30.6.2022 | Svátek má Šárka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Michal Pokorný 28.8.2008 13:10

Jarovizace se používá dodnes

Jarovizaci používají zahradníci dodnes k předklíčení semen. Z toho je vidět, že nikdo z vás neviděl zahradu ani z vlaku.;-D

xxx Kubeš 27.8.2008 22:57

Autorovi článku

R^

Milan 27.8.2008 22:28

Blbost

Joschka Fischer, že je spolkovým ministrem zahraničí? Chlapče ty jsi zaspal!

lerak 27.8.2008 21:30

!!!

teď mají rusáci jiné starosti, ato jak si rozšířit mírovými tanky své území na úkor jiného. Pěkně po komunisticku. svoloč.

zubr 27.8.2008 21:09

LYSENKO

Ruská věda vám nesedí,však se dočkáte jak v roce 46 a dopadne to s vámi jak v roce 48.Kdyby nám  neposílali naftu,tak do dneska jezdíme na dřevoplyn a Šumava je bez stromů.

Jakub S. 27.8.2008 23:59

Re: LYSENKO

Kristovy rány, vole. Vždyť se za ni řádně platí, ne?! Takže je to  o b c h o d ! Ne jakási milosrdná  p o m o c .  Jako v sednačtyrycátém!

Magor Milda , Mgr. etc. 28.8.2008 7:41

Re: Re: LYSENKO

Neprodají Rusové, koupíme jinde, platíme, jako každý jiný. V r. 1947 to byl politický úkol, aby se zabránilo Marshallovu plánu, bylo na Ukrajině zabaveno obilí, kterého i tam byl nedostatek a bylo vyvezeno do Československa. Za to ovšem Československo dodávalo uran, nechalo si demontovat skoro veškerý transportovatelný průmysl a začínalo od podlahy. Zůstaly nám pouze prázdné tovární haly. Změna přišla se studenou válkou, u nás začala znovu válečná produkce a produkce pro ruské odběratele.

eix 27.8.2008 20:41

Nenavážejte se do sovětských vědců,

je známo, že dokázali např. vypěstovat brambory, které se škrábou samy tím, že zkřížili brambory s blechama. Prosté a geniální. Nejlépe popsal sovětskou vědu Karel Kryl zde: http://www.lyricon.net/texty-pisni/karel-kryl/karavana-mraku/darwin

Schumacher 27.8.2008 19:56

Je to paradox, ale bývalo by prospěšnější, kdyby se vědci místo rebélií drželi oficiální ideologie.

Nadšená podpora kdejaké pitomosti místo její vyvracení za cenu i ztráty života, by urychlilo ekonomické ztroskotání režimu. Oni poctiví vědci tak paradoxně nasazovali život za "vědeckou" pravdu a tak režimu prodlužovali život. Chápu, že věda pro ně je smyslem života a mnoho z nich bylo, a je, jak to bývá, politicky i v reálném životě naivních. Snad bylo možné dělat dvojí výzkum, jeden na podporu oficiálních teorií a druhý skutečný, pod záminkou potřeby vyvrácení antirevolučních idejí......Z toho plyne poučení, že chcete-li zničit nebo oslabit protivný systém, nenapravujte ho, ale nadšeně a se vší důsledností podporujte a rozvíjejte kdejakou úředně hlásanou pitomost....

pavlik 27.8.2008 19:46

vlastně bychom měli Lysenkovi postavit pomník,

vždyť on vrhnul tehdejší sovětskou vědu o takových15 let nazpět. Nebýt Lysenka, kdoví jak by to s námi dopadlo ...

Emil XX 27.8.2008 22:57

Poněkud se pletete

Stalin by nikdy něco takového nepřipustil ve vojenském vývoji, kde soudruh Berija v co největším množství dodával soudruhovi Kurčatovovi vše, co dokázali jeho špioni zjistit o výsledcích práce prohnilých buržoasních vědců v Los Alamos i jinde.

m.l. 27.8.2008 17:09

Už jste se dožil...

Přesněji řečeno to nikdy nepřestalo, jen předmět a cíle se mění. Ekologie, klimatologie, energetika (i když to není vědecký ale technický obor) atd.

josef krouman 27.8.2008 16:57

a to se právě děje

politicky jsou vnucovány hypotézy o změnách klimatu a aniž byly ověřeny slouží k prošustrovávání obrovských prostředků - biopaliva, větrníky atd.

pavlik 27.8.2008 19:56

Re: a to se právě děje

jenže právě tohle je taky jeden z politických názorů. Každopádně, pokud je situace tak vážná, jak tvrdí klimatologové, pak by bylo jediným logickým východiskem odejít od fosilních paliv a nahradit je atomovou energetikou. Nemám nic proti šetření zdroji, ale zatím se to nějak nedaří. Připadá mi, že atomová energetika je přece jen menší zlo, než globální klimatická katastrofa.

Takže pokud bychom k vědeckým výsledkům klimatologů přistoupili opravdu zodpovědně, tak bychom místo nesmyslného boje o fosilní zdroje mohli trochu změnit technologii ...

Současnému světu zoufale chybí víra, že z problémů ve kterých jsme existují mírová východiska výhodná pro všechny, to je škoda. A přitom ta východiska existují a nejsou to žádné až tak převratné věci, tyto informace a technologie jsou dnes již dostupné (množivé reaktory, plánování rodiny).

EW 6.9.2008 23:08

Re: Re: a to se právě děje

Soucasnemu zapadnimu svetu, chtel jste rict, ne? Cinani tento pesimismus nad vedou nesdileji, napriklad.

kurbet 27.8.2008 15:55

pozór

Nepodceňoval bych sovětskou vědu a její akademiky.V zemi kde zítra již znamena včera je možné vše.Pamětníci si jistě vzpomenou(a nedávno tento případ vysílala i ČT),že se sovětským vědeckým soudruhům povedlo rozdojit i kozla!Proč by v době kybernetiky a počitačů se jím nepovedlo např. i rozdojit muže?To bude panečku objev,něco jako v 19 stoleti parní stroj.

Kanuk 27.8.2008 19:06

Re: pozór

Co je na tom divného? Když 60ti letá bába může mít dítě, tak proč by samec nemoh mít mlíko? Ty žlázy tam má. A pokud vím, tak se i stává, že mužskému narostou prsa, bez jakéhokoliv zákroku.

EW 6.9.2008 22:58

Re: pozór

No co,  dojiciho kozla meli i v Indii -  v indickem vedeckem casopise ve tricatych letech  nejaky chlapek tam popisoval pripad dojiciho kozla a dodal i analyzu mleka.

Magor Milda , Mgr. 27.8.2008 14:29

Profesor president a akademik Lysenko

mají podobné základy. Jde o spojení něčeho, co se chce nazývat ' vědou' s politikou. Tohle spojení nikdy nefungovalo, naopak, politika vždy příliš chytré a schopné vědce potírala. Od Galilea po Koperníka a mnoho dalších, třeba i ' německá ' fyzika Lorentze nebylo nic jiného, než politické spory.

peak 27.8.2008 20:40

Re: Profesor president a akademik Lysenko

Hlavními pachateli Deutsche Physik byli Johannes Stark a Philipp Lenard. H. A. Lorentz s tím neměl nic společného, ostatně to byl Holanďan.

Kim 3.9.2008 1:09

Re: Profesor president a akademik Lysenko

Veškrna není a nebude profesor....

Zdenek Vítek 27.8.2008 13:06

Z historie blbosti

U zkoušky Ti uděluji známku výbornou,Jirko.

Veronika 27.8.2008 13:45

Re: Z historie blbosti

Marxisticka svadobna formula z doby Lysenka-Lepesinskej :

V mene otca Lenina i Stalina jeho syna, mnozte sa dla Micurina.

čtenář 27.8.2008 12:41

Ano, Stručný filozofický

slovník onoho vydání, mj. povinná pomůcka ke studiu marxismu-leninismu na VŠ všech směrů, bylo opravdu zábavné čtení. U hesla "Teorie relativity" se bylo lze dočíst, že "Einstein ignoruje podstatu teorie relativity" apod. U Lysenka, který se po Stalinovi dokázal vlísat i Chruščevovi,  chybí v článku podstatná informace, že zavinil smrt ruského genetika světového formátu N. Vavilova a způsobil i rozehnání jeho vědecké školy. Pánbůh ale za to Rusáky potrestal tím, že bývalá obilnice Evropy musela obilí od 60. let dovážet, hlavně z Kanady a USA, neb ani na 2m ukrajinské černozemě bolševizmus nedokázal vlastní lid uživit. Bylo to jako v dobovém vtipu, co se stane, když socializmus zvítězí na Sahaře. Odpověď: první 3 roky všechno funguje, ale pak se začně dovážet písek.

R 27.8.2008 11:00

Lysenko i Lepešínská v rámci dnešní vědy mají pravdu

Největší sranda je, že Lysenko i Lepešínská v rámci dnešní vědy mají pravdu, určitou omezenou v malém rozsahu. Dnešní vědecké výzkumy ukazují, že některé rostliny dokáží změnit některé vlastnosti v určitém omezeném rozsahu podle prostředí, kde žijí, velice rychle během 2 - 3 generací, u jednoletých to znamená během 2 - 3 let. Týká se to třeba posunu doby kvetení v závislosti na průměrných teplotách předchozích let nebo reakcí na změnu prostředí třeba při nástupu invazivních rostlin. Ovšem jsou to změny dost jemné. Stejně tak byly objeveny živé organismy, které buňkami nedisponují. Ale to jsou všechno jen okrajové věci. není sporu, že Lysenko a Lepešínská a s nimi kdovíkolik dalších biologii zpolitizovali za účelem vytvoření výtahu ke tehdejším sovětským socialistickým korytům.  A spousta kolegů, dobrých vědců nebo jen poctivých lidí to v biologii odneslo.

www racek 27.8.2008 10:29

no, nevím, s tou genetikou to asi tak bylo

třeba akademik vavilov a jeho žáci, ale úplně nezahynula v rusku nikdy. s tou kybernetikou je to spíš nějaká vejšplecht, rusové se naopak snažili v těchto dobách usilovně dohnat svět a kybernetika jela, konec konců, atomovky a rakety se přece jen s prknem a logárem dělají blbě. třeba i ta slavná zajatá skupina němců ing. grötruppa, brantnera a  baadeho sestavovala mj. i počítače .. z jejich prací v různých oborech těžili rusové ještě dlouho.

ono to stejně není ani s tou genetikou jednoznačné, i taková zkušenost se dědí spíš příkladem a výchovou než geneticky ... ale lepešinská byla opravdu podařený exemplář.

R 27.8.2008 11:07

Re: no, nevím, s tou genetikou to asi tak bylo

Kybernetika byla v 50 letech chápána jako věda o vytváření samostatné  umělé inteligence a to komunistům ideologicky nesedělo a v rámci toho vývoj digitální elektroniky zkrouhli. Projevilo se to i unás, kdy v 50 a 60 letech jsme měli docela dobré laboratorní výsledky ve vývoji polovodičových součástek, kdy ale peníze na tovární výrobu nebyly prostě uvolněny. Tyto věci byly dány na dlouho k ledu, teprve v 70 letech si komunisté uvědomili, zřejmě hodně i kvůli potřebě počítačů v kosmonautice, že udělali chybu. To už ale byl západ daleko vpředu a než vlastní vývoj už byla vhodnější cesta kopírování západní elektroniky, legální i nelegální.

jarda 27.8.2008 12:04

Re: no, nevím, s tou genetikou to asi tak bylo

jen připomínám, že podobnou volbu měli bolševici i s teorií relativity- původně zavržená teorie byla Stalinem přijata v momentě, kdy hlavní akademik mu na rovinu řekl, že bez teorie relativity nebude atomová zbraň.

V.Novák 27.8.2008 13:02

Wiener se rozmáchl a vzal kybernetiku

jako vědu o řízení úplně všeho - včetně společnosti. A na to byl marxismus-leninismus...

Technická kybernetika se v SSSR pod jiným názvem (už jsem zapomněl jakým) normálně rozvíjela.

S genetikou to bylo horší a Lysenko strašil v AV dlouho a dlouho a snažil se prosazovat své nohsledy. v podstatě ho znemožnil až Sacharov, když i díky jeho projevu dostal jakýsi pokračovatel TDL naprosto zanedbatelný počet hlasů. A ani Chruščevovi se nepovedlo to zvrátit. To byl Sacharov ještě koryfejem sovětské vědy a otcem vodíkové bomby.

Magor Milda , Mgr. 27.8.2008 14:34

Re: Wiener se rozmáchl a vzal kybernetiku

Průkopník kybernetiky byl Solodovnikov. Jeho teorie regulace je platná dodnes, bez Ukrajinské Akademie Věd a jejich teoretiků by Rusové nikdy nedokázali vystřelit raketu. Sacharov, dříve Süssmann byl fyzik, který však pochopil dosah svého výzkumu a snažil se něco napravit, podobně jako Alfréd Nobel. Alfréd Gore by to měl také zkusit, na pokání není nikdy pozdě!