16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

VĚDA: Já, vlk

Na území Čech se usadila vlčí rodina. Lepší letopočet si snad ani nemohla vybrat. Letos je to právě sto let od chvíle, kdy u nás byli vlci zcela vyhubeni. Ochránci přírody nad jejich comebackem jásají. Proč ale vlk z naší krajiny zmizel a proč se teď zase vrací?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Goliáš 6.10.2014 21:37

kulturní krajina?

Vymýcení vlků před 100 lety byl důsledkem přirozeného přechodu z divočiny na kulturní krajinu. Byli pro člověka přirozenou konkurencí. Z jejich návratu nejsem vůbec nadšený, resp. si návrat vlků a medvědů do našich končin ze srdce nepřeji. Ale sami uvidíte jak budou za pár let ekologisté jásat až i ti medvědi příjdou! Vždyť sem přece patří! To se bude chodit po lese a bivakovat v přírodě :-)))

B. Rybák 3.10.2014 19:40

???!!

Články pana Petra čtu rád a obvykle s jejich obsahem souhlasím. Nikdo mě ale nepřesvědčí o tom, že smečka vlků, která snadno uloví dobytče, nebo "vysokou" lesní zvěř, jež je mnohem silnější než neozbrojený člověk se nepokusí tak snadnou kořist, jakou je člověk ulovit, zvláště když díky jeho ochráncům dojde (stejně jako např. v případě bobrů, mořských vyder..) k jejich přemnožení. Už vůbec nevěřím tomu, že by se nevrhli přinejmenším na osoby zřetelně fyzicky postižené (ti asi do vlčí oblasti raději nechodí).

Pokud opravdu mají vlci vůči člověku respekt, je to vysvětlitelné pouze tím, že byli nemilosrdně loveni a pouze velcí "naivové" mohou věřit tomu, že jejich napravení bude trvalé!

Jejich t.zv. ozdravná úloha vůči jimi lovené zvěři je zřejmě pouhá pohádka. Oni přece loví především mláďata nebo náhodně oslabené (poraněné), či momentálně zatoulané kusy! Skutečné degeneraci zvěře spolehlivě brání náročnost výběru sexuálního partnera (nebo boj o postavení ve stádu) a její zápas s nemocemi všeho druhu!

P.S. Na lidech pokousaných smečkou vlků přece Pastér poprvé vyzkoušel svou slavnou vakcínu proti vzteklině!

V. Ondys 3.10.2014 22:19

:))))))) Ale no tak, pane Rybáku

Ke skutečné degeneraci zvěře spolehlivě dojde, když si ji k sobě nenávratně připoutají :)))))) lidé.

J. Václavíková 3.10.2014 23:32

Re: ???!!

Kam Vy na ty hovadiny chodíte?!

,,První člověk byl proti vzteklině očkován v roce 1885. Louis Pasteur společně s profesorem Jacquesem-Josephem Grancherem očkovali devítiletého chlapce Josepha Meistera, kterého šedesát hodin předtím mnohokrát pokousal vzteklý

pes."

To o ozdravné úloze radši ani nekomentuju.

V. Ondys 3.10.2014 14:41

:)))))))) Vlk patří do přírody i jako zdravotní policie

A na rozdíl od zvlčilých lidí nemá potřebu se maskovat :))))) ovčím rouchem.

J. Plzák 3.10.2014 9:10

Je už to možná 40 let,

kdy se v Německu psalo o masovém šíření se mývalů. Do Evropy z Ameriky byli prý zavlečení jakýmisi feudály do jejich soukromých zoo. To byla dvojnásobná voda na mlýn německých intošů. Přišlo to z Ameriky a ještě dík novodobým feudálům.

Je ale pravda, že mýval je děsný parchant. Psí boudy, kurníky, nádoby na odpadky, to všechno hravě likviduje a sežere, zardousí, co vidí. Ještě ke všemu je noční zvíře, tak že je málokdy vidět.

Vzdor těmto hrůzostašným tvrzením jsem měl možnost pozorovat je v campech kolem Yosemite, kde se jen tak znechuceně plížili mezi stany a byli ohavně tlustí. Lidé je tam zřejmě, i přes všechny opačné výzvy, s nadšením krmí. Když prý šlápnou do želez, jsou schopni ukousnout si vlastní nohu, aby se osvobodili.

Takže teď se bude chvíli diskutovat o užitečnosti - škodlivosti vlků a pak najedem na mývaly.

Duha, Arnika atd. budou mít zas za co bojovat.

P. Sulc 3.10.2014 4:04

Pekny clanek, diky.

P. Baum 3.10.2014 1:32

vlk a dingo

V osmdesátých létech se v Austrálii pokládalo za absurdní, že by pes dingo mohl unést a zabít malé dítě. Rodiče, kterým se to u Ayers Rock - dnes Uluru - stalo, byli odsouzeni za vraždu toho dítěte! Dnes se už o tom, že dingo může být nebezpečný nepochybuje - útoků na děti bylo poslední léta celá řada. 

Chování zvířat, která nejsou pronásledovaná se postupně mění, strach z člověka mizí a může se objevit agresivita. Proč by vlk neměl člověka přidat na svůj jídelní lístek? Běhá mizerně, zuby nestojí za řeč, lidí je spousta a zbraně už dávno skoro nikdo nesmí nosit...

M. Štván 3.10.2014 13:27

Re: vlk a dingo

Já našemu retrívrovi občas z legrace říkám, že on je sice predátor, ale já jsem člověk, tedy stojím ještě výš na vrcholu potravního řetězce, s podtextem aby si dal pozor, nebo ho sním ;)

Myslím si, že je to v zásadě primitivní legrace. Mám ale také pocit, že někteří "hubiči" škodné (vlků, ale i rysů nebo ze Slovenska zbloudilých medvědů) by to mohli brát i vážně a opravdu usilovat o vybití zvířat, jenom proto že můžou.

Je primitivní při našich dnešních možnostech a znalostech vlků je jednoduše vybít. Snad se podaří, aby těch primitivů bylo čím dál tím méně.

Když už to zvládnou v Kanadě, na Slovensku a dokonce i v přelidněném Německu, všechno vyspělé země, to by bylo abychom i my...