23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MUDr Jiří Kilian 27.8.2008 13:59

Re: Re: Re: Re: Ale dožil jste se, pane Bakalo.

Vy jste docela nepochopil, co jsem napsal. Dejte mi tu email adresu, pošlu Vám tu fotku a pochopíte vše hned :-))

Veronika 27.8.2008 13:45

Re: Z historie blbosti

Marxisticka svadobna formula z doby Lysenka-Lepesinskej :

V mene otca Lenina i Stalina jeho syna, mnozte sa dla Micurina.

mol 27.8.2008 13:34

Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Prostředí ovlivňuje vývoj jednotlivce. Ale tyto vlastnosti získané z prostředí se nedědí, opakuji nedědí. Pouze funguje darwinistická selekce.

Zdenek Vítek 27.8.2008 13:06

Z historie blbosti

U zkoušky Ti uděluji známku výbornou,Jirko.

V.Novák 27.8.2008 13:02

Wiener se rozmáchl a vzal kybernetiku

jako vědu o řízení úplně všeho - včetně společnosti. A na to byl marxismus-leninismus...

Technická kybernetika se v SSSR pod jiným názvem (už jsem zapomněl jakým) normálně rozvíjela.

S genetikou to bylo horší a Lysenko strašil v AV dlouho a dlouho a snažil se prosazovat své nohsledy. v podstatě ho znemožnil až Sacharov, když i díky jeho projevu dostal jakýsi pokračovatel TDL naprosto zanedbatelný počet hlasů. A ani Chruščevovi se nepovedlo to zvrátit. To byl Sacharov ještě koryfejem sovětské vědy a otcem vodíkové bomby.

čtenář 27.8.2008 12:41

Ano, Stručný filozofický

slovník onoho vydání, mj. povinná pomůcka ke studiu marxismu-leninismu na VŠ všech směrů, bylo opravdu zábavné čtení. U hesla "Teorie relativity" se bylo lze dočíst, že "Einstein ignoruje podstatu teorie relativity" apod. U Lysenka, který se po Stalinovi dokázal vlísat i Chruščevovi,  chybí v článku podstatná informace, že zavinil smrt ruského genetika světového formátu N. Vavilova a způsobil i rozehnání jeho vědecké školy. Pánbůh ale za to Rusáky potrestal tím, že bývalá obilnice Evropy musela obilí od 60. let dovážet, hlavně z Kanady a USA, neb ani na 2m ukrajinské černozemě bolševizmus nedokázal vlastní lid uživit. Bylo to jako v dobovém vtipu, co se stane, když socializmus zvítězí na Sahaře. Odpověď: první 3 roky všechno funguje, ale pak se začně dovážet písek.

jarda 27.8.2008 12:12

Re: pan Bakala

 ta odrůda se jmenovala STALINSKAJA VĚTVISTAJA . A měla menší výnosy kvůli řidší výsadbě a poměru ke kořenovému systmu atd.

jarda 27.8.2008 12:10

Re: Re: Re: Ale dožil jste se, pane Bakalo.

pane doktore, ten spor o oteplování se nevede zda se otepluje či nikoli, zda na celé planetě, zda rovnoměrně, od kdy a na jak dlouho - ten spor se vede o to,  V JAKÉ MÍŘE  ZA TO PŘÍPADNÉ OTEPLOVÁNÍ  MOHOU LIDÉ A JAK JIM PŘI TÉ PŘÍLEŽITOSTI VYTAHAT Z JEJICH KAPES NĚJAKÉ PRACHY.

jarda 27.8.2008 12:06

Re: Re: Re: Politizace vědy jistě není dobrá

jan kdyby vybádal něco, co by jim nesedělo To by se potom ta podobnost s politikou ukázala.

jarda 27.8.2008 12:04

Re: no, nevím, s tou genetikou to asi tak bylo

jen připomínám, že podobnou volbu měli bolševici i s teorií relativity- původně zavržená teorie byla Stalinem přijata v momentě, kdy hlavní akademik mu na rovinu řekl, že bez teorie relativity nebude atomová zbraň.

cb 27.8.2008 11:51

Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Kanuku, vy uz dneska nepiste, mate dost.

cb 27.8.2008 11:45

Re: Ale dožil jste se, pane Bakalo.

Co je Hitler a Stalin proti zakazu DDT? Troskari.

joe 27.8.2008 11:45

Re: Re: Politizace vědy jistě není dobrá

Církev vytvořila Mendelovi podmínky pro jeho vzdělání a svobodné bádání.

Kyselý Sven 27.8.2008 11:21

Re: Re: Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

... a u toho vesmíru si tím nejsem tak úplně jist. :-D

RomanL 27.8.2008 11:15

Re: Politizace vědy jistě není dobrá

Církev = politika.

R 27.8.2008 11:12

Re: Re: Doufat muzete. Hlavne to chce nevnimat!

Přesně tak.R^R^

Pokus trestat za nevhodné vědecké názory se ale objevují stále. 

R 27.8.2008 11:07

Re: no, nevím, s tou genetikou to asi tak bylo

Kybernetika byla v 50 letech chápána jako věda o vytváření samostatné  umělé inteligence a to komunistům ideologicky nesedělo a v rámci toho vývoj digitální elektroniky zkrouhli. Projevilo se to i unás, kdy v 50 a 60 letech jsme měli docela dobré laboratorní výsledky ve vývoji polovodičových součástek, kdy ale peníze na tovární výrobu nebyly prostě uvolněny. Tyto věci byly dány na dlouho k ledu, teprve v 70 letech si komunisté uvědomili, zřejmě hodně i kvůli potřebě počítačů v kosmonautice, že udělali chybu. To už ale byl západ daleko vpředu a než vlastní vývoj už byla vhodnější cesta kopírování západní elektroniky, legální i nelegální.

R 27.8.2008 11:00

Lysenko i Lepešínská v rámci dnešní vědy mají pravdu

Největší sranda je, že Lysenko i Lepešínská v rámci dnešní vědy mají pravdu, určitou omezenou v malém rozsahu. Dnešní vědecké výzkumy ukazují, že některé rostliny dokáží změnit některé vlastnosti v určitém omezeném rozsahu podle prostředí, kde žijí, velice rychle během 2 - 3 generací, u jednoletých to znamená během 2 - 3 let. Týká se to třeba posunu doby kvetení v závislosti na průměrných teplotách předchozích let nebo reakcí na změnu prostředí třeba při nástupu invazivních rostlin. Ovšem jsou to změny dost jemné. Stejně tak byly objeveny živé organismy, které buňkami nedisponují. Ale to jsou všechno jen okrajové věci. není sporu, že Lysenko a Lepešínská a s nimi kdovíkolik dalších biologii zpolitizovali za účelem vytvoření výtahu ke tehdejším sovětským socialistickým korytům.  A spousta kolegů, dobrých vědců nebo jen poctivých lidí to v biologii odneslo.

R 27.8.2008 10:47

Víceklasá pšenice

hm, je dá se říct na každém poli s ozimou pšenicí. Vlivem krátkého dne a nízkých teplot na podzim a v časném jaru pšenice neroste do výšky, ale vytváří odnože. A z každé odnože, jak se prodlouží den a oteplí, tak v dubnu, začne růst samostatný stonek s klasem. Nebo možná i víc samostatných stonků s klasem, to nevím, zas tak dobře to neznám. Každopádně z jednoho zrna ozimé pšenice vyroste více klasů. A pšenice není v tom výjimkou.

www racek 27.8.2008 10:33

Re: pan Bakala

no, nevím, víceklasá pšenice pochopitelně existuje, ale její výnosy vyšší nebyly, tak se už nepěstuje ...

www racek 27.8.2008 10:29

no, nevím, s tou genetikou to asi tak bylo

třeba akademik vavilov a jeho žáci, ale úplně nezahynula v rusku nikdy. s tou kybernetikou je to spíš nějaká vejšplecht, rusové se naopak snažili v těchto dobách usilovně dohnat svět a kybernetika jela, konec konců, atomovky a rakety se přece jen s prknem a logárem dělají blbě. třeba i ta slavná zajatá skupina němců ing. grötruppa, brantnera a  baadeho sestavovala mj. i počítače .. z jejich prací v různých oborech těžili rusové ještě dlouho.

ono to stejně není ani s tou genetikou jednoznačné, i taková zkušenost se dědí spíš příkladem a výchovou než geneticky ... ale lepešinská byla opravdu podařený exemplář.

Jura Jurax 27.8.2008 10:26

Re: Doufat muzete. Hlavne to chce nevnimat!

Jojo - ale na rozdíl od SSSR v době Lysenka a Lepešinské se za nevhodné vědecké názory, nebo dokonce vyvrácení vhodných vědeckých názorů už nepopravuje. Rovněž kolektivy pracujících již jednohlasně a rozhořčeně neodsuzují odpůrce třeba globálního teplení jako reakcionáře, co patří převychovat do dolů.

Mirco1 27.8.2008 10:09

Všem, kteří chtějí tuto tragickou a zároveň směšnou....

... sovětskou "vědu" poznat lépe, doporučuji knihu "Rudá biologie" od Valerije Soyfera. Hezká je například příhoda, kdy v době, kdy už její sláva uvadala, přednášela Lepšinská o svých "experimentech" a mimo jiné prohlásila ".. když jsme živou hmotu ohřáli na 1000 stupňů Celsia a pak zchladili na -1000 stupňů Celsia...". To už ji někdo přerušil, že žádná taková teplota neexistuje, protože absolutní nula má hodnotu -273 stupňů Celsia. Lepšinská mu odsekla, že správně nestudoval marxistickou dialektiku, jinak by věděl, že pokud existuje +1000 C musí existovat i -1000 C :)

MUDr Jiří Kilian 27.8.2008 10:06

Re: Re: Ale dožil jste se, pane Bakalo.

Ale to je dokázáno i jinak, než hlasováním, dejte mail adresu, pošlu Vám fotku, která je tak jasným důkazem, že tomu také uvěříte.

jingo 27.8.2008 10:05

a dnes s podobnými blbostmi

prudí Dušan Streit na Psu :-/

franta 27.8.2008 10:03

Politizace vědy jistě není dobrá

ale oni si vědci někdy vystačí i sami a nemusí to být jenom v komunismu. Stačí vzpomenout na Galilea nebo na boj L. Pasteura s francouzskou Akademií. A co se týká politizace, i tento článek byl napsán jen pro zisk bodů na poli politiky.  

jkotek 27.8.2008 9:54

Re: Ale dožil jste se, pane Bakalo.

Pripadne nedavno politici na mezinarodni konferenci odhlasovali, ze se globalne oteplujeme.

hlava22 27.8.2008 9:48

Ale dožil jste se, pane Bakalo.

Opravdu jste neslyšel o přípravku, který zachraňoval miliony lidských životů a byl z politických důvodů zakázán. Z tohoto pohledu byl Lysenko jen politický prostitut a neškodný kašpar.

Kanuk 27.8.2008 9:29

Re: Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

Dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská blbost. Autora snad nemusím udávat.

Kanuk 27.8.2008 9:24

Re: Re: Re: Re: Re: Lysenko nebo ne-Lysenko?

No, jestli dotyčná madame píše, že nemám pravdu, tak bych byl nucen prohlásit, že současní, resp. nedávní češtinotepci jsou, no nechci bejt sprostej. Podle nich (Pravidla českého pravopisu, 2000) se "s" a "z" rozlišují podle pádu. Zatím co S se pojí s pádem 7.(nic proti tomu), s pádem 2. se pojí Z, takže není rozdíl mezi se stolu a ze stolu, ale jenom ze stolu. No, pěkně děkuju. Jeden češtinotepec také obhajoval oslovení typu "heletyvole" nebo "volevole" vývojem českého jazyka (bylo to v časopise Přítomnost).