29.3.2024 | Svátek má Taťána


VĚDA: Kdy se začneme doma testovat?

27.3.2020

Přední světový epidemiolog Larry Brilliant, předseda představenstva Ending Pandemics, v rozhovoru na téma současné pandemie pro americký magazín Aires v minulých dnech znovu laické i odborné veřejnosti připomínal, že hlavní je „testovat co nejvíce lidí“. K čemuž ještě podotkl, že nyní potřebujeme „něco jako těhotenský test, aby se mohl každý otestovat doma.”

A něco takového již existuje. Jedná se o soupravu na detekci COVID-19 lgM/lgG, která je vhodná i pro domácí použití a má odhalit nákazu za pár minut. Tu se u nás jako první rozhodl nabízet jeden náš internetový obchod s tím, že souprava detekuje protilátky IgM a IgG v lidské plazmě, séru nebo krvi. Dokáže přitom údajně odhalit infekci od 0-7. dne od infikování a rovněž to, zda je uživatel v ranné nebo pozdní fázi infekce. Test má fungovat na principu fluorescenční imunochromatografie, přičemž jeho součástí je antigen označený koloidním zlatem a komplex kontrolních protilátek. Výsledek testu bychom se měli dozvědět již po 3 minutách. Tedy mnohem rychleji, než to umí 150 000 rychlotestů, dopravených k nám 18. března Ruslanem z Číny, které nákazu novým coronavirem mají odhalit během 29 minut.

Kolem těchto vládních rychlotestů se rychle strhla „bouře ve sklenici vody“, když začali někteří novináři šířit poplašnou zprávu o tom, že dovezené rychlotesty mají chybovost 80 % a spolehnout se na ně vůbec nelze. Což novinářům následně vyvrátil nejen místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček, ale i epidemiolog prof. Roman Prymula, v současné době pověřený vedením Ústředního krizového štábu, který novinářům poopravil mantinely: „Ten test je orientační, nikdo neříkal, že je to diagnostický test, proto se v případě pozitivity dělá PCR test. Osmdesáti procentní chybovost ale není pravda. To, že je tam minimálně 20 až 30 procent chybovosti, to se vědělo, takhle to fungovalo i v Číně. Jiné rychlé testy ale nejsou.”

Rychlotest pro domácí využití, o kterém jako první informoval nejmenovaný e-shop, začínají nabízet pod názvem Fast COVID-19 IgM/IgG Antibody Detection Kit už i jiné e-shopy. Přičemž se uvádí, že souprava (cena se zatím odhaduje na 2.000 Kč) je již v procesu certifikace IVD, a jakmile jej budou mít e-shopy k dispozici, tak Fast COVID-19 naleznete i na jejich stránkách. Dokonce již na internetu najdeme návod k použití v češtině. Zde se dozvídáme, že v testeru lze výsledek odečíst už po 3 minutách, ale nejpozději do 10 minut od vložení vzorku, neboť vlivem vlhkosti a oxidace může tester svůj charakter změnit. Zde se také poctivě přiznává, že tyto sérologické rychlotesty lze použít pouze jako pomocné screeningové nástroje. Přesnost a zjistitelná míra nemůže dosáhnout 100% s ohledem na individuální tvorbu protilátek u konkrétních pacientů. A pokud je detekován pozitivní vzorek, je nutné co nejrychlejší přetestování metodou přímé detekce viru, tedy jako u vládních rychlotestů pak PCR test.

Zde se také dozvídáme, že výrobcem testovací sady je Jiangsu Superbio Biomedical Co., Ltd. se sídlem v čínském Nanjingu a distributorem švýcarská Lomina AG. Jde tedy o čínský tester. Ale v příbalovém letáku se poctivě přiznává, že princip testu funguje na základě de­tekce protilátek, nikoliv na detekci viru samotného. Že tělo produkuje protilátky téměř ihned po napadení infekcí, ale detekovatelná hladina je zpravidla přítomna současně se zvýšením teploty pacienta. A protože je rychlost produkce IgM a IgG odlišná mezi jednotlivci, může být pacient infikován i v případě negativního výsledku testu. V tomto případě, když pozorujete příznaky podobné chřipkovému/coronavirovému onemocnění, platí toto: „Opakujte test po 24-48 hodinách. V mezidobí pro jistotu udržujte karanténu. V případě krajní nejistoty vždy konzultujte svůj stav s odborným lékařem.“

A co se zde radí těm, co budou mít pozitivní výsledek testu? Nejenom rozumně, ale i zcela srozumitelně se zde říká: „V prvé řadě zachovejte klid. U většiny pacientů probíhá nákaza podobně jako běžná chřipka. Kontaktujte neprodleně Vašeho praktického lékaře, RZS nebo Krajskou hygienickou stanici a sdělte jim výsledek sérologického testu. Lékař Vám poskytne další informace a bude kontaktovat i příslušné úřady. Nenavštěvujte lékaře ani nemocnici - ohrozili byste tím sebe i ostatní. Dodržujte osobní karanténu, pokud možno zůstaňte sami v jedné místnosti a používejte desinfekci na veškerá místa dotyku (kliky, sanita atd.). Noste roušku. Dodržujte pitný režim a snažte se o maximální konzumaci tekutin.“

Tedy opravdu „něco jako těhotenský test, aby se mohl každý otestovat doma”. Tak kde je ten zakopaný pes? Inu, v tuto chvíli je souprava pro detekci protilátek Fast COVID-19 stále v procesu certifikace IVD sebetestování, se snahou o udělení výjimky pro zrychlené uvedení na trh, které může udělit Ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím SZÚ nebo SÚKL.Tudíž se tento test na Covid-19 dosud u nás neprodává.

Pokud však podobné testy nechala z Číny dopravit vláda, nešlo by toho úředního šimla při certifikování rychlotestu pro domácí využití trochu popohnat?

Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora