Pondělí 20. ledna 2025, svátek má Ilona
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Když les drží smutek

diskuse (10)

Mají stromy a rostliny vědomí? Nebo alespoň paměť? Otázka není podle biologů zdaleka tak nesmyslná, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Slavný přírodovědec Charles Darwin spolu se svým synem – botanikem Francisem – představili v roce 1880 teorii, podle které kořenový systém rostlin plní podobné funkce, jaké zajišťuje v organismu živočichů nervový systém. Kontroverzní myšlenka zformulovaná otcem a synem Darwinovými v knize Síla pohybu v rostlinách získala v posledních letech celou řadu příznivců. Někteří vědci dokazují, že v kořenech rostlin skutečně probíhají procesy, které se nápadně podobají přenosu vzruchů a ukládání informací v nervových buňkách.

Bioložka Suzanne Simardová je však přesvědčena, že kořeny jsou pro podobné účely příliš neohrabané a jejich akce málo flexibilní. Vlastnosti potřebné k procesům připomínajícím akce nervového systému však podle ní nechybí kořenům napojeným na rozsáhlou a spletitou síť houbových vláken.

Zatímco kořeny se stále jen větví na tenčí a tenčí výběžky, síť houbových vláken má své uzly, odbočky a propojky. K cestě mezi dvěma uzly se v podhoubí nabízí několik různých drah. Některé vedou oklikami, jiné nabízejí přímočaré zkratky. Nervovým systémem putují molekuly nesoucí informace. Významné postavení mezi nimi zaujímá aminokyselina glutamát, která se podílí na nabuzení nervů, a aminokyselina glycin, jež má za úkol nervstvo tlumit. Tyto aminokyseliny putují přes síť houbových vláken také mezi kořenovými systémy rostlin. Pokud tedy fungují jako určitá obdoba nervového systému živočichů, jak se jejich aktivita promítá do života flóry?

Simardová je přesvědčena, že síť houbových vláken pomáhá rostlinám nejen při výměně informací, ale také při jejich ukládání do paměti a následném využívání. Připisuje tak rostlinám schopnost komunikace, paměti a učení. Zdůrazňuje přitom, že od lidských rozhovorů, od záplavy informací uložených do paměti počítačů nebo od vzdělávání ve školách a na univerzitách se rostlinná „inteligence“ dramaticky liší. Je neskonale jednodušší a nenápadnější. O její existenci ale kanadská bioložka nepochybuje a dokazuje to například výsledky výzkumu na plochách, kde se přemnožil brouk lýkohub. Ten zničil jen za posledních deset let na severoamerickém západě porosty borovice pokroucené na ploše kolem 50 milionů hektarů.

V půdě zničených borových lesů sice zůstaly stejné druhy mykorrhizních hub, ale výrazně se změnily jejich vlastnosti. Jako kdyby si vlákna uložila do paměti trpkou zkušenost z úhynu stromů, na jejichž kořeny byla napojena. Semenáčky borovice pokroucené z půdy s „truchlícími“ houbami jsou slabší a mají ochablé některé obranné mechanismy. Podle Simardové jde o názorný příklad toho, jak houby uchovávají informace v paměti a přenášejí je z jedné generace stromů na druhou.

Zdaleka ne všichni odborníci ale se Suzanne Simardovou souhlasí. Například významný americký rostlinný fyziolog Lincoln Taiz si výzkumu kanadské bioložky vysoce cení, ale odmítá myšlenku, že by stromy myslely a jednaly s nějakým záměrem.

„Každý kořínek a každé houbové vlákno je geneticky programováno přírodním výběrem tak, aby všechny tyto věci provádělo zcela automaticky. Nepotřebuje k tomu mít vědomí a nemusí si být vědomo jakéhokoli účelu,“ říká Taiz v rozhovoru pro časopis Smithsonian Magazine.

Autor, profesor České zemědělské univerzity, pracuje ve Výzkumném ústavu živočišné výroby

LN, 29.9.2018

Aston Ondřej Neff
20. 1. 2025

Týden po Fialovi vystoupil v Partii Terezie Tománkové Babiš.

Marian Kechlibar
20. 1. 2025

Celý proces „přesunu IT napravo“ je drama o dvou dějstvích.

Pavel Soltys
20. 1. 2025

Jak téměř trumpovský moment obrátil svět vzhůru nohama

Jon Babicka
20. 1. 2025

Možná že by vás zajímaly pocity toho, kdo byl požárem přímo ohrožen.

Aston Ondřej Neff
17. 1. 2025

Za první republiky byli komunisté pod Gottwaldovým vedením sekáči.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

Chechtavej tygr
18. 1. 2025

Sedí bruneta a blondýna v kavárně.

Ladislav Jakl
17. 1. 2025

Skalinami se nese skřípot, praskání a další děsivé zvuky.

ČTK, Lidovky.cz
19. 1. 2025

Izraelská armáda převezla tři ženské rukojmí, které v Pásmu Gazy propustilo teroristické hnutí...

Martin Korbáš
19. 1. 2025

V úvodním nedělním zápase hokejové NHL Ottawa uspěla 2:1 na ledě New Jersey, které tak prodloužilo...

ČTK, Lidovky.cz
19. 1. 2025

Čeští házenkáři v závěrečném utkání základní skupiny na mistrovství světa prohráli s favorizovaným...

Lidovky.cz, ČTK
19. 1. 2025

Ani po 38. kole hokejové extraligy se pořadí na čele nemění. Sparta zvládla napínavý zápas s...

19. 1. 2025

Fronta před washingtonskou Capital One arénou se v neděli od 10:00 amerického času (16:00 SEČ)...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz