25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: IQ, nedostatková surovina

Ze všech výrobních faktorů je v moderní ekonomice nejdůležitější práce. Ve znalostní ekonomice pak práce duševní. Přesto ekonomové věnují pozoruhodně málo pozornosti hlavnímu předpokladu duševní práce: inteligenci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 24.10.2018 12:39

Re: Kam ten Kohout brousí?

Určitě vím, že testy IQ jsou dost pečlivě dělány tak, aby právě vliv vzdělání (a kultury - já třeba tak úplně nevím, kdo je to imám a pochybuju, že v muslimsku je běžná znalost slova biskup).

A podle náznaků v článku tuším, že pan Kohout poněkud kličkoval mezi IQ a nějakými vzdělanostními(???) testy, protože "rozdíl 70 bodů" je pro IQ poněkud absurdní (vždyť je to rozdíl mezi IQ 65 a 135) a je-li v testu PISA průměrný výsledek přes 400 bodů, tak to IQ rozhodně nebude.

Neboli ano: toto rozhodně není "statistika, kterou jsem si sám zfalšoval", neboli opatrný přístup je velmi na místě.

R. Langer 24.10.2018 12:30

Re: Svým dlouhým životem jsem prošel hladce, ....

Můžu. IQ je pouze jeden z mnoha údajů vypovídající o celkové inteligenci, nikterak však nevypovídá o moudrosti člověka a jeho použitelnosti v reálném životě. Stačí vám to tak? ;-)

Z. Lapil 24.10.2018 12:29

Re: Kreténi se nám zase vrátí

Klíííd, vony, ničeho netušíce, nakoupěj sůl mořskou.

Z. Lapil 24.10.2018 12:28

Re: ovšem zcela rozhodující

Řeč není o inteligenci vrozené, ale o inteligenci - řekněme - rozvíjené v průběhu života. Jak říkáte - z mrňouse (špičkový)basketbalista nikdy nebude, ale přeci jen je právě v rozvoji rozdíl mezi basketbalistou, byť mrňavým amatérem, a lemrou u televize.

Možná bych se zamyslel i nad rozdílem mezi vzděláváním a tréninkem inteligence. Je si to dost podobné a asi to i spolu souvisí, ale totéž to rozhodně není. Určitě vím, že když americká armáda (kdo jiný) testy IQ vymýšlel, dbal pečlivě na to, aby testy nenadržovaly vzdělancům (například vědí, co je to pointa, takže ji i dovedou označit) před analfabety (kteří slovo pointa neznají a vtipům říkají fóry).

P. Grigar 24.10.2018 12:28

Re: ovšem zcela rozhodující

.. existují výzkumy, které potvrzují zásadní vliv genetiky na IQ, výživu v období prenatálního vývoje plodu hodnotí jako zanedbatelný faktor, stejně tak vliv prostředí a vzdělání. Je prokázána korelace mezi výsledky IQ testů v předškolním věku a v průběhu dalšího vývoje jedince. A to je pro sociální inženýry nestravitelné sousto, proto přišli s konstruktem rozdílných druhů inteligence, jako sladkým obalem na hořkou pilulku

Sebelépe zpracované železo nikdy nedosáhne parametrů titanu.

Z. Lapil 24.10.2018 12:19

Re: ovšem zcela rozhodující

Geny jsou návod ke stavbě. Ale když nemáte dost stavebních prvků (v článku je zmíněn nedostatek jódu a železa), je vám návod dost na... ééé... doplňte dle vlastní inteligence :-).

Navíc: železo je skrz hemoglobin důležitou součástí systému transportu kyslíku do mozku, takže bezprostřední příčinou zblblosti může být docela dobře právě nedostatečná "výživa" mozku, a to už dává velmi dobrý smysl. Vyzkoušeno krátkodobě - viz případy jistě tisíců a tisíců lidí, kteří byli při nějaké příležitosti řádně přidušeni a už se z toho pořádně nevzpamatovali.

V. Vérosta 24.10.2018 12:14

Re: ovšem zcela rozhodující

Vrozenou inteligenci můžete rozvíjet vzděláváním, ale vzdělání IQ nezvedne. Malého muže můžete cvičit jak chcete a basketbalista z něj nikdy nebude.

Z. Lapil 24.10.2018 12:09

Re: ovšem zcela rozhodující

Zrovna železo souvisí s přenosem kyslíku a zkuste se nechat na čtvrt hodinky přidusit. Pochybuju, že vás přitom přejde lenost občas stisknout klávesu shift. Spíš už nenapíšete vůbec nic.

Z. Lapil 24.10.2018 12:06

Re: rozumné čtení

Probůh - kde v článku vidíte kulturní obohacení muslimskou pakáží?

S. Šporková 24.10.2018 12:05

Re: Kam ten Kohout brousí?

no právě proto je řeč o PRůMĚRNÉM IQ, do kterého se vejde jak ten ojedinělý inteligentní pasáček, tak stejně ojedinělý blb ve vysoce vzdělaném prostředí. A proto jsou také průzkumy dělány na opravdu velkém množství jedinců (viz článek). Ovšem vzdělání nemá na výši IQ nijak podstatný vliv, v každém případě daleko menší než vlivy zmíněné v článku (strava apod)., ale například i věk - vrchol iQ bývá mezi 16.-20. rokem pak už jen velice pomalu klesá, takže např. vysokoškolské studium ho nijek moc neovlivní - tady je závislost opačná: výše IQ ovlivní to, zda člověk je schopen vystudovat VŠ

Z. Lapil 24.10.2018 12:04

Re: Zajímavé je, že autor vůbec nezmínil jiné studie,

Autor psal o jedné skupině studií a opatrně zmínil, co by z ní mohlo plynout: "NABÍZÍ SE myšlenka, zdali nejlepší formou rozvojové pomoci...". Zmínil i to, že (přinejmenším) pro USA ta myšlenka tak úplně nesedí.

Dovolím si mu tedy podsunout, že psal s předpokladem, že čtenáři jsou schopni se nad tím zamyslet. Což jste učinil a k mé radosti jste dokonce něco doplnil (o té korelaci čapích hnízd a natality jsem neměl tušení). Nelíbí se mi, ale, že mu to vyčítáte. Napsal co napsal, dává to smysl a my, kteří něco tušíme o složitosti (a rozsahu!) světa, bychom se neměli pohoršovat, že se nepokusil na dvě obrazovky shrnout veškeré vědění v oboru.

M. Bílý 24.10.2018 11:59

Svým dlouhým životem jsem prošel hladce, ....

.... vždy jsem se velmi dobře uplatnil, slušně jsem vydělával, bolševické nástrahy jsem vždy hladce překonal (mám buržoazní původ) jen se mi nikdy nepodařilo zjistit jaký mám inteligenční kvocient. Psychologické testy k vyčíslení mé inteligence se mi nikdy nepodařilo vyplnit, prostě jim nerozumím. Jak je to možné, že mě všichni (nepočítám-li některé diskutující na Neviditelném psu, kteří mě měli občas za vola a tvrdě mi to dali najevo) považovali za chytrého? V práci to bylo 100%, čemuž odpovídalo i pracovní zařazení a ohodnocení. Může mi to někdo vysvětlit?

P. Kubáč 24.10.2018 11:56

Kreténi se nám zase vrátí

Naposledy jsem krásného kreténa - jistě více než šedesátníka - viděl na cyklisitické výpravě po národním parku Poloniny na Východním Slovensku v roce 2011.

Nicméně kretenismus se vrátí a bude to naší blbostí - internet je přímo zahlcen pomatenými bio-matkami, které shánějí nejodidovanou sůl, aby děťátko ochránily před tímto nebezepečným minerálem.

Z. Lapil 24.10.2018 11:52

Re: Ze statistik se blbne

Lidu se statistiky líbí, protože SI MYSLÍ, že se při nich nemusí moc přemýšlet.

Zdá se mi například, že globální teplota stoupá spolu s množstvím CO2 v atmosféře. Ale: Teplota stoupá, protože CO2? Nebo CO2 stoupá, protože teplota? Nebo dokonce - souvisí to spolu vůbec? TO je proklatě důležitý námět k přemýšlení.

Bacha, sranda: doneslo se k vám, že polovina lidí, kteří pravidelně konzumují chleba, má podprůměrnou inteligenci?

J. Holíček 24.10.2018 11:49

Re: ovšem zcela rozhodující

Zastal bych se. Geny jsou pro mě také naprostý fundament, takže nefandím těm psychoteoriím s opisováním rodinného modelu, protože gen fotrovy dominance klidně může zdědit dcera. Zato fandím Bernemu, který se s nějakou výživou moc nepárá.

Úplně bych vitaminy nevyloučil, ale jen velmi, velmi doplňkově, snad ani ne podpůrně. :-))

M. Pivoda 24.10.2018 11:29

Kohout: Na stravě záleží. Souhlas, ale ...

Ale záleží nejen na zmíněné stravě potravinové, ale i té duševní. Zde je ta správná aktální duševní strava pro české ekonomy:

... suicide rates are now skyrocketing. Does it make any sense to you that “the economy’s booming” but suicide rates are soaring?

... The economy is “growing”, sure — that’s what record corporate profits will do. But that “growth” is no longer coming from doing, making, creating, distributing, sharing, or endowing things of real value.... ... Capitalism’s booming, sure, but most people aren’t capitalists — and they never will be, so those gains are had at their expense, not to their benefit.

... economics ... assumes capitalism is the economy — by assuming capitalism is the best and only answer to all economic questions ...

Zažívejte, prosím, pomalu, ať vám nezaskočí v hrdle. Vyšší IQ toto nespraví.

M. Valenta 24.10.2018 11:02

Re: Z toho my vychází,

oprava: mi

J. Plíva 24.10.2018 10:58

Ze statistik se blbne

Jak se ukazuje například v pořadu Václava Moravce. Pavel Kohout se zatím statistikám dost vyhýbal, ale poslední dobou...Asi proto, že lidu se statistiky líbí. Nemusí se moc přemýšlet.

P. Dvořák 24.10.2018 10:46

Re: ovšem zcela rozhodující

Ano, nemají vliv na to, jestli jste pravák, levák, hetero či homo. Ani to bych však při vývoji mozku v prenatálním stavu zcela nevyloučil. Ale je evidentní, že se vám ani po narození nedostávalo některých látek jako jsou vitamíny nebo minerály a další.

Má vůbec něco jiného kromě IQ rodičů, jak jste psal, vliv na inteligenci nebo na vývoj dítěte jako celku? Podle vaší teorie by vysoce inteligentní sourozenci . . . .

Chodil s párkama.

J. Balcar 24.10.2018 10:39

Re: Z toho my vychází,

Z toho mi (opravdu tam nepatří my...) vychází, že byste měl doplnit železo a jód.

V. Vérosta 24.10.2018 10:31

Re: ovšem zcela rozhodující

vitamíny těžko mohou mít vliv na barvu očí, vlasů, tělesnou výšku, pohlaví člověka, na to, jestli je někdo pravák, levák, hetero či homo, natož na jeho iq!

M. Valenta 24.10.2018 10:20

Z toho my vychází,

že na Ostravsku, Ústecku, Karlovarsku ... musí být značný nedostatek železa a jódu.

V. Vérosta 24.10.2018 10:15

Re: Kam ten Kohout brousí?

souhlas!

P. Lenc 24.10.2018 9:59

Re: ovšem zcela rozhodující

Teda pane Vérosto, co vy všechno nevíte...

K. Janyška 24.10.2018 9:33

Boha, autore, tomu se přece říká civilizovanost obchodem.

Kdo jiný, než vy, by to mmělo vědět ? A civilizovaní lidé jsou zdrojem spontánního řádu lidského světa, který se rozšiřuje od nich k necivilzovaným. Dofrasa... Dzp.

J. Holíček 24.10.2018 8:43

Kam ten Kohout brousí?

Téma i zpracování se dá vysvětlit mnoha způsoby a nejsem si jist, který vybrat. V každém případě by mě zajímalo, jak se k takovým výsledkům dochází a jak jsou validní. Zda je třeba vyloučena vzdělanost, neboť i pasáček krav bez základní školy může mít vyšší přirozenou inteligenci než absolvent VŠ.

Pokud je nějakým způsobem vzdělání, a tím i znalosti, reflektováno, tak jakým koeficientem jsou konečné výsledky korigovány v místech (zemích, etnikách) s omezeným přístupem ke vzdělávání.

Mně ten text hodně připadá jako bezúčelná exhibice nepochybně inteligentního autora :-))

P. Dvořák 24.10.2018 8:37

Re: ovšem zcela rozhodující

Neznám vaši inteligenci, ale zkuste se zamyslet, jestli by přece jenom nemohlo mít vliv na IQ dětí např. vyřazení některých vitamínů nebo minerálů.

Možná jste již někdy slyšel jak o vitamínech, tak o minerálech. Pokud ne, vaše digitální inteligence si to jistě najde na internetu.

A. Pakosta 24.10.2018 7:49

Brát si za manželky své sestřenice

Tento zvyk sice, jak autor uvádí, vymizel v Evropě již i ze šlechtických rodů, ale, a to pan Kohout pominul z neznámých důvodů (nevěřím, že by o tom nevěděl) - v muslimské kulturní oblasti jsou příbuzenské sňatky docela běžné, protože to Mohamed dovolil. Výsledkem čtrnácti století inbreedingu je fakt, že muslimská populace má IQ snad až o dvacet procent nižší než populace euroatlantická včetně židovské. Zdroj třeba zde:

https://www.reddit.com/r/atheism/comments/2s1jb1/cousin_marriage_in_islam_and_the_comparison_of/

A s masívní muslimskou imigrací do Evropy se k nám tento zvyk zase vrací.

V. Vérosta 24.10.2018 6:33

ovšem zcela rozhodující

vliv na inteligenci jedince má iq jeho otce a matky! néjaké vitamíny nebo nutricosi jsou marketingové žvásty.

J. Pospíšil 24.10.2018 5:36

Zajímavé je, že autor vůbec nezmínil jiné studie,

a není jich málo, které do jím vymezených příčin nepatří. A přesto nacházejí významné rozdíly v inteligenci velkých skupin.

Problém tohoto článku není v tom, o čem píše, ale v tom, o čem nepíše. Pokud se bude psát jen o některých rozdílech, nemůže se přijít na to, čím jsou rozdíly způsobovány.

Kdysi byly v jedné zemi provedeny studie, kde vyšla vysoká korelace mezi lidskou natalitou v určitých oblastech a počtem čapích hnízd tamtéž.