8.12.2021 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

VĚDA: Hon na oranžovou petúnii

Kdyby psal Karel Čapek Povídky z jedné kapsy dnes, možná by jeden z jeho příběhů nepojednával o modré chryzantémě, ale nesl by název Oranžová petúnie. Vyprávěl by o květině, která se ze dne na den stala pronásledovaným vetřelcem, přestože si předtím po dlouhé roky získávala srdce milovníků flóry.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 11.6.2017 21:59

Byl bych pro

ponechat petúnie a zlikvidovat "zelené aktivisty".

L. Novák 11.6.2017 8:30

Tyhle zelené aktivisty zastaví snad jenom defenestrace

a šetrná recyklace na přírodní hnojiva. Článek popisuje nádherný příklad, jak jedna fanatická skupina (zelených) magorů dokáže proniknout do státních struktur a prosazovat nesmysly až do úplného zešílení systému.

P. Rada 11.6.2017 19:11

Re: "šetrná recyklace na přírodní hnojiva"

Faktem je, že jedním s problémů světa který se i geneticky modifikované snaží vyřešit je všeobecný nedostatek fosforu. Světová ložiska se spočitatelně vyčerpávají a tak i když někdo vymyslí "trifida" co báječně roste - musl by domyslet čím ho krmit a by růst trvale mohl.

Takovou "šetrnou recyklací" je proto dnes rozptyl popela po nebožtících do volné přírody - ale ani to zdaleka nestačí na krytí lidské žravosti.

http://www.zsch.cz/news/bude-nedostatek-fosforecnych-hnojiv-/

J. Václavíková 11.6.2017 0:13

Neštěstím lidstva je, že namísto rozumu používá ideologie.

A že jich je!

P. Rada 11.6.2017 0:31

Re: Neštěstím lidstva je, že namísto rozumu používá ideologie.

K neštěstí vede používání stupidyty v dynamicky se měnící situaci. V ustálenosti rytmů má stupidita spoustu výhod a proto pravidelně převažuje.

Dnes takovýchnečekaně se ěnících situací ale kvapem přibývá a potíž ve pak v tom, že v přívalu novinek už kritické myšlení situaci prostě nedokáže zvládávat. Pak se ale chování těch co se snaží používat rozum jeví v důsledcích pododobné ostatním.

L. Novák 11.6.2017 8:26

Re: Neštěstím lidstva je, že namísto rozumu používá ideologie.

Jo, jo, dealer zelené stupidity promluvil... :-)

P. Rada 11.6.2017 11:30

Re: Neštěstím lidstva je, že namísto rozumu používá ideologie.

Děkuji za pěkné předvedení bezargumentačního jen ideologizujícího komentáře k tématu "namísto rozumu ideologie".

Takovéto postoje utužují stádečko jdoucí na porážku v nevědomosti tím, že jemu nic nehrozí protože nenese na sobě barevné označení. Stupidita má u L.N zřejmě "zelenou" - klídek - netřeba přemýšlet - že?

L. Novák 11.6.2017 12:39

Re: Neštěstím lidstva je, že namísto rozumu používá ideologie.

Při LŽI a psaní a odkazování nesmyslů už jsem vás nachytal opakovaně a taky jsem to na příkladech dokázal. Opakovat to stále dokola nebudu jenom proto, že šílenec jako vy má potřebu psát hlouposti vždy, když má příležitost...

P. Rada 11.6.2017 13:19

Re: Neštěstím lidstva je, že namísto rozumu používá ideologie.

A opět jte předvedl emoční projev bez doložení faktem. Tedy zas o ideologii.

P. Mach 11.6.2017 20:33

Jsi srandovní rado.

Sám jsi nikdy nebyl sto předložit jediný fakt, o důkazu nemluvě, a po ostatních to vyžaduješ.

J. Anděl 10.6.2017 9:36

sobotní chvilka s Biblí ;-)))

Nejsem nějaký nadšený fanoušek GMO. Dokonce si, mám-li možnost a nepůsobí-li to ostatním komplikace, vybírám, co jím. Ale GMO jsou budoucnost planety a nikdo to nezastaví.

Dáváme přemrštěný důraz na to, co do nás vstupuje. Kdykoliv se něčemu dává nadbytečná důležitost, způsobuje to zúčastněným zbytečné komplikace.

Mk7: Řekl jim: „Tak i vy jste nechápaví? Nerozumíte, že nic, co zvenčí vchází do člověka, nemůže ho znesvětit, poněvadž mu nevchází do srdce, ale do břicha a jde do hnoje?“ Tak prohlásil všechny pokrmy za čisté.

P. Rada 11.6.2017 0:23

Re: sobotní chvilka pro úvahy

Kde se bere jistotu, že GMO jsou budoucností?

Přijde mi už divné, že si někdo může být jist, že vlasně všechny GM mají budoucnost aniž přitom specifikuje jejich vlastnosti.

Zkuste si představit manipulace využívající geny pro které se ta či ona potravina jeví pro toho či onoho konzumenta nestravitelná až jedovatá.

Přijde Vám to nemožné až scifi?

J. Anděl 11.6.2017 0:46

Re: sobotní chvilka pro úvahy

Myslím si, že již nyní gmo rostliny se rozšíří mimo kontrolu a "zdivočí".

Nemyslím si, že je to potravina budoucnosti v tom smyslu, že bych to obdivoval jako velkolepý pokrok. Prostě tu s námi budou. V dobrém, nebo ve zlém.

P. Rada 11.6.2017 11:17

Re: sobotní chvilka pro úvahy

Souhlas - "V dobrém, nebo ve zlém" ... Doplním jen, že důsledky nemusí být "prosté" a časem tu GMO mohou být i bez nás.

J. Anděl 11.6.2017 0:49

Re: sobotní chvilka pro úvahy

PS: samozřejmě vámi uvedená hypotéza není nemožná, sci-fi to právě teď možná ještě je (leckteré sci-fi představy se zrealizovaly, pro mě science fiction není synonymum fantasmagorie).

L. Novák 11.6.2017 8:40

Re: sobotní chvilka pro úvahy

To je tím, že ideologickým základem pro zelené anti-GMO magory je jinak vynikající kniha - beletrie: John Wyndham (1903 – 1969): Den trifidů (1951), zfilmovaná zatím do 2 na sobě nezávislých filmových verzí. Obě kolují po Internetu v různých jazykových verzích. A je to Fantasy občas nazývaná Sci-Fi. :-)

Potíž je v tom, že podobné fantazie utkvějí generacím v podvědomí a různé sekty toho pak zneužívají v hlásání nesmyslů. Podobně viz Vodní svět (Water World), nebo Den poté (Day after tomorrow) a řada tématicky podobných fantasy filmů. Část populace zřejmě nosí silný zážitek z kina v podvědomí a nerozlišuje virtuální a skutečnou realitu (snad i díky nedostatku vzdělání).

P. Rada 11.6.2017 12:06

Re: sobotní chvilka pro úvahy

Základme mých postojů je literatura kterou representuje např Allana Kollen:

https://www.kosmas.cz/knihy/208002/10-cloveka/

Nebo prof Nátr:

https://www.natur.cuni.cz/biologie/biologie-rostlin/aktuality/l.-natr-kniha-1

P. Rada 11.6.2017 12:02

Re: sobotní chvilka pro úvahy

Ta "hypotéza" je nejen nemožná - je nejspíše i pravdivá.

Docela jste totiž přehlédl, že velká většina všech genetických manipulací se zaměřuje na zvýšení odolnosti zemědělských prodůktů vůči celé řadě KONZUMENTŮ které však člověk nazývá obvykle škůdci protože se s nimi o úrodu musí dělit. Všechno je mu navíc doposud málo.

Jaksi omylem - ale příznačně egoisticky - a za tu ukázku děkuji - jste stotožnil konzumenta se spotřebitelem v úzce lidské geneticky homogenní podobě. Fakta ale hovoří o tom, že člověk je jen součástí celého velkého metabolického systému planety a nic na tomto nemění fakt, že v posledních desetiletích graduje lidský vliv i na neživou přírodu.

Navíc v nedávno vyšlé knize "10% člověka" autorka na řadě příkladů popisuje, že těch 10% buněk našeho těla je sice úhrnem naprosto nejhmotnější, jsou geneticky totožné ale fakticky životem závisí na mnohonásobné početní převaze jiného a méně hmotného avšak o to rozmanitějšího života bakterií, virů, plísní....

Začíná to trávením ... a končí imunitou dokonce i s dopady na lidskou emotivitu. I toto všechno uvnitř nás samých jsou "konzumenti" a dál producenti ve výměnných metabolických řetězcích. Kdyby té rozmanitosti nebylo, dost možná by nás zničil vlastní imunitní systém v jakési alergické křeči.

J. Anděl 11.6.2017 13:55

Re: sobotní chvilka pro úvahy

To jsem samozřejmě nepřehlédl, ono se to moc přehlédnout nedá, pokud o tom člověk trochu čte.

Jaký bude vývoj člověka, to netuším. Možná, že si vyvineme něco, co dokáže strávit málokdo a mnoho nás zemře. Ale obecně věřím v Boha i v jeho záměry s lidmi (zjednodušeně řečeno, používám "církevní terminologii" pro její univerzální srozumitelnost).

Sám se stravuji dost alternativně a dokud bude gmo označení na potravinách, asi je jíst nezačnu. Ale myslím, že jak půjde čas, budu je jíst, byť zpočátku možná stopově, aniž bych o tom věděl. Tak co se s tím trápit?

P. Rada 11.6.2017 15:16

Re: sobotní chvilka pro úvahy

Ano je zajímavé, že církevní terminologie může být i dnes v období technologií lidu srozumitelnější jak vědecká:

https://www.kosmas.cz/knihy/210295/laudato-si/

To uvažování nad tím co jíme má v sobě hloubku. Dostat se na dno může být až jakýmsi trápením. Jak se totiž říká - "myšlení bolí".

Cíl by v tomto smyslu měl být v pokračování bolestné cesty zrození i života.

J. Anděl 11.6.2017 15:27

Re: sobotní chvilka pro úvahy

Dvě třetiny svého života jsem hledal správnou stravu, byl vegetariánem, makrobiotikem, chvíli i skoro vitariánem...

Po určité zkušenosti, který pracovně nazvu NDE (ale nešlo o žádnou klinickou smrt, tunel a tak, šlo o alkohol a nic si nepamatuji, takže jiný pracovní název může být klidně DNO), jím co jím a ztratil jsem v tomto smyslu pochybnosti.

Chápu vztah mezi stravou a zdravím a pocity, chápu i sociální aspekt jídla (co jsem se jako vegetarián natrápil svojí babičku :-(( ). Pořád se bojím smrti, ale alespoň jsem se přestal bát jídla.

P. Rada 11.6.2017 19:02

Re: sobotní chvilka pro úvahy

Máte možná řadu podnětných stravovacích zkušeností o kterých by se dalo dlouze diskutovat.

Lidé co se doslova "bojí jídla" dopadají totiž až anorecticky. Takže ta obava ze smrti // přiklánění se k biofílii// může být zdravý podnět k tomu aby Vám chutnalo.

Stach ze smrti by ale zároven v běžných okolnostech soudného života neměl být důvod k tomu aby jste přestal zcela rozlišovat co jíte a jaké to asi může mít dopady.

J. Anděl 11.6.2017 20:03

Re: sobotní chvilka pro úvahy

Přečtěte si naše vlákno výše s ohledem na to rozlišování :-)

J. Anděl 11.6.2017 13:57

Re: sobotní chvilka pro úvahy

A abych dodal - nemyslím, že bych byl egoističtější, než holub, který nám na parapetu zobe drobečky.

No, tak řekněme že v úplně nejkatastrofičtějším scénáři vyhubíme celou planetu a uděláme z ní Mars. A co s tím? Vesmír je veliký.

P. Rada 11.6.2017 14:58

Re: sobotní chvilka pro úvahy

Velikost vesmíru je pojem lidský - v takovém případě bude s lidského pohledu narazen nicotou.

GMO ale snad vyvíjíme a používáme /měli bychom se snažit používat/ cíleně - to je přeci o vlivu našeho rozumu.

J. Anděl 11.6.2017 15:20

Re: sobotní chvilka pro úvahy

V tom si nerozumíme. Já GMO nevyvíjím, ani (vědomě) nepoužívám.

O schopnosti rozumu získat a udržet kontrolu nad důsledky lidského konání naprosto pochybuji. Lidský svět se neřídí rozumem.

Mohl bych se stát nihilistou, ale rozhodl jsem se raději věřit v Boha - má to příznivější dopad na moje zdraví.

J. Anděl 11.6.2017 15:32

Re: sobotní chvilka pro úvahy

Mám i (nikoliv zcela vlastní) hypotézu, co řídí lidský svět - neustále soupeřící ideologie. Míra rozumnosti či nerozumnosti populace na to nemá vliv. To jen některé ideologie se tváří jako rozumné, když je to výhodné z hlediska získávání příznivců, kteří dají na rozum.

Ideologie, aby se udržela, potřebuje příznivce, využívá ale i odpůrce, neb i z konfliktu je živa (aktivizuje to ty příznivce).

GMO je produkt jedné z těch ideologií.

J. Lukavsky 10.6.2017 7:34

buďme zásadoví!

"ale také organismy získané některými staršími postupy" a ještě bych to rozšířil na všechny rostliny které jsou na našem území nepůvodní, tj. brambory, kukuřici, rajčata, papriky...... prostě koho chtějí bohové zničit toho raní slepotou. Vlastně i člověk je tady nepůvodní a připutoval z Afriky, jedině neandrtálci by dostali milost a mohli zůstat. Máme e na co těšit!

M. Drašner 10.6.2017 8:30

Re: buďme zásadoví!

A to se autor díky zaměření článku nedostal k dalšímu z kulturních fenoménů, který drásá nervy magorům z amerických levičáckých universit - tzv. "přivlastňování kultury (cultural appropriation)". Cože to je? V jádru úchylných multikulti "vynález", tvrdící, zjednodušeně, že jen černoši mohou nosit dredy, latinos dělat tortilly a Číňané vařit "čínu" ... a domyslíme-li to ad absurdum, časem nejspíš budou moci pěstovat kukuřici jen ve Střední Americe a brambory v Peru. Ale možná by to mohl fungovat i obráceně - co který národ (rasa) nevymyslela, bude mít zakázáno používat - takže černí bratři, vypadněte z paneláků/cihláků a marš do chaloupek z rákosu, a to včetně Kanady a Švédska. Hmm ... tohle by asi nešlo. Byl by to totiž rasismus, homofobie a bělošský supremacismus. Protože cultural appropriation funguje jen proti bílé rase! viz např. zde: http://everydayfeminism.com/2015/06/cultural-appropriation-wrong/

J. Anděl 10.6.2017 9:44

Re: buďme zásadoví!

O fenoménu přivlastňování kultury jsem ještě neslyšel. Opravdu?

Začal jsem číst ten článek, ale je nesmírně dlouhý... Nicméně v textu se upřesňuje, že problém je jen tehdy, když si příslušník dominantní společenské skupiny přivlastní kulturní propriety utlačované skupiny. Nikoliv, když utlačovaní či na okraj vytlačení jedinci přijmou prvky dominantní kultury, aby vůbec přežili. Takže černoušci mohou žít v paneláku, ale vy nemůžete žít v chaloupce z rákosu (domyslete si důsledky v souvislosti s migrační krizí).

To jen pro upřesnění :-)