24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

VĚDA: Jak se česká AI mohla ptát “proč?”, ale neptala se

Navazujeme zde na článek Až se počítače budou ptát “proč?”. Vstupní ideje pro český přístup k umělé inteligenci (AI), zvané OLS (Operational Logic System), vznikaly v Brně v 70. a 80. letech 20. století a měly být počítačově implementovány na Ústavu technické kybernetiky Slovenské akademie věd v Bratislavě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 27.12.2019 15:53

Umělá inteligence trpí extrémním případem "paretova pravidla naopak" prvních 99% funkce vyžaduje 1% výkonu a poslední - 1% funkce vyžaduje zbylých 99% výpočetního výkonu.

Analýza textů se zdá lákavá - vždyť to jsou řetězce znaků, bez nejednoznačností a šumu i WORD má thesaurus a "chápe" gramatiku lépe než gymnazista - ale k lidskému pochopení textu stále chybí ještě těch 99%

Proto si myslím si že ( neřešitelné ? ) problémy páně Polákova systému by začaly při převodu z "papírové simulace" na reálný software.

T. Hraj 25.12.2019 17:46

Myslím, že český velikán Jára Cimrman má konečně důstojného nástupce.

J. Kříž 25.12.2019 18:36

To, že nerozumím přednesenému textu, ještě automaticky neznamená, že jeho autor je blbec!!.

T. Hraj 25.12.2019 18:50

Slovo blbec jsem neřekl. Já vím, že AI je tématem pana Pivody a že se v tomto oboru před dekádami angažoval a leccos o něm ví. Ale ta zneuznanost jeho geniální myšlenky okolím je prostě komická. Takže jsem se trochu neudržel, přestože současně uznávám, že klidně může mít pravdu.

R. Langer 26.12.2019 6:48

Hm, ano, je vidět, že tomu nerozumíte. ;-D

M. Pivoda 25.12.2019 12:28

V technologicky nejvyyspělejší zemi, USA, měli podobné problémy ve výzkumu umělé inteligence.

Dne 18. prosince 2019 Ray Kurzweil zopakoval již dříve zveřejněný fakt: Mylný názor amerického AI exeperta zabil v USA financování perspektivního směru AI výzkumu (umělých neuronových sítí) na dobu 25 let! To je čtvrt století!

A tím exepertem byl sám zakladatel oboru AI, Marvin Minski (https://en.wikipedia.org/wiki/Marvin_Minsky). Jednoúrovňový perceptron (který ověřoval Marvin Minski skutečně nebyl perspektivním směrem výzkumu. Minského závěr neplatí ale pro víceúrovňové neuronové sítě. Dnes umělé neuronové sítě mohou mít i 120 úrovní, ale potřebují brutální výpočetní výkon, aby byly funkčně/aplikačně již zajímavé. Takže směr výzkumu umělých neuronových sítí musel čekat na pokrok v sousedním oboru.

Nebudu toto téma zde podrobněji rozvádět (ostatně, na to jsou v Česku dnes větší experti). Pouze poznamenám, že nemůžete srovnávat obor umělé inteligence (AI) s jinýmy obory výzkumné lidské činnosti. V AI trvá pokrok dlouho, cesta výzkumu je poseta velkými omyly, ale také lidskou arogancí. A ten poslední zmíněný faktor je právě to, o čem především píši ve svém AI příběhu v Česku.

R. Langer 25.12.2019 8:51

Jo, a kdo ty bláboly dal do rubriky "Věda"? :-P

R. Langer 25.12.2019 8:19

Hm, kecáš pěkně, ale blbě. Vývoji expertních systémů na VUT jsem se věnoval docela intenzivně, ale o tobě jsem tam nezaslechl jedinou zmínku, ty naše malá hloupoučká UI. A už je mi poměrně jasné proč. Mimochodem, na té lékařské aplikaci se pracovalo poměrně intenzivně, ale evidentně bez tebe. A jak tak vidím, tak to bylo jedině dobře. Kdopak že to byl vlastně ten tvůj oponent? :-P