolických výměnách se stroncium v kostech kumuluje, jod zas ve štítné žláze....

Dobrý profík by si pak měl uvědomit, že pokud on sám je už mimo oblast své biologické reprodukce, v které je člověk nejzranitelnější, nejsou na tom ostatní stejně a hrozí jim tedy na rozdíl od něj docela jiná rizika.

Pokud pak profesionálové typu pany Škody jsou u moci, není divu, že lid má obavy o své zdraví. V této souvislosti je pozoruhodné na jaké úrovni se někdy naopak nalézá lidová moudrost oproti přezíravosti do sebe zahleděných technokratů.

D. Seibt 13.4.2011 8:36

Moudrost ženy pana Škody.

To je sice pekne, ale jak jiz bylo receno drive, vsechno je to o mnozstvi. Pro vetsinu populace je rocni zatez 20mSv opravdu mala. Sam pan Skoda rika, ze by se sve zene nedivil, kdyby s ditetem odesla, dite je citlivejsi. Od toho tam jsou ale Japonske urady, ktere rekli evakuace. Bezne pracovnik na JE dostava rocne 20 az 50mSv a nevsiml jsem si zadne studie, ktera by indikovala vetsi nemocnost na rakovinu u techto lidi. Opet je potreba si uvedomit kolik stroncia, jodu a cesia tam je a pote kolik se ho eventuelne muze dostat do potravniho retezce, protoze tohle je cesta ktera by mohla lidi ohrozit. Tohle zatim nikdo nevi a tak by bylo predcasne delat nejake dalekosahle zavery. Podle informaci co mam z mereni vody, prachu, morske vody a ovzdusi to neni zase tak spatne. Mereni je opravdu hodne podrobne, mozna az moc. Na druhou stranu je videt, ze Japonci jsou opatrni a nenechavaji nic na nahode.

P. Rada 13.4.2011 12:49

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Ano pane Seibl naprosto souhlasím s tím co dnes dělají japonské úřady včetně omluvy obyvatelstvu... ale podivuji se tomu jak dalece pan Škoda komentuje naměřené dávky ale skrze svou "klíčovou dírku" vůbec nevidí to podstatné a sice následné dopady na transformace radionuklidů v životním prostředí.. Také jsem zvědav na odborné vyhodnocení příčin a toho co v minulosti i ty japonské úřady zjevně zanedbaly resp. právě ponechali té Vámi zmíněné náhodě. Právě ona ale přišla se všemi důsledky. Jsem zvědav jak se kdo poučí a pan Škoda a další zjevně příkladem nejdou. Dalekosáhlé závěry jsou opravdu předčasné ale samo zvýšení hodnocení havárie na stupen 7 od úřadů vypovídá o tom, kiolik radionuklidů už uniklo - nikoli o tom, kolik jich ještě uniknout může... V jodu se před týdnem udávala dvacetina oproti Černobylu - dnes už desetina.... to samo o sobě je významný posun. Pro ilustraci mého pohledu typuji, že ale ani Vy nečešete ovoce kolem silnic ač dnes už nejezdíme na olovnatý benzín.... a ačkoli se údaje o kumulaci olova v potravních řetězcích také běžně nepřetřásají a jejich změřené koncentece v půdě jsou hluboko pod přímou hladinu toxicity. Typuji, že v takovýchto praktických případech i Vy dbáte pravidla předběžné opatrnosti a nenamlouváte si cokoli o dalekosáhlých závěrech.... Příznačně naopak je to pokud ovšem k havárii dojde až u protinožců.

D. Seibt 13.4.2011 15:51

Moudrost ženy pana Škody.

Myslim, ze kolobehu radionuklidu v zivotnim prostredi bude venovano hodne usili, uz ted Japonci meri vsechno co jde merit. Da se to ocekavat, oni radi cerstve a ciste jidlo. Jejich supermarkety se nezavazi 1x denne, ale treba 8x denne, tak aby bylo jidlo neustale cerstve. Predstava, ze tohle jidlo nebude kontrolovane a budou jist neco co bude presahovat normy se mi zda nepravdepodobne. Ohledne zvyseni na INES 7 bych rekl, ze vypocet kolik toho uteklo se nedalo zjistit hned, ale nezavisle na tom, se merila radiacni zatez v okoli a pokud by nekde vzrostla na nebezpecnou uroven, tak se dalo ocekavat opatreni, ktere prave prislo v nekterych mistech mimo znu 20km. No a co se tyka tresni nebo merunek u silnice, ale jo klidne si dam. To bych si nesmel dat ani alkohol, sem tam burty, bucek, spekacky, nesmel bych jit do hospody kde si nekdo da cigaretu, nesmel bych jezdit autem, protoze kdo ma dychat ty sajrajty, nesmel bych vlastne ani na slunicko, protoze hrozi rakovina kuze. V ramci predbezne opatrnosti bych asi udelal nejlepe kdybych vubec nebyl :-) Pochopte zivot, je proste trosku nebezpecny, tak uz to holt je.

P. Rada 13.4.2011 19:49

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Ano pane Seibl - docela si rozumíme. Také sbírám houby všude možně, a taky si tu a tam něco utrhnu u silníce - jen dětem bych to nevnucoval... Také považuji život za plný rizik a také z nich deno-deně vybírám ta co se mi jeví přijatelnější - právě o takovýchto volbách asi život je.

Na druhou stanu pokud bych si přečetl jen něco skrze "klíčovou dírku" a další dosud publikované autorovi pohledy - tak bych měl asi za to, že úřady v Japonsku vlastně zbytečně panikaří a dělají to už tak těžce zkoušenéu obyvatelstvu ještě obtížnější. Právě na toto téma ale článek je a takto vyznívá.

Realita s mého zorného úhlu ale vyznívá jinak a já zvolil variantu ozvat se s doplněním autorem dosud neuvedeného.

Možná, že ale pan Škoda chystá další díl vyprávění právě o těch biotransformačních cestách radionuklidů.... Jeli to tak - pak se na to těším - neníli to tak - pak bud o tom neví, nebo se mu nechce.... - nebo záměrně zlechčuje až blamuje. Kde je asi pravda na to by měl odpovědět sám a pokud ne - pak necht je to téma k diskusi.

B. Uhlich 13.4.2011 8:49

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Pokud pak profesionálové typu pany Škody jsou u moci, není divu, že lid

má obavy o své zdraví. V této souvislosti je pozoruhodné na jaké úrovni

se někdy naopak nalézá lidová moudrost oproti přezíravosti do sebe

zahleděných technokratů.

No, Rado...za to až budete u moci Vy a celá další tlupa zelených diletantů....budeme se zas pro změnu bát My a plným právem.   Jinak mě zaujalo to vaše hodnocení, že je někdo "do sebe zahleděným technokratem" ...to už jsem někde slyšel...to dost často zaznívá v táboře nedovzdělaných pravdoláskařů, když si podkuřují společně s Bursíkem a jeho odbornicí Biomasou. Dochází  mi, že vy budete mít s nimi něco společného, že???

J. Šimek 13.4.2011 8:59

Re: Moudrost ženy pana Škody.

A vy budete z tábora geniálních lžinenávistníků, že ?

B. Uhlich 13.4.2011 9:44

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Tak, tak.... nejste tak hloupý jak vypadáte podle toho avataru.

J. Šimek 13.4.2011 12:32

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Vy ano, pokud podle avataru hodnotíte obsah.

Je podle Vás vůbec ten avatar dostatečně zelený a pravdoláskový ?

B. Uhlich 13.4.2011 12:54

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Pokud má obsah takové nutkání se prezentovat takovým avatarem - tak to asi taky o něčem vypovídá.....,že?

Jinak to, že Vy si myslíte, že jsem hloupý,... pokládám za poklonu...dost těžko bych se zžíval s tím, že zrovna Vy byste mě pochválil nebo napsal něco normálního...to byste mi fakt zkazil celé odpoledne. Takhle je to fajn....dík.  :-)

J. Šimek 13.4.2011 16:41

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Já se ale ptal, jestli je ten avatar dostatečně zelený a pravdoláskový. Nějak jste zapoměl odpovědět  :o)

J. Schwarz 13.4.2011 20:06

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Je. Jste spokojen?

B. Rybák 13.4.2011 10:51

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Někteří odborníci ovšem trpí především "zeleným zákalem". Pokud totiž i přes hysterický mediální tlak japonská vláda povolila užívání mléka z tamní oblasti, pak to znamená, že ohrožení radioaktivním stronciem je opravdu zanedbatelné. Pro radiaci, stejně jako pro jakoukoli jinou škodlivinu platí, že v malých dávkách je nejen neškodná, ale vzhledem ke stimulaci imunitního systému je dokonce prospěšná. Proto také lidé jezdí do lázní s radioaktivními koupelemi.

J. Šimek 13.4.2011 12:39

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Stupeň 7 je nejvyšší stupeň havárie JE. To jste mě ulkidnil, že to znamená něco jako pobyt v lázních. Jak často jezdíte do lázeňského letoviska Černobyl ?

B. Uhlich 13.4.2011 13:04

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Ale do Černobylu můžete normálně jet..nikdo vám v tom bránit nebude. Spousta Ukrajinských cestovních kanceláří to nabízí jako fakultativní zájezdy....dost lidí tam už bylo a nikdo neříkal nic vyloženě děsivého. Dokonce i pro ty, co si připlatí je možné navštívit ten sakofág a podívat se na ten reaktor. Pokud si vzpomínáte - tak býv. prezident Havel v něm tehdy byl a bylo to hojně fotografované a dokumentované... (určitě se to dá dohledat).  Možná, že by pro Vás bylo poměrně zajímavé, místo toho psaní dejde dohromady nějaké drobné a zajeďte se tam podívat. Pak třeba pochopíte, že člověk by měl svě poznávat  a ne ječet  jak hysterická pavlačová drbna....

J. Šimek 13.4.2011 16:38

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Jenže ve Fukušimě ta havárie právě probíhá, to je ten rozdíl od současného Černobylu. To bude pod Vaší rozpoznávací úrovní, že ?

B. Uhlich 13.4.2011 20:10

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Asi Vám nefunguje krátkodobá paměť: cituji -

Re: Moudrost ženy pana Škody.: 

Autor: J. Šimek Datum: 13.04.2011 12:39 Stupeň 7 je nejvyšší stupeň havárie JE. To jste

mě ulkidnil, že to znamená něco jako pobyt v lázních. Jak často jezdíte

do lázeňského letoviska Černobyl ?  Jen jsem reagoval na to, co jste napsal...ale koukám, že s osobou tak ducha mdlého jako jste Vy se asi fakt komunikovat nedá. Pak je mi líto...ale problém není na mé straně.

J. Skála 13.4.2011 16:39

Pane Uhlichu,

již delší dobu je vidět, že diskutovat s panem Šimkem se nedá. V rámci duševní hygieny bych navrhoval jeho výplody ignorovat.

B. Uhlich 13.4.2011 20:12

Re: Pane Uhlichu,

Já vím...nejsem tu první den....já jen občas zareaguji, abych si vyzkoušel zda lékařská věda neučinila nějaký pokrok... :-)))))))))

P. Rada 13.4.2011 13:02

Re: Moudrost ženy pana Škody.

Pane Rybák mohl by jste dát odkaz na to povolení konzumace mléka produkovaného v 20km zoně kolem Fukušimy?

A k těm radioaktivním lázním - problém není právě v míře radiace měřené dozimetricky ale v chemickobiologických vlastnostech konkrétních radionuklidů a pak také v typu nemoci se kterou se do lázní jezdí. I např. rakoviné neoperovatelné bujení se dosud léčí ozařováním velmi vysokou dávkou např s kobaltového zářiče nebot se u některých typů rakovin prokázalo, že překotně se množící rakoviné bunky jsou na ozáření více citlivé.  V těchto případech je pak lékařem posuzována míra rizik od onemocnění a od ozáření pro lidský organismus.

Máte ale pravdu v tom, že při podlimitní dávce se skutečně statisticky zjistil vyší výskyt nádorových onemocnění. Toto jsou velmi zajímavé otázky naší adaptace v prostředí.