18.9.2021 | Svátek má Kryštof


Diskuse k článku

VĚDA: Italští soudruzi udělali chybu

V září loňského roku se ve vědeckých kruzích rozšířila zpráva, že italský tým fyziků OPERA vyvrátil Einsteinovu teorii relativity tím, že dokázal, že se jisté neviditelné částice - neutrina - pohybují rychleji než světlo, což podle Einsteina není povoleno nikomu (je to stejně ilegální jako cestování zpět v čase). Dalo se však výsledku věřit?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kužel 29.2.2012 23:01

Kromě kabelu je ještě ve hře

chybné využití systému GPS k měření času, jak naznačuje Dr. Motl. V některých diskusích jsem protlačoval myšlenku, že to je řešení dosti podezřelé, daleko lepší by bylo IMHO vzít dvoje cesiové či rubidiové hodiny, sesynchronizovat, jedny dát na start a druhé do cíle. Dostalo se mi námitky, že takové stěhování by ty časy rozhodilo. Je to možné, ale myslím, že i po takovém rozhozu by to bylo pořád lepší než přes ty družice. Moc rád bych slyšel kvalifikované vyjádření.

M. Procházka 29.2.2012 21:23

Italští soudruzi.....

Český soudruh zase žvaní od boku,asi je ještě v socialismu.

P. Novák 29.2.2012 19:54

opravdu?

boson, o hmotnosti 125 gigaelektronvoltů (??) Zajímavé. Autor je fyzik a plete si energii s hmotností.Nestudoval v Plzni?

J. Literák 29.2.2012 20:42

Re: opravdu?

E = m c^2

K. Kužel 29.2.2012 22:54

Re: opravdu?

Možná ještě dovysvětlení pro pana Nováka:

Elektronvolt je jednotka energie, kterou získá částice s elementárním nábojem průchodem potenciálním rozdílem 1 voltu. A energie se skutečně dá přepočítat na hmotnost podle známého vzorce, citovaného panem Literákem.

Fyzikové opravdu občas používají elektronvolt jako jednotku hmotnosti.

P. Novák 1.3.2012 19:15

Re: opravdu?

Vážení mudrci. Energie a hmotnost jsou dvě rúzné fyzikální veličiny. Že mezi nimi je nějaký vztah je sice krásné, ale není to totéž!!To je stejná pitomost, jako tvrdit, že přemět váží 5 kg. I když mezi váhou a hmotností také existuje vztah F=m.g !! Snad byste si měli přečíst definici fyzikálních veličin a neplést si pojmy.A myslím,že po přepočtu 1 eV na hmotnost dostaneme téměř absolutní 0 .

K. Kužel 1.3.2012 20:14

Re: opravdu?

No ne, a teď si představte, že ti hlupáčci fyzikové opravdu používají ten elektronvolt jako jednotku hmotnosti. Sodoma, Gomora!!!

P. Novák 3.3.2012 18:25

Re: opravdu?

Odpusťte prostému občanovi, který nestudoval jadernou fyziku.Takže do vztahu E=mc^2 se to m dosazuje v eV a E má potom fyzikální rozměr rozměr eVm^2/s^2 ? A jak se jmenuje ta fyzikální soustava jednotek, v níž pracují jaderní fyzici. IS to určitě není. Můžete mi ještě říci, jaká je klidová hmotnost protonu v eV ?

K. Kužel 3.3.2012 22:04

Re: opravdu?

Elektronvolt je jednotka energie. Je to maličký zlomek Joule, jeho rozměr je m2.kg.s-2. Blíže viz:¨

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronvolt

P. Novák 5.3.2012 17:56

Re: opravdu?

Vážený pane. Co je eV vím. Vy jste tvrdil, že je to jednotka hmotnosti.A ještě jste si ze mě dělal srandu, že o tom pochybuju. A teď se vykrucujete a nejste schopen převést g na eV (či naopak). Co vlastně víte o fyzice? To,co si přečtete v encyklopedii?

P. Novák 6.3.2012 10:08

Re: opravdu?

E=mc^2 . Co jste mi tím chtěl říci? Také je E=hný E=1/2 mv^2 E=Fs a spousta dalších E .

V. Výmola 1.3.2012 8:56

Re: opravdu?

A vy jste studoval kde, že nevíte, že energie je ekvivalentní hmotnosti a že se zcela běžně používá pro popis hmotností částic? To jsou úplně základní znalosti o této problematice, takže napříště bych vám doporučil machrovat jenom u oborů, o kterých aspoň něco málo víte.

P. Novák 3.3.2012 18:29

Re: opravdu?

Odpusťte prostému občanovi, který nestudoval jadernou fyziku. Nechápu, jak s tím souvisí E=mc^2 . Z pohledu na tento výraz musí snad být každému, kdo zná základy algebry a fyziky,zřejmé, že m není totožné s E . m - hmotnost, je v v soustavě fyz. veličin IS či ISO základní fyz. veličina, E je veličina odvozená.Každá z nich má jiný fyzikální rozměr a nejsou totožné!! Vy se domníváte, že kg je totéž, co kgm^2/s^2 ? To Vás obdivuji.Já bych si to netroufl.Když tedy je Vám jasné, že energie je totéž, co hmota (jejíž mírou je hmotnost), pak pro

Vás bude hračka odpovědět mi na otázky:

1) jaká je klidová hmotnost protonu v eV ?

2) Kolik kWh pitné vody spotřebuje Vaše domácnost za měsíc?

3) Kolik kg elektřiny spotřebuje Vaše domácnost za měsíc?

P. Moravčík 29.2.2012 9:46

Tak, tak..

Okrem toho padla ďalšia fáma a Grécko je zadĺžené skutočne nepatrne - mizerných 5 miliárd Kč. Naozaj nerozumiem, prečo Nečas nechce zatiahnuť taký bagateľ:

"Cena urychlovače LHC je asi 200 miliard Kč ...suma je například 40krát nižší než dluh řecké vlády".

Fakt ste takí škrti :-)) ?

R. Gramblička 29.2.2012 10:39

Re: Tak, tak..

40x nižší, Moravčíku, NIŽŠÍ, né vyšší, z toho vyplýva, že řecko dluží cca 8bil. Kč

P. Moravčík 29.2.2012 13:06

Re: Tak, tak..

Beriem, odpusťte mi, som po službe a nejako mi to asi momnetálne nemyslí (a to som si to, preboha, prečítal dvakrát!).

V. Výmola 29.2.2012 9:11

Škoda

Musím přiznat, že mě to trochu zamrzelo. S nadsvětelnými neutriny mohlo být ještě zábavy... Ale ještě není vše ztraceno: Ten kabel ještě není oficiálně potvrzen, navíc se tam objevily ještě další vlivy, které (pokud se potvrdí) zase naopak posouvají případnou chybu opačným směrem. Tak ještě uvidíme. :)

B. Uhlich 29.2.2012 12:37

Re: Škoda

nechápu, proč by Vás to mělo mrzet... buďme rádi, že na světě je alespoň něco, co funguje a nenechá se to ovlivnit nějakými vykloubenými přání nějakých zpupných jedinců...

A nespekulujte..kabel je potvrzený.... teoretičtí fyzici tu pravdu prostě mají...  Pokud chcete svět s jinými fyzikálními zákony - věnujte se sci-fi literatuře.

V. Výmola 29.2.2012 15:29

Re: Škoda

Že vy mě hážete do jednoho pytle s různými alternativci? :)

Kabel je potvrzený, ale finální zpráva zahrnující všechny okolnosti experimentu ne.

A škoda to může být prostě proto, že každý nový objev může vést k nové, dokonalejší fyzice. Einstein by se určitě nezlobil.

B. Uhlich 29.2.2012 20:44

Re: Škoda

Ale neházím...i když...(se na mně nezlobte)..jsem poslední dobou trochu přecitlivělý, na takové ty proudy, které by se daly obecně shrnout do věty... VŠECHNO JDE  DĚLAT JINAK...oni jsou tím zaneřáděny všechny diskuze a tak...   Ale co říkáte je zajímavé...akorát by asi bylo někdy dobré vést diskuzi na téma co je možné očekávat a co už ne... myslím, že to obecně dost chybí, protože by to možná přineslo dost velký zvrat do různých diskuzí ohledně alternativních energií a pod. Já sice nejsem moc v očekávání nějakých zásadních zvratů, ..ale dělá mi radost, když se někde něco vynalezne nebo objeví... Ovšem mám pocit, že zrovna očekávání lidstva na tomto poli jsou opravdu hodně nednesené, což si myslím, že může být za určitých okolností dost fatální. Ono stále nepříčetně spotřebovávat s chimérickou vidinou - "však voni něco vynaleznou..." mně opravdu připadá dost riskantní. Já tak čtu na NETu ty úplně fantasmagorické konspirativní nápady o utajených zdrojích ...a dost si tak často postesknu....proboha kde máme klasické vzdělání.... :-(   Přesto si myslím, že základní výzkum musí pokračovat a experimenty tohoto druhu, které popisuje článek, nepovažuji za zbytečné...spíš asi bude nutné korigovat naše očekávání....   Ono asi k novým matematickým modelům a novým paradigmatům ve fyzice vede velmi dlouhá a spletitá cesta a je dokonce na pováženou, zda za podmínek, které máme k dispozici se k nim můžeme vůbec dostat....

V. Výmola 1.3.2012 8:52

Re: Škoda

Já vám rozumím, jenom se mě trochu dotklo, za koho mě považujete.

Jinak co se týká nových možností, vůbec bych nebyl přespříliš skeptický. Ještě máme řadu nesrovnalostí, které současné teorie nedokáží vysvětlit (temná hmota/energie, možná ještě ta neutrina, to jsou jenom ty nejzávažnější případy), a samořejmě je tu známá nesourodost mezi teorií relativity a kvantovou mechanikou... Fyzika jde určitě postupně správným směrem, ale na konci ještě zdaleka nejsme.

K. Křivan 29.2.2012 9:05

No zaplať Pánbůh, že je všechno

zase v rychtigu ! Už jsem kvůli tomu nemohl spát.  I když by bylo strašně zajímavé sledovat, co se z toho vyvine, ale takhle je ve fyzice zase ordnung.

E. Heusinger 29.2.2012 8:47

Murphyho zákon

Pokud se ti pokus povedl, něco jsi přehlédl.

R. Gramblička 29.2.2012 7:29

trošku mě mrzí

že se tady na psu nediskutuje o vědě, ale furt a jenom o politice, na kterou je každý odborník

R. Langer 29.2.2012 8:45

Re: trošku mě mrzí

Jestli to není tím, že "politik" může být (a je) každý, kdo má do pr*ele díru, ale skutečných vědců je tady jako do mariáše a ještě jim nikdo nerozumí...

V. Výmola 29.2.2012 9:07

Re: trošku mě mrzí

Tak je to politický deník, proto je tu věda spíš vyjímečně a stejně tak ti, co by o ní diskutovali. K tomuto doporucuji treba osel.cz nebo scienceworld.cz.

P. Rada 29.2.2012 10:02

Re: trošku mě mrzí

To, že jde o politický deník ale stvrzuje i autor který hned v názvu hovoří o "soudruzích".

Je od pana Motla poněkud smutné až nemístně pyšné takto zesměšnovat někoho kdo dokáže vůbec podobný experiment zprovoznit a vyhodnocovat s tak ojedinělou přesností. Pokud si ale vzpomenu na jeho vlastní klimatologické úlety, pak už oslovení "soudruzi" zas od něj tolik divné není.

R. Gramblička 29.2.2012 10:37

Re: trošku mě mrzí

Jen požil známou hlášku z filmu, nemyslím že chtěl někoho zesměšňovat

L. Motl 29.2.2012 11:05

Re: trošku mě mrzí

Vůbec jsem nechtěl jejich tým zesměšnit, jsou to profíci ve svém oboru. Ale ti výrobci plastových lžiček v NDR podle filmu Pelíšky také nebyli úplní neschopáci. Přesto se v obou případech stala určitá chyba. A ano, v italské akademické sféře je dnes asi více soudruhů než ve východním Německu.

Samozřejmě, že to se stát nemělo a svými sebevědomými tvrzeními lidé v týmu OPERA v podstatě dávali ruku do ohně za to, že něco podobně stupidního jako špatně zapojený kabel se nestalo. O tu ruku prostě přišli. Lidé jako já těmto experimentátorům nekriticky nevěřili a ukázalo se, že jsme měli naprostou pravdu.

Připadalo by mně nepředstavitelné, kdybyste chtěl někomu zakazovat poukázat na to, že soudruzi udělali dost základní chybu.

V. Bok 29.2.2012 12:45

Re: trošku mě mrzí

 Ale chtěl. Konec konců, komentářem jste to jen potvrdil.Když si vzpomenu, jak jste před lety ideologicky strašně zaslepeně ( ba naivně) komentoval politický vývoj, tak se ani nedivím. Jo jo, člověk je občas mladý a vidí vše jednoduše. Postihlo to asi každého z nás. To je život.

Ona hnusná praxe dost často vítězí nad ideologií. Což je ovšem asi i případ tohoto objevu. I když, asi jako všichni, bychom tenhle objev určitě přivítali. A Michio Kaku by ho určitě na Discovery rozvinul do nebývalých krás.

Článeček byl ovšem jinak, když pominu ideologii, dobrý, neboť konečně nám něco řekl i odborník. Ovšem, dodal bych, budou kontrolní měření. Pak teprve bude čas dehonestovat, zničit a po delším vynalézavém mučení popravit rituálně protivníky.

 Kdybyste si ty ideologie odpustil, vyznělo by to mnohem líp. Je škoda takhle zahazovat autoritu, kterou určitě v oboru máte.