19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VĚDA: Jedenáct statečných bojuje s Covid-19

Část plošných opatření, kterými vláda reagovala na pandemii, se již začíná míjet svým účinkem. Jako když se ukázalo, že je třeba co nejrychleji obnovit běžnou lékařskou péči.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 27.4.2020 9:26

Včera, 26. dubna 2020, se na stránkách UK již objevil text prohlášení – „Výzvy veřejnosti aneb názory mějme, ale argumentujme fér.“ Zde stojí: „Před několika dny se v médiích objevila „Výzva jedenácti: lékaři Univerzity Karlovy veřejnosti”. Laik naslouchající skupině respek-tovaných lékařů ověnčených odbornými a akademickými tituly a zaštiťujících se jménem největší vzdělávací instituce v zemi musí nutně nabýt dojmu, že tito lidé jsou odborníky a mají v ruce vědecká fakta, ze kterých vychází jejich stanovisko. Není tomu tak – ve skutečnosti jsou odborníky v často velmi vzdálených oborech a vědí o vlastnostech koronaviru, který vyvolal pandemii COVID-19, jeho šíření a jím vyvolané imunitní reakci jen to, co si můžeme zjistit i my ostatní. A mnoho toho nyní ke zjišťování není – objektivních prokázaných dat je pomálu, na rozdíl od hojně se šířících spekulací. To, co předkládá skupina jedenácti kolegů, je tedy jejich spíše politický než odborný názor. Mají na něj nepochybně právo, jako kdokoli z nás. Považujeme však za matoucí, pokud k ovlivňování veřejného mínění využívají autoritu svých titulů či Karlovy univerzity.“ Následují podpisy:

https://cuni.cz/UK-6311.html?news=10034&locale=cz

L. Novák 26.4.2020 23:45

Malé nahlédnutí do New Yorku, odkud už dříve byly zveřejněny informace, že díky koronavirové nákaze a vysoké úmrtnosti obyvatel musí být podstatná část mrtvých pohřbena v hromadných hrobech...

Uvnitř pohřebního ústavu v New Yorku: docházejí rakve i urny, obřady se zmenšily (Aktuálně.cz)

http://jdem.cz/fgej55

J. Kindl 26.4.2020 21:03

Profesoři Ladislav Machala a Jiří Beneš z Kliniky infekčních nemocí 3. LF UK Nemocnice Na Bulovce Profesoři píší: „Nemoc COVID-19 nemá typické klinické projevy, podle nichž by bylo možné ji aspoň přibližně odlišit od běžných virových infekcí.My zdravotníci ale vidíme, že většina nemocných s prokázanou koronavirovou infekcí má jen lehce zvýšenou teplotu a k tomu známky zánětu nosohltanu čili rýmu, mírné bolesti v krku a někdy i kašel. Nejsme tedy schopni podle projevů nemoci vytipovat osoby, které prodělávají koronavirovou infekci, a odlišit je od lidí s běžným nachlazením.

J. Kindl 26.4.2020 21:01

Profesor Klaus Püschel je známý německý patolog a soudní lékař. Jako jeden z mála měl se svým týmem možnost pitvat oběti “údajné epidemie koronaviru” v Hamburku (k 16.4.2020 bylo v Hamburgu 3953 nakažených koronavirem a 80 osob na něj údajně zemřelo). Podle jeho závěrů v rozhovorech pro německý tisk a televizi, ani jeden z pitvaných zemřelých v Hamburku nezemřel na následky virového onemocnění COVID 19! Všichni zemřelí trpěli již před tím nějakou závažnou chronickou chorobou. mezi nejčastější patřila rakovina (zhoubná nádorová onemocnění), chronické dýchací potíže, onemocnění srdce a oběhového systému, diabetes/cukrovka, často se jednalo o silné kuřáky a obézní jedince. Většinou se navíc jednalo o staré lidi s věkovým průměrem 75 let. U několika málo případů mladších ročníků, např. muže 46 let pitva prokázala, že trpěli závažným chronickým onemocněním, jen o něm nevěděli. Ti lidé by podle něj zemřeli stejně i bez koronaviru.

J. Krásenský 26.4.2020 21:32

Tak prý na našich silnicích zahynulo na šest sedm stovek lidí jako oběti automobilizmu, ale žádný patolog nevydal prohlášení, že dotyčný zemřel na auto, či dopravu. Není na čase zrušit dopravní předpisy?

Z. Lapil 26.4.2020 22:55

Není, stejně jako není na čase zrušit jakékoliv jiné technologické předpisy. Zdůrazňuji: technologické. Například Nedotýkejte se drátů ani na zem spadlých. Dopravní předpisy jsou mixem technologie (jeďte vpravo) a administrativy (musíte mít u sebe techničák).

J. Kindl 26.4.2020 20:58

. Jeden z nejznámějších a nejrespektovanějších českých lékařů, kardiolog Jan Pirk, poté, co ve zdraví přežil nakažení „smrtícím koronavirem“, přišel do Českého rozhlasu Dvojka říct moderátorce Tereze Kostkové a všem posluchačům, že je to prachobyčejná chřipka. Jan Pirk to říkal od začátku; po hysterickém odsouzení svých slov byl sice na chvíli donucen zařadit zpátečku, ale nyní, kdy nákazu na vlastní kůži prodělal – a to, že jsme taháni za nos, dochází stále většímu množství lidí, takže už se o tom může mluvit –, to zopakoval znovu. „V hotelu v Rakousku, kde jsme bydleli, to dostali prakticky všichni. Já přece nebudu kázat vodu a pít víno. Tvrdil jsem od začátku, že to je nová chřipka, která se tu objevila, a u většiny lidí kromě té rizikové skupiny to prostě proběhne jako chřipka,“ řekl Jan Pirk. „Původně se říkalo, že rizikovou skupinou jsou senioři nad 65 let, ale jak vidíte, jsem příkladem toho, že se na to nemusí umřít. Ukazuje se, že rizikovou skupinou jsou obézní pacienti, kuřáci, diabetici, lidé s plicními onemocněními a lidé, kteří mají sníženou imunitu. Ale ta skupina je mnohem menší než senioři. (...) Musí se rozlišovat věk kalendářní od biologického. Padesátník může být biologicky osmdesátník.“

J. Kindl 26.4.2020 20:57

Lékař a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Tomáš Zima v v rozhovoru v Českém rozhlasu 2 uvedl, že máme cca. 6 000 lidí, kteří onemocněli koronavirewm, ale pouze 400 nakažených potřebovalo nemoční péči, to je méně jak 10 procent. 85 % lidí na covid-19 pozitivních ale nemá žádné potíže nebo má potíže minimální. Smrká, lehce pokašlává, má 37 stupňů teplotou. To jsou evropská data. Ze Švédska, z České republiky.“Covid-19 je kapénková nákaza a vyžaduje delší kontakt lidí. Není tam přenos dotykem na kliku a podobně. Je samozřejmé zachovávat pravidla: mýt si ruce, ve veřejných prostorech a tam, kde jsou lidé, mít roušku a udržovat odstup. Stačí to dodržovat a můžeme se přirozeně vracet do života.“

K. Wágner 26.4.2020 20:36

Dnes na ČT pan prof. Dušek prohlásil, že je konec "strašení". Kapitola omezujících plošných opatřeních se uzavírá. Jsme na tom dobře díky hygienikům a epidemiologům a celé frontě dalších našich odborníků, kteří budou hlídat případná jednotlivá ohniska. Záleží teď na každém z nás, zda si to nepokazíme. Hranice máme otevřené, ale sousedi nás nechtějí k sobě moc pouštět. Inu, nějaká omezení ještě budou, s tím se nedá nic dělat. Ale to vydržíme...

K. Wágner 26.4.2020 20:29

Je neděle večer a tak bych rád za sebe celou tuto diskusi pod svým článkem, prošpikovanou zbytečnou zlobou, uzavřel a něco málo některým horkým hlavám objasnil. Žádného z 11 lékařů jsem ve svém článku nedehonestoval a nebyl to můj záměr, článek je o něčem úplně jiném. Vcelku vše základní zde ve svém příspěvku vysvětlil pan L. Florner 26.4.2020 10:35.

H. Paculová 26.4.2020 20:12

Je neděle večer a tak bych rád za sebe celou tuto diskusi pod svým článkem, prošpikovanou zbytečnou zlobou, uzavřel a něco málo některým horkým hlavám objasnil. Žádného z 11 lékařů jsem ve svém článku nedehonestoval a nebyl to můj záměr, článek je o něčem úplně jiném. Vcelku vše základní zde ve svém příspěvku vysvětlil pan L. Florner 26.4.2020 10:35.

Ve skutečnosti mi šlo především o princip. Výzva jedenáctky byla zveřejněna před 5 dny, kdy se začala uvolňovat plošná opatření, tedy prakticky už zbytečně. A netýkala se jen problematiky medicínské, ale i ekonomiky a dokonce demokracie. Nebyla prezentována jako názor občanů, ale jako výzva elit, zde lékařů UK. Nejsem proti nejrůznějším prohlášením, obracejícím se k široké veřejnosti. Vždyť každá profese, včetně nejrůznějších medicínských oborů, má na takováto prohlášení právo. Jsem ale v případě Covid-19 zásadně proti stádní (kolektivní) imunitě, praktikované rychlým promořením populace novým koronavirem. Proto považuji za zásadní větu, dokonce v textu Výzvy 11 lékařů UK oboldovanou, na niž upozornil Mi-loš Čermák: „Plošná opatření nepovedou k vymýcení covid-19.“ Jde tu o tvrzení 11 odborníků s erudicí v jejich oborech, proto také veřejnost předpokládá, že se tu jedná o vědeckou teorii. Jenže o vědeckou teorii nejde. Jedná se o jednu z hypotéz, a pokud ji někdo chce prohlásit za platnou, musí ji verifikovat, nebo falzifikovat. A k tomu před zveřejněním prohlášení 11 vědců z UK, pokud je mi známo, na akademické půdě nedošlo.

H. Paculová 26.4.2020 20:16

V případě, kdy na Covid-19 neexistuje vakcína a není k dispozici ani spolehlivý lék, jde také o našim lékařům dobře známou zásadu neškodit (noli nocere, primum non nocere). Termín je odvozen z lat. male (špatně) a facere (dělat, činit). Což je vpravdě etické minimum: není-li lékař schopen kvalitně léčit, ať tedy aspoň lidem neubližuje. Pokud však lékaři hodlají vsadit na stádní imunitu vědomým rychlým promořením populace, v době, kdy není na covid vakcína ani lék, budou mnoha lidem touto metodou ubližovat. Na první pohled je něco takového omluvitelné, neboť tak činí v dobré víře a navíc údajně v rámci zachování demokracie. Pokud pak v průběhu jejich nikdy nikým dosud neověřeného experimentu dojde k nějaké tragédii, mohou se hájit tím, že chybovat je lidské. Je pravda, že chybovat je lidské (errare humanum es) a vědomí obecné lidské nedokonalosti umožňuje tolerovat chybu učiněnou „bona fide“, tedy v dobré víře.Tento imperativ tolerance však neruší odpovědnost za chybu. V zásadě platí, že závažné nevratné poškození, byť by bylo důsledkem chyby „bona fide“, tolerováno není a nezřídka se jím zabývá soud. Proto také ústavní právník Hasenkopf, v článku citovaný, v jednom z rozhovorů říká: „Vědomé promořování populace samo o sobě, bez lege artis, by bylo pácháním trestného činu, velmi pravdě-podobně s vysokým počtem mrtvých, možná by mohlo jít i o obecné ohrožení.“ A aby bylo jasno, podotýkám zde, že pod „lege artis“ se v medicíně rozumí postup, který odpovídá nejvyššímu dosaženému vědeckému poznání.

H. Paculová 26.4.2020 20:19

Víc pan Wágner nepřeposlal. Určitě ještě něco přidá, každou chvíli se vrátí za klávesnici.

K. Wágner 26.4.2020 20:24

Díky za výpomoc, ale už jsem tu, dopíšu si to.

K. Wágner 26.4.2020 20:27

Takže: nemohu opominout ani fakt, že vědomé či záměrné rychlé promoření populace za účelem stádní imunity do hry vrací eugeniku. Pak se nelze divit, že myšlenku stádní imunity vítají i stoupenci Pavla Kamase, který u příležitosti rozruchu kolem jeho nakladatelstvím vydávané nacistické a antisemitské literatury veřejně prohlásil: „Dívám-li se na výsledky posledních parlamentních voleb v ČR, ujišťuji se v přesvědčení, že nějaká silná morová rána by tomuto národu v rámci eugeniky jen prospěla. Národ potřebuje silné, zdravé, jasně a racionálně uvažující jedince.“ A dnes již koluje po internetu odkaz na jeho video (více než 40 000 zhlédnutí) závažnost Covid-19 zpochybňující, jasně podporující promoření populace koronavirem, při kterém se společnost zbaví lidí starých, nemocných, i těch s oslabenou imunitou. Neboť stádní imunita by nejspíše podle jeho soudu „tomuto národu v rámci eugeniky jen prospěla“.

https://www.youtube.com/watch?v=n0fAeiSZnJE

V. Urbánek 27.4.2020 8:10

Souhlasím s příspěvkem H. Paculové z 26.4. ve 20:16 h., považuji jej za vysoce výstižný. Lékařský stav neboli cech je v ČR seriózně reprezentován dvěma řádnými organizacemi, každá z nich má řádně zvolený výbor neboli předsednictvo. Je to jednak Česká lékařská společnost J. E. Purkyně a jednak Česká lékařská komora. Circa třicet let (až do odchodu do důchodu) jsem byl v Praze zaměstnancem Univerzity Karlovy, některé kolegy - signatáře "Prohlášení jedenácti" znám osobně, vážím si jich v jejich odborných disciplínách, mám je rád a prosím je, aby se na mne nezlobili za názor odlišný: "Prohlášení jedenácti" nepovažuji za statečné, jak nám to někteří novináři podsouvají. To prohlášení zveřejnila nikým nevolená, jakási aktivistická skupina jedenácti signatářů, možná s efektními vědecko - pedagogickými tituly, ale současně s naprosto nulovou (právní) odpovědností za případné tragické dopady na populaci. Proto si myslím, že "Prohlášení jedenácti" ani nepřispívá k dobrému jménu neboli kreditu Univerzity Karlovy. Jakožto bývalý porodník jsem svými učiteli byl vychován k tomu, že povinností lékaře je v prvé řadě (preventivně) myslet na případné "černé scénáře". Což tedy v žádném případě nelze označovat za malomyslnost či ustrašenost. V dnešní době je politika takřka všudypřítomná. Ovšemže nemám oprávnění prokazovat domněnku, že (téměř?) každý z jedenácti signatářů je vnitřně příznivcem politické (parlamentní) opozice v ČR. Pokud se mezi "jedenácti" přece jen nalezne upřímný podporovatel vlády Andreje Babiše, bylo by to z hlediska vyváženosti potěšitelné. Signatáři ve svém "Prohlášení" vůbec nezmínili, že nejzkušenější ekonom a prognostik, prezident republiky Miloš Zeman, preferuje trvání důsledných opatření k ochraně občanů před infekcí a hospodářství České republiky neshledává drtivě ohroženým. Jedenáct signatářů žel ignoruje též informace ze zahraničí, že Covid 19 i po zdárném vyléčení může zanechávat poškození plic, chuti, čichu, mozku(!), srdce či jater apod.

J. Kouk 26.4.2020 19:46

Mame tolik protichudnych nazoru a vlada se musi rozhodnout. Pikantni je ze nemalo politiku behem teto nakazy uz zmenili protichudne svuj nazor. .. Po bitve bude tolik generalu, ze se ani do parlamentu nevejdou. Kalousek rekl, ze vlada jsou amateri a at odejdou. Nerekl co by se melo udelat, je chemik a rozumi vsemu. Bez odpovednosti. Tu nezna nikdo. Promopro je zarnym dukazem. Ani podpis nad tunelem n neni duvodem.. kdyz parlament neodsouhlasi ochranna opatreni. Tak to pujde podle tech, co za ti budou hlasovat. Budou potom na sebe brat odpovednost? Schvalne. At si uvedomi, ze Babis zabranil neaby situace byla zvladnutelna i pres odpor opozice... Zatim... Zdravotnictvi taky to zvlada ze vsech sil... Oddaluje operace. V pripade vitezu promorovani se muze stat, ze i obycejny porod, operace zaludecnich vredu se muzou stat riskantnimi.. ostatni se oddalovat take nemuzou vecne. U kaderniku bude nekolik mesicu plno. To dame bude i od oddalovanych operaci.. z mesicu na roky?Uz pred nakazou se cekalo

J. Kouk 26.4.2020 19:47

Velice se omlouvam za chyby...

K. Wágner 26.4.2020 20:48

Oddalované operace se už rozjely. Jak píše níže pan O. M. 26.4.2020 19:02 - Naštěstí, kupříkladu provoz nemocnic, jak pociťuji na vlastní tělo, se začíná vracet k normálu. Dokonce, třeba tady v Motole operují i přes víkend (odložené objednané zákroky), aby rychleji dohnali manko).

M. Pivoda 26.4.2020 17:51

Pro české specialisty na koronavirus (neekonomy):

Proč se hodně výrobků (včetně ochranných roušek proti koronaviru) dnes vyrábí v Číně?

Manažeři firem se v minulosti rozhodovali dle ekonomického ukazatele ROA (https://en.wikipedia.org/wiki/Return_on_assets), protože dle takových ukazatelů jsou běžně hodnoceni investory. Není v tom žádná složitá matematika. jen podělíte dvě čísla a rozhodnete se pro variantu s vyšší hodnotou ukazatele. V čitateli ukazatele ROA je "Čistý příjem" a ve jmenovateli jsou "Celková průměrná aktiva".

Jestliže tedy svou výrobu (tzn. svá aktiva) převedete z Česka nebo USA do Číny, vyjde vám vysoký ukazatel ROA a budete svými investory považováni za supermany. Důsledky si čtenáři již domyslí sami.

M. Pivoda 26.4.2020 13:10

České stádo možná volá po stádní imunitě. Nikoliv ale jednotlivci demokratického státu.

M. Pivoda 26.4.2020 19:47

Nadpis Neffova úvodníku: Zazvonil zvonec, korony je konec.

Japonsko lituje předčasného uvolnění speciálních opatření. Kvůli nátlaku podnikatelů zrušili stav nouze, a to se jim pořádně vymstilo. Ostrov Hokkaidó zasáhla druhá vlna epidemie, a to mnohem horší než ta první. Ostrov tedy musel opět zavést přísná opatření. Japonský ostrov by mohl být varováním pro ostatní země, které mají v plánu brzy ukončit nouzový stav.

Zdroj: https://www.extra.cz/japonsko-varuje-ostatni-zeme-po-predcasnem-zruseni-omezeni-prisla-druha-a-horsi-vlna-epidemie?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

K. Wágner 26.4.2020 20:52

Singapur spolu s Tchaj-wanem a Jižní Koreou patřil mezi trojici premiantů, kteří byli na Západě velebeni za jejich zvládnutí epidemie koronaviru. Tento městský stát ale hlásí prudký nárůst nových případů. Podle listu The New York Times Singapur nyní slouží jako varování pro Evropu a USA, že nové případy se vždycky mohou znovu objevit, i když křivka růstu případů nákazy poklesne a ochranná omezení se zdála být funkční.

J. Herodek 26.4.2020 11:52

Severská země zvolila v boji proti koronaviru jinou cestu než většina Evropy. Vláda stanovuje jen mírné restrikce a spoléhá na doporučení a dobrovolnou disciplínu, která je spojena se švédskou náturou. Ekonomiku zatím nechává částečně běžet. Odmítnutí drastických opatření vychází z přesvědčení, že většinová, zdravá populace jeví reaktivně mírný průběh nemoci. Vláda vydává pouze doporučení, nikoli příkazy. Švédskou prioritou je péče o staré, nemocné a jinak náchylné k vážnému průběhu nemoci.

Švédsko však neuzavřelo hranice, prozatím nijak nelimituje pohyb, shromažďovací limit byl sice snížen na 50 osob, vláda ale nezavřela školy (pouze doporučila uzavřít střední a vysoké školy) a nevyhlásila žádný nouzový stav. Restaurace, hospody, kavárny a bary mohou zůstat otevřené, ale smějí poskytovat služby pouze v případě, že mají místa k sezení.

Ekonomice vláda poskytla bezprecedentní balíčky, které zahrnovaly 800 miliard švédských korun od Centrální banky, 434 miliard od vlády a 200 miliard švédských korun od Exportní banky. To je celkem 1434 miliard (švédská koruna je v současnosti asi 2,50 Kč).

Země má na krizi „našetřeno“ z lepších časů. Ministryně financí Magdalena Anderssonová přednesla na konci března zprávu o výhledu ekonomiky, v níž zaznělo, že je Švédsko v relativně dobré pozici, má rozpočtové přebytky, zadlužení je pouze 35 procent HDP a ekonomika je robustní.

M. Pivoda 26.4.2020 12:54

Ukazatel HDP se skládá také z peněžního vyjádření i těch činností, které hlad do země nepřináší.

Je to sice nepříjemné, ale člověk se delší dobu například obejde bez holiče. Také kulturní zážitky lze zprostředkovat (sice ne úplně dokonale) na dálku.

Elon Musk mezitím úspěšně pokračuje ve vypouštění série družic Země, které přinesou internetové spojení všem občanům tohoto světa. I chudí Afričané budou tak moci na dálku studovat na nejdražší univerzitě v USA (https://www.edx.org/).

Technologický vývoj světa se naštěstí dosud nezastavil. Český ekonom Václav Klaus senior celkem zbytečně burcuje lid k povstání "Vyšší HDP, nebo smrt!"

J. Lukavsky 26.4.2020 19:38

"Vláda vydává pouze doporučení, nikoli příkazy. Švédskou prioritou je péče o staré, nemocné a jinak náchylné k vážnému průběhu nemoci." a dík tomuto vznešenému přístupu mají jen 10x více mrtvých nežli sousední Norsko kde bezohledně osekali svobodu svých občanů- jako u nás. J.L. end

K. Wágner 26.4.2020 21:12

Podle zpráv přicházejících ze Švédska 23. 4. 2020 - Úřad pro veřejné zdraví, poradní orgán vlády premiéra Stefana Löfvena v době koronavirové pandemie, se musí vypořádat s nedávným dopisem 22 švédských vědeckých kapacit zveřejněným v tamním deníku Dagens Nyheter, podle kterého vláda selhala. Ve svém příspěvku poukazovali zejména na výrazně vyšší počet úmrtí na milion obyvatel v porovnání třeba s Dánskem nebo Norskem, kde jsou opatření striktnější. Aktuální švédská čísla opět narostla, nyní evidují přes 16 tisíc případů nákazy virem SARS-CoV-2 a zhruba 1940 úmrtí, což je 192 obětí na milion obyvatel. Ještě na samém počátku tohoto týdne to bylo kolem 150. Epidemiolog Tegnell však nehodlá ustoupit: „Podle našich modelů v Úřadu pro veřejné zdraví už pozorujeme ve Stockholmu tolik imunních lidí, že to začíná mít vliv na šíření infekce. Naše speciální matematické modely předpokládají dosažení tamní hromadné imunity někdy v květnu,” dodal. Tak uvidíme, jak ta jejich stádní imunita bude v květnu vypadat.

D. Müller 26.4.2020 9:48

Článek vytáhl do boje proti 11 jménům tým mnoha jiných jmen. Neřeší argumenty, ale váhu osobností. Ale problém zní v extrému takto: "Máme umřít na koronavirus nebo hlady?" Nebo jinak: "Jak moc musíme schudnout a rozvrátit ekonomiku, než získáme odvahu se s virem popasovat jinak, než se schovávat." Tak jako tak, to vypadá, že nakonec vylezeme z nor. A na stádní imunizaci dojde. Bez ohledu na zvučná jména. Budeme jak netopýři, ti jsou také imunní. :-)

D. Müller 26.4.2020 9:53

... zchudnout... blbnu z izolace:-)

L. Machala 26.4.2020 11:58

Netopýři na to ovšem měli milióny let koevoluce a mají zcela unikátní fyziologii.