28.3.2024 | Svátek má Soňa


VĚDA: Írán hlásí převratný objev

20.4.2020

Íránské revoluční gardy představily nové zařízení schopné odhalit osoby infikované koronavirem - bez klasických testů, jednoduše na dálku.

Íránský detektor vyhledá infikované jedince i kontaminované oblasti do vzdálenosti až 100 metrů, jak prohlašuje generál Hossein Salámí, šéf Íránských revolučních gard, tedy Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC). Tajemné zařízení Mostaan, jež měli vyvinout odborníci z jednotek Basij, podle Salámího může být použito jak pro hromadný screening nakažených osob, tak pro lokalizaci kontaminovaných oblastí. K čemuž poznamenal, že tak „bude možné minimalizovat množství dezinfekčních prostředků v oblastech, které nejsou kontaminovány“. 

Zařízení bylo v originále nazváno Mosta’an, což znamená „Ten, kdo je požádán o pomoc“, coby odvolávka na jedno z Alláhových jmen. Mostaan by měl detekovat každý případ infekce koronavirem v okruhu 100 metrů „vytvořením magnetického pole a použitím bipolárního viru uvnitř zařízení“. A jak Salámí prohlašuje, když je anténa zařízení namířena na konkrétní místo, detekuje kontaminaci do pěti sekund. (Ukázku zařízení najdete na videu zde). K čemuž dodal, že „zařízení bylo testováno v různých nemocnicích a dosahuje přesnosti 80 procent. A může být dobrým základem pro detekci nejen koronaviru, ale jakéhokoli viru.“ Tak vlastně Íránci, jak o tom informovala agentura Tasním, mají pod palcem jeden z nejúčinnějších prostředků pro boj s novým koronavirem. Jenže...

Jenže jak k tomu britský deník Independent trefně poznamenal, tajemný „přístroj“ Mostaan ve skutečnosti velmi připomíná „přístroj“ ADE-651 pro detekci výbušnin, který kdysi prodával odsouzený britský podvodník James McCormick iráckým bezpečnostním silám a několika dalším zemím včetně Saúdské Arábie a Thajska. Nechvalně známý falešný detektor výbušnin ADE-651 byl vyráběn britskou společností Advanced Tactical Security & Communications Ltd (ATSC). Zařízení mělo fungovat bez baterií a v principu se mělo podobat proutkaření. ATSC tvrdil, že zařízení může na dálku účinně a přesně detekovat nejen různé typy výbušnin, ale i celou škálu drog, dokonce i pašovanou slonovinu. Zařízení bylo prodáno do 20 zemí na Středním východě v Asii, i v Africe, a to za cenu až 60 000 dolarů za kus.

Detektory výbušnin ADE-651 dodával do Iráku, Egypta, Pákistánu, Thajska, Gruzie, dokonce i do OSN britský podnikatel James McCormick. Deset let prodával toto za­řízení v zemích sužovaných terorismem, a přišel si tak na slušné peníze. Jen v Iráku prodal bez výběrového řízení tisíce zázračných detektorů ADE-651, kde podle odhadů americké ar­mády šlo 75 procent z McCormickova obratu na úplatky. Když v roce 2009 bývalého policistu McCormicka zatkla britská policie, zjistila, že prodal po celém světě více jak 7 000 kusů zařízení ADE-651 v ce­nách od tisíce do desítek tisíc dolarů za kus. Poté, co byl britským soudem McCormick shledán vinným, byl za svůj podvod odsouzen k nepodmíněnému trestu 10 let vězení. A zatímco v Iráku již padaly hlavy, keňská policie západní specialisty nadále ujiš­ťovala, že její detektory jsou zcela funkční. Jinak více o pseudovědeckých detektorech výbušnin z Blízkého východu na TechNetu 16. června 2014 psali Matouš Lázňovský a Pavel Kasík v článku, který si můžete přečíst zde.

Podobné ruční detektory však pocházejí i z produkce egyptské armády. Při prezentacích tohoto zařízení, nazývaného C-Fast, v patentním řízení egyptští „odborníci“ svého času tvrdili, že jejich přístroj odhalí jakoukoliv výbušninu na vzdálenost až 500 metrů. „Je to prostě podvod – a nebez­pečný. Stejné štěstí by měli, kdyby hledali výbušniny kebabem,“ prohlásil tehdy Michael Sutherland, fyzik Cambridgské univerzity. Ale aby toho nebylo málo, podle egyptských úřadů v roce 2013 bylo v Egyptě vyvinuto podobné zařízení, které mělo detekovat dokonce hepatitidu.

Inu, z Blízkého východu k nám kdysi přišly Pohádky tisíce a jedné noci, dnes odtud přicházejí detektory virů. Ovšem mnohem užitečnější pro nás bude ten kebab.

Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora