16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

VĚDA: Jak na covid

V úterý večer jsem přečetl tři informace, které mě inspirovaly k napsání tohoto příspěvku. Čtenářům, kteří nemají rádi dlouhé texty doporučuji případně přejít k závěrečnému shrnutí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 1.2.2021 21:23

Očkování lidí nad 80 let sníží úmrtí na covid o polovinu, tvrdí centrum BISOP

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/bisop-ockovani-lidi-nad-80-let-snizi-umrti-na-polovinu/r~7f0c1e3c648211ebb1110cc47ab5f122/

J. Volf 1.2.2021 19:50

Oprava k otázce k reakci z 15.41

Protože cílem mého příspěvku byl covid a možnosti jeho léčby, rád bych slyšel váš názor na to, zdali je možné použit Viregyt K na léčbu covidu s využitím platné SUKL registrace, kde je uváděno použití jako antivirotikum s doporučenými dávkami pro jeho užívání.. Jak je na více místech uváděno, je v současné době používan k léčbě Parkinsonovy choroby . Vesměs jej užívají starší pacienti, takže jsou s Viregytem dostatečné zkušenosti, také z období, kdy byl užíván proti chřipcei po několik týdnů k profilaxy.

J. Volf 1.2.2021 15:41

Díky za upřesnění a formulace. Souhlasím s vašimi připomínkami. Jste evidentně lékař. Nezpochybnitelné důkazy jsou v medicině velmi náročné , o čemž svědčí názorové rozdíly řady kapacit z různých oborů. Napadá mě třeba věčné téma statiny vs kardiovaskulární choroby a často jako nezpochybnitelný důkaz hodnoty problematického LDL cholesterolu . V chemii to máme občas jednodušší, většinou si hmotu můžeme změřit či jinak zmapovat ale i zde jsou na nezpochybnitelné důkazy různé názory.

Protože cílem mého příspěvku byl covid a možnosti jeho léčby, rád bych slyšel váš názor na to, zdali je třeba k použití Viregytu K na léčbu covidu . Jak je na více místech uváděno, léku používaného k léčbě Parkinsonovy choroby , který užívají vesměs starší pacienti a který má platnou registraci jako virostatikum s doporučenými dávkami pro jeho užívání.

Děkuji

Š. Hašek 1.2.2021 17:50

Jen krátká poznámka.

Nový vir. Dříve známé léky na něco jiného. Zkušební doba velice krátká, výsledky všeliké. Doporučení jsou v tom smyslu, že "to někomu pomohlo".

Nejsem lékař, nejsem pokusný králík, neodmítl jsem Penicilin při zánětu průdušek. Firma bez uzardění řekne, že jejich preparát je širokorozsahový. Zvláště po masírování televize.

Přísně osobní náhled na základě osobních a delších zkušeností. Zkušeností bez vyhledávání stále nových chemicko zdravotních preparátů. Nepočítám tedy zelí, vzduch a Slunce. Klidně i kloktání soli po ránu, "stejně jsme ze soli".

L. Novák 1.2.2021 21:19

Šašku Hašku, musíš pořád žvanit do problematiky, v níž evidentně nejsi informován / vzdělán?8-o

P. Juránek 1.2.2021 11:46

První poznámka, k remdesiviru.

Jeho kritika není zcela fér. Ví se totiž o něm, že jeho výrobce včas uvedl, že je nejvíce účinný na začátku onemocnění. Takto však remdesivir nebyl v ČR aplikován. Bylo ho málo a dával se jen nejtěžším případům. Pak není divu, že nepomohl tolika lidem, kolika by pomohl při správné aplikaci. Je ń by to bylo méně zřejmé.

Druhá, spíše formální, poznámka, k článku:

Formulace "Pokud by se prokázala vysoká účinnost i bez EBM, asi by to nevadilo."mi připadá popletená. EBM není metoda prokazování účinnosti léčiv či procedur, ale zásada, že tento důkaz má být požadován. Je-li tedy účinnost opravdu prokázána, je požadavkům EBM vyhověno. Věta v článku tedy postrádá smysl.

J. Volf 1.2.2021 13:34

Ke kritice remdesiviru. Vím o tom, že remdesivir má být údajně účinný, je-li nasazen v raných stádiích. Pokud se zmiňuji o Evidence- based Medicine, vámi citovaná věta opravdu není OK. EBM není přesně definována , obvykle je vyžadováno placebo . Ve výběru jedinců pro placebo mohou být problémy. V době pandemie, kdy lidé umírají nebo mají po onemocnění následky, není dobré dávat kontrolnímu vzorku lidí placebo. Není to etické. Realita je ale taková, že remdesivir se dává vzhledem k jeho ceně těžkým , ale vybraným pacientům, kdy je šance že pomůže.. Ty nejtěžší či pacienti s komorditami ho nedostávají. Jestliže v Budějovické nemocnici se uvádí, že z 220 léčených pacientů jich díky remdesiviru přežilo o 10 víc, neříká to defakto nic. Kontrolní srovnávací skupina jsou evidentně lidi bez remdesiviru, tudíž placebo a jsou léčeni běžnými metodami, o kterých víme, jak jsou účinné. V informaci schází zásadní číslo- kolik lidí celkem zemřelo při aplikaci remdesiviru a kolik jich zemřelo v skupině bez remdesiviru. Poměr mez přijatými a vyléčenými pacienty na odděleních JIP nebo ARO se neuvádí.....

Myslím že remdesiviru nekřivdím . Použil jsem větu: Nezdá se, že by mohl být remdesivir masověji nasazen jednak vzhledem k ceně a dále pak proto, že vyžaduje aplikaci infuzemi v nemocnicích. Jeho nasazení na časnou léčbu v masovém měřítku nepřipadá v úvahu. To je pragmatické vyhodnocení situace, nechci to dál komentovat.

Amantadin se dá vzhledem k jeho láci i dostupnosti nasadit praktickými lékaři v podstatě hned s ohledem na to, že je to běžně používaný lék se kterým jsou zkušenosti. Vyhodnotit jeho účinnost je zřejmě možné jenom ze statistiky jeho používání a musí to být pár set případů.

Smyslem mého příspěvku v NP bylo iniciovat příslušná zdravotnická zařízení, aby ověřili, zdali uváděné informace o amantadinu mohou přispět k současné pandemické situaci.

P. Juránek 1.2.2021 14:17

EBM = Evidence Based Medicine, medicina zložená na důkazech. To je přece jasné.

Co chcete definovat? Pacienti by měli být lečeni způsoby, pro jejichž správnost jsou důkazy. Pokud píšete o placebu, má to souvislost se způsobem provedení důkazu. V kontextu článku mělo být spíš formulováno, že je třeba provést nezpochybnitelný důkaz účinnosti metodou dvojitého slepého pokusu, popřípadě vysvětleno o co jde.

Přesto všechno díky za článek.

Š. Hašek 1.2.2021 11:24

To bude v TV zase poprask z toho, že mutace viru chřipkového typu nepotřebují turisty a letadlo!!! Že něco nového vznikne, "protože to je pro vir momentálně výhodné".

Ten vir mutuje tak, aby nebyl polapen! Je "lačný", ta lačnost ho také vždy odrovná. Bylo, je a bude. Ví se to už dávno.

Má totiž jinou stavbu než jiné viry. Také je známe. Proti nim se očkuje v ranném dětství. Už dávno. Stále, nemutují! Prymula s Blatným v tom mají hokej, jsou to momentálně politici.

Pro léky si nechodím k politikům.

L. Novák 1.2.2021 12:15

Ještě že Šašci ;-O Hašci se nemnoží geometrickou řadou... :-P

Š. Hašek 1.2.2021 13:21

Opětovně děkuji za Vaši pozornost. Skoro začnu být pyšný, že mě čtete jako prvního.

Děkuji za Vaši odbornou poznámku, která rozšiřuje znalosti moje a znalosti asi třech lékařů, které znám. Stran toho, že vir si po světě dělá už fakt co chce. A liší se od viru neštovic/obrny.

Takové to blikátko, to je fotografie viru na Vašem předloktí?

Vnučka měla blikátka kolem sebe v osmi měsících, teďkonc už chce něco realističtějšího.

Tak Zdar!

L. Čája 1.2.2021 10:13

No, to přece známe, ne? "O peníze jde přece až v první řadě!"

E. Gibiec 1.2.2021 9:59

Dr. Bodnar v Polsku už na amantadin upozornil loni v březnu. Bohužel tam je to boj s větrnými mlýny. I když neoficiálně vyléčil s covidu kolem 1000 lidí,(v tom i 1 ministra ) je soustavně odmítán. Odborní poradci vlády pracovali v minulosti pro Pfizer, proto asi nemají o to zájem.

J. Volf 1.2.2021 10:14

Aktivity dr. Bodnara v příspěvku zmiňuji. Díky jemu probíhá v Polsku oficiální klinická studie.

Groprinosin - isoprinosin byl od listopadu zahrnut do oficiálního Manuálu péče o pacienty s covidem-19 hospitalizované na standardním oddělení . Zatím nejsou informace o jeho 100%ních výsledcích.

E. Gibiec 4.2.2021 20:15

Dnes potvrdili, že zahájili klinickou studii léčby amantadinem. https://www.youtube.com/watch?v=W2DGM9oBDMM&ab_channel=TelewizjawPolsce

P. Čech 1.2.2021 9:46

Řídím se něčím jiným. Pravidelně užívám 100% kyselinu askorbovou (vitamín C) a vitamín D. Ročně za ně vydám cca 360 Kč. V záloze mám 1 balení léku Groprinosin, který 100% zabírá na COVID-19 (názor prof. Berana) nějaké testy a očkování pořádně nevyzkoušenými vakcínami mi může být ukradené.

K. Machala 1.2.2021 3:27

Chybi tu vitami D, viz spanelska studie s 83% pokledem umrtnosti. Zamerne upozadovana efektivni cesta, BigPharma neoblibena...

Š. Hašek 1.2.2021 14:06

Vitamin D je Slunce. Vitamin C je zelí. Fosfor jsou volejovky. Mrkev s celerem taky neuškodí. Atd., atd..

Ale je možno to kupovat v krabičkách, házet to do sebe. Někdy je to ve slevě.

L. Novák 1.2.2021 0:36

Zajímavý článek. Obávám se, že celá očkovací mánie nakonec dopadne neslavně a zase bude platit analogicky jako u chřipkových viróz, že "neléčená trvá týden a léčená pouhých 7 dní"... ;-)

No a pokud se ceny týče, porovnejme náklady na zajištění vakcín pro ohrožené skupiny občanů s ročními náklady utopenými v podpoře zcela nesmyslných "obnovitelných zdrojů energie, OZE", které jsou v řádu 50 mld. Kč/rok a další skryté v navýšených cenách v důsledku jejich vynuceného zavádění...

Tak jaké jsou vládní priority a podpora voličů?

Mimochodem, v brněnské Lachemě uměli vyrobit leccos, a dost dobře nechápu, jak mohla odejít na věčnost... ;-(

L. Harvánek 1.2.2021 8:18

Byla to nežádoucí konkurence.

P. Lenc 1.2.2021 8:30

Jo!

L. Novák 1.2.2021 10:05

Lachema nejspíš přechodem z totalitních poměrů do tržního hospodářství (a posléze do EU plné složitých certifikátů) nedokázala prodat to, co byla sama schopna s nízkými náklady vytvořit.

A jistě i řada zaměstnanců s vysokou kvalifikací hledala uplatnění tam, kde jejich výdělek významně poroste. To už byl úděl mnoha socialistických podniků, které nekoupil někdo, kdo by je dokázal včlenit do mezinárodního obchodu v daném oboru... a využít vlastní distribuční sítě. ;-(

D. Polanský 1.2.2021 9:36

To víte, kapitalismus nezná slitování. Nějaká Lachema, prosím Vás, co ti z východu mohou umět.

L. Písařík 1.2.2021 10:57

Takový problém neměla jen Lachema, měli jej i výrobci textilu a skla. Výrobci za socialismu pouze vyráběli, ale PZO je prodávaly a při privatizaci nebyli obchodníci přizváni. Tím sic podniky mohly vyrábět, ale chyběly jim potřebné obchodní kontakty, které pro neznalost jazyka a obchodního prostředí nebyly schopni navázat.

I. Spálený 1.2.2021 18:28

Jednokrokovým rozbitím RVHP se miliardové firmy dostaly do postavení nováčka na trhu. To zvládl málokdo.

J. Volf 1.2.2021 20:05

Dovolil bych si nesouhlasit. Amantadin se v Lachemě vyráběl v rámci tehdejších t.zv. antiimportních opatření. To znamená vše sami, nic nekupovat za devizy, na ekonomiku se nehledělo. Kdysi se tam měly vyrábět v rámci t.zv. Leningradského protokolu speciální a farmaceutické chemikalie pro SSSR. Ti nám za to měli platit plynem a ropnými produkty. Ceny za tento obchod byly nevýhodné, souviselo to s t.zv devizovým rublem. Postavila se nová hala za mnoho peněz a prakticky zůstala bez výrobního programu. Leningradský protokol se nakonec nezrealizoval. Privatizace se moc nepovedla. Lachema sama o sobě byla trnem oku Brňanům, protože výroba v Lachemě nesplňovala požadavky na životní prostředí v hustě osídlené čtvrti. Amantadin je v současné době produkt s malou přidanou hodnotou a v Indii a číně je vyrávěn ve stovkách tun.