25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: Hurá na Mars?

Ve čtvrtek dosedlo na dno jezera na Marsu zbrusu nové auto. O sondě Perseverance se psalo a povídalo v posledních dnech snad všude. A jako vždy, když k Marsu startuje či na něm přistává nějaký robot, ptáme se: Kdy poletí lidé?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 25.2.2021 4:03

Klídek, EU/EK na tom usilovně pracují. :-P

M. Slaba 24.2.2021 13:34

Nevím co přesně hnalo španěly a italy ale brity určitě poháněla vzpomínka na britskou krmi a krásu jejich žen ;-D

Š. Hašek 24.2.2021 9:17

Opět Vám děkuji za zajímavý článek, pane Veselý.

D. Rajninec 24.2.2021 8:36

Možno máme zbytočné starosti . Musk už poslal na Mars uvítací výbor s pár dobre živenými svalovcami na vynášanie lodi.

R. Meišner 24.2.2021 8:10

naprostý souhlas s autorem. na Mars se lidé jen tak nepodívají,-člověk je fyzicky velmi limitovaný. to nemluvím o potřebných zásobách energie, kyslíku, a všeho kolem. žádná dostupná raketa to neuveze--natož aby se vrátila zpátky. --takže zůstane u těch robotů, nejlepší a nejschůdnější cesta.R^

V. Vérosta 24.2.2021 7:28

Ale proč tomu říkají zrovna Prezervance, to nechápu! :_D

I. Pávek 24.2.2021 7:25

Ten šrot a odpad, co zanechal a zanechá člověk na Měsíci a Marsu je ten nejdražší, co kdy vyprodukoval.

Moje babička věřila, že Měsíček je ze stříbra a hvězdičky jsou jeho sestřičky. Proč Slunce svítí - chce to tak pánbíček. A byla šťastná a spokojená. Já dnes, mimo jiné vím, že jsou to mrtvé světy v nekonečném Vesmíru, kde platí jen fyzikální a chemické zákony. Toto mé poznání stálo nezměřitelné množství peněz a jiných nepopsatelných komodit. Často si kladu otázku - jsem šťastnější než ona? Potřeboval sem to všechno vědět? A co teď s tím, že to vím? Mám říct pokladní - všechno vím, dejte mi levnější chléb?

L. Novák 24.2.2021 8:00

Máte psa? Zeptejte se ho, co mu stačí ke štěstí... :-P

J. Anděl 24.2.2021 8:36

Ano, poznání velkoleposti vesmíru má potenciál učinit vás užaslejším, pokornějším, ohromenějším - a tím i šťastnějším.

Co se týče drahosti šrotu: cena je relativní. Život sám o sobě neustále vytváří hodnoty, velice drahé. Taková vyrostlá mrkev, zralé jablko, nebo třeba růže či pampeliška - fascinující, z hlediska fyziky velice "drahé" jevy. Vyrostou a zase zetlejou a zmizí. Můžete se ptát, jaký to má smysl, k čemu je to dobré. Že to krmí a těší člověka, který vyroste a zase zetleje a zmizí?

Vesmírná tělesa jsou pro vás "mrtvé" světy? No, jak vidíte, život - onen element, který tvoří ty "drahé" pampelišky, usiluje o to, aby se tam dostal. Je to zřejmě v přirozenosti života.

Ale "mrtvé" je podle mě nesprávné slovo. Neživé snad. Anorganické - jistě.

V. Kolman 24.2.2021 13:09

Zkuste to té pokladní říct! Třeba se potom dostanete do zařízení, kde budete dostávat chléb (i s máslem a marmeládou) zadarmo. Včetně ubytování, ošacení......;-D

P. Brich 24.2.2021 15:33

a košilí se zašitými rukávy přivázanými k tělu ...;-)

D. Polanský 24.2.2021 7:10

Není nad to, vytřískat ze státu peníze na bezbřehý výzkum. I výzkumníci musí z něčeho žít. Také všichni odborníci ví, že jaderná fúze v našich podmínkách je sci-fi, ale peníze stále na výzkum tečou. Takže proč ne lidé na Mars?

D. Polanský 24.2.2021 7:06

Jenomže jak se zdá, dobu dobyvatelů nemáme stále za sebou. Každá velmoc chce alespoň něco dobýt.

J. Anděl 24.2.2021 8:42

No, ekogenderosocialismus se snaží z lidí objevitelské a dobyvatelské tendence a touhu po poznání vytlouct. Tak třeba se dočkáte, pane Polanský.

L. Písařík 24.2.2021 6:33

Přistání na Marsu je dokladem dalšího zdokonalení AI i toho, že tudy vede cesta ke zkoumání Vesmíru. Člověk je tvor pozemský a zřejmě jím zůstane. Ani ryba nevyskočí z vody nadlouho, podívá se, jak je a zase zmizí pod hladinou.

J. Anděl 24.2.2021 8:46

Jestli člověk do pár desítek let vyhyne, tak možná do té doby zůstane víceméně pozemským tvorem, to můžete mít pravdu. V dlouhodobějším horizontu však těžko předvídat. Tím spíš, že dlouhodobější horizont je mimo náš mentální dosah - pro naše těla a naše vědomí je něco, co bude třeba za dvě stě let, nedosažitelnější více, než je dneska Měsíc či Mars.

Z. Lapil 24.2.2021 13:13

Že prý kdyby Bůh chtěl, aby člověk létal, byl by mu dal křídla. Jiní ovšem praví, že kdyby Bůh nechtěl, aby člověk létal, nebyl by mu dal schopnost vynaleznout letadlo. Mně se víc líbí to druhé.

Všimněte si: většina, ne-li všechny vynálezy, byly vymyšleny dříve, než je někdo dokázal sestrojit a uvést do praxe. Od da Vinciho šlapacího letadla až po motorovou pilu potřebující mj. motor dostatečně výkonný a zároveň malý, aby se dal udržet v ruce. Tady sice žádného prvního da Vinciho neznám, ale nepochybuju, že už prvobytně pospolní tesaři snili o tom, že tu těžkou práci někdo udělá za ně. A vlastně - měli-li k dispozici otroka, tak tu myšlenku i realizovali.

L. Písařík 24.2.2021 15:09

A víte, proč, do vynálezu parního stroje, byly všechny fabriky u vodních toků?

Z. Lapil 24.2.2021 15:23

Protože koně i voli potřebujou pít ;-).

L. Písařík 24.2.2021 16:53

To taky, ale především vodní proud a vodní kola byly jediné motory té doby. Ale to vy jistě víte, že?:-)

M. Slaba 24.2.2021 13:33

Jednou jedna ryba ten krok udělala. A její potomstvo teď sedí u klávesnic a hádá se, jestli se dá ten krok udělat. :-)

P. Brich 24.2.2021 15:29

Stále ještě chybí na žebříku mezi tou rybou a neandrtálcem mnoho špruslí, najdou-li se ještě nějaké.

Materialisté věří na tu rybu, idealisté v boží dílo. Buď boha nadpozemského nebo galaktického.

P. Hatina 24.2.2021 4:25

Toto je samozřejmě pravda, jenomže nezapomeňme že dosud většina těch experimentů probíhá na Zemi. Což tedy je možné, díky trvalé produkci a přístupnosti místních zdrojů (jak surovin, potřebných produktů, součástek, polotovarů, energií,i léků, atd,.). S možností, v případě nějaké nehody ten experiment přerušit. Vědecky docela výhodný "artikl", pokud si ho stát zaplatí, a mediálně to nějakou dobu taky bylo zajímavé. Jenomže podobných vysílaní z uzavřených skupin , kdy nemůžou ven a lezou po sobě (asi samí budoucí kosmonauti?) jsou televize plné, takže je to spíše už otravně nudné

jenomže zajištovat trvale veškeré potřeby k živobytí (včetně té lékařské péče pro všechny možné případy), včetně tedy těch potřebných zdrojů (znovu, surovin, součástek, polotovarů, energií, léků, atd..) pro přežívání (někde v bunkrech) na jiné planetě , je dnes neřešitelné, a jsou v tom nulové zkušenosti.. Nezapomeňme, že to technické maximum, které se dokázalo před půl stoletím, bylo dopravit pár kosmonautů ve skafandrech a potřebnou zásobou všeho na par desítek hodin na krátkou procházku na Měsíc, a pak rychle zpátky, než ty kritické zásoby dojdou. S tím že jakákoliv porucha znamenala kritické nebezpečí..

L. Novák 24.2.2021 3:41

Problémů spojených s lety živých lidí do vesmíru na velké vzdálenosti a dlouhé časy je tolik, že jejich vyřešení se nejspíš nikdy nedočkáme. Náklady na eliminaci všech škodlivých vlivů, které budou působit na posádku kosmické lodi synergicky, budou tak vysoké, že nakonec plánování letu na Mars (a zpět) s lidskou posádkou nutně skončí na nedostatku finančních zdrojů. Nakonec, i v science-fiction či fantasy filmech jsou dálkové vesmírné lety často spojovány s hibernací na dobu letu (typicky viz Avatar nebo Nevědomí/Oblivion), která zastaví degradační procesy stárnutí v lidském těle.

Elon Musk je marketingový manipulátor a dobře ví, co má říct, aby získal peníze a vládní podporu na to či ono. S vědeckým přístupem mají marketingové bláboly málo společného, pokud se z nich má odvozovat vývoj techniky v budoucích časech. Nakonec na problémech firmy TESLA a hromadné výrobě elektromobilů je dobře vidět, "zač je toho loket". ;-)

J. Sinnreich 24.2.2021 1:14

Nejvetsi prekazkou cesty lidske posadky na Mars neni nedostatek gravitace, ale kosmicke zareni. Zatim neni vyresena ochrana (vodni plast, elmag, nebo elektrostaticke pole. ) Dlouhodoby pobyt znamena vazne zdravotni ohrozeni posadky behem letu i pri pobytu na Marsu. Space Station, pohybujici se na nizke draze je alespon castecne chranena, takze pobyt i delsi nez pul roku neni problemem.

J. Krynický 24.2.2021 0:23

Cpát se na Mars, dokud nemáme vyzkoušené vybudování a fungování stálé základny na Měsíci je jemně řečeno nerozumné. I v případě problémů na Měsíci je vyslání záchranné výpravy záležitostí spíš dnů než hodin, v případě problémů na Marsu můžeme tak akorát popřát hodně štěstí a doufat, že se ti tam na druhé straně dožijí alespoň toho přání.

D. Rajninec 24.2.2021 8:43

Let na Mars a aj základne na Mesiaci sú rovnakou sci-fi pre našu generáciu !

Možno za 50-100 rokov .

Veď dnes je obrovský problém vyštartovať z Mesiaca na spiatočnú cestu . Vracia sa asi 1/10 zariadené čo išli na mesiac , zbytok je stratený . koľko stojú vynesenie 1 kg na obežnú dráhu !

Aj program Apollo neskončil pre splnenie ciela , ale pre nedostatok peňazí , skôr neochotu vyhadzovať peniaze do vesmíru .

M. Slaba 24.2.2021 13:40

A kolik strojů, které z měsíce nezvládly startovat to mělo v plánu?

Posílání sond na měsíc (s vyjímkou sběru vzorků) je jen o sběru informací.