2.6.2020 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

VĚDA: Kdy se začneme doma testovat?

Přední světový epidemiolog Larry Brilliant, předseda představenstva Ending Pandemics, v rozhovoru na téma současné pandemie pro americký magazín Aires v minulých dnech znovu laické i odborné veřejnosti připomínal, že hlavní je „testovat co nejvíce lidí“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 24, poslední: 29.3. 2020 8:53, přehled diskusí

K. Wágner 29.3.2020 8:53

Z posledních zpráv: Rakousko, které patří ke koronavirem silněji postiženým zemím, se rozhodlo jít jihokorejskou cestou a masivně navýšit počty testovaných osob. Denně chce zvládnout až 15 tisíc odběrů. „Spustíme také rychlotesty, abychom prověřili stovky tisíc lidí, jak nejrychleji to bude možné,“ prohlásil spolkový kancléř Sebastian Kurz s tím, že rozsáhlé testování považuje za klíčové k získání přehledu o skutečném rozsahu nákazy.

R. Vacek 27.3.2020 7:21

Rád test pro sebe a rodinu pořídím, abychom věděli, že jsme už infekcí prošli, jsme imunní a ani neohrožujeme ostatní.

Š. Hašek 27.3.2020 7:47

Malinko to hapruje, pane Vacku.

Najděte si obecné informace o sortě viru, který způsobil současné pozdvižení.

Zachovávám se podle současných pravidel, nějaké testování 10 000 000 duší v červenci až září se mi jeví jako podivné. Je nás víc, než Vaše rodina.

Ale samozřejmě, rozhodnou jiní.

R. Vacek 27.3.2020 7:50

Vás by nepotěšilo, kdybyste věděl, že je vaše rodina už imunní a současně že ani nenakazíte třeba své prarodiče, kolegy v práci?

Š. Hašek 27.3.2020 8:34

1. S jakou pravděpodobností budu imunní, pokud onemocnělo 2000 duší z 10 500 000? A je celostátní karanténa?

2. S jakou pravděpodobností budu imunní, pokud tenhle vir "je na Zemi od Vánoc".

3. S jakou pravděpodobností budu imunní, pokud je tady několik podobných kmenů viru a ten konkrétní už tam vsunul "nějakou fintu"?

Uznávám, že z citového (ale i samozřejmě rozumového) hlediska dáváte "fikané" otázky.

Ś. Svobodová 27.3.2020 9:35

Ptáte se sice logicky, ale všeobecně. Můj případ: máme ve vedlejší vesnici 2 nakažené Týden trvalo, než se zjistilo že nakaženi jsou, 14 dní jsou ve statistice. Před 3 týdny tu byla kapela, s ní i několik lidí z oné vesnice. Už 14 dní s manželem pokašláváme, jinak nám nic není. Děláme si tedy karanténu přísnější, nechodíme už 14 dní ven, nákupy jsme odložili. Nemáme už žádné ovoce, zeleninu jen mraženou. Co byste poradil? Oficiálně nás neotestují. Mám jít na nákup?

Š. Hašek 27.3.2020 9:42

Jděte na nákup. S klidem, neutíkejte, chovejte se dle rozumu (rouška, nikoho asi nebudete líbat jak v Itálii). Jděte klidně pěšky. Umejte si ruce.

Dělám to taky tak, dělají to 3 000 000 lidí.

Pokašlávání v březnu má každý pátý.

Přeji hezké další dny. Odpoledne vystavte tváře Slunci!!! Vitamín D. Jezte tresčí játra s cibulí. Hodně cibule.

Š. Hašek 27.3.2020 9:46

Netrajdejte k testům! Budete negativní, vystresovaní, možná až potom nakažení.

A kvůli kašli dostanete na čelo razítko "tyfus". A řeknou Vám, že se máte zadeklovat doma. Kvůli kašli, nikoliv kvůli testu a viru.

Tak to chodí. Vy určitě nenakazíte republiku!!!

Ś. Svobodová 27.3.2020 10:00

V případě že bych byla pozitivní, příchodem na veřejnost se dopouštím trestného činu.

Test od Alzy lze objednat domů, není to nic proti ničemu.

Vystresované nejsem, jen mě štve, že systém nefunguje. Vláda se hrdině bije v prsa, Rudý Hamáček vydává jeden represivní příkaz za druhým, ale zdravotníci, hasiči, běžní lidé, všichni improvizují. není v tom řád ani logika. Prymula to myslí dobře, ale nedokáže vidět za roh atd...

Š. Hašek 27.3.2020 13:08

System funguje.

Nečekejte od "systemu ohrožení a výjimečných opatření" nudu běžného slunečného odpoledne dne 27. března.

Zkráceno.

Opravdu Vám přeji, bez ironie, další dny bez testů. Ve zdraví.

Pokud Vám je echt blbě, tak nelezte ven, to potom máte pravdu, že jste zločinec.

R. Vacek 27.3.2020 10:20

Ale já nemluvím o těch, u kterých se testováním zjistilo, že jsou infekční. Testů bylo provedeno 30 000 z 10 000 000. A z nich se ukázalo, že 2 000 (7%) v době testování bylo infekčních. Přitom často infekce proběhne nenápadně a člověk se uzdraví a je už imunní. Rád bych to věděl, ale bez příznaků mi test neudělají, proč taky, když testů není dostatek.

Š. Hašek 27.3.2020 13:15

Dostatek rychlotestů a rychloočkování bude před Dušičkama. To bude na každého asi pět injekcí, osm testů, ZDARMA.

Jsem s tím smířen. Konejte dle vašeho nejlepšího vědomí a svědomí.

Použito školních znalostí, rad zkušeného lékaře (knihovna, není placen výrobnou chemického zdraví) a zážitků z asi patnácti onemocnění virem typu dnešního.

Nic nikomu nevnucuji. Zkráceno.

P. Boublíková 27.3.2020 1:55

https://www.alza.cz/ambulantni-test-na-koronavirus-covid-19-d5796058.htm

Alza velmi často mění údaje v "příbalovém letáku", onehdy tam skutečně bylo uvedeno, že test dokáže odhalit infekci od 0.do 7. dne od infikování (což je v principu nesmysl - v den nákazy nedokáže infekci spolehlivě detekovat ani test PCR založený na přímé detekci viru - na to je v organismu obvykle příliš málo virových částic). Nyní se opravili: "Dokáže přitom odhalit přítomnost protilátek mezi 2. - 15. dnem od počátku příznaků." což je sakra rozdíl :-) Ostatně jak může člověk vědět, kdy přesně se nakazil?

"Uživatel v ranné nebo pozdní fázi infekce" už jim rovněž vypadl, to byl taky nesmysl. (Mimochodem píše se "raná fáze", nikoliv "ranná fáze". Je nutné kopírovat i pravopisné chyby? :-) ). Domnívám se, že tyto zmatečné informace jsou důvodem, proč Alza stále ještě nedostala povolení k prodeji.

Co se týče rychlosti testu: 3 minuty (na krabičce je uvedeno 5 minut) je obvyklá doba vybarvení testační zóny (tj. doba potřebná k tomu, aby proběhla reakce protilátky s antigenem). Také se to píše v návodu k testu (takové ty obrázky dole). Jinak když si člověk přečte návod, doklapne mu, že rozbalení setu, dezinfekce prstíku, odběr kapky krve... trvá nutně déle než 3 minuty. Kde se ovšem vzalo 29 minut pro tyto testy nevím, nejspíš se do toho počítá i nějaká administrativa a čekání ve frontě. A jeden novinář opisuje tuto ptákovinu od druhého, jak je v kraji zvykem.

Nyní to nejlepší: testy, které se chystá prodávat Alza, jsou úplně ty stejné testy, které se dovezly v počtu několika set tisíckusů z Číny pro použití ve zdravotnictví a vyrábí je čínská firma Jiangsu Superbio Biomedical :-)

P. Boublíková 27.3.2020 2:10

Co se týče zmatků kolem spolehlivosti "vládních rychlotestů", na vlastní oči jsem viděla v televizi kvokat o 80 % chybovosti krajskou hygieničku (Moravskoslezského kraje). Jestli si spletla pojmy "chybovost" a "spolehlivost", nebo používali testy tak blbě (v rozporu s algoritmem, který je uveden na webu SZÚ), že jim chybovost vycházela na 80 %, nevím.

Každopádně vytrousit takovou informaci do éteru je minimálně na vyhazov, ne-li na pálku za šíření poplašné zprávy v době nouzového stavu.

Ona i ta Prymulova chybovost 20-30 % je sporná: protilátky v krvi buď jsou a test vyjde pozitivně, nebo nejsou a test vyjde negativně. Pokud je testovaná osoba pozitivní na virus (metoda PCR) a negativní na protilátky (rychlotest), neznamená to nic jiného, než že se proti viru nevytvořily protilátky. Nelze srovnávat dvě úplně různé věci. Spolehlivost protilátkového testu se dá určit jedině tak, že by se jinou metodou stanovily opět protilátky, což pokud vím nikdo nedělal.

K. Wágner 27.3.2020 6:57

Zásadní otázka: jste tedy paní Boublíková pro uvedení soupravy rychlotestů,distribuovaných Lominou, určených pro domácí testování, na náš trh? Nebo jste proti tomu, aby se lidé u nás doma takto testovali ?

P. Boublíková 27.3.2020 7:37

Jsem samozřejmě pro, čím dřív, tím líp - ale ne za cenu, že na letáčku budou mylné informace!

A co test umí či neumí prokázat se musí vysvětlit hodně polopaticky (ta Svrčínová nebojaksejmenuje sedí na svém postu furt - MUDr. PhD. a přesto cosi nepochopila :-) )

K. Wágner 27.3.2020 7:41

Tak jsem rád, že se shodneme.

Š. Hašek 27.3.2020 19:38

Skromně naznačím ...... pokud se doma, řekněme v pondělí, v 9:00, otestujete .... napište mi prosím matematický model, že v úterý, v 9:00, budete stále negativní.

To, že těch 24 hodin budete v zataveném, dvojitém igelitpytli, mi nenamlouvejte. Není mi pět.

Možná spíš problém paní Boublíkové. Potom se omlouvám.

J. Síbek 27.3.2020 8:21

Pěkné povídání,ale zajímalo by mě,zda tento test pozná reakci organismu na virozu,nebo skutečně jen reakci na covid19,například,že funguje podobně jako test CRP.

P. Boublíková 27.3.2020 8:31

Pokud proužky obsahují "Covid-19-antigen" (viz odkaz na návod v článku), měly by být skutečně specifické (antigenem je kus viru Covid-19).

Oni ti žlutí ďáblové jsou schopni ledasčeho, ale že by až tak? :-)

Š. Hašek 27.3.2020 13:46

Naperte si do sebe třeba osm "testů", vyzkoušených někde odpoledne. Potom ten "antivir", který se míchá v kádích na Penicilin. Někde odpoledne.

Čekejte. Žluté ďábly si představte jako třeba Peksu, nebo Moravce. Čína je zajímavá země.

Pokud se Vám nebude něco líbit, nalistujte si knihy. Jenom ne "virhlídky" na faceinstagramuonlinemoderno. Zkráceno.

K. Wágner 27.3.2020 6:51

Těch 150 000 rychlotestů, dovezených vládou, je trochu jiná, stará verze (zřejmě nějaký vý-prodej). Testery, o kterých je článek výše, jsou už novější verze. I když původně Alza chtěla zřejmě nabízet tu starší verzi (měla jiné foto), dnes už tam má foto té novější soupravy, dodávané Lominou. Pokud nevěříte tomu, že se testery, které bude distribuovat Lomina, v něčem liší od těch vládních, můžete si to jako já ověřit přímo u distributora: LOMINA AG / Lomina AG Org.Sl. Oberer Gansbach1, Appenzell, CH-9050 Bucharova 2657/12, Praha 5, 158 00 www.test-covid19.eu superbio@lomina.ch +420 722 633 203

P. Boublíková 27.3.2020 7:40

Aha, to je možné, ta odlišnost Alza vs. "vládní testy".

Nicméně Alza i u obrázku novější soupravy měla včera nebo předevčírem ty zmatečné informace, které si opravili.

K. Wágner 27.3.2020 7:42

Tak fajn.