28.11.2021 | Svátek má René


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jarda 22.2.2007 10:01

Jaký vliv má CO2

Je několik základních otázek, které se týkají globálního oteplování. První z nich je, zda ke globálnímu oteplování vůbec dochází. To lze zjistit jen dlouhodobým sledováním teploty a statistickým vyhodnocením. Vzhledem k tomu, že dnes  nedosáhneme přesnosti lepší než 0,5°C, je jednoznačná odpověď nejistá. Lze říci, že se zdá, že k oteplení dochází (podle některých dat teplota stoupá, podle jiných se nemění, prakticky nebyl zjištěn pokles) ale pokud ano, nebude příliš velké.

Druhou otázkou je, je-li případné oteplení způsobeno člověkem. Člověk nesporně svou činností své prostředí ovlivňuje, ale odhadnout míru tohoto vlivu nedokážeme. Stačí si porovnat výsledky různých modelů (některé dávají i ochlazení) a je jasné, že naše znalosti jsou zatím příliš malé, abychom to dokázali říci (například vliv prachu, nebo kácení lesů a pod. se kvantitativně jen velmi těžko hodnotí).

Další otázkou je, kolik k oteplení přispívá růst obsahu CO2 v ovzduší. Jeho vliv na růst teploty je nesporný. Skleníkový efekt je poznaná skutečnost a lze jej i počítat. Ale je třeba si uvědomit, že skleníkový efekt roste zprvu (při růstu obsahu CO2 od nuly) velmi rychle. Jakmile je vychytána většina záření s vlnovou délkou, kde CO2 absorbuje (kolem 2400 cm-1), má další zvyšování koncentrace jen malý vliv. Každý kdo někdy měřil IR spektra ví, že stačí pár metrů vzduchu a v oblasti absorpce CO2 neprojde skoro nic. Z IR spekter lze efekt CO2 spočítat. Pokud vím, dává zvýšení koncentrace CO2 za posledních 250 let zvýšení asi 1,4 W/m2. Vzhledem k tomu, že vyzařování roste se čtvrtou mocninou teploty, lze nárůstem CO2 vysvětlit jen velmi malé (dnes statisticky neměřitelné) zvýšení teploty (asi tak 0,1°C). Samozřejmě, některé modely dávají mnohem více, díky t.zv. dominovým efektům (stoupne teplota, vypaří se voda, ta zvýší skleníkový efekt atd.). Ty ale nemohou být velké, jinak by jinými vlivy (slunce, dráha Země, precese reprezentuje přes 100 W/m2) teplota kolísala o více než 50°C (což se neděje).

LM 22.2.2007 11:56

Re: Jaký vliv má CO2

Jen k první otázce: vezměte si teplotní řady (jsou na internetu), vezměte si metodiky (jsou na internetu) a ty řady si zpracujte. Dostanete statisticky významný růst střední úrovně, a to na velmi vysoké hladině významnosti.

Nejlepší je přesvědčit se sám.

jarda 22.2.2007 15:41

Re: Re: Jaký vliv má CO2

Ano. Z dlouhodobého hlediska teplota na Zemi mírně stoupá (už od konce doby ledové). Viz např. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/8/89/CET_full_span_year_mean.PNG

Za posledních 20000 let roztály skoro všechny ledovce (které pokrývaly celou Evropu) a oceány stouply asi o 60 m (tedy asi o 3 m za 1000 let). Tento proces pokračuje a kdy skončí (a vrátí se doba ledová) nevíme. Nicméně nejde o nic katastrofického, takových ledových dob a jejich konců už Země absolvovala habaděj. Navíc s tím lidstvo se svými chabými prostředky stejně nic nenadělá.

Kromě toho existují krátkodobé výkyvy. V 18. století došlo ke krátkodobému vzestupu teploty o více než 0,5°C, pak po roce 1800 následoval zase pokles.  Od roku 1900 pozorujeme vzestup. Ale rozhodnout, jde-li o krátkodobý výkyv nebo změnu trendu rychlosti růstu nedokážeme. Jestli je to ale změna trendu, těžko bude příčinou růst skleníkových plynů. Výpočet (bez spekulativních dominových efektů) vede k mnohem nižším hodnotám. Je-li to skutečně trvalé a má-li to na svědomí člověk, bude to něčím úplně jiným (třeba zmenšováním lesních ploch, ničením planktonu a pod.). Prostě to nevíme. Vlastně nevíme nic. Ani jestli to vůbec existuje, ani jestli to způsobuje člověk a jestli ano, tak jak. Proto asi bude vše o co se pokusíme pro kočku.

LM 22.2.2007 15:48

Re: Re: Re: Jaký vliv má CO2

Ten obrázek je, prosím, jaká řada?

LM 22.2.2007 16:20

Re: Re: Re: Jaký vliv má CO2

Aha, střední Anglie. Tedy lokální záležitost. No, mohl bych sem dát třeba řadu od nás. Viděl byste něco poněkud jiného...

Co to asi znamená z hlediska vývoje globálních průměrných teplot?

jarda 27.2.2007 13:44

Re: Re: Re: Re: Jaký vliv má CO2

Jiné řady jsou podobné. Nejsou ale tak dlouhé. Například data z Klementina dávají tvar graf tvaru U. Viz třeba http://cepin.cz/docs/newslettery/2007-2.pdf. Je tam pokles na počátku 19. století, vzestup na konci 18. už ale není zachycen. Celkový dlouhodobý růst je v tak krátké době nevýrazný (ale je).

Pikantní ovšem je, že se tvrdí, že vliv tepla produkovaného městskou aglomerací (například v okolí Klementina) je nevýznamný a tepelnou řadu neovlivňuje, ačkoliv Praha produkuje na topení, svícení, vaření atd. průměrně ročně 5-10 W/m2 (jen živočišné teplo lidí - nepočítám psy - činí asi 0,2-0,3 W/m2).  Na druhé straně, skleníkový efekt, který je něco kolem 1,5 W/m2 se prý projeví a je hlavní příčinou růstu teploty (teď nemyslím globálně, ale lokálně v okolí Klemetina). Jinak ta data ze střední Anglie jsou nejen dlouhodobá, ale jsou právě minimálně zatížena lokálními zdroji tepla. Vývoj globálních teplot ale může být jiný. V podstatě jej neznáme. Někde teplota stoupá, jinde klesá. Co je to vůbec globální teplota. Je to průměr? Ale jaký? Čím je nebo by měl být vážen. Má teplota na jižním pólu stejnou váhu jako teplota v Praze? Navíc, na většině míst se teplota vůbec neměří (snad nejlepší by byly údaje z družic - ale ty pokud vím ukazují pokles).

Ludva 24.2.2007 9:26

Re: Jaký vliv má CO2

Výborně, konečně někdo, kdo tomu rozumí po fyzikální stránce. Všechny příspěvky zde tvrdošíjně uvádí, že když roste koncentrace CO2, tak se úměrně, asi exponenciálně zvyšuje teplota. Byl byste schopen odhadnout, jak to zvyšování teploty bude pokračovat ? Myslím, při jaké koncentraci CO2 se oteplování třeba zastaví. I když to je v dnešní situaci na Nobelovku.

jarda 27.2.2007 14:10

Re: Re: Jaký vliv má CO2

Současný vliv jde spočítat. Zvýšení koncentrace CO2 za posledních 200 let zvýší zpětnou radiaci záření (pohlcení tepla unikajícího ze Země a jeho vrácení k povrchu) asi o 1,5 W/m2. Jinak solární konstanta je asi 1400 W/m2 (ale na zem dopadne jen část a slunce pořád nesvítí), změna daná elipticitou dráhy Země (přísluní, odsluní) se pohybuje kolem 90 W/m2, srovnatelné jsou efekty přerozdělení tepla mezi jižní a severní polokouli v důsledku precese zemské osy a pod. Kolik to udělá stupňů záleží na sekundárních efektech (primární oteplení zvýší vypařování vody, která má mnohem vyšší skleníkový efekt než CO2 a teplota dále stoupne). Dá se ale odhadnout (sálání roste se čtvrtou mocninou absolutní teploty), že to bude několik desetin stupně. Ale z vhodně "naparametrizovaného" modelu lze vymáčknout více. Když ale do takového "modelu" zahrnete jiné efekty (třeba tu precesi zemské osy), dostanete kolísání kolem 50°C, což nevypadá rozumně (je to jako s tím vlivem tepla produkovaného městskou aglomerací v porovnání s vlivem CO2).

Pokud jde o další růst a jeho vliv, spočítat by to šlo. Jsou k tomu třeba jen spektra CO2. Velmi závisí na tvaru pásů. Pokud jsou mají gaussovský tvar, dojde k nasycení velmi rychle. U lorentzovských pásů to nastane až při mnohem vyšší koncentraci. To vše je ale známo a neměl by být problém to spočítat (zpaměti nevím ale asi by se to někde našlo spočítáno). Ty pásy jsou dost složité, protože obsahují rotační satelity. Jejich pološířka je navíc ovlivněna interakcí se vzduchem.