19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VĚDA: Jak mozek maže informace

Kde jsem dneska zaparkoval auto? Otázka, která se mihne hlavou, když vyjedeme s plným nákupním vozíkem z obchodního centra k přeplněnému parkovišti. Obvykle si bez problémů vzpomeneme a nákup si v pořádku odvezeme domů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 23.11.2018 21:16

Re: JAK TOHLE JE VŮBEC MOŹNÉ ? VŽDYŤ JE TO ÚPLNĚ OPAČNĚ.

Jak tohle je vůbec možné ?

Vždyť je to lidstva nedůstojné v 3.tisíciletí. Bohužel také obžalobou jeho zatímní intelektuální nedostatečnosti a nevzdělanosti... Dzp.

K. Janyška 23.11.2018 21:16

Re: JAK TOHLE JE VŮBEC MOŹNÉ ? VŽDYŤ JE TO ÚPLNĚ OPAČNĚ.

Lidé jsou tak připravováni pro život v neexistujícím světě. A také se tak po vyškolení chovají a jsou dalším zdrojem zmatení jazyků a šíření nesmyslů o nepravdivé podstatě lidského světa, aniž by chtěli. Relevantního vzdělání stran principů, na kterých skutečně a bez pověr a mýtů vyrostl a stojí lidský svět, se jim prostě nedostalo.

Jak tohle je vůbec možné ? Základní důvody jsou dva.

Zaprve takové vědění, předložené špičkovopu vědou, dokonce je vždy nejvyšším věděním lidstva, je přespříliš složité a nedá se zjednodušit a tedy ani jen tak lehce pochopit. Neprobíhá proto ani předpříprava pro jeho výuku, neboť nejsou ani učitelé.

Za druhé, zavedení tohoto vědění do výuky brání konstruktivističtí racionalisté všech možných druhů, včetně náboženských fanatiků, vyznávajících kult řídící autority. Jsou přesvědčeni, že lidský svět je jimi řízenou organizací. Ať už ústředními výbory nebo božskými záměry.

Kompozitivní teorie, jak se špičková vědecká materie, osvětlující jen a jen na vědecké bázi a bez pověr a mýtů, jak už shora řečeno, lidskou situaci, je totiž doslova naházela do jednoho pytle omylů, pověr a mýtů. A to si ti, ani ti, při své nevzdělanosti nenechali a nenechávají líbit. Dokonce se spojily a založily další společný zločin na lidstvu. Evropskou unii a drží ji společnými silami při životě, jako kdysi komunsté SSSR a další podobní zločinci jiné zločinecké státní útvary.

K. Janyška 23.11.2018 21:15

JAK TOHLE JE VŮBEC MOŹNÉ ? VŽDYŤ JE TO ÚPLNĚ OPAČNĚ.

Lidský svět vyrostl a funguje jako spontánní řád a je to jediná možnost jeho existence, tedy existence lidstva. Jen tato řídící struktura, a žádná jiná, mimochodem neosobně organizující ve vesmíru úplně všechno a na každém jeho ˇšutru", umožňuje jednotlivcům a jejich organizacím, včetně národních států, v mírových dobách a za institucionálně garantované svobody a spravedlnosti, sledovat nekonečný počet cílů a účelů jejich jednání tak, aby ostatní mohli dělat totéž a navzájem do sebe přitom nenaráželi. Jiná možnost zajišťující stejné šance neexistuje. Viz nezdar dávných velkoříší, Francie za Napoleona, R-U, Německa za Hitlera, SSSR, ČSSR, Jugoslávie, Číny, KLDR, Kuby a vůbec celé světové socialistické soustavy. Samozřejmě, že totéž čeká Evropskou unii na Lisabonské smlouvě.

Evolučně vyvinutá pravidla spontánního řádu lidského světa tvoří obsah našich myslí a tento fakt nelze změnit, neboť by lidé nebyli schopni okolí vůbec vnímat, přijmout a včlenit se do něho. Jsme tedy jakýmisi supersložitými součástkami obřího organismu pod názvem lidský svět. Kulturní evolucí vyvinutý lidský rozum, který stojí na abstrakci, coby nástroji lidské mysli k uchopení nekonečného množství konkrétního, slouží jen pro adaptaci jednotlivců na situaci, prostředí a budoucí neznámé, tedy právě na spontánní řád lidského světa. Tato vazba je nezměnitelná a ničím nenahraditelná.

Lidé si ale myslí, že tomu tak není. Jakoby ne a ne uvěřit pádu těch, které jsem jmenoval. Celé generace jsou stále ve školách a univerzitách připravovány pro život v organizaci, tedy v jakémsi lidském chovném stádu, kterému mají šéfovat socialističtí pasáci všemožného druhu, v poslední době bohužel, ti nejbohatší. Tady se jasně ukazuje, že štěstí a um podnikatelů nejsou žádným důkazem o jejich vzdělání a nebo dokonce vzděláním samotným.

K. Janyška 23.11.2018 21:12

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

Kompozitivní teorie, tato nejsložiitější vědecká materie ze všech, nám odpověď dává, a stále přesněji. Jeji výuka však není možná, neboť náboženské a politické předsudky tomu zatím brání a nejsou tedy ani učitelé, kteří by tuto složitou koncepci zvládali. Kandidát na post prezidenta České republiky, bývalý předseda Akademie věd Drahoš, je toho důkazem. Ani slovem se o tomto neodstranitelném fenoménu vesmíru a tedy i lidského světa nezmínil.

Doufejmě všichni, že jednou učitelé budou. Situace dnes nepoučeného lidstva kompozitivní teorií se tak rapidně zlepší. O tom není pochyb. Až rozdíl mezi tím, jak lidský svět funguje ve skutečnosti a mezi tím co si lidé o tom myslí naroste do kritických rozměrů. Snad tu hroznou srážku přežijeme... Dzp.

K. Janyška 23.11.2018 21:12

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

Zejména se však zabývá řídící strukturou, a jiná není možná a nikdy nebyla, spontánním řádem civilizovaných a celého lidského světa. To je podstata a jediná možnost přežití lidstva a nelze ji zorganizovat. Je také jedinou možností, jak mohou jednotlivci a jejich organizace, sledovat nekonečný počet cílů a účelů svých jednání tak, aby nenaráželi do ostatních. Souběžně tato struktura vyvinula skrze interakci jednotlivců pravidla chování, která se stala obsahem souběžně se vyvíjející lidské mysli. Tedy spontánní řád lidského světa, tedy lidský svět, řídí nás, ne my jeho. Kdykoliv se pokusíme to zvrátit, a nepůjde to nikdy, přivoláme si na sebe katastrofu.

Tedy důvod existence kompozitivní teorie je, aby lidstvo vyvedla z toho strašného omylu, Myslí si, že je už tak chytré, že si může dělat co chce a že může řídit lidský svět. Nejde to a nikdy to nepůjde.

Lidská mysl je totiž vnitřní součástí tohoto supermechanismu, je složena z jeho pravidel chování a nemá žádnou možnost se dostat mimo něho a organizovat ho. Strašných příkladů takovéto nemožnosti je dost a dost, zejména v novodobých dějinách - SSSR a jeho světová socialistická soustava. Lidé však nevědí proč to dělají a nevědí ani proč jich u toho vždy tolik zahyne. Věčným pokusům zorganizovat nezorganizovatelné, tedy spontánní řád světa, tedy lidský svět sám, říkáme socialismus. Má nespočet podob. V poslední době například zejména rudočernými socialisty řízenou Evropskou unii.

K. Janyška 23.11.2018 21:11

Re: K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

V první řadě berou vědci do úvahy, samozřejmě za využití všech poznatků věd přírodních to, odkud se člověk biologicky vzal a jaké jsou jeho první jakési předlidské, pololidské a časem už lidské kroky na Zemi a jeho chování, které si už dovedeme představit a které umíme uchopit inteligenčním instrumentáriem našich myslí. Lidé svoji pouť vesmírem a po zemském povrchu začali ve smečkách a kmenech o velikosti zhruba 50 jedinců a žili v kmenové společnosti se vším všudy, drženi pohromadě altruismem a pudem sebezáchovy, tedy neosobními, genetickými a doslova přírodními principy, shodnými s ostatními druhy.

Kompozitivní teorie se však nezabývá genetickými a biologickými základy lidstva, ty si kdykoliv vypůjčí od věd přírodních, lépe řečeno, zahrne je v případě potřeby a jejich trvalé platnosti do výkladu, nýbrž kulturní evolucí a spontánnímí, tedy neosobními silami, které ji vyprovokovaly a vyprodukovaly. Zabývá se vznikem inteligence, rozumu, mentální výbavou člověka a zejména mezemi a mantinely, které nám souběžná souhra spontánních sil, které nás stvořily a dále nekonečně dotvářejí stran obsahu a výbavy našich myslí, doslova diktuje a klade.

Zabývá se tedy zejména objevem obchodu, coby základním hybatelem kulturního vývoje, neboť to on a důsledky z něho přinesl civilizaci, tedy přeměnu divocha v civilizovaného člověka a tento proces vyšší a vyšší subjektivizace a individializace jednotlivců probíhá stálem a je nekonečný.

K. Janyška 23.11.2018 21:11

K ČEMU JE DOBRÉ VĚDĚNÍ O SKUTEČNÉ PODSTATĚ LIDSKÉHO SVĚTA,

TEDY KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Vědecká kompozitivní teorie, tedy suma informací získaná vědeckou kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd, navzájem provázaných a neodporujících si, viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F.Hayeka, je vždy nejvyšším, stále vědou aktualizovaným, věděním lidstva a přináší právě taková vysvětlení. Vždyť zkoumá a předkládá informace o samotné podstatě lidského světa a jediné možnosti lidstva existovat a jde do takové hloubky, že vysvětluje až samotnou lidskou mysl. Je to tedy vysvětlení lidské mysli jejím prostřednictvím.

Samozřejmě, výhradně bez pověr a mýtů a žádné náboženské nebo okultní předsudky nejsou povoleny. Jinak by přístup k tomuto zkoumání nebyl čistě vědecký a nebyl by prost jakýchkoliv zavádějících pseudovědeckých praktik, tedy by nebyl seriózní.

Co tedy relevatní společenští vědci zkoumají, když mají tak vysokou ambici lidstvu předložit hluboké a důkazy podložené vědecké informace, které, jak se ukázalo, zcela mění dosavadní představy lidí o svém původu a principech, které nám, lidstvu, umožňují být. Samozřejmě, imkdyž to nebylo původním záměrem, bylo to vědeckým postupem odhaleno a prokázáno. Okřídlené rčení, lidé si myslí o světě něco jiného, než by si měli myslet, tady dostává skutečně reálný a realistický průkaz.

K. Janyška 23.11.2018 21:10

Re: Co je to kompozitivní teorie ?

Z toho jasně vyplývá, že člověk není vědomým konstruktérem vývoje lidstva, ale že to je jen jeho aktivita a jsou to spontánní síly, které ovládají vesmír a cokoliv na Zemi. Jejich neosobní souhra určuje svými regulačními, záchovnými a pořádacími vlastnostmi to, co bude a co ne. Nepředstavitelná složitost jejich interakce člověku stanoví meze toho, na co má vliv a co musí ponechat k "řešení" na nich.

Kompozitivní teorie je tedy vždy nejvýše možným věděním lidstva, neboť je neustále vědou verifikována a aktualizována a je česky řečeno skladná a celostní, tedy zahrnující všechny vědecké poznatky z obou větví vědy a tvoří neustále vědou upřesňovaný koridor relevantních vědeckých informací o lidské situaci. Jsou to tedy jakési vědou určené stanovy lidského světa.

Měli bychom vždy, a za každých okolností, respektovat to, co tento nejvyšší intelektuální výkon lidstva, tedy vědy, přinesl.

Bez takového vzdělání, které odhaluje nastavení hranic, které nám spontánní síly neosobně stanovují a určují tedy i možnosti vývoje lidského světa, se neobejdeme. Už proto, že vývoj jde jinudy, než si lidé myslí a nerespektují ho. Proto ony války a proto onen zmar.

Začít se vzděláváním kompozitivní teorií je bezpodmínečně nutné. Vždyť každou aktivitu lidí je nutné tímto věděním poměřovat. Více lidstvo totiž neví a nikdy vědět nebude... Dzp.

K. Janyška 23.11.2018 21:09

Co je to kompozitivní teorie ?

JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SVĚTA, OBJEVENÉ VĚDOU.

Metoda relevantních společenských věd je výhradně kompozitivní, tedy skladná. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F. von Hayeka. Vědecké informace jí získané, navzájem provázané a neodporující si, tvoří kompozitivní teorii. Myslíme zásadně a vždy v teoriích, tedy jinak se takový obří soubor nebo dokonce koridor souvisejících vědeckých informací o lidském světě nazvat ani nedá.

Co tedy obsahuje ? Úplně všechno, co věda ví o kulturní evoluci i jejich počátcích, tedy o oddělování našich lidských prapředků ze zvířecí říše a kulturním vývoji světa lidí, tedy světa týkajícího se jen lidského rodu, tedy světa lidského, a principů, na kterých vyrostl a stojí. A to jen a výhradně bez pověr a mýtů, tedy bez náboženských a okultních ohledů, tedy na vědecké bázi.

Čím se tedy zabývá konkrétně ? Vysvětlením motoru kulturního vývoje lidstva, tedy objevem obchodu, coby generátorem zisku a důsledky z něho. Tedy vysvětlením procesu civilizace, coby nástroje přeměny divocha, nejprve v samostatného, od kmene odděleného, jednotlivce a návazným procesem masívní emancipace lidí od kmenového způsobu života vůbec, v občana.

Studuje principy, které k takovému pohybu v čase a v prostoru vedly a vysvětluje je. Vysvětluje vznik civilizačních pravidel chování, lidské mysli, inteligence, lidského rozumu, abstrakce, soukromého práva a zejména vznik a vývoj neustále se souběžně od civilizovaných více k civilizovaným méně rozšiřujícího v čase a v prostoru generátoru všeho lidského, spontánního řádu lidské interakce a lidského světa.

K. Janyška 23.11.2018 21:08

Re: CO JE TO LIDSKÝ ROZUM ?

Lidská mysl se tak v čase a v prostoru vyvíjela, coby odezva na vždy momentální současné, a následkem toho se evolučně "přivyvíjel" i mozek, který je doslova jejím technickým sídlem. Lidské smysly, které byly u našich předků přítomny už z genetické evoluce přiváděly do lidské mysli nové a nové informace o novém a novém a daly vzniknout nástroji lidské mysli k uchopení nekonečného množství konkrétního, tedy abstrakci. Takto obří databance informací a nejsložitějšímu spontánnímu řádu vesmíru.

Existence a přítomnost abstrakce nám umožňuje myslet, tedy vybírat z této informační databanky informace, které potřebujeme k adaptaci na spontánní řád, tedy k přežití. Samozřejmě, že i k vnitřním uvažovacím procesům. Ty nám umožňují citit Já. Já tedy není ničím jiným, než našim vnitřníkm dialogem a každý z nás musí uznat, že pokud myslí, pak přemýšlí, tedy klade si otázky a sám si na ně odpovídá. I když v jednoduchých věcech nevědomky, ale ve složitých a zásadních to každý z nás víme. Kriticky posuzujeme a odpovídáme na otázky proč a vybíráme lepší řešení. A teprve pak se rozhodneme.Tedy, kdykoliv myslíme, abstrakce je přítomna.

A co tedy lidský rozum po tomto výkladu je ?

Je zkušenostní kázní, se kterou nevědomky přistupujeme k abstrakci a jako bychom ji požádaly, aby nám řekla to, co všechno je ve hře a my z ní vybereme to, co nám vyhovuje pro všemožné účely, zejména účely adaptace na spontánní řád. Tedy myslíme, tedy používáme rozum, tedy jsme, jak říká klasik... Dzp.

K. Janyška 23.11.2018 21:08

CO JE TO LIDSKÝ ROZUM ?

Kulturní evoluce lidí započala objevem obchodu, jehož účinky individualizovaly a subjektivizovaly divochy a oddělily je od ostatních. Tento proces je nekonečný a týká se dále i dnešních necivilizovaných i civilizovaných a bude se týkat i těch budoucích.

Jaký význam má toto sdělení pro posouzení toho, co je to lidský rozum ? Zcela zásadní. Ten je totiž evoluční hodnotou stejně, jako všechno, co se lidí a lidského světa týká. Civilizovaní totiž byli a jsou svojí aktivitou, většinou dokonce nezáměrnou, zdrojem vzniku neustále se od nich k necivilizovaným rozšiřujícího spontánního řádu lidské interakce a lidského světa, jako jediné možnosti lidské existence.

Je-li to tak, a prokazatelně je, potom celý tento proces musel také dát vzniknout i lidskému rozumu, tedy možnosti, adaptovat se účinně a záměrně, i když bez povědomosti lidí o této závislosti, na spontánní řád lidského světa, který jako jediná myslitelná řídící struktura, poskytuje jednotlivcům nástroje ke sledování nekonečného množství svých cílů a záměrů jednání tak, aby přitom nenaráželi do ostatních.

Jeho pravidla chování jsou od prvopočátku obsahem lidských myslí. Samozřejmě, že zprvu jen na úrovni, na které mohla být, jenže časem v závislosti na civilizačním procesu a upřesňování spontánního řádu na úrovni vyšší a vyšší, až zatím špičkové dnešní.

K. Janyška 23.11.2018 21:07

Re: SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.

Co však z toho vyplývá pro lidskou situaci ? Nic menšího, než že lidská aktivita, ne záměry, plodí totéž co jakýkoliv jiný pohyb ve vesmíru, tedy spontánní řád, v tomto případě spontánní řád lidského světa. Ten spočívá v tom, že obchodem individualizovaní aktivní lidé jsou řízeni podobnými pravidly, které se v reji spontánního evolučního vývoje vyvinuly, jako odezva na jejich interakci.

Tento stav je nezdemontovatelný a lidmi neřiditelný. Jak by mohl být, vždyť jsme tohoto superprocesu plodem a produkty, ne autory. A to včetně naší schopnosti myslet a tvořit. Je možné, to pro nábožensky založené, že spontánní řád je nástrojem Božím, ale nic takového věda zatím ani nenaznačuje, takže jen v poměru 50 na 50.

Podrobnosti o aplikaci tohoto vědění na lidskou situaci popisuje kompozitivní teorie, tedy vědecký a jen vědecký, výklad lidského světa, jemuž vévodí ten od A.F.Hayeka, nositele Nobelovy ceny za ekonomii... Dzp.

K. Janyška 23.11.2018 21:07

SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.

Samovolně v čase a v prostoru vzniklá řídící struktura objektů a subjektů vesmíru, tedy věcí, zvířat, rostlin a lidí, nazvaná spontánní řád je neosobním fenoménem, přítomném na každém jeho místě. Vzniká prostřednictvím podobností v alespoň charakteristikách pravidel, kterými se její budoucí prvky řídí a podobnostmi v jejich chování k všemožným silám vesmíru, včetně například fyzikálních, chemických a na zemi i biologických. I ony zvláštními spontánními řády jsou.

Je to tedy jediná možnost existence všeho, co vidíme a jsme schopni vnímat, včetně nás samotných a našich myslí, které jsou spontánními řády vůbec nejsložitějšími. Jsou to spontánní řády informací, prostřednictvím kterých myslíme a adaptujeme se právě na spontánní řád světa a lidského světa. Organismy nejsou ničím jiným, než také jen druhem spontánních řádů, v tomto případě spontánně řízených DNA, která však je produktem spontánního evolučního procesu v čase a v prostoru také.

Všechno tedy do sebe samovolně zapadá a adaptuje se a co ne a dostane se do dosahu, pak to také udělá. Samovolně a jen podle toho jaké adaptační možnosti v dané situaci jsou. Spontánní řád se upřesňuje a rozšiřuje a zahušťuje tímto způsobem a vykazuje tak sebepořádací, seberegulační a sebezáchovné vlastnosti.

Nejhustším a nejpřesnějším spontánním řádem je spontánní situace na Zemi. Až to vypadá, že se nacházíme v nejuspořádanější části vesmíru, jakoby se spontánní řád vesmíru šířil od nás. Samozřejmě, ne naší zásluhou a ne kvůli nám. Je to naopak, proto jsme, neboť je tu nejsrovnaněji.

K. Janyška 23.11.2018 21:06

Re: CO JE TO LIDSKÁ MYSL ? JEN TAKOVÉ MYSLÍTKO ? NE !

Co to však myšlení je ? Je to schopnost lidské mysli, která sídlí v mozku, produkovat závěry, které jsou platné a na základě kterých se člověk dokáže efektivně adaptovat na spontánní řád světa a na spontánní řád lidského světa, které jsou zdrojem úplně všeho vzniklého na Zemi, tedy i samotné lidské mysli. Takže i ona vznikla jako reakce na ně, přesněji řečeno, jako vnitřní adaptační uzel spontánního řádu lidského světa. Jak to však dělá, že myslí ?

Prostřednictvím abstrakce, coby spontánně vyvinutým nástrojem lidské mysli k uchopení nekonečného množství konkrétního, tedy její nejsložitější a nejdůležitější součástí, ze které vybíráme informace pro další adaptační potřeby, aniž bychom to samozřejmě věděli. Je to výběr iniciovaný vnějšími impulsy přiváděnými smysly nebo také vnitřním uvažovacím mechanismem. Kdykoliv myslíme, abstrakce, tedy tato obří a složitá databanka, ale také vnitřní supersložitý spontánní řád informací, je přítomna. Rozum je pak pouhou kázní, se kterou k tomuto stroji ve stroji přistupujeme a jakobychom ho žádali o řešení pro naše uvažovací potřeby.

Lidská mysl není tedy primárně sídlem emocí a nálad a lásky a nenávisti atd, ale má úkol primárně "přežívací", který ji zadává vnější prostředí a ona ho umí zpracovat a vygenerovat řešení k přežití člověka. Je vnitřní součástí a uzlem spontánního řádu lidského světa, ba co víc, jeho základem. Souběžný vývoj člověka a jeho světa s lidskou myslí všechno spojil vjedno. Z toho vyplývá zásadní poznání. Nedá ses tím hnout. Nahradit tzv. pravidla správného chování, která jsou obsahem lidských myslí je nemožné. Jen evolučním vývojem a jen v vnitřními impulsy, které reagují na sebezáchovné, seberegulační a sebepořádací účinky spontánního řádů lidského světa, který je lidské mysli ředitelem... Dzp.

K. Janyška 23.11.2018 21:05

CO JE TO LIDSKÁ MYSL ? JEN TAKOVÉ MYSLÍTKO ? NE !

Pro platnou odpověď na tuhle kardinální, ale také možná nejsložitější, otázku lidstva vůbec, musíme do kompozitivní teorie. Tedy ke vždy nejvyššímu, vědou, a jen vědou, permanentně aktualizovanému a stále prokazovanému, vědění o lidském světě, a to jen a jen bez pověr a mýtů. Je to tedy suma vědeckých, a jen přísně vědeckých, informací, vzájemně provázaných a neodporujících si, získaná kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od A.F.Hayeka.

Co tedy přináší toto přísně vědecké pojednání z hlediska nalézání odpovědi na předmětné téma ? Samozřejmě, že vše podstatné, co s lidskou myslí souvisí, tedy jejím vznikem, funkcí a důsledky z její existence. Popisuje, jak vznikla a vyvíjela se a co pro život člověka znamená dnes a bude znamenat navždy. Vždyť její existence je neodělitelná od existence biologického lidského těla a je jedinou možností pro jeho adaptaci na svět, tedy na situaci, prostředí a budoucí neznámé tak, aby přežil.

Náš prapředek, mějme na mysli toho, který žil v tlupách a genetickou stavbou byl už podoben nám, byl řízen instinkty stejně, jako jiné druhy zvířat. Ostatně v jejich říši tak tomu je dodnes. Jen člověku se podařilo z důvodů, které nejsou předmětem této úvahy, dostat se ve vývoji dál a souběžně s ním se také zvyšovala jeho schopnost se přizpůsobovat všemu, co ho obklopovalo. A nezůstalo to bez následků. Jako odezva na tento neosobní spontánní vývoj se mu v mozku, tedy organizačním zařízení těla, vyvinutém genetickou evolucí, vyvíjela evolucí kulturní i schopnost reagovat více a více na události v jeho okolí a přenosem minulých zkušeností v čase a jejich nápodobou i schopnost je používat. Vyvinula se nejsložitější entita vesmíru, lidská mysl. Pozvolna a v dloudé době tak narůstala schopnost našeho prapředka myslet.

R. Langer 23.11.2018 11:34

Re: Úvaha

No tak zrovna tahovéhle pokusy se na lidech celkem běžně dělají... ;-)

R. Langer 23.11.2018 11:33

Re: Představte si ?

Ty sníš kudy chodíš, Zelený sedmilháři, realita se ti vyhýbá velkým obloukem... :-D

R. Langer 23.11.2018 11:32

Re: Kdyby dali potkanům u tenisáku facku,

Hm, tak já mám ale zcela opačné zkušenosti, zvýšenou agresivitu zaznamenávám u jedinců, kde pedagogika tohoto druhu zcela absentuje. :-P

A. Alda 23.11.2018 10:51

Děkuji za informace.

V. Novák 23.11.2018 10:10

Re: Jestlipak se někdy dozvíme

Ne v synapsích a tedy propojení neuronů? Já byl přesvědčen, že aspoň tohle už víme. I namodeovat se to dá - akorát neuronické sítě se učí šíleně pomalu, kdyby takhle fungoval mozek, kde se signály nepředávají rychlostí světla, ani by se Pavlovův pes nenaučil slintat.

OT - už dlouho se vás chci zeptat. Před časem jsme diskutovali pod článkem na lidovkách, kde se poněkud zmateně psalo, že amíci našli v DNA dubletový kód přeložený přes tripletový, že proto se některé aminokyseliny kodují více triplety. Je v tom něco nového? Nebo to byl kec a plác? Už jsem to nikde neviděl - ale nemám čas sledovat tenhle obor.

J. Rybenský 23.11.2018 9:39

Pokrok bude v tom,

že nebude potřeba nepohodlné svědky zabíjet.

P. Rada 23.11.2018 8:53

Re: Kdyby dali potkanům u tenisáku facku,

Zkušenost ale vede i k tomu, že "pedagogika" tohoto typu posléze navozuje i zvýšenou agresivitu.

P. Rada 23.11.2018 8:50

Re: Představte si ?

Píšete pžíznačně na téma představ, čili rádoby-vědění, snění... Bývá to lidsky úžasně zajímavé ale používané i jako únik před realitou. Také to často dělám. Bývá to cesta k úlevě.

Na druhé straně se doposud snažím rozlišovat fantazie oproti opakovaně proveditelným pokusům ve vědě u kterých cením přednost, že daleko věrohodněji mohou vypovídat o budoucím i když třeba nepříjemném.

F. Houžňák 23.11.2018 8:42

Kdyby dali potkanům u tenisáku facku,

tak by si ho zapamatovali. To je stará známá pedagogická zkušenost.

F. Houžňák 23.11.2018 8:40

Dozvíme, ale bude nám to asi

houby platné.

F. Houžňák 23.11.2018 8:40

Mozek, jak známo, maže informace selektivně,

a to tak, že uchovává zpravidla různé pitomosti, ale ty podstatné věci, co bysme si chtěli pamatovat, vymaže. Chová se prostě jako každý živý organismus, který, jak praví známý biotechnologický aforismus, se za přesně kontrolovaných fyzikálních a chemických podmínek chová tak, jak ho zrovna napadne.

I. Polák 23.11.2018 7:31

Představte si, co byste zjistili o počítači,

kdybyste ho zkoumali stejnými metodami jako vědci zkoumají potkany :)

Jinak, ve Stopařově průvodci po galaxii najdete skoro zajímavější postřehy (to s těmi báými myškami) než v tomto článku. I když jindy si tohoto autora rád přečtu.

J. Kovaříček 23.11.2018 7:00

Úvaha

Je na čase, aby potkani začali dělat podobné pokusy na vědcích. Zdalipak by byly výsledky shodné? Nejsem obdivovatelem potkanů, ale tohle si přece nezaslouží!

P. Boublíková 23.11.2018 4:51

Jestlipak se někdy dozvíme

co je materiální podstatou paměti? Kde jsou všechny informace dlouhodobě, některé po celý život, uložené? Třeba jako jedničky a nuly...