1.10.2022 | Svátek má Igor


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MUDr Jiří Klian 27.8.2008 9:22

Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

:-))) jojo, tuto pseudohypothesu měli dávno v Číně. Dokonce uskutečnili pokus - zavřeli do nepřístupného kláštětra několik novorozeňat s eunuchy, kterým vyřezali jazyky. Po šestiletech s hrlůzou tzjistili, že děti vydávají pouze skřeky.

wbgarden 27.8.2008 9:13

Říkavalo se kdysi

že mladé mičurynky šly do zahrady a my čuráci jsme tyto samozřejmě následovali...

Jinak pochopitelně nejlepším zahradníkem je pochopitelně dlouhodobě pan Kozel.., a o českém šlechtění snad i zde:

text

Kanuk 27.8.2008 9:08

Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

 ...mateřštině se dá jen naučit....Jste si tím tak jist? Kdysi kdesi jsem četl, že jazyková znalost se dědí. Pravděpodobně na to přišel nějaký Američan.

MUDr Jiří Klian 27.8.2008 9:04

Re: Re: Re: Lysenko byl první

to nebylo náhodou

MUDr Jiří Klian 27.8.2008 9:03

Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

není komár jako komár.

MUDr Jiří Klian 27.8.2008 9:02

Re: politizace vědy

Politika nebyla původně vědou. Cicero ji charakterisuje takto : " Lidská přirozenost byla stvořena tak, že má vrozený smysl pro obec a národ. Řekové rtomu říkají POLITIKON. "

Vědou se postupně stala, u nás dokonce byla vysoká škola politická. Výplody politiků jsou ale s přibývajícími vědeckými poznatky teoriemi politiky čím dál tím zoufalejší, přesto mají svůj půvab, např. ten " myslím to upřímně ".  Jakmile se politika vyhlásí za vědu, nebude nouze o nové Lysenky , Opariny, lepešinské včetně jejich vůdců se stalinským knírem na vyšší úrovni.

Kanuk 27.8.2008 8:59

Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Pár poznámek:

Kdysi kdesi jsem četl, že nějací vědcové někde vyvinuli nějaký druh rýže, který dává podstatně vyšší výnosy, a že v důsledku toho Indie přestala být závislou na dovozu rýže. Jak to udělali nevím, ale mluvil jsem s jedním Čechem z Australie, který vypěstoval datle s vyšším obsahem cukru, což je dost důležité pro nějaký průmysl, asi co dělají z datlí chlast. Takže ono i na tom Lysenkovi něco může být. Nehádám se.

Je tak trochu známo, že na Galapagách žijí chameleoni, nebo takové nějaké potvory, jejichž příbuzenstvo na pevnině leze po stromech, zatím co ti ostrovní se živí lovem ve vodě, k čemuž mají snad i plovací blány.

MUDr Jiří Klian 27.8.2008 8:56

Re: Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

S. Čmejrková, Osudy zvratného posesivního zájmena svůj,  Naše řeč 86, 2003, s. 181–205.

liberal shark 27.8.2008 8:49

politizace vědy

I politika byla původně vědou - dnes je synonymem gaunerství. Dále tu máme politickou ekonomii, ekologii, klimatologii, právní vědu a samozřejmě historii. Dokonce i teoretickou fyziku ! Snad jen ta matematika zatím odolává, a proto ji různí pochybní elementi nemají rádi.

MUDr Jiří Klian 27.8.2008 8:45

Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

barva očí je determinována jen geneticky, mateřštině se dá jen naučit.  Uprostřed těchto vyhraněností determinací vývoje je naprostá většina toho, co je nějak geneticky připraveno a vlivem prostředí se nějak projeví.

Problém Lysenka a Lepešinské je problémem přístupu k vědě a jejímu smyslu. Ani jeden z nich není vědcem, ale zneuživatelem vědy k vlastnímu prosazení uvnitř diktatury. Žádný politický systém nezneužil vědu tolik, co budování komunismu. Mnohá náboženská uskupení zneužívala a potírala vědu podle toho, jak se dotýkala jejich ideových doktrín.

Dnes je všude kolem bezpočet příkladů zneužití vědy, zejuména jako nálepky k bláznivým nápadům, které jsou jako vědecké poznatky označeny. Reklama jako obor v tom vyniká  a ohlupuje lidi stejně, jako ten Lysenko a Lepešinská. Přesto je tu jistý rozdíl - postavit se reklamě je možné každému, kdežto postavit se těm dvěma, to bylo hodně nebezpečné.

Podobně je to se statistikou. Lid chce být klamán a v davu se mu to nejvíce daří. Masy a kolektivy nežádají pravdu, nejsou jí ani hodny, ani potřebny.

 

cb 27.8.2008 8:45

Re: pan Bakala

Neuvazujete dialekticky. Podle teorie soudruha Lysenka, kdyby ten klas 100x nalepila, po 101 by si ta psenice dala rict a vyrostl by druhy klas.

Jarda 27.8.2008 8:44

Re: To je mi tě líto

To asi ne ale přece jen je dost podstatný rozdíl jestli, když když tvrdíš něco co není v souladu s očekáváním politiků,máš problém se sháněním peněz a nebo jestli tě za to zavřou nebo rovnou popraví (a to na západě bylo možno sehnat i soukromé zdroje nezávislé na politice, a v komunistickém Sovětském svazu se ta očekávání mohla změnit o 180° jedním usnesením ÚV KSSS)

honzak 27.8.2008 8:10

pan Bakala

neuvedl, že ta povedená dvojka vysloveně podváděla. Po průzkumu jejich herbářů z té doby se ukázalo, že dvouklasová pšenice (mělo to i nějaký ruský název) byla vyrobena pomocí lepidla...

Dnešní "ekologie" je jenom technologicky kvalitnějším odvarem šílených teorií té podařené dvojky. A blbci jim to žerou a volí je. A my ostatní to platíme....

cb 27.8.2008 7:55

Re: Re: Lysenko byl první

A neobjevil se nahodou u naseho celniho zeleneho politika nazor, ze jakekoliv zpochybnovani globalniho oteplovani by melo byt postaveno mimo zakon?

cb 27.8.2008 7:50

Pane Bakalo

dozil jste se

xyz 27.8.2008 6:55

Mičurenko

Vhodné spojení

Pišta 27.8.2008 6:32

Re: Lysenko byl první

Jenomže autor zapoměl, že když se v Rusku začaly dělat pokusy s jarovizací, tehdejší předseda Akademie věd si dovolil po jejich skončení konstatovat, že je to blbost a byl za to popraven, Předsedou Akademie se po něm stal -hádejte kdo? No přece geniální soudruh Trofim Denisovič Lysenko , původním povoláním agronom v jednom kolchozu. Jarovizace se prováděla i u nás po druhé světové a ještě po letech ji zase vytáhl na světlo kukuruznik Nikita Sergějevič  Chruščov. V JZD na jarovizaci měli speciální formuláře, na kterých podávali na okres hlášení o výnocech. Přesto, že to nikdy nefungovalo , na papíře byly výnosy pokaždé ohromující. Nikdo se totiž neodvážil napsat pravdu, aby nebyl obviněn ze sabotáže.

Pišta 27.8.2008 6:22

Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Jenže oni došli k závěru, že kulturistovi se narodí svalnaté děti! A to je ta blbost. Loveckým psům se po staletí usekávaly ocasy. jedna generace u psů je asi pět let. A přesto se všechna štěňata jak na potvoru, rodila zas a zas s ocasy.

Kanuk 27.8.2008 4:14

Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

a mimochodem...byl jste v době SVÉHO mládí.

Kanuk 27.8.2008 4:11

Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Ale jen si poslužte, když vám to dělá dobře. Já tu napsal už několikrát, že vím, že jsem blbec, ale nedělá mi to žádný mindráky, protože vidím, že je dost blbců větších, než jsem já.

P.M. 27.8.2008 2:58

Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Vy sam jste dukazem, ze prostredi az tak veliky vliv nema. Zijete uz dlouho ve svobodne Kanade a jste stale stejny do sebe zahledeny, ukecany osel, jakym jste byl v dobe vaseho mladi.

Kanuk 27.8.2008 2:44

Lysenko nebo ne-Lysenko?

O biologii vím sice velký kulový, ale tvrdit, že prostředí nemá vůbec žádný vliv na vývoj by asi taky nebylo to pravý vořechový.

Jenda 27.8.2008 1:42

Doufat muzete. Hlavne to chce nevnimat!

Oni do klimatologie poblitici a natlakove skupiny kecaji uz delsi dobu.

A ono nemusi jit vzdycky o fyzickou likvidaci. "Mas vysledky ktere se nam hodi, mas grant. Vyslo ti neco co se nam ke straseni plebsu nehodi, nemas grant, nemas pristroje, nemas plat..."

jeste lepsi bonmot 27.8.2008 1:27

... A Zahradnik je Micurin

Micurin byl zahradnik ...

... A Zahradnik je Micurin:

http://members.tripod.com/gamma_photon/

(ale sranda to fakt moc neni).

nosál 27.8.2008 1:01

Lysenko byl první

a odhlasovali to, bolševici. Noa dneska " Panel OSN " odhlasoval že je celoplanetární oteplení. Podobnost čistě náhodná?

Puk 27.8.2008 0:43

To je mi tě líto

Nebude nikdy - nikdy - nikdy nasvětě věda nezávislá.  Ti hoši nevydělávají dost na své experimenty  (mluvíme o miliardách či bilionech ne korun - ale dolarů;  moc peněz . . . .

Tudíž: VĚDA BUDE VŽDYCKY ZÁVISLÁ NA POLITICE , matce živné.

Buďto se s tím smiř, nebo dělej něco s politikou.                 P