24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vladan 4.9.2007 13:18

Re: Popiraci oteplovani

Kdo tu popírá oteplování?

Anděla 4.9.2007 13:16

Re: Re: Re: Re: Pane Šulo, dotaz

Snažit se pěstovat stejným způsobem jako ve středověku by byla ekonomická sebevražda u jakékoliv plodiny. Nehledě na to, že samotná plodina se vyvíjí, obvykle se její odolnost vůči prostředí snižuje. Ale jak z toho dovozujete, že tehdy klima bylo teplejší - to je opravdu odvážné tvrzení.

Stredocech 4.9.2007 13:15

Re: Re: Popiraci oteplovani

spolu s těmi, kteří popírali jsoucnost Betsuru (Ivan Kříž, Pravda o zkáze Sodomy).

PetrK 4.9.2007 13:15

Výborný příspěvek!

R^R^R^

PetrK 4.9.2007 13:13

Re: Re: Jakube,

vy jste holt Kuba.

Paja 4.9.2007 13:11

dotaz

Cast zareni ze slunce se od povrchu zemekoule odrazi zpet do vesmiru . Zalezi to na tom povrchu kam dopadne. Co se neodrazi a je pohlceno je bud zachyceno fotosyntezou nebo je premeneno na nejakou energii - v konecnem dusledku tepelnou.

Ted ten dotaz. Ma nekdo aspon kvalifikovany odhad (kdyz uz ne presne cislo) kolik slunecniho zareni ve W/m2 zachyti a premeni v teplo skala nebo pisek (pouste), les (s odectenim fotosyntezy) a slunecni kolektor ?

Muj laicky odhad je ze nejvice odrazi poust, mene les a nejmene slunecni kolektor (mineno kolektro pro fotovoltaiku, ne ohrev). Zajimalo by mne jestli to neni nahodou tak ze instalace slunecniho kolektoru prispiva ke globalnimu otepleni vice nez to ze nemituje CO2 pri vyrobe el. energie.

čtenář zdrojů 4.9.2007 13:07

Pane Šulo

ok., takže v bodech 1 až 3 nejsme ve sporu. K bodu 4 mohu sdělit jen toto: Loni byly žně až v srpnu, protože zima byla relativně dlouhá. Červenec byl nejteplejší v historii měření. Průměrná roční teplota loni byla 1,7°C nad dlouhodobým normálem. Ovšem podle data žní by kronikáři zapsali loňský rok mezi podnormální. Naopak v roce 1996 byly žně bohaté a byly také až v srpnu. Průměrná teplota byla ale o 2,3°C nižší než loni. takže podle sklizní se odhadovat průměrná teplota nedá.

Je ale pravda, že středověké klimatické optimum opravdu bylo. Dá zjistit na základě izotopů v usazeninách, z letokruhů a ledovcových vrtů. Dá se tedy zjistit přesně z těch zdrojů, které mnozí klimaskeptici zpochybňují jako údajně nevěrohodné.

Enik 4.9.2007 13:06

Malý příklad!

Máme pomyslnou meteorologickou stanici někde na okraji města, teplota vzduchu ve 14hod bude na této meteorologické stanici např. 18st. C. Pak budeme mít druhou pomyslnou stanici někde na vrcholcích hor, kde ve stejnou dobu bude teplota 7st.C. Průměrná teplota pro daný okamžik bude (18+7)/2=12,5st.C. Po nějakém čase se na dalším horském vrcholku objeví další stanice, která přinese další údaje. Stanice na okraji města opět naměří 18st.C, ty dvě stanice v horách obě naměří 7st.C. Průměrná teplota bude: (18+7+7)/3=10,67st.C. Postavením jedné meteorologické stanice v oblasti kde je teplota nižší než dosavadní průměr, klesne průměrná teplota přesto, že faktické teploty zůstaly naprosto stejné!!! Srovnávat tak teploty dnes a před XX lety by bylo možné jen tehdy, kdyby byly získány obě statistické řady ze stejných bodů!!!

Anděla 4.9.2007 13:04

Re: Re: Re: Mám prakticky shodný názor

Nikoliv, on píše o tom, že se dozvěděl z diskuse nad jeho minulým článkem, že model není zcela přesný. Z čehož udělal závěr, že je tedy zcela chybný. Autor článku by zřejmě byl ochoten akceptovat model k nerozeznání od reality. Což on ví, že není možné, takže má jistotu, že má prostor k mnoha dalším článkům na stejné téma.

Roman Šula 4.9.2007 13:04

Re: Re: Re: Lomborg je politolog...

Jistě, ale taky jsem si všimnul, čím tak pobouřil zelené, ž proti němu poštvali dánskou inkvizici, tedy úřad pro vědeckou nepoctivost. Kazil jim kšeft, protože jednak popíral jejich katastrofické vize (pročpak asi Greenpeace uvádí zvýšení teploty při zdvojnásobení koncentrace CO2 trojnásobně vyšší než většina klimatologů?), jednak uváděl, že je rozumnější se změnám přizpůsobit než se snažit s nimi bojovat. To je stejné, jako útok na církevní dogmata.

Ke cti dánských úřadů slouží, že byl během jednoho roku rehabilitován.

Jakub 4.9.2007 13:01

Re: Re: Popiraci oteplovani

Nevim jak oteplovani souvisi se skolnim rokem. Ze by v zari bylo chladneji?

Roman Šula 4.9.2007 12:58

Re: Re: Re: Pane Šulo, dotaz

Milá Andělo, nepěstují, protože tam nerostou. Byla by to ekonomická sebevražda.

Roman Šula 4.9.2007 12:56

Re: Re: Statistické metody

A odkdypak je meteorologie starší než astronomie? To mě opravdu zajímá. Můžete uvést zdroj? Pokud vím, první předpovědi nějakého jevu se týkaly například záplav na Nilu, a ty nebyly odvozeny ze sledování průběhu počasí v předchozích dnech, ale předpověď se řídila na základě dlouhodobých pozorování podle východu hvězdy Sírius těsně před východem Slunce. Zrovna to tak v dané době a daném pozorovateském stanovišti vycházelo.

A toho soudruha si nechte od cesty, nejsem ani komanč, ani zelený.

Jakub 4.9.2007 12:55

Re: Popiraci oteplovani

ubohé, velice ubohé, naivně jsem doufal že se začátkem školního roku budeš mít jiné starosti...:-/

Anděla 4.9.2007 12:55

Re: Re: Pane Šulo, dotaz

Nerostou, nebo se nepěstují?

Enik 4.9.2007 12:48

Re: Hm - OT - je to tu samý odborník, takže mám prostý dotaz:

Především tí, že má jiné fyzikální vlastnosti než palivo na které byl motor původně konstruovaný. Celý problém je ale v něčem docela jiném. Ze znalosti Carnotova cyklu je patrné, že účinnost tepelných strojů je závyslá na tepelném spádu. Pokud k tomu přidáme informaci, že: " motoristé příměs vůbec nepoznají, snad jen mírným snížením výkonu motoru", pak je zřejmé, že biosložka v palivu snižuje teplotu hoření, následně výkon a účinnost motoru, což vede ke zvýšení spotřeby paliva a následnému zvýšení množství spalin z výfuku motoru!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jedná se tedy o něco, co životní prostředí naopak zhorší, protože snížením teploty hoření se nedokonalé spálí i těch 98% původního paliva! jEDNÁ SE TEDY O TOTÁLNÍ KRAVINU! Něco takového může vymyslet je idiot a evropská unie! Absolvent základní školy by takovou hloupost nesplodil!

I.L. 4.9.2007 12:46

Re: Statistické metody

Aaaa, Šulibr objevil Ameriku, nicmene meteorologie je strasi veda nez astronomie, takze neradte, soudruhu amatersky hvezdari ;-D

jakovy 4.9.2007 12:45

Re: Re: Neodolatelná přitažlivost matematického modelování.

Bulharská konštanta ( importováno ze SR ).

Antonín Hrbek 4.9.2007 12:45

Re: Re: Lomborg je politolog...

A všímnul jste si, že uznává globální zvyšování teploty?

Roman Šula 4.9.2007 12:44

Re: Re: Re: Pane Šulo, dotaz

Kroniky nepopisují počasí jen v době zrání a sklizně, ale celý rok, třeby kdy napadl sníh, kdy zamrzla nějaká řeka, kterou zimu kupodivu naopak sníh nenapadl a řeky nezamrzly. A také se srážky uváděly, ne sice exaktně v mm / m^2, ale popisem jak moc a jak dlouho pršelo, případně, co se kde a kam vylilo z břehů. I díky těmto údajům z kronik lze dnes při povodních mluvit o stoleté, pětisetleté nebo tisícileté vodě. Je to sice přibližné, ale funkční.

I astronomové se dodnes opírají o stará pozorování, konaná třeba i neozbrojeným okem ještě před vynálezem dalekohledu, nepřesnost pozorování je dost dobře vyvážena velkým časovým odstupem, např. roku 1054 byla vizuálně pozorovaná exploze supernovy v souhvězdí Býka, dnes je na onom místě Krabí mlhovina a v jejím centru rychle rotující neutronová hvězda. Díky starým záznamům tak lze ledasco rekonstruovat.

I.L. 4.9.2007 12:44

Re: Re: Snih

Skoda, ze pan Laengsfeld (Zahradnik) neumi do diskuse pridat link, aby byl "klikaci". Nicmene opet prokazal, jak propaguje svuj nejapny web hydronet a vnucuje ho kazdemu na potkani :-(

Vladan 4.9.2007 12:44

Re: Popiraci oteplovani

Kdo tu popírá oteplování?

jakovy 4.9.2007 12:42

Pane Metelko, Re: Dvě drobnosti

zachraňte Mars, otepluje se tam. Dokážete to blbnutím na Zemi  :-( ?

HONZAK 4.9.2007 12:42

Re: Re: Re: Re: Pro pana Šulu a Honzáka - Globální průměrná teplota

O tomto problému vím opravdu mnoho. A je to problém POLITICKÝ a problém konkurenčního boje. Řešení pomocí kompenzátoru není jediné funkční.

Surfer 4.9.2007 12:38

MWP-CWP

  Pokud jste schopen si něco přečíst anglicky, tak tady máte materiálu, že Vám to vydrží nejméně na týden :   Medieval Warm Period Project  http://www.co2science.org/scripts/CO2ScienceB2C/data/mwp/mwpp.jsp

balthasar 4.9.2007 12:31

Re: Re: Pane Šulo, dotaz

Ad 4, patrně to souvisí s průběhem teplot a srážek od května do července, ale co vám to poví o zbytku roku? A jak odlišíte vliv teplot od vlivu srážek? 8-o

Jakub 4.9.2007 12:31

Popiraci oteplovani

Popiraci oteplovani budou jednou pohnani k zodpovednosti stejne jako popiraci holocaustu

Roman Šula 4.9.2007 12:28

Re: Pane Šulo, dotaz

Ad 1. Ano, byť s výkyvy (např. ochlazování v polovině minulého století). Ale otepluje se už od konce poslední doby ledové, byť s různými fluktuacemi nahoru i dolů.

Ad 2. Máte pravdu, ale měření v jednom místě není relevantní vůči měření teploty globálně. V Grónsku bylo nejtepleji před skoro 80 lety.

Ad 3. Ano, některých. Nejsem si jist, zda roste i objem vodní páry, která je pro dění v atmosféře Země dominantní.

Ad 4. Podle dozrávání a termínu sklizně různých plodin, což úzce souvisí s průběhem teplot a srážek na daném území. Kupodivu jsou obvykle v tomto kroniky vcelku za jedno, ač se jinak v ohledu na dění politické často liší. Taktéž je jisté a je to doloženo, že se pěstovaly plodiny, které v dnešních podmínkách na daných místech nerostou.

Ladislav N. 4.9.2007 12:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ostatně soudím, že přechod na jadernou energii by vyřešil nejen

Protože jadernou energii potřebujeme. A jenom díky přitroublým Zeleným byla výstavba JE výrazně utlumena.

balthasar 4.9.2007 12:23

Re: Re: Re: Pro pana Šulu a Honzáka - Globální průměrná teplota

Tak jistě, to máte všude, například nějaký panel technických zaprodanců například stanovil limity rušivých proudů v drážní trakci tak, aby upravený pendolíno prošlo a mašiny od Siemense ne. Prostě všude je nějaký spiknutí 8-o